reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak snížit spotřebu, zvýšit výkon a ztišit notebook/stolní počítač

P@pi (1519)|29.10.2006 23:31
Předem chci upozorni, že jakékoliv úpravy provádíte na vlastní nebezpečí a autor článku za ně nenese ŽÁDNOU zodpovědnost. Tento článek je jen názorem autora, pokud se vám něco nelíbí, tak to napište do diskuze. Úprava je upravena na můj HW Asus M6VA: Pentium M 750 1.86GHz (2MB cache) / chipset i915PM / 2*512 MB DDR2 (533; 4-4-4-12; kingston + infineon) / x700 128MB + 128MB HyperMemory / Hitachi (UltraATA 100, 5k4 RPM, 8MB cache) / DualStereo

[size=+2]CPU[/size]

Na úpravu nastavení CPU lze použít několik utilit, nejvíce se používá: Notebook Hardware Center (NHC) a RMClock.
[size=+1]NHC[/size] (http://www.pbus-167.com/) – pěkný program s menšími možnostmi nastavení než má RMClock, bohužel vyžaduje .NET framework => zbytečně spotřebuje systémové prostředky, proto bych spíše doporučil RMClock
[size=+1]RMClock[/size] (http://cpu.rightmark.org/products/rmclock.shtml ) – jednoduchý program s velkým množstvím nastavení a malými nároky na běh (5MB RAM). V RMClocku je několik nastavení, které nám pomůžou snížit spotřebu a zvýšit výkon:
Profiles (Profily) – tady lze měnit jednotlivé profily pro běh CPU, voltáž CPU, frekvence CPU a throttlování. První co na vás vybafne je tabulka s nastavením profilu pro běh s adaptérem (AC Power) a běh z baterky (jména profilů: bez nastavení = no managment, šetření energií = power saving, maximální výkon = maximal performance a výkon dle potřeby = Performance on demand). Osobně používám pouze Performance on demand. Tento profil mění násobič procesoru podle vytížení př.: u Pentia M 750 lze měnit násobič od 6x do 14x tzn. frekvenci Intel CPU s QFSB (PentiumM, CoreDuo, C2D apod.) získáte, když násobič vynásobíte (frekvence FSB / 4) => nejnižší násobič je 6 => 6 x (533 / 4) = 800MHz. Pokud bude potřeba výkon, tak RMClock nastaví automaticky vyšší násobič (př.: 14 x (533 / 4) => 1866MHz).
Dále v této záložce narazíte na „Master Performance States Table“, kde lze měnit voltáž CPU pro každý násobič zvlášť. Od výrobce by hodnoty měly být nastaveny na maximum. Nastavení těchto hodnot už musíte provést sami, po každé nastavené položce notebook otestujte nějakým benchmarkem (vhodný je Prime95 (http://www.mersenne.org/freesoft.htm) test je v options => torture test => vyberte jakýkoliv). Pokud Prime nevyhodí chybu nebo se notebook žádným jiným způsobem nezakne, tak pokračujte ve snižování napětí. Až najdete stabilní položku, tak doporučuju nastavit o jednu výš. Z vlastní zkušenosti mi Prime95 proběhl přes 24 hodin a po několika hodinovém paření W3 jsem nezaznamenal žádné problémy, poté jsem asi za měsíc hrál AOE3 a asi až po třech hodinách hraní se mi objevili malinko rozhozené textury (skoro nepostřehnutelné), tak jsem nastavil vyšší hodnotu napětí a teď už bez problémů.
Pokud máte Sonomu (chipset i915, DDR2 paměti) a nevíte na jaké hodnoty se tak lze dostat, tak existuje jednoduchý vzorec (autorem je vanadium z forum.hardware.fr, před kterým smekám :)): Napětí CPU (Vcore) = (0,4 / 1100) x frekvence + 0,4 a druhý vzorec, kterým si cca spočítáte spotřebu vašeho CPU: Příkon (W) = frekvence (MHz) X Vcore^2 (Volty)/100

Dále doporučuju úplně vypnout „Use throttling (ODCM)“. Toto nastavení je u každého ze 4 profilů zvlášť. Throttling je funkce CPU od Intelu, která posílá do CPU v případě přehřátí nebo nedostatku energie v baterii prázdné cykly a tím by ho měla ochladit a snížit spotřebu. Posíláním prázdných cyklů lze donutit CPU pracovat i při nízkých frekvencích jako je 200-300MHz, měl by tedy mít velmi nízkou spotřebu a také nízký výkon, který by ovšem měl dostačovat např. na psaní ve Wordu. Po testování jsem zjistil, že spotřeba je bez throttlingu nebo s throttlingem stejná a pouze se zbytečně snižuje výkon. Nezapoměňte tuto funkci vypnout i u běhu na baterky.

Tímto nastavením jste získali výrazně nižší teploty, vyšší výkon a větší výdrž na baterky.

Před: násobič 14x, frekvence 1866MHz, napětí 1,356V
Teplota v zátěži = více než 95°C (teplota by stoupala ještě výše)

Po: násobič 14x, frekvence 1866MHz, napětí 1,068V
Teplota v zátěži = max. 74°C

Násobič 6x, frekvence 800MHz, upravené napětí =0,700V vs originál = 0,988V (šlo by i níže, ale nižší voltáž už nelze nastavit)

To je pokles teploty o více než 21°C a značné prodloužení výdrže na baterie.

Přetaktování – lze provést klasicky pomocí ClockGenu, ale ClockGen nemá v databázi některé PLL čipy, které se používají v notebookách (zejména postavených na čipsetu i915xx). Pokud je to váš případ, tak mrkněte sem (http://www13.plala.or.jp/setfsb/) . Pokud máte platformu Sonoma (s pamětmi DDR2), tak hledejte Intel915PM - ICH6M (nelekněte se toho Aceru, běhá to na všech notebookách s tímto chipsetem).

