Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Chladič NB (P965/Asus P5B)

Gouranga (699)|12.6.2008 22:02
jde o toto: cidlo northbridge (doufam ze je to ono - polozka "system temperature") za starych dobrych casu ukazovala teplotu mezi 41-43 stup. v klidu. po vymene graf. karty (x1950 -> 9800) teploty vyskocila na asi 45-48 stup. a nyni jsem si usmyslel, ze by nebylo spatny pocitac trosku ztisit, takze jsem srazil otacky vetraku na cpu (chladic GeminII) z 1800 a 2000 na asi 1100 a teplota je na asi 49-50. Uznavam, ze ty teploty jsou trochu mimo - nejde na to ani moc dlouho drzet prst (natozpak v zatezi). Takze jsem se chtel zeptat, jestli tato teplota je kriticka/ problemova a jestli ji ma smysl resit. Popripade jaky chladic NB byste mi mohli doporucit.

plus takovy mini dotazek - dobra telovodiva pasta? (CPU se s Geminem a 1.36V (E6300) pali na 76 stupnu (ORTHOS/ Speedfan))

dik za info
Logout (4018)|12.6.2008 22:15
No, vzhledem k tomu, že se Ti teplota NB zvedla když si přidal grafiku a snížil otáčky ventilátoru na CPU, tak pravděpodobně není až tak velkej problém v přehřívání NB, ale v celkovym vedru ve skříni. Kdybys dal lepší chladič na NB, tak stejně bude teplo blbě odevzdávat do přehřátý skříně.
Jakou máš skříň a větráky a vůbec chlazení?

Dobrá rozumně drahá teplovodivá pasta je třeba AC MX-1 (nebo MX-2 - jestli ji seženeš levně, prej teď nedávno ji klesla cena).
Gouranga (699)|12.6.2008 22:33
Skrin Eurocase... nazev a typ urcim tezko, takze posilam fotky :)

uznavam, ze pruvan tam asi nebude...ale dychaciho prostoru ma docela dost,ne? (bocnice chybi dlouhodobe)

o vymene skrine premejslim uz dyl..ale vzdycky to neco predbehlo... jde sehnat neco "poradnyho" do dvou tis.?
zalusk jsem mel na toto: https://www.svethardware.cz/recenze-apluscase-x-blade-supervez-znemecka/14069 ale ta cena...

k tem kabelum - vzhledem k velikosti skrine v pomeru k velikosti obsahu, to neni zrovna jednoduchy vyst nak rozumne..
Klingacikx (1545)|12.6.2008 22:46
ventilátory na gemina nasmeruj tak aby naň obidva fúkali. Tiež ak si upraceš káble tak teplota pôjde dole a ak povylamuješ prednú a zadnú mriežku(aby nekládli veľký odpor vzduchu ktorý tlačí ventilátor) a zatvoríš bočnicu tak teploty budú dobré
Salamander (6177)|12.6.2008 22:53
OMG, tak to se nedivim, vzdyt tam ten vduch nema kudy proudit, by tebou, tak si co nejrychleji koupim neco jako
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
nebo
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
a nebo
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a rychle neco udelal s tema kabelama :thumb viz: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/17103-pochlubte-se-vnitrkem-sve-skrine
Logout (4018)|12.6.2008 23:01
Hehe, ten Tvuj zálusk mi tu sedí vedle nohy :-) - ale má svý mouchy (např. instalace HDD, naštěstí jsem stejně ten blok z toho vyhodil a věšim tam disky na gumu od kalhot....). Ale skoro mam dojem, že se přestala dělat, nikde jsem nenašel že by šla eště koupit. Kolem dvou tisíc jsou dobrý některý CM Centurioni a pak za tu cenu hodnmě dobrý chieftecy (ale tam si člověk musí vybrat model, by do něj šel dát 120mm větrák).

