Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Aktualizace slovníku TV Freaku - nové pojmy

Karel Polívka (1485)|10.9.2008 19:24
Pokud někdo zpracuje pro Slovník TV Freaku (tématika záznamu a reprodukce digitálního videa, TV vysílání) vlastní vysvětlení některého pojmu, který doposud neobsahuje, nebo lépe zpracuje nějaký stávající, bude do slovníku doplněn.

Aby se tak stalo, je třeba vytvořit v tomto tématu nový příspěvek, v jehož nadpisu bude ucedeno, o jaký pojem se jedná. Dále už musí následovat vysvětlení daného pojmu.
datel69 (23)|24.9.2008 23:24
Jedná se o defekt, který je pozorovatelný například v televizním vysílání či digitální fotografii. Projevuje se vznikem falešných čar nebo obrazců v obraze. Vzniká při snímání nějaké jemné struktury rastrovým snímačem (CCD čip), nebo promítání na mřížce (TV, monitor). Při této kombinaci dojde k interferencím mezi čárami (obrazci) v podobném směru a tím ke vzniku moaré efektu. Proto se například v televizi snaží vyhnout tomu, aby snímaná osoba byla oblečena v látku s nějakou drobnou texturou (tkaniny).
Ivo Mašek (507)|25.7.2011 07:54
MHEG (Multimedia and Hypermedia Information Cosiny Expert Group)
Normalizační instituce ETSI (Evropský ústav pro telekomunikační normy) vydala platný stndard pro digitální vysílání: MHEG. (http://www.mheg.org/users/mheg/index.php)
Poslední aktualizace specifikace MHEG (poprvé byl standard MHEG vydán roku 2004) má označení MHEG-IC. Tato verze normy je schopna poskytovat podporu pro IP vysílání.
MHEG se využívá převážně ve Velké Británii, Novém Zélandu, Austrálii a Honkongu.
(http://webapp.etsi.org/workprogram/Report_WorkItem.asp?WKI_ID=29295&curItemNr=1&totalNrItems=2&optDisplay=10&qSORT=HIGHVERSION&qETSI_ALL=&SearchPage=TRUE&qETSI_STANDARD_TYPE=%27ES%27&qETSI_NUMBER=202+184&qINCLUDE_SUB_TB=True&qINCLUDE_MOVED_ON=&qSTOP_FLG=&qKEYWORD_BOOLEAN=&qSTOPPING_OUTDATED=&butSimple=Search&includeNonActiveTB=FALSE&includeSubProjectCode=&qREPORT_TYPE=SUMMARY)
Co to vlastně je: Je to aplikace, která umožní spustit interaktivní funkci DTV. Je to vlastně obdoba našeho TXT (ovšem lépe zpracována). V Evropě u DVB-T2 pouze ve Velké Británii, u DVB-S2 i u nás (pokud televizor k nám dovezený aplikaci MHEG má)
V příloze jsou obrázky pro představu, jak to vypadá
bbc1.jpg bbc2.jpg
Ivo Mašek (507)|13.9.2011 19:54
DRM (Digital Radio Mondiale) Neplést si s Digital Rights Management
DRM je digitální náhrada za stávající AM vysílání (pásmo SV, DV, KV), tak jako je DAB a DAB+ digitální náhradou za stávající VKV. Je nejmladším standardem digitálních vysílání a vysílá v pásmu 150kHz až 30MHz.
Kmitočtová pásma jsou rozdělena na Low frequency (LF) - náhrada za dlouhé vlny., Medium frequency (MF) - náhrada za střední vlny a High frequency (HF) - náhrada za krátké vlny. V Evropě se používá Medium frequency.
Ivo Mašek (507)|5.10.2011 15:13
HbbTV (Hybrid Broadcast Broadband TV)
Je to nová evropská platforma zaměřená na společné využití televizního vysílání a širokopásmového připojení k internetu. Tato platforma přináší nové služby od poskytovatelů obsahu, jako je interaktivní televize, video na přání, interaktivní reklama, hlasování, hry či sociální sítě a také teletext a elektronický programový průvodce (EPG).
Česká televize testuje systém HbbTV na zpravodajském programu ČT24 v satelitním vysílání na pozici 23,5° E – družice Astra 3A. Systém již běžně používají např. stanice ARD, ZDF a France Televisions.
Satelitní přijímač musí tento systém podporovat. Mezi takové patří např. multimedialní přijímač TechniSat DigiCorder ISIO S1.
Ivo Mašek (507)|29.1.2013 21:01
HEVC, nebo také H.265 (nový standard video komprese)
Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) schválila standard komprese obrazu, který je postaven na ITU-T H.264 / Mpeg_4 AVC. Standard známý jako High Efficiency Video Coding (HEVC), bude potřebovat pouze poloviční kapacitu proti svému předchůdci. HEVC poskytuje flexibilní, spolehlivé., a hlavně pro budoucnost řešení video obsahu. Nová norma odráží rostoucí rozlišení obrazovek. Nová norma obsahuje tzv. Main profile, který podporuje 8 bitové video 4:2:0, profile Main 10 s obsluhou 10 bitů a také profile Main Still Picture pro kompresi statických obrázků.
Na implementacích HEVC již pracují firmy ATEME, Broadcom, Cyberlink, Ericsson, Fraunhofer HHI, Mitsubishi, NHK a NTT DOCOMO. Dále se bude pracovat na rozšíření HEVC o oblast komprese trojrozměrného obrazu (3DTV).
H.265 (HEVC) je nástupcem kodeku H.264/MPEG-4 AVC

Čerpáno: http://www.itu.int/net/pressoffice/press_releases/2013/01.aspx