reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

usb=>RS232

OdMajkla (369)|8.6.2008 15:57
Zdravim. Mam takovej menší velkej problém :) Respektivě jej má me v práci protože :
Pracuju na CNC strojích, a do těch se nahrávají programy přes notebook. Máme tam starej Compaq kterýmu upadnul při otevírání pant, takže jsme pořídili novej notebook. Jedná se o HP Pavilion DV 2000, který se udajně zde v čechách nepordává. Je dovezený z anglie. Náš starej Compaq má výstup rs232 (com1) kdežto nové notebooky jej nemají. A zde je problém. Jak propojit notebook se strojem který ma konektor 25pin kabelem com1/25pin ? Řešení by bylo v redukci usb=>com1 ovšem slyšel jsem že tato redukce může způsobovat chybu v přenosu dat.
Logout (4018)|8.6.2008 16:13
Dělaj se karty do PC, ale do ntb je nepřipojíš. Asi nic jinýho než ty USB převodníky imho neni. Prostě bych něco koupil přes internet a popř. vrátil, když to nebuide fungovat:

http://www.alza.cz/redukce-usb-seriovy-com-port-rs232-d42710.htm
OdMajkla (369)|8.6.2008 16:47
Asi vím jakou kartu myslíš, ale netuším název. Koukali jsme na ni.Jsou to prej nějaké mobilní karty do notebooku. Bohužel tento anglický notebook nepodporuje karty které se prodávají zde v čechách a proto musím koukat po jiném řešení.
hl.hl (1387)|8.6.2008 17:55
A to jako ten NB nema PCMCIA slot? To snad ne.
Jinak ja pouzivam pro komunikaci s RS232 zarizanima prevodnik z USB (neco podobneho jako je toto USB - RS 232 převodník) a neni s tim sebemensi problem, zadne ztraceni dat. Mozna nekdo mel na mysli nejakou lacinou (mozna i starsi) variantu ktera nepodporovala handshake a zarizeni potrebovalo rizeni toku dat prave pres hw handshake.

Kdyztak mohu zjistit presne od koho tyto redukce kupujeme a jake to ma oznaceni.
xmarek (1676)|8.6.2008 18:06
S tím, že existují převodníky pouze do USB nemá Logout úplně pravdu. Existují i převodníky do RJ-45, ale tyto převodníky většinou využívají některé firmy (např. výrobci display-ů pro automatizaci) ke speciálním účelům a nelze je použít univerzálně. To samá platí pro převodníky do PCMCIA slotu. Jinak problémy s USB převodníky bývají zejmána jestliže používáte další převodník R232/RS485.

Poměrně dobré zkušenosti byly s těmito převodníky: http://www.papouch.com/shop/scripts/_list.asp?pages=1&kat=1&v1=2 ,ale jejich cena je úměrná kvalitě. Někdy je zapotřebí si s jeho nastavení trochu pohrát, ale pak funguje zcela bez problémů (mám s nima osobní zkušenost).
KEOSAN (958)|8.6.2008 18:17
Riesil som nieco podobne. Kupil by som redukciu USB na RS232. Ale skor som pri vybere notebooku mal poziadavku na seriovy port. Mali ho niektore modely od DELLu a Fujitsu-Siemens.

Alebo v minulosti sme kupovali terminaly, ktore maju napr. 2 porty RS232 a vystup na LAN - RJ45. Do PC sa nainstaluje SW a original SW moze pristupovat na vritualny COM port. Problem bol, ze s jednym novsim CNC to chodilo a s jednym starsim nie. Pritom kabelaz pre prepojenie bola OK, ale s tym starsim CNC to nechodilo ani cez komunikaciu vo Windows programe, len v cistom DOSe so starym DOS programom to slapalo OK.

Mat to na sieti funkcne - tak je to pohodove. Nemusi k tomu nikto behat s notebookom, staci to programovat pekne na dialku.

Pre to jedno stare CNC neostalo nic ine, len nechat si tam niekde jedno stare PC, ktorym sa to programovalo. Potom sa PC vyplo a prikrylo plachtou. Take rarohy sa kdekolvek vo firmach valaju tucty...

Doplnenie:
co sa tyka nekompatibility prevodniku USB na RS232 port, bol som tiez na to upozorneny, ze to nemusi s kazdym programom chodit. Ale toto si myslim, by malo byt najspolahlivejsie....
hl.hl (1387)|8.6.2008 18:56
To by me zajimalo, proc to jedno CNC nechodilo. Seriova komunikace je presne dana. Mozna ten stary CNC pouzival pro handshake DTR/DSR ktery ve Windows sice jde zapnout ale ne uplne standartne (napriklad primo v nastaveni portu ve Windows). Jinak me nenapada, proc by to nechodilo.
KEOSAN (958)|8.6.2008 19:29
To by zaujimalo aj mna :) Jednoducho s rovnakym kablom to z Windows s programom pod Win, nadviazalo nejak spojenie /alebo malo casto problem aj nadviazat/ a sekalo sa to. Z DOSu s DOS programom uplne v pohode. Takze potom to nefungovalo ani cez ten terminal. To druhe CNC bez problemov...
hl.hl (1387)|8.6.2008 20:45
Pokud to komunikovalo na standartni rychlosti, tak me napada fakt jedine ten handshake pres DTR/DSR. Jinak mam vyzkouseno, ze jde prepajet kabel na strane PC z DTR/DSR na RTS/CTS a ve Windows to pak funguje.
OdMajkla (369)|8.6.2008 20:56
mmmmm, tak se nevyznam vůbec v ničem co tu píšete. každopádně řešení by bylo přes CardBus, ovšem jak jsem psal tenhle notebook je z anglie a vardbus který se prodávaj zde u nás tam nepasujou. takže jak vidím budu muset pořídit redukci usb - rs232 a vyzkoušet to. ovšem do rs - 232 pujde kabel 9 pin / 25 pin, kterej je prej nějak vevnitř přeletovanej co se týká kolíků. to bude porod. někde jsem dokonce viděl na www i schéma tohodle zapojení ale za boha to už nemůžu najít. na http://www.c-n-c.cz jsem se dočetl že redukce funguje v pohodě, a nejsou s tím problémy. tak budu jen tiše doufat že se z nc neozve rána.
Withman (1337)|8.6.2008 20:59
Určitě kup redukci USB - COM od i-Tecu...s těmi mám dobré zkušenosti + funkčnost na Vistách (dělají dvě, jedna je jen "přechodka", druhá je i s kabelem...ta druhá je lepší).