[size=+2]GPU[/size]

V notebooku mam grafickou kartu Ati x700 (128MB GDDR + 128MB hypermemory), takže se budu věnovat víceméně pouze jen Ati, ale některé postupy lze použít i u jiných značek.

Ovladače – u některých notebooků nelze nainstalovat jiné drivery (ani oficiální mobility drivers) než od výrobce notebooku (Asus apod.), ten však často vydá pouze první nebo druhý driver od výroby notebooku a poté už máte smůlu. Pokud se rozhodnete použít jiné ovladače, tak se vyhněte oficiálním a všem co používají CCC (Catylyst Control Center) – u většiny driverů lze vypnout při instalaci. CCC zabere hodně místa v paměti, spustí větší počet zbytečných procesů a je pomalé. Z neoficiálních ovladačů doporučuji Omegy ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]) . Ale co vlastně novými drivery získáte? Předně opravy bugů v nejnovějších hrách, mírné zvýšení/snížení výkonu a zpřístupnění některých funkcí (PowerPLAY apod.).

Podtaktování – v mém případě nemá výraznější vliv (=žádný pozorovatelný) na spotřebu ve 2D a ve 3D se zbytečně ošizujete o výkon. Pokud to chcete alespoň zkusit, tak pro Ati jednoznačně Ati Tray Tools ([odkaz, pro zobrazení se přihlaste]) . Spíše doporučuju zapnout PowerPLAY.

PowerPLAY – automatické podtaktování/podvoltážování grafické karty od Ati. K nastavení PowerPLAY se dostanete pravým klikem na plochu => Vlastnosti => záložka Nastavení => Upřesnit => záložka PowerPLAY. Nejdříve musíte PowerPLAY povolit, potom se dostanete k nastavení. Nastavení má 3 stavy: velké podtaktování a low voltage - optimální životnost baterií (takty GPU 105MHz / paměti 240MHz DDR), menší podtaktování a low voltage -vyvážený (takty GPU 209MHz / paměti 364MHz DDR) a normální stav – optimální výkon. Pokud zde záložku PowerPLAY nemáte, tak buď máte nějaké zvláštní neoficiální drivery nebo nějaké starší oficiální (návod viz Ovladače).

Menší popis a preview: http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=313&num=1
Test: http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=454&num=3
Více zde: http://ati.amd.com/companyinfo/glossary/includes/list.html#powerplay

Kompatibilitu PowerPLAY a ATT řeším až úplně dole.

[size=+2]RAM[/size]

Paměť RAM je opravdu malý žrout energie (zejména pak DDR2), takže šetřením na pamětech si moc nepomůžete. Naopak lze zvýšit výkon bez nějaké zvýšené spotřeby. Omlouvám se, ale jiné než Intel chipsety nemám, takže nemohu otestovat Memset na platformě A64, kde se chová jinak.

Pro Intel chipset:
MEMSET – jednoduchý program od FELIXe z XS (http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=92190 ), který vám dovolí měnit časování pamětí za běhu počítače. Nastavení časování musíte provést na vlastní triko, protože se liší na každém PC. V případě vážných problémů se spuštěním/stabilitou se ozvěte na XS fóru. Pokud vám PC zamrzne při spuštění, tak zkuste jinou verzi programu. Když se spuštění zase nepovede, tak přesuňte složku do Program Files, pokud ani to, tak napište FELIXovi (možná po vás bude chtít CPU-Z dump, tak si stáhněte CPU-Z a najděte tam registry dump). A v čem, že to teda pomůže? Lze tím zvýšit rychlost pamětí a snížit jejich zpoždění (latence), obzvlášť je nastavení latencí důležité pro PC s integrovanou grafikou bez vlastní paměti (Intel GMA900, GMA950, Intel X3000 apod.). Tyto grafické karty využívají jako grafickou paměť paměť RAM, kterou tímto docela slušně zrychlíte. Každé nastavení otestujte (doporučuji Everest (http://www.lavalys.com/ )) a až budete hotovi s nastavením, tak pusťte Prime95 => options => torture test => blend. Pokud to přestřelíte, tak PC zamrzne a po restartu naběhnou původní hodnoty (za předpokladu, že jste je nedali uložit!!! Hodnoty ukládejte jen pokud jste si 100% jistí, že PC je na takových hodnotách časování stabilní).


[size=+2]HDD[/size]

U HDD toho nelze moc nastavit, snad jen si pohrát s nastavením AAM.

AAM (Automatic acoustic managment) – pomůže vám snížit hluk disku na úkor jeho výkonu, zejména pak přístupové doby. Moc nedopručuji zapínat, protože už tak nízký výkon notebookových disků ještě srazíte dolu. Vypnutí/zapnutí AAM může občas vyřešit některé problémy s disky. Utility jsou většinou určeny pro DOS a jsou ke stažení na webech výrobců HDD.

popis: http://en.wikipedia.org/wiki/Automatic_Acoustic_Management


[size=+2]Hluk[/size]

Jedna z hlavních priorit u notebooků. Na snížení hluku jednoznačně doporučuji SpeedFan (http://www.almico.com/speedfan.php) . Je zbytečné, abych tady psal jiný návod, když je např. tady (http://kubat.e-zpravy.cz/item/asus-m6va-8013-8030-snizeni-hluku).

Používání notebooku vzhledem k hluku - Notebook udržujte čistý ať nemáte plné ventilátory špíny a prachu (občas to vysajte). Pod notebookem mějte jakoukoliv podložku, ať může od/k ventilátoům vzduch => nižší otáčky.

