reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Boot systemu

stude (9)|11.6.2008 00:03
Zdravim, chtel bych poprosit odborniky pres software a systemy, jestli by mi nemohli poradit, jak nastavit vyber systemu jeste pred jejich spustenim. Mam 2 disky - 1. Seagate, ktery je rozdelen na dva oddily, na prvnim oddilu je nainstalovan Win XP, 2.disk Samsung na kterem jsou taky 2 oddily a na prvnim jsou Visty. Jak mam nastavit, abych si pri spusteni PC mohl vybrat ktery system se mi spusti? Nejlepsi by bylo, aby se automaticky spustili Visty, napr kdyz do nejake kratke doby nepotvrdim nebo nevyberu XPcka. Pls poradte, protoze at zkousim co zkousim, nejak se mi to porad nedari
astec (1823)|11.6.2008 00:08
[QUOTE=stude;131126]Zdravim, chtel bych poprosit odborniky pres software a systemy, jestli by mi nemohli poradit, jak nastavit vyber systemu jeste pred jejich spustenim. Mam 2 disky - 1. Seagate, ktery je rozdelen na dva oddily, na prvnim oddilu je nainstalovan Win XP, 2.disk Samsung na kterem jsou taky 2 oddily a na prvnim jsou Visty. Jak mam nastavit, abych si pri spusteni PC mohl vybrat ktery system se mi spusti? Nejlepsi by bylo, aby se automaticky spustili Visty, napr kdyz do nejake kratke doby nepotvrdim nebo nevyberu XPcka. Pls poradte, protoze at zkousim co zkousim, nejak se mi to porad nedari[/QUOTE]

Toto by mněl řešit soubor boot.ini. A nemněl by se vytvořit při instalaci těch systémů?
Logout (4018)|11.6.2008 00:40
Jo, jenže boot.ini se IMHO vytvoří jen pro systémy na instalačním disku. Zedituj boot.ini, budeš tam mít něco takovýdleho,

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

tak řádku v něm zkopíruj a experimentuj s číslama, myslím, že by mělo být pro druhej disk rdisk(1),takže nějak takhle:

[boot loader]
timeout=10
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn
multi(0)disk(0)rdisk(1)partition(1)\WINDOWS="Windows Vista" /fastdetect /NoExecute=OptIn
astec (1823)|11.6.2008 00:56
[QUOTE=Logout;131130]Jo, jenže boot.ini se IMHO vytvoří jen pro systémy na instalačním disku. Zedituj boot.ini, budeš tam mít něco takovýdleho,

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect

/QUOTE]

Teď jsem Tě nepochopil, ten boot.ini se vytvoří a když ne tak si jej má udělat sám? Podle mne kolega instaloval sytem na . disk, přehodil v biosu pořsdí disků, instaloval druhý systém na druhý disk. Potom se může mezi nima přepínat přes změnu v BIOSU.
kikloop (140)|11.6.2008 07:58
nemusis ani prepinat BIOS, staci pouzit BIOS boot menu.. ja mam nainstalovane XP na jednom fyzickom disku a Vistu na druhom a cez Boot Menu si pekne vyberiem z coho chcem nabootovat :)
disruptor (110)|11.6.2008 08:34
Jen myslim ze problem bude v tom ze pro Visty je treby jejich bootloader.Tudi z na XPckovskej nebudou reagovat. XP hledaji v korenu NTLDR a Visty tusim ve Windows\system32\winload.exe.

Mam taky na jednom disku Visty a na druhem XP a jejich loaderama se mi to zatim nepovedlo.
S XP loaderem - Visty vubec nenajedou. S Vistackym loaderem - Visty v pohode, ale XP namisto startu restartnou a stale dokola.

Tak jediny jak se zatim dostavam na XP je pri startu rucni zmena boot disku :(
astec (1823)|11.6.2008 08:46
[QUOTE=kikloop;131148]nemusis ani prepinat BIOS, staci pouzit BIOS boot menu.. ja mam nainstalovane XP na jednom fyzickom disku a Vistu na druhom a cez Boot Menu si pekne vyberiem z coho chcem nabootovat :)[/QUOTE]

Jo toto jsem mněl na mysli, jen sem to blbě popsal........ Mnělo tam bý výběr disku pro bootování po stisku klávesy F11 (F8) dle biosu
astec (1823)|11.6.2008 08:51
[QUOTE=disruptor;131152]Jen myslim ze problem bude v tom ze pro Visty je treby jejich bootloader.Tudi z na XPckovskej nebudou reagovat. XP hledaji v korenu NTLDR a Visty tusim ve Windows\system32\winload.exe.

Mam taky na jednom disku Visty a na druhem XP a jejich loaderama se mi to zatim nepovedlo.
S XP loaderem - Visty vubec nenajedou. S Vistackym loaderem - Visty v pohode, ale XP namisto startu restartnou a stale dokola.