Potom stačí pořídit redukci z 9pinu na 25pin. V nejhorším mám něco v práci...(můžu zaslat) a redukci od iTecu jsem ti taky schopen sehnat. :thumb
Logout (4018)|8.6.2008 21:56
Ty převodníky nefungujou vždycky proto (alespoň jak jsem pochopil), protože originál COM port generuje HW přerušení. Převodník com - usb ale přerušení negeneruje (respektive ho generuje na usb, kde ho nezachytává aplikace, ale USB driver). Takže aplikace spoléhající na to přerušení z com portu na tom převodníku nepojede. Ale berte to s rezervou, jsou to moje domněnky.
hl.hl (1387)|8.6.2008 22:48
Jasne, ale to je zalezitost spise DOS programu. Korektni Windows program jde na COM port pres Windows API.
Logout (4018)|8.6.2008 23:46
No - oni ty com porty se používaj právě dost často u (alespoň návrhem, nebo komunikačním rozhraním) starších strojů, který často používaj kdysi dosový programy, teď horkotěžko přelátaný tak, aby běžely na XP.
Že se prasečiny dělaj je třeba vidět na (bohužel) mojí tiskárně Minolta 1350W. Tiskne výborně, výborný náklady na tisk, ale ty drivery. Připojení na USB je řešeno (můj dohad, ale IMHO nejsem daleko od pravdy) tak, že si tiskárna vytvoří na USB virtuální paralelní port, do kterýho tiskne. Spolehlivý jak noha (občas musim restartovat i spoolserver, aby to běželo - winy jsem reinstaloval několikrát a vždy stejný). No tak sem si postěžoval, tak už nebudu prudit :-D.
Takže ano - korektní programy no problém. Bohužel těch nekorektních je IMHO dost.
KEOSAN (958)|9.6.2008 17:31
Minolty a vraj dobre :) Ak pominiem nejake problemy s diakritikou atd.

Tusim 1350E, W boli modely, kde im valec vydrzal cca 20000 stran. A potom stoji valec viac nez ta tlaciaren. Ked sa mi to tak stalo, tak som tie tlaciarne vyhadzal, aj ked boli dobre. A kupil omnoho lacnejsie Xerox Phaser 3122, 3117 aj s naplnami. A bolo po problemoch.
Logout (4018)|9.6.2008 18:12
Ono pro domácího uživatele je těch 20.000 stran často víc než vytiskne za celou životnost tiskárny. A i kdyby, tak za 700 jde renovovat.... Náklady na tisk jsou
1300 Kč (toner)/6000 stran + 700Kč (válec)/20000 stran. Obávám se že takovýdle poměr cena/výkon phasery nemaj. Samozřejmě neorigo, ale rozdíl neni poznat. Počáteční náplň 1500 stran je taky IMHO víc než maj Phasery.

PS: to admini - pokud by se to rozrostlo, založte prosím spešl thread, ať to neni offfffftopic
OdMajkla (369)|9.6.2008 19:19
Redukce je objednaná tak uvidíme zítra jestli to bude funkční.
PavelTl (32)|16.6.2008 07:31
Sice trochu pozdě přispěju svou kapkou informací, nicméně doufám že se budou hodit.
Taky potřebuju pro spojení PLC s PC RS232, ale nový notebooky ji nemají. Takže jsem koupil první redukci co mi přišla pod ruku (ST lab) a ona fungovala. Jenže pak jsem potřeboval ještě jednu a měli jen Delock který ovšem nefunguval (zkoušel jsem 3 kousky a nakonec zjistil že s GSM modemem běží a s PLC ne - zřejmě se používá složitější komunikace). Takže mi místní prodejce objednal 4 různé redukce a já všechny vyzkoušel a nakonec z nich fungovala jediná značky ATEN. Navíc německý kolega si ke svému notebooku dovezl dvě redukce z německa a ani jedna z nich nefungola, takže si nakonec odvezl jednu mojí.
Které značky jsem zkoušel a nefungovali ti neřeknu, ale tyhle tři kousky mi leží v šuplíku (ten Delock jsem musel upravit aby šel zasunout přímo do PLC, takže již nešel vrátit), takže jsem se na ně právě díval.
No a protože mám ještě jeden kabel k měřáku na 25 pin, tak jsem si pořídil ještě redukci 9pin/25pin COM. Je to jen překřížení pinů, takže ti ji můžu proměřit jestli budeš chtít.
OdMajkla (369)|19.6.2008 11:48
Na fru cnc.cz jsem se taky pozeptal a bylo mi řečeno že je odzkoušená redukce usb=>RS232 od iTec. prý funguje jak bezkabelová tak i kabelová redukce a kabel je prý lepší. Ještě jsme to nezkoušely ale v případě problémů použijeme pro komunikaci s CNC card bus. Pokud bude redukce RS232 fungovat určitě sem napíšu.