Podložka s ventilátory pod notebook – zkoušel jsem si vzít dva 92mm ventilátory a na ně posadit notebook. Ať jsem ventilátory umístil, jak chtěl, tak se mi nikdy nepodařilo snížit (ani zvýšit) teploty oproti obyčejné podložce (vrchní část EC casu :D), takže nevidím důvod kupovat drahé podložky, které ještě navíc nemají ventilátory umístěny přesně tam, kde potřebujete.

[size=+2]Nastavení Windows XP[/size]

POZOR!!! Pokud jakýmkoliv způsobem ovlivníte činnost windows, tak daná instalace Windows už nemusí být funkční. Pokud se vám podaří vypnout nějakou službu/aplikaci a poté už OS nenaběhne, tak spusťte PC v nouzovém režimu (F8 před začátkem startování windows = po POSTu) a vraťte nastavení zpět.
Tady je pár základních tipů tipů, které vám pomůžou snížit spotřebu/zvýšit rychlost:

Po spuštění (Spuštěné aplikace po startu WinXP) – start => spustit => msconfig => záložka Po spuštění. Zde můžete vypnout aplikace, které se vám spustí po startu (většinou jako tray = vedle hodin). Typickým příkladem je quicktime, který spustí po startu winů aplikaci qttask, pokud ji nevyužíváte, tak ji můžete s klidným svědomím odškrtnout a spuštění systému bude rychlejší a aplikace vám nebude ubírat zbytečně výkon. Dalšími aplikacemi jsou např. všelijaké QuickLaunch utility (typicky adobe, autodesk apod.), Microsft messenger, SOUNDMAN (u integrovaných zvukových čipů Realtek), Daemon Tools (samotné mechaniky poběží bez problémů), různé druhy bezdrátových zařízení, bluetooth, IR, registrací produktů apod.

Služby – najdete vedle záložky Po spuštění (viz výše), ale tady nic neupravujte. K editaci těchto služeb spusťte start => spustit => „services.msc“. Tady (http://smallvoid.com/tweak/winnt/services.html) je seznam doporučených služeb, které můžete vypnout a které ani náhodou. Služby se mohou spouštět Automaticky (Automatic), Ručně (Manual) nebo být Zakázány (Disabled). POZOR!!! Tady upozornění o vypínání služeb platí dvojnásob, několikrát se mi podařilo vypnout naprosto nevinně vypadající službu a systém už nenaběhl, tak si zapamatujte, co jste editovali, ať to můžete vrátit zpět (viz začátek Nastavení WinXP).

Vypínání HDD, displeje a PC – ovládací panely => možnosti napájení.

Spořič obrazovky – spíše než spořič si nastavte vypínání displeje (ovládací panely => možnosti napájení). Vypnutý displej nespotřebovává elektrickou energii, spořič ano a spuštění displeje je téměř stejně rychlé.

Indexování disku – vlastnosti pevného disku => „Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání“. Název mluví sám za sebe. Pokud jste hooodně zapomnětlivý, tak nechte zapnuto, jinak můžete vypnout.

Registry – čištění registrů pomůže počítač zbavit starého harampádí a urychlí tak start počítače a i jeho provoz. Na čištění doporučuji „jv 16 PowerTools“ (http://www.jv16.org/) , opravdu kvalitní program. Jiná alternativa je např.: RegCleaner (http://www.worldstart.com/weekly-download/archives/reg-cleaner4.3.htm )

Spyware a viry – mazat, mazat a mazat. Nic jiného. Snad to už ani nemusim psát…

Udržování Windows v kondici se věnuje poměrně velké množství webů, takže určitě nebude problém si najít další.


[size=+2]Další (ne)použitelný software[/size]

Mobile meter (http://www.geocities.co.jp/SiliconValley-Oakland/8259/) – sledování teplot, baterie apod.
RM Memory analyzer (http://cpu.rightmark.org/download.shtml) – nastavení latencí pamětí (menší možnosti než Memset) a benchmark pamětí
Power4Gear – dodávaný software od Asus na automatické přetaktování, vůbec nedoporučuji používat

Dva zajímavé články:
Vylepšení chlazení pomocí heatpipe a pasty v notebooku: (http://overclockers.com/tips1210/index02.asp)
PIN mód (umožňuje rozběhat CPU s FSB 400MHz na 533MHz) - http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=3226&article=pin+mod

Nakonec ještě pár poznámek ke kompatibilitě jednotlivých programů na mém notebooku.
Ovladač ATKOSD vs. RMClock – ATKOSD je program na ovládání funkčních kláves od Asusu. Po instalaci RMClock se ATKOSD zasekává => několikrát použijete funkční tlačítka a program zamrzne, později (třeba za minutu) „rozmrzne“ a s radostí vám pustí všechno, co jste namačkal na funkčních klávesách za tu poslední minutu. Infarktová záležitost v případě, že jste zrovna vypnul displej, který nejde nahodit zpátky….. Řešení: nepoužívat funkční klávesy nebo RMClock, lepší řešení nemám :(
PowerPLAY vs. Ati Tray tools – občas se zasekne počítač (nutný restart) při práci s ATT nebo s nastavením obrazu. Dále pokud pustíte ATT, vypnete a zapnete podruhé => zamrznutí (restart). Řešení: Při práci s obrazem vypněte ATT nebo při prácí s ATT si nehrajte s nastavením obrazu nebo vůbec nepoužívat ATT.Popis obrázků:

Grafy v RMClocku – červený = frekvence CPU, fialový = throttlování, zelený = vytížení CPU operačním systémem, modrý = vytížení CPU, žlutý = násobič, bílý = napětí

Graf SpeedFan - skok uprostřed grafu je přepnutí CPU na vyšší napětí (1,068V => 1,356V), velký propad na konci charakteristiky je zaseknutí počítače, při vysoké teplotě je notebook už „trochu“ nestabilní (zaseknutí PC na 2 vteřiny a chvilkové rozmrzání po vypnutí benchmarku).