Hmm - ten chudák NB je tam chudák utopenej. Todleto asi těžko půjde nějak systémově vyřešit jinak než novou skříní - tim že nacpal všechny disky nahoru, tak je tam hotová kabelová smršť (vim, dole by se upekli). Pořádnej chladič na NB by se tam stejně snad ani nevešel.
Asi by pomohlo vzít flexku, vyříznout vzadu díru a dát tam 120mm větrák, ale to by se ta skříň zas snad zhroutila.

Jinak co mě napadá - ty větráky na tom monstrchladiči foukaj dolu? Jestli jo, tak je zkus otočit. Takhle de k NB ohřátej vzduch od CPU. Když to otočíš tak pude ohřátej vzduch od NB k CPU, CPU ale hřeje daleko víc a tak tu treošku nepozná. A pokus se trochu usměrnit ty kabely - i když chápu, že v takovym prostoru se to dělá dost dobře :-(...
Logout (4018)|12.6.2008 23:07
Jinak ty doporučovaný centuriony jsou dobrý, tu Matrix bych rozhodně nebral - ta je dost papírová - a přihodi bych k výběru tohodle chiefa:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Co se stane zavřením bočnice nevim - myslim ale, že to ty dva ventilátory, který na ni budou skoro nalepený neuviděj moc rádi (tendle chladič by chtěl trochu jinou skříň) - může to pomoct, taky možná ne - v každym případě je NB tak utopenej, že na něj to moc vliv mít nebude. Ale nová skříň s nějakym rozumnějším umístěním všeho je asi nejlepší řešení...
Gouranga (699)|12.6.2008 23:48
[QUOTE=Klingacikx;131631]ventilátory na gemina nasmeruj tak aby naň obidva fúkali. Tiež ak si upraceš káble tak teplota pôjde dole a ak povylamuješ prednú a zadnú mriežku(aby nekládli veľký odpor vzduchu ktorý tlačí ventilátor) a zatvoríš bočnicu tak teploty budú dobré[/QUOTE]
ty pozice vetracku byly provedeny po delsim mereni.. a opravdu kdyz jeden fouka tak a druhej opacne, je teplota o malinkou nizsi..mozna to bylo tema otacka..zkusim prohodit.
kabely opravdu neni kam dat..vzdyt graf. karta se pomalu dotyka disku :)
s tou zadni mrizkou by to byl asi problem, protoze to je spis plnej plech nez mrizka :)

[QUOTE=Logout;131636]Hehe, ten Tvuj zálusk mi tu sedí vedle nohy :-) - ale má svý mouchy (např. instalace HDD, naštěstí jsem stejně ten blok z toho vyhodil a věšim tam disky na gumu od kalhot....). Ale skoro mam dojem, že se přestala dělat, nikde jsem nenašel že by šla eště koupit. Kolem dvou tisíc jsou dobrý některý CM Centurioni a pak za tu cenu hodnmě dobrý chieftecy (ale tam si člověk musí vybrat model, by do něj šel dát 120mm větrák).
[/QUOTE]
taky jsem koukal.. zda se byt nedostupnej...

[QUOTE=Logout;131636]Jinak co mě napadá - ty větráky na tom monstrchladiči foukaj dolu? Jestli jo, tak je zkus otočit. Takhle de k NB ohřátej vzduch od CPU. Když to otočíš tak pude ohřátej vzduch od NB k CPU, CPU ale hřeje daleko víc a tak tu treošku nepozná. A pokus se trochu usměrnit ty kabely - i když chápu, že v takovym prostoru se to dělá dost dobře :-(...[/QUOTE]
jestli tim dolu myslis jako na nej, tak jeden fouka na nej a jeden pryc.. aby byly oba odfukovy jsem jeste nezkousel..
ty kabely...to neni moc realny..jedinej "prostor" je mezi mechanikou a zdrojem a pak pod diskem (uplne dole vpravo)

[QUOTE=Salamander;131635]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
a rychle neco udelal s tema kabelama :thumb (viz https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/17103-pochlubte-se-vnitrkem-sve-skrine )[/QUOTE]
ten centurion vypada zajimave..asi to tak nejak dopadne... jak jsem rikal..ty kabely neni kam dat :)