Tak jediny jak se zatim dostavam na XP je pri startu rucni zmena boot disku :([/QUOTE]

Zkus postup dle tohoto, funguje to. testováno před SP 3 a SP 1 pro visty

http://www.mojevista.cz/ke-stazeni-vista-boot-pro

A dle tohoto to du vyzkouše dneska odpoledne, vypada to zajimave....

http://www.mojevista.cz/dualboot-windows-vista-xp
disruptor (110)|11.6.2008 08:58
[QUOTE=astec;131156]Zkus postup dle tohoto, funguje to. testováno před SP 3 a SP 1 pro visty

http://www.mojevista.cz/ke-stazeni-vista-boot-pro[/QUOTE]

Dikes ale tohle jsem zkousel a prave ze nic zkousel jsem i EasyBCD a stale nic.
Visty OK ale XP ani tuk.
astec (1823)|11.6.2008 09:18
[QUOTE=disruptor;131161]Dikes ale tohle jsem zkousel a prave ze nic zkousel jsem i EasyBCD a stale nic.
Visty OK ale XP ani tuk.[/QUOTE]

Hele a zkusil jsi paz nabootovat do Vist a opravit zavaděč z Vist?

A co toto

http://magazin.slunecnice.cz/clanky/jak-k-windows-vista-nainstalovat-xpcka/ Kolega se mi zaručil duší že to funguje bez problémů...
disruptor (110)|11.6.2008 09:35
Jak rikam samostatne nabootuje vse v pohode, jak ve Vistach ve VistabootPro nebo EasyBCD udelam novej zaznam pro boot XP tak Vista boot v pohode, XP boot restart.

No zkusim jeste nejak polaborovat
disruptor (110)|11.6.2008 09:38
Az se dostanu domu tak na to kouknu a dam vedet jestli neco z toho pomohlo :)
stude (9)|11.6.2008 21:41
mno zkusil jsem vsechno co jste popsali, ale proste nic nefunguje:(
kane.shw (1231)|11.6.2008 21:55
A můžeš ty OSka nainstalovat znovu? :notsure

Imho pokud budou oba disky připojeny při instalaci a při vytváření oddílů před instalací XP by to mělo fungovat normálně. Pozor, XPčka je potřeba instalovat jako první, někde jsem četl, že jinak se to kočkuje ;)
Nejsem si teď jistý jestli to bude fungovat, ale teoreticky a imho by to mělo jet... nemůžu si teď nějak uvědomit, jestli jsem to někdy konkrétně takhle řešil :notsure

Pokud už jsi to zkoušel, nebo víš, že to tak nebude fungovat... tak to sem napiš, ať vyloučíme další možnost ;)
Dojigiri (1629)|11.6.2008 22:10
Ono problém bude nejspíš s písmenama jednotek - pokud máš disk s Vistou jako primární disk, tak Vista poběží, a půjde do něj asi přidat i XP na druhým disku - ale jakmile se z toho zavaděče pokusíš rozběhnout XP na sekundárním disku (který běží v pohodě, pokud je diskem primárním), tak se změní písmeno jednotky toho XP že nebude C: ale nějaký písmeno dál (D:, E: v závislosti na tom, kolik je na primárním disku s Vistou primárních NTFS partition) a s tim si XP neporadí, pokud bylo nainstalovaný jako C:, takže se nerozběhne. A pokud to dáš opačně (XP jako primární a Vistu sekundární) bude to to stejný, s rozdílem, že loader XP vůbec nedokáže rozběhnout Vistu.

Takže řešení IMHO je skutečně buď jenom přepínáním disků v biosu (pak disk, kterej se vybere jako bootovací, bude jako primární) anebo použít nějakej boot manažer - já používám XOSL, což je výbornej boot manažer s grafickým rozhraním, ale nevím jestli si poradí s rozběhem Visty, vzniknul dávno před Vistou a já to nikdy nezkoušel. Každopádně přehodit pořadí disků umí, sám jsem to používal. (ale nutno instalovat na jednotku FAT nebo na samostatnou malinkou partition což osobně používám a doporučuju v případě jeho použití) nebo jestli někdo doporučí nějakej jinej boot manažer o kterým ví, že podporuje boot Visty a přehození pořadí disků ...

Anebo samozřejmě jak doporučuje kane.shw přeinstalovat, XP jako první (pokud by se instaloval jako druhej, zruší boot loader Visty a sám Vistu nabootovat neumí takže by Vista nešla, resp. by bylo potřeba obnovit boot loader Visty z instal. CD)
Logout (4018)|12.6.2008 20:25
Anebo použít nějakej linuxovej zavaděč (grub, lilo) - ty zvládnou visty i xp určitě...