PowerPLAY

RMClock - nastavení voltáže a násobiče

SetFsb - přetaktování ve WinXP

Memset - obrázek bez a s aplikovanými hodnotami

Everest - výsledky s/bez nastavených hodnot
RMClock-throttling.jpg high-voltage.jpg PowerPLAY.jpg RMClock-PoD.jpg RMClock-vid.jpg SetFSB.jpg Memset.jpg Memset-s-hodnotama.jpg Everest-(bez-memsetu).jpg Everest-(s-memsetem).jpg
mech13 (5526)|30.10.2006 12:06
tak to je super "clanek"! tos mohl klidne hodit i do clanku od ctenaru, u me mas *****
pres noc mi valil prime na 0,988V a OK, dopoledne na 0,972V OK, a ted sem to narychlo projel niz, tak na 0,908V haze chyby, ale 0,924V vypada ze pojede jak hodinky. to je narez, pri plne zatezi mu staci min stavy nez je default na idle!
ted du porypat pameti a pres noc jak pudu spat zase pustim prime

EDIT: tak memset si mysli ze mam 2GB RAM:) takze vic z toho uz asi nebude
P@pi (1519)|30.10.2006 16:58
[QUOTE=mech13]tak to je super "clanek"! tos mohl klidne hodit i do clanku od ctenaru, u me mas *****
pres noc mi valil prime na 0,988V a OK, dopoledne na 0,972V OK, a ted sem to narychlo projel niz, tak na 0,908V haze chyby, ale 0,924V vypada ze pojede jak hodinky. to je narez, pri plne zatezi mu staci min stavy nez je default na idle!
ted du porypat pameti a pres noc jak pudu spat zase pustim prime

EDIT: tak memset si mysli ze mam 2GB RAM:) takze vic z toho uz asi nebude[/QUOTE]

Sem rád, že to alespoň někomu pomohlo (páč moc velkej ohlas teda nebyl :D).

Chtěl jsem to dát do článků, ale pak jsem si řek, že tady to bude mít větší smysl a stejně pochybuju, že někdo zvěřejní nějaký článek, když poslední je ze srpna. Původně jsem chtěl tendle článek napsat jako návod, který by se dal jako Sticky (jako aby se zobrazil jako první a byl tam furt), aby se furt lidi neptali na to samý...

Co je to za CPU s takhle nízkým napětím?

Memset - mno na tom snad nezáleží ne? Jdou ti měnit hodnoty?

Díky Mechovi13 a Eraserovi za reakce ;).
mech13 (5526)|30.10.2006 18:16
[QUOTE=P@pi]Co je to za CPU s takhle nízkým napětím?

Memset - mno na tom snad nezáleží ne? Jdou ti měnit hodnoty?

Díky Mechovi13 a Eraserovi za reakce ;).[/QUOTE]
mam to co je v podpisu: P-M 725 Dothan na FSB 400 C0

memset: jo hodnoty nastavovat jdou. jenom ty pameti moc vic nesnesou. default jely 4-3-3-9 (podle SPD by na 400 mely jet 3-3-3-9) ale CL3 proste nedaji. tak sem je hodil na 4-3-2-4 (jak sahnu na CL nebo RTC tak okamzite reset). v 3DM03 to udelalo 20bodu nahoru na GMA900. jeste to budu nechavat pres noc s pustenym prime
P@pi (1519)|30.10.2006 18:35
[QUOTE=mech13]mam to co je v podpisu: P-M 725 Dothan na FSB 400 C0

memset: jo hodnoty nastavovat jdou. jenom ty pameti moc vic nesnesou. default jely 4-3-3-9 (podle SPD by na 400 mely jet 3-3-3-9) ale CL3 proste nedaji. tak sem je hodil na 4-3-2-4 (jak sahnu na CL nebo RTC tak okamzite reset). v 3DM03 to udelalo 20bodu nahoru na GMA900. jeste to budu nechavat pres noc s pustenym prime[/QUOTE]

Ačkoli se to může zdát jako blbost, ale přišel jsem na to, že tyto první 4 hodnoty nemají ani na jednom z mých PC zásadní slovo. Sice měli poměrně velký vliv, ale např. CL (všude tak opěvované) nemá vliv téměř vůbec žádný (a to ani na notebooku, ani na PC = nastavení i pomocí BIOS i Memsetu).

Největší vliv u mě má tušim tRD (Read delay) - na PC a write-read turnaround clocks - na notebooku. Př.: (přesně si to nepamatuju) Zatímco při změně CL mi klesla latence tak o 0.5ns, tak při změně tRD téměř o 10ns (+nárůst výkonu při čtení i zápisu)!!!