[QUOTE=Logout;131638]Ale nová skříň s nějakym rozumnějším umístěním všeho je asi nejlepší řešení...[/QUOTE]
to by bylo jak? zdroj dole? nebo proste vetsi?

ted jsem po dalsim laborovani zetsil otacky asi na 60% (jeden ve speedfanu, druhej zprehazenim dratku na molexu a NB klesnul v klidu tak na 45..ja uz nic nechapu..
Logout (4018)|13.6.2008 00:14
No, hlavně jsem Tim myslel, aby to byla skříň, kde se dá udělat dobrej odvod vzduchu - jeden intake ventilátor, jeden outtake, a honit tam vzduch - a disky dát normálně dolu, aby kolem procesoru vůbec byl nějakej vzduch, kterej by se bral na chlazení...

Jinak ten chief je daleko větší, což by se Ti mohlo hodit, naopak v tom CM jestli potřebuješ jde vyhodit koš na disky a máš podobnou skříň jako ten XBlade - jen o dost menší.

Jinak myslim, že ty větráky by měly mít stejnej směr, protože jinak ten jeden vtahuje teplej vzduch vyfouknutej tim prvnim.

NB mytlim hřeje tolik, protože na něj sálá grafika. Na druhou stranu 45 stupňů neni tolik, jestli to je opravdu 45 stupňů (a v zátěži) tak to je ještě vcelku v poho...
Gouranga (699)|13.6.2008 00:51
[QUOTE=Logout;131652]No, hlavně jsem Tim myslel, aby to byla skříň, kde se dá udělat dobrej odvod vzduchu - jeden intake ventilátor, jeden outtake, a honit tam vzduch - a disky dát normálně dolu, aby kolem procesoru vůbec byl nějakej vzduch, kterej by se bral na chlazení...

Jinak ten chief je daleko větší, což by se Ti mohlo hodit, naopak v tom CM jestli potřebuješ jde vyhodit koš na disky a máš podobnou skříň jako ten XBlade - jen o dost menší.

Jinak myslim, že ty větráky by měly mít stejnej směr, protože jinak ten jeden vtahuje teplej vzduch vyfouknutej tim prvnim.

NB mytlim hřeje tolik, protože na něj sálá grafika. Na druhou stranu 45 stupňů neni tolik, jestli to je opravdu 45 stupňů (a v zátěži) tak to je ještě vcelku v poho...[/QUOTE]
1&2) kouknu na to
3) nebo to de brat taky tak ze jeden tam nasaje studenej a druhej pak vysaje teplej :) zkrusim to ruzne poprohazet.. co by se stalo, kdyby oba odsavaly?
4) je to v klidu a ne doopravdy..45 stupnu nepali do ruky :)
Klingacikx (1545)|13.6.2008 07:48
[quote=Gouranga;131657]1&2) ...co by se stalo, kdyby oba odsavaly?
4) je to v klidu a ne doopravdy..45 stupnu nepali do ruky :)[/quote]
tak by nefúkal vzduch na základnú dosku a teplota chipsetu by pravdepodobne stúpla.
Logout (4018)|13.6.2008 11:10
klingacik: Dyk je přeci jedno, jestli ten vzduch de k základní desce, nebo od ní - to chladí stejně. Pominu-li teda, že větráčky mívaj jinej tlačící a táhnoucí výkon a že je rozdíl, když se nejdřív vzduch trochu ohřeje od NB a pak ještě je schopnej ohřát procesor, nebo když se nejdřív ohřeje od CPU a a pak nezvládá chladit NB (ale zas je tam i ta grafika, která taky topí, ono je vůbec problém, kde se v takovýdle skříni (ještě takhle plný) má brát čerstvej vzduch).

