reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Dva řadiče = problém s bootováním

Pavel Boček (4169)|11.7.2008 14:04
Na desce MSI K7T Turbo2 mám UATA-133 řadič Kouwell KW-571B ve sběrnici PCI (s čipem Silicon Image Sil 0680), na něm jsou dva disky, 40GB Samsung (systém) a 80GB Seagate (data). Po přidání toho Seagate bootování OK, jen se trochu zpomalilo, jelikož řadič zřejmě hledá boot sektor napřed na něm.

Problém nastal po přidání SATA-150 řadiče Kouwell 571S (čip Silicon Image Sil 3112). Řadič sice správně najde 250GB disk s daty, první řadič také najde oba UATA disky a i řadič na desce najde optickou mechaniku, ale nebootuje systém.

Nevím, co teď s tím, přehození řadičů pomohlo akorát v tom, že se napřed inicializuje SATA řadič a pak teprve UATA, ale pořád to asi hledá boot sektor na SATA disku, kde samozřejmě není, a dál to už "nepředá" boot druhému řadiči. Tedy, nechal jsem to jen asi tři minuty, ale i kdyby se to povedlo až po delší době, tak takhle dlouho bootovat je samozřejmě neúsnosné.

V BIOSu můžu další zařízení nastavit pouze jako SCSI a to není odlišeno více zařízení, čili i když dám First i Second Boot Device SCSI, neděje se nic. Nějaká rada, jak tedy mít všechny řadiče a bootovat z toho správného ? U obou se dá nastavit leda RAID.
Dojigiri (1629)|16.7.2008 17:09
Já jsem podobnej problém řešil tak, že jsem na první disk, ze kterýho bootoval, nahrál boot manager (konkrétně XOSL) a z něj spouštěl boot na druhým disku. XOSL jde celkem pěkně nakonfigurovat, drobná "nevýhoda" (ale může být i výhodou) že potřebuje vlastní malinkou partition pro nainstalování. Umí např. běžet skrytě a rovnou pustit bootsektor jinýho disku, přehodit pořadí disků atd. (pro bootování ze sekundárního disku jsem přehození disků potřeboval, pro boot z druhýho řadiče to taky nejspíš bude potřeba). Ale nejspíš tohle budou umět i jiný boot manažery.
Pavel Boček (4169)|16.7.2008 17:42
No dělat tam další partition moc nepřichází v úvahu, mám tam cekem důležitá data.

Nakonec jsem to ale vyřešil tak, že jsem řadič dal do jiné desky, na další disk nainstaloval XP, napíchal všechny volné disky a data popřesouval buď na ně nebo přes FTP do dalšího PC. Jeden z těch SATA se tedy uvolnil a brzy zamíří na jinou desku a půjde na něj systém :)