Jinak mě na notebooku taky CL nejde níž než 4.
boboco (1987)|30.10.2006 19:15
[quote=P@pi]Sem rád, že to alespoň někomu pomohlo (páč moc velkej ohlas teda nebyl :D). [/quote]

Chtěl jsem Ti dát bodíky, protože Ti to opravdu muselo dát velkou práci, ale bohužel Tě ještě nemůžu znova ohodnotit:(. Fakt klobouk dolů:thumb. Pro mě tenhle Tvůj článek bohužel němá užitnou hodnotu, přesto jsem ho pročetl, kdybych měl notebook, mohl by se hodit:thumb
Jen tak dál:)
P@pi (1519)|1.11.2006 18:39
Tak pokud to nebude Mechovi13 vadit (a vám, že tady spamuju :D), tak tady je obenčovanej nárůst výkonu s integrovanou grafikou iGMA900:

4-3-3-9 (RFC) 21 (RD) 5 (write to precharge)10 (write to read) 9 (read-write turnaround) 8
4-3-2-4 (RFC) 19 (RD) 2 (write to precharge) 8 (write to read) 8 (read-write turnaround) 6

3Dmark03
969 => ted 1050 (nárůst grafického výkonu přes 8%)

A to musím říct, že zase tolik časování neupravil a kromě read delay (RD) je ani moc "neutáhl". Takže pro integrované grafiky super. Díky Mechu :thumb.
mech13 (5526)|1.11.2006 19:49
nevadi, neboj:)
ony ty pameti ani moc vic natahnout nesly - bud memtest neumoznoval nizsi hodnotu, nebo hned po aply bylo BSOD nebo reset nebo vytuhnuti a nuceny reset. jenom RFC ve win jelo na 18, ale pri 3Dmarku to spadlo
tomasjerry (78)|30.11.2006 09:17
Pekny clanok :) Testoval som to na SuperPi Rozdiel v casovani RAM a tu su vysledky pre: Zostava A3000+ soc.:754 Ram casovanie: 6-3-3 CL2 T2 Result: 20,378 Zmenil som nadstavenie RAM na : 8-3-3 CL2.5 T2 SuperPi: 21.789 pri nezmenenom takte CPU 10 * 200.
P@pi (1519)|30.11.2006 12:33
Nějak jsem nepobral slovosled nebo ty si snad zhoršoval výkon pamětí z 2-3-3-9 T2 na 2,5-3-3-8 T2 :confused:?

Díky za pochvalu :o :D
tgfh (2985)|30.11.2006 15:13
I ode mě si zasloužíš VEEELKOU pochvalu! :thumb
Opravdu povedené! :thumb
Rakosnicek (17)|20.4.2007 22:24
Naprosto skvělý článek!!! Se svyým Asuskem jsem se potýkal s problémy s chlazením a veliká škoda, že jsem to nevyzkoušel dřív. Napětí jsem shodil na 1,1V a teplota šla v zátěži o 15 možná i víc °C dolů! Ještě jednou velký dík:)
P@pi (1519)|22.4.2007 12:43
Nemáte zač. Jsem rád, že jsem Vám pomohl :).
jukyn (19)|12.7.2007 20:34
Super článek,není co řešit....
Hned jak bude notebook(období 14dní),tak hned do toho půjdu,jelikož to bude cestovní notebook a výdrž pamětí a menší teploty se vždy hodí:)
mech13 (5526)|28.10.2007 19:21
Pokud mate novsi notebook (ted napriklad s C2D a X3100) a RMClock va nabizi maly rozsah nastavytelneho Vcore, skuste zatrousit do registru:
HKEY_CURRENT_USER\Software\RightMark\RMClock
pravým vpravo do prázdného a dáš:
Nový -> Hodnota DWORD
Tu pojmenuješ:
UnlockVid
a hodnotu změníš z 0 na 1.
Pak po restartu RMClock se to projevi
mech13 (5526)|10.3.2008 16:22
dnes jsem si splasil meric spotreby, tak sem davam nejaky cislo co z toho vylezly co asi kolik zere, pro predstavu

rozhodne to nejsou superpresny cislo, kazdy notebook stejne zere o neco jinak, ale pro zakladni orientaci co nejvic pomuze a co naopak vubec to myslim staci

testoval jsem na mem Amilo Pro 2040 - Pentium-M 1,6GHz, 2GB DDRII, GMA 900, Hitachi 7K100 (7200rpm, 100GB)

CPU 0,7-1V
idle low 15W
idle normal 21W
film low 18W
film normal 23W
orthos 30W
orthos+3DM 32W

CPU 1-1,3V
idle low 17W
idle normal 23W
film low 20W
film normal 24W
orthos 41W
3DM 44W
orthos+3DM 45W

disp off->min 3W
disp min->max 4W
wifi 1W
repro off->max 1W

rozdil defaultni Vcore x podvoltovane
CPU idle 2W
CPU burn 12W

idle low - minimalni spotreba - display na minimum (ale zaply), vyple wifi, nic se nedela
idle normal - display na max, zaple wifi, nic se nedela
film low - jako idle low, jen ve WMP11 spusteny cerveny trpaslik
film normal - jako normal + trpaslik
orthos - jako normal, spusteny orthos
3DM - jako normal, spusteny 3D mark 2003

pokud nekoho napada jeste neco, muzu skusit

krasne je videt, ze pomuze hlavne podvoltovani CPU pri zatezi a v zatezi se zvedne zivotnost baterky o jednu tretinu (v pripade integrovane grafiky)

EDIT: jo a ten merak bude asi docela presny, sice stal jen 440,- ale NB ma trafo na 65W a pri nabijeni a zaplem NB ukazuje 64-65W, nikdy vic. u lampicky se 40W zarovkou ukazuje 40W

EDIT2: jo a spolubydlu asus (turion X2, GF7600) ma v idle 35W a pri orthosu 72W... ten si s RMclockem nehral, ale tak zhruba kolik zere zravejsi dvoujadro s grafikou...
cool.user (2822)|3.4.2008 12:12
Panove a ted otazka za jeden reputacni bod :D

Ukazte mi prstem na program kterej:

1)funguje jako rmclock
2)podporuje c2d/965/p35
3)podporuje visty x64
4)ma podepsane ovladace