Co se týče vzduchotechniky, tak platí nějakej zákon, že vfuk by měl bejt od výfuku nejmíň a teď nevim přesně, někde se to řešilo, ale ideálně snad něco kolem 1m. Když je to míň, tak místo výměny vzduchu v systému cirkuluje pořád ten jeden samej. Takže IMHO lepší řešení bude, když budou mít větráčky stejnej směr (ať už tam nebo sem). Ale to je samozřejmě teorie - prostě to zkus a uvidíš...
Gouranga (699)|14.6.2008 14:09
tak dekuji za info...zkusim jeste na pozicich vetraku zapracovat.. ale s kabelazi to v tyhle skrini asi lepsi nebude..
s.skull (198)|15.6.2008 19:54
no, mám taky geminII a 965 (viz popis) pomohlo následující: cpu je skoro jedno, jestli tam je, nebo není ventilátor (takže pokud není pasiv GeminII horký a ty máš na cpu 70 st., tak je problém jinde - jakože neznám nikoho, kdo by měl GeminII i jen hodně teplého, ne tak 60 st :) - je to přechod ihs s heatsinkem - mě pomohlo dát i trochu více pasty - ihs bylo lehce křivé); ventilátory jsem měl na G. taky 2 a už mám jen jeden a to tak, že jsem sundal ten pitomý rámeček na 2x12cm vent. a dal tam jeden 12cm ventilátor na 800ot doprostřed a přesadil jej co nejvíc směrem nad pasiv chipsetu, uchytil spermiema... ticho, teplota chisetu v idle šla o 10st. dole a bylo.

jinak samozřejmě jhak zmiňují kolegové výše - intake dopředu, outtake dozadu, upravit wind tunel tak, aby skutečně přiváděl vzduch tam, kam má (podle pozice ventilátoru, není to žádná prdel udělat funkční bastl), zkusit novou pastu na cpu, cable management a otestovat :)

osobní zkušenost - pokud nebudeš kupovat nějaký větší chladič chipsetu a měnit jej, tak NB kvůli novému nanášení kvalitnější pasty nesundávej - je to zbytečné a není to pěkná práce ( dostat z toho lepidlo, kterým to je továrně přidělané) a mě to nepomohlo ani o stupeň...
Gouranga (699)|15.6.2008 23:44
[QUOTE=s.skull;132505]no, mám taky geminII a 965 (viz popis) pomohlo následující: cpu je skoro jedno, jestli tam je, nebo není ventilátor (takže pokud není pasiv GeminII horký a ty máš na cpu 70 st., tak je problém jinde - jakože neznám nikoho, kdo by měl GeminII i jen hodně teplého, ne tak 60 st :) - je to přechod ihs s heatsinkem - mě pomohlo dát i trochu více pasty - ihs bylo lehce křivé); ventilátory jsem měl na G. taky 2 a už mám jen jeden a to tak, že jsem sundal ten pitomý rámeček na 2x12cm vent. a dal tam jeden 12cm ventilátor na 800ot doprostřed a přesadil jej co nejvíc směrem nad pasiv chipsetu, uchytil spermiema... ticho, teplota chisetu v idle šla o 10st. dole a bylo.

jinak samozřejmě jhak zmiňují kolegové výše - intake dopředu, outtake dozadu, upravit wind tunel tak, aby skutečně přiváděl vzduch tam, kam má (podle pozice ventilátoru, není to žádná prdel udělat funkční bastl), zkusit novou pastu na cpu, cable management a otestovat :)

osobní zkušenost - pokud nebudeš kupovat nějaký větší chladič chipsetu a měnit jej, tak NB kvůli novému nanášení kvalitnější pasty nesundávej - je to zbytečné a není to pěkná práce ( dostat z toho lepidlo, kterým to je továrně přidělané) a mě to nepomohlo ani o stupeň...[/QUOTE]
moh bych se jen zeptat, jaky mas napeti v. core? dik

ten gemin bych rek opravdu horkej neni... spis bych rek, ze problem je po ceste.. procesor - PASTA - chladic...tezko se odhaduje "vhodny" mnozstvi pasty..