reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: Sdílení internetu

Neregistrovaný (0)|18.6.2008 14:53
Jméno tazatele: Martin-

Znění dotazu:
Zdravím,
internet mám 4G modem od T-Mobilu na jednom ze tří počítačů, (připojuje se do USB) ještě donedávna jsem měl dva počítače spojené kříženým kabelem a sdílení internetu nebylo problém nastavit.
Ted sem, ale pořídil notebook a WiFi router D-Link DI-724GU, nicméně zprovoznit přez router sdílení netu je snad nemožné, když to chvilku funguje na jiném PC tak sem rád, na obou to snad ještě ani nešlo. (kromě toho kde je připojený 4G modem - tam net jede OK vždycky)
Zvláštní je, že když jsem měl předvčera IP 192.168.0.1 na klientovi s 4G modemem a docházelo tak ke konfliktu IP s routerem (nevím jak vlastně mohl dostat klient tuto IP?) tak mi na notebooku fungoval net i přez Wifi.
Včera jsem dal routeru IP 192.168.0.10 a omezil DHCP od 192.168.040 a výš a je to jenom horší, když se připojím na notasu na net tak s obtížema a přez WiFi mi to nejde vůbec :o)

Prosím znalé kde dělám chybu, není přece možné aby to takto nefungovalo, správně by asi net měl být připojen přímo k routeru, ale to nejde, ale stejně, víte někdo co s tím? :-)

Předem díky za rady

Martin

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
Dojigiri (1629)|18.6.2008 15:28
Jestliže nejde ten T-mobile modem připojit přímo do routeru, tak to je problematisch (hlavně by to bylo nejčistější a nejlepší řešení, ale když je modem USB - :().

Mělo by to teda jít tak, že ten modem furt budeš mít připojenej k tomu PC (asi máš) a na něm nastavený sdílení internetu (což způsobí, že se na tom PC spustí DHCP server a dostane IP adresu 192.168.0.1). Router má většinou výchozí adresu nastavenou taky na 192.168.0.1, takže proto ten konflikt IP adres. Takže pokud připojíš všechny PC do LAN portů toho routeru (tj. použiješ ho vlastně jako switch) tak musíš tomu routeru nastavit adresu odlišnou od 192.168.0.1 (např. těch 10). Pak by to teoreticky mělo chodit, ovšem:
* pokud máš na tom routeru povolenej DHCP server, je možný, že se navzájem "tlučou" s tim DHCP serverem spuštěným na tom 1. pc (koukni se schválně, jaký IP adresy dostanou přidělený klientský počítače). Řešením by mohlo bejt vypnout DHCP server na routeru a nakonfigurovat IP adresy manuálně bez DHCP serveru (tj. router .10, počítače třeba .100, .101 atd., první PC odkud se sdílí zůstane .1). Možná při vypnutí DHCP na routeru dokáže IP adresy přidělovat i ten 1. počítač, ale řek bych že možná nemusej procházet DHCP odezvy skrz ten router (a obzvlášť na wifi část) - zjistíš pokud se podíváš jaký dostaly klient PC přidělený IP adresy, např. přes "IPconfig /all".


Další řešení by mohlo bejt takový, že síťovku toho 1. počítače spojiš s WAN portem routeru (jakoby "zvenku") a ostatní počítače můžou bejt ve vlastní podsíti na LAN části. Na WAN portu routeru zapneš DHCP klienta (kterej získá adresu z toho 1. PC, nebo taky můžeš nastavit adresu WAN ručně např. 192.168.0.2), na LAN portu DHCP server (jakejkoliv, i třeba těch 192.168.0.1) a taky by to mělo běžet. Při tomhle řešení se ovšem nedostaneš na sdílení z podsítě na ten 1. PC a z 1. PC na ty ostatní (tj. uvidí se jenom ty klientský připojený na LAN portu).
Neregistrovaný (0)|18.6.2008 16:32
Hurá, tak se to podařilo vyřešit, problém byl opravdu ve dvou DHCP serverech které se tloukly, takže sem vypnul ten na routeru a IP na routeru už byla na oněch 192.168.0.10

Ještě jednou díky, to, že byly spuštěné dva DHCP mě nějak nenapadlo :-)