:D
mech13 (5526)|3.4.2008 12:30
cool.user: RMClock tak za rok az rok a pul:D NHC nic?
cool.user (2822)|3.4.2008 12:36
Hodi error ze nenacetl ovladace, obavam se ze nesplnuje zcela bod 3 a 4 :D

Ja jen dodam ze crystal cpuid taky nic...:notsure

btw: sem cet u nich na foru (rmclocku) ze x64 verzi budou oficialne mit az jim nekdo zaplati/daruje 500usd na certifikaci ovladace :(
husky14 (4214)|3.4.2008 12:42
[QUOTE=cool.user;107804]Panove a ted otazka....[/QUOTE]EIST + C1E.... :p
cool.user (2822)|3.4.2008 12:44
[QUOTE=husky14;107811]EIST + C1E.... :p[/QUOTE]

To je mi tak trochu nanic kdyz potrebuju mit zvysenou voltaz na cpu :D

a kdyby me nekdo chtel odkazat na tento http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=220543 navod tak ten v mem pripade nefunguje :/
husky14 (4214)|3.4.2008 12:53
[QUOTE=cool.user;107812]To je mi tak trochu nanic kdyz potrebuju mit zvysenou voltaz na cpu :D[/QUOTE]A nezkoušels to i se zvýšenou voltáží?

Já mám EIST i C1E zapnutý pořád a nechci to tvrdit na 100%, ale když sem zkoušel taktovat E8200, tak sem i zvyšoval voltáž a přesto bych řek, že to snižovalo násobič i voltáž.... ale fakt se nechci hádat.
Vlastně i teď na 3,6GHz nemám voltáž na AUTO, ale pevně nastavenou na 1,2V (takže vlastně upravenou) a obě funkce jedou (násobič 6-8x, 1,11-1,2V)..... já vím, ta voltáž nic moc, ale aspoň něco ;)

Btw. RMClock už je ve verzi 2.35, jestli náhodou nevíš. Ale podpisy na Vistu asi stejně mít nebude :notsure
cool.user (2822)|3.4.2008 12:57
[QUOTE=husky14;107814]A nezkoušels to i se zvýšenou voltáží?[/QUOTE]
Prave ze zkousel a napeti podle cpuz skace stejne jak zaba bez nozicek :cry


A vim ze je rmclock ve verzi 2.35, zkousel sem nejnovejsi rmclock, crystalcpuid, nhc a prd z toho :/

Btw: sem nema smysl psat :D ted googluju dalsi mozna reseni a ma odpoved uz je v googlu zaindexovana :D
kane.shw (1231)|3.4.2008 13:01
[QUOTE=mech13;98757]dnes jsem si splasil meric spotreby, tak sem davam nejaky cislo co z toho vylezly co asi kolik zere, pro predstavu...[/QUOTE]

Pěkná práce :thumb - reputace už letííí ;)
johny__g (6387)|3.4.2008 14:18
Jestlipak by to šlo i na Thinkpad T23 s Tuleněm 1,2 GHz? O spotřebu mi ani tak nejde, ale občas se mi zapíná větráček i při kancl práci, když CPU jede na 800 MHz, voltáž nevím. No doma zkusím.

Edit: Tak bohužel, PIII-M není podporováno, většina voleb je neaktivních.
cool.user (2822)|3.4.2008 21:38
Notak panove, zadne dalsi napady? Staci kdyz mi budete jen hazet nazvy dalsich programu ktery umi pracovat s nasobicem a menit napeti, testovani uz zaridim sam.
mstejska (2912)|3.5.2008 00:00
Na NB Acer TM4400 s AMD turion ML30 a X700 mam nastaveno pro nasobic 4 0.8V a pro nasobic 8 1.0V a jede bez problemu. Zkousel jsem jet i na 0.775V a 0.95V ale pak byl asi problem s prepinanim rezimu protoze pokud jsem jel testy nebo kompresi videa (klidne i pul dne kompese) pak to bylo bez chyby ale jak jsem ho zacal pouzivat jako pracovni (vyvoj Java + DB) tak zacal padat nekdy dva dny nic a pak treba 3 krat za den. Tak jsem pred mesicem zvysil napeti na 0.8 a 1.0V a od te doby nic. Predtim jsem podezrival vsechno mozne ale asi to bylo tim prepinanim pri nizkem napeti.

Jo pouzivam RightMark CPU Clock. jednoduchy tool a dela to co potrebujes
cool.user (2822)|11.5.2008 02:04
Skvela zprava, pro rmclock uz existuje podepsany x64 vista ovladac. Staci pouze prepsat puvodni rtcore64.sys ve slozce kde je nainstalovanej rmclock.
Mr.Enter (3)|5.7.2009 12:49
Ahoj především děkuju za návod je perfektní. Nelze někde v RMClock nastavit aby nabízel větší rozsah VID? Protože jsem pro nejvyšší násobič snížil napětí na stejnou hodnotu, která je pro nejmenší násobič. Chtěl bych jít ještě níž, hlavně v IDLE, ale už jsem na minimálních hodnotách. Je to možné provést nebo se jedná o problém desky, že už není schopna dát menší napětí?
mech13 (5526)|5.7.2009 12:56
tusim ze to jde nekde pres registry...

mrkni na RMClock_Tweaks.reg ve slozce kde mas nainstalovane rmclock
Mr.Enter (3)|5.7.2009 13:05
Jo paráda díky. Stačilo změnit "UnlockVid" na 1 a přidat do registrů.

//EDIT: Tak radost byla předčasná. RMClock sice nabídne víc, ale ikdyž ho přenastavím, tak se nezmění. Tak to mám holt smůlu.
mech13 (5526)|17.7.2009 02:31
Jelikoz to je uz nejakou dobu co vysel posledni update na RMClock, a ani ostatni softy si s penrynem jen tak neporadi, tak se podelim se svoji troskou pri pokusech s C2D P8400 (2,26GHz, 3MB L2 - Penryn 3M)

Co vsechno je potreba:
RMClock
CPU-Z
Core Temp
Everest
Super Pi
Orthos pripadne Intel burn test

Proc to vsechno:
RMClock je snad jasny. Jen je ponekud starsi, takze nezvlada vse sam. Zhruba funguje, ale neni to idealni. Co umi - nastavit power management, nastavit pozadovane nasobice, nastavit VID (volty procesoru) pro jednotlive nasobice, zvlada i SuperLFM (=SLFM=Super Low Frequency Mode = podtaktovani FSB na polovinu)
Co neumi - vsude pracuje s chybnym VID (vyssi nez ve skutecnosti), neumi polovicni nasobice, nevim jestli to je rmclockem nebo vsemi softy co detekuji frekvenci, ale obcas neudrzi nasobic a preskoci na okamzik jinam

CPU-Z - jediny ucel je zjisteni, ze RMClock spravne funguje a zvolene VID se aktualne pouziva - CPU-Z totiz zobrazuje stejnou chybnou hodnotu jak RMClock. SLFM nezvlada takze ani u frekvence se neda pouzit

Core Temp - ten prozmenu spravne detekuje VID - to co jde doopravdy do procesoru (teda snad, podle specifikaci to dava smysl: http://download.intel.com/design/mobile/datashts/32012001.pdf strana 35 pro muj procak)

Everest - Jedine co spravne umi je, ze CPUID spravne rozpozna SLFM s nasobicem 6x. Pokud se ale pouzije SLFM s nasobice 7x nebo 8x (pripadne dalsi podle procesoru), jsou vsechny softy v haji a spravnou frekvenci nepozna nic.

SuperPi - realne si overite, jakou mate frekvenci... krasne totiz lze poznat, ze funguje SLFM s vyssim nasobicem - vykon krasne skaluje, vsechny detekcni softy jsou v haji

Orthos, Intel burn test - pro overeni stability zvoleneho VID

V praxi - muj procak ma max nasobic 8,5 a FSB 266 - to dela maximalni frekvenci cca 2260MHz
minimalni nasobic je 6, takze vklidu tika na 1600MHz
bohuzel RMClock neumi pulene nasobice, takze max co lze pouzivat je 8x266 = 2130MHz
pokud je aktivni SLFM, snizi se FSB na 133, tj podle zvoleneho nasobice 800, 933 nebo 1066MHz

800MHz Vam ukaze Everest CPUID
933 a 1066 poznate pouze podle vykonu - napr v SuperPi
1600 - 2130 ukaze spravne tusim kazdy soft
2260 je pri pouziti RMClock bohuzel mimo dosah:(

Pokud pro SLFM nastavim VID 1,0375V, tak do procesoru doopravdy jde jeho tovarni SLFM VID 0,925V
Pri nastavenem 1,1V do neho jde 0,9875V apod....

jo, pri tom SLFM se zda ze softy aspon spravne detekuji nasobic kdyz uz netusi co se deje s FSB
mech13 (5526)|20.7.2009 22:05
takze s novou verzi CPU-Z 1.52 se nam to usnadnilo, spravne detekuje napeti. snad to bude i u jinych jader

navic po prepnuti ShowDutyCycles na 1 v cpuz.ini se spravne detekuje frekvence i v SLFM modech s ruznymi nasobici (sice uz ne nasobic nebo FSB, ale celkova frekvence je OK)

takze timto se situace znacne usnadnuje
mikirc (20)|13.10.2009 18:29
nevite nekdo proc mi rmclock nedokaze rozeznat CPU a tak mi nedovoli zadnou moznost nastaveni?
mam notebook HP probook 4515s s AMD Turion X2 Dual-Core Mobile Processor RM-76 (2.3-GHz, 1 MB L2 cache)
mech13 (5526)|13.10.2009 19:12
mas rmclock spusteny s administratorskym opravnenim?

navic vyvoj RMClocku je bohuzel uz delsi dobu u ledu, takze je mozne ze uz nektere CPU nikdy nebude umet:cry
Nichts.cz (103)|9.5.2011 10:31
vim ze je to stary clanek, ale fungovalo by to i na novch procesorech sandy bridge?
johny__g (6387)|9.5.2011 11:34
Pochybuji, ale za pokus nic nedáš. Nicméně, bude to potřeba? SB jsou docela studené procesory.
mech13 (5526)|9.5.2011 12:00
RMClock je uz asi 3 roky neaktualizovany... takze tezko. Spolehlive funguje u pentii-M, ne perfektne ale da se pouzivat s core 2, ale cokoli novsiho imho bude mit velmi vazne problemy... neco mozna rozjedes, ale asi dost pofiderne.

http://forum.rightmark.org/topic.cgi?id=6:1699
pajoza (1)|17.5.2011 23:54
čaute. Chtěl bych poradit jaká je možnost vypnout u notebooku monitor pro úsporu baterie. Napřéklad když stahuju a nic nedělám na notebooku chci vypnout monitor aby mi nežral baterku a nevím jak a nikde se to nemohu dozvědět poraďte prosím. jedná se o notebook Toshiba satelite jestli vámm to pomůže. díky moc.
Jandaskunk (2330)|17.5.2011 23:59
Ovládací panely - Správa napájení a nastavíš čas po jaký době vypnout displej při nečinnosti, jiný způsob nevím, protože jak bys ho pak zpátky zapnul? :)
feke (7)|18.5.2011 06:29
Myslím, že většina notebooků má funkci vypnutí displeje přímo v nabídce - často přes klávesu FN+nějaká funkční klávesa, alespon u ACER a ASUS jsem to tak viděl...
zsdx (2098)|18.5.2011 10:13
Ano, ale napr. muj Dell na to klavesu nema. Tak to resim softwarove - monitoroff.exe od erasera ci nircmd.exe monitor off.
@Janda: Nebo si muze nastavit, ze pri zavreni vika displaye nic nedela a zaklapnout ho :idea
mech13 (5526)|18.5.2011 13:13
no a nepomuze display zavrit?

akorat je potreba si nastavit v ovladacich panelech akci pri zavreni vika na zadnou...

nebo taky cato lze najit takovy maly cudlik ktery se zamackne automaticky zavrenim displaye tak ten zamacknout rucne...

EDIT: nejak jsem mel rozhozeny strankovani postu a posledni asi 2 nevidel nez jsem psal odpoved.....
Vladimir (67)|28.12.2011 23:13
Zdravim, nevedeli by ste mi pomoct s pretaktovanim CPU v mojom notebooku?

HP Compaq nw8240, Pentium M 740@1.73GHz (533MHz FSB), chipset je i915PM, ATI mobility FireGL V5000 (mobility x700), ICS954215AG clock generator, 667MHz RAM beziaca na 533MHz.

ClockGen, SetFSB a SysTool nepodporuju tento PLL.
VencaX (3686)|29.12.2011 01:06
[quote=Vladimir;487636]Zdravim, nevedeli by ste mi pomoct s pretaktovanim CPU v mojom notebooku[/quote]
Radim dobře - s taktováním notebooku si nezačínej. Nejen, že se ti bude nejspíš přehřívat, ale chlazení to možná ani nebude zvládat. Navíc si těma pár desítkama MHz moc nepomůžeš, systém nezrychlíš a jenom si zaděláš na malér.
Každopádně pokud bys to přecijen chtěl zkusit, tak zkus RMClock (zmiňovaný v tomhle vláknu) a než s ním začneš manipulovat, přečti si o tom něco - tady na foru by někde mělo být vlákno právě o taktování.
Vladimir (67)|29.12.2011 01:57
Neviem ci som slepy ale v RMClock nieje ziadne pretaktovanie a to ho pouzivam uz aspon 5 rokov. Momentalne mam pomocou RMClock podvoltovany CPU z 1.3080V na 1.0200V a bezi jedna radost. Takze priestoru na pretaktovanie je dost.
mech13 (5526)|29.12.2011 08:53
taktovat jde maloktery NB, taktovat smysluplne temer zadny. at uz kvuli poddimenzovanemu chlazeni, tak kvuli nulove snaze vyrobce - zadne dimenzovani komponent, zadna podpora v biosu, pravdepodobne chybejici lock PCI frekvence atd atd atd.

I kdybys sehnal neco s podporou tveho PPL, tak to popozenes max o par desitek MHz takze vykon navic nulovy a spis tim rozhazes radice na PCI - zvukovku, USB nebo nejcastej radic SATA/PATA...

Jediny smysluplny OC co muzes udelat je sehnat na ebay za par supu +-2GHz model procaku (760-770), vymenit ho a podle toho co zvladne chladic v RMclocku naladit max pstate/vcore (na vlastni zodpovednost - ani nepotrebujes rmclock, staci v profilu napajeni ve win omezit max frekvenci v procentech, win pak nedopusti maximalni nasobice - dost vic to totiz zere a chladice byvaji dimenzovane presne na spotrebu nejcastej osazovanych procaku, ne na to co intel prodava jako max model - sice to ma stejne TDP, ale spotreba je o 5-10W vetsi)

jinak ale kdyby te zajimalo opravdove vylepseni NB, tak jednoznacne 7200rpm disk/SSD - to poznas neporovnatelne vic nez par MHz navic (vim o cem mluvim, ted pisu na notasu s P-M 730 a mam druhy stejny, kde mam upgradovano na P-M 770 - 2.13GHz, nevim jestli ne dokonce 780)
VencaX (3686)|29.12.2011 12:03
Když jsem ještě měl Asus K50 s AMD Athlon X2, zkoušel jsem ho nataktovat o nějakých 300-400 MHz a prakticky nebyl žádný extrémní nárůst výkonu, oproti tomu výrazně stoupla teplota a spotřeba.

A i když máš dost prostoru pro taktování díky RMClocku, který jsem ti radil ať stáhneš jako první (nikoli na taktování ale na snížení napětí - jak je psáno v tomto vláknu, za což jsem z mě nepochopitelných důvodů od tebe dostal zápornej repuťák, aniž byses předtím zmínil, že ho používáš), stejně si téměř nepomůžeš.

Pentium M 760 jsem viděl na aukru za nějakých 700 i s poštou, takže si myslím, že pokud bys pár stovek obětoval (najde se snad i levněji), udělal bys možná lépe (když asi všechny známé programy na taktování nepodporujou tohle PLL).
Vladimir (67)|29.12.2011 14:51
Spominany notebook podla servisneho manualu podporuje Pentium M770 2.13GHz takze s chladenim by nemal byt problem.

Vzhladom k pritomnosti rozhrania Ultra ATA100 je SSD v podstate vyluceny.

Ale spat k teme, netusite ako to pretaktovat? Napr. pomocou wpcredit?
zsdx (2098)|30.12.2011 10:31
[quote=Vladimir]Vzhladom k pritomnosti rozhrania Ultra ATA100 je SSD v podstate vyluceny. [/quote]

A [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] je co?