reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s naběhnutím PC

DD-Dave1 (10)|15.9.2008 06:23
Popíšu problém zatím obecně:
pustím počítač, rozjedou se větráky na CPU a na GPU. Dál nic. Monitor také nenaběhne. Dále musím natvrdo počítač vypnout. Ani tvrdý reset tlačítkem nepomůže.
Zajímavé je, že se třeba napopáté vypnutíXzapnutí rozjede.
Dále bych ještě možná uvedl, že se mi stává, že při větším a delším zatížení procesoru počítač natvrdo vytuhne, nicméně restart neproběhne tak,že opět naběhnou jenom větráky.
Chtěl bych zatím jen nasměrovat, kde by mohl být problém. Mohl by mě pomoci někdo, kdo tuto věc již řešil.

Jinak mám desku MicroStar P4N SLI-FI, procesor PENTIUM4 3,0GHz, 1 GB RAM, grafika RADEON X800.

Děkuji moc za jakoukoliv radu.

DD-Dave
didaktik (132)|15.9.2008 08:08
Co takhle treba zdroj? Jaky tam je, jak je stary, jaky ma vykon na 12V?
mstejska (2912)|15.9.2008 08:48
Podobny problem jsem mel v praci, vyresilo se to vymenou desky. (Proc? nevim, bylo to v zaruce, tak jsme to poslali na reklamaci a dodavatel tvrdil, ze v desce byl spatny spoj.)
DD-Dave1 (10)|15.9.2008 09:59
[QUOTE=didaktik;161295]Co takhle treba zdroj? Jaky tam je, jak je stary, jaky ma vykon na 12V?[/QUOTE]
zdroj mám MAXPOWER PX400 (http://aukce.volny.cz/item414345622_maxpower_px400w_zaruka.html). Zdroj obviňuju jako první. Tento zdroj má 20 pin koncovku pro napájení desky + 4 pin, který jde rovněž do desky (dva žluté a dva černé dráty). Na různých diskuzích sem zjistil, že na mě na zdroji chybí 4 pin, které má deska potřebuje. Takže můj první krok je zakoupení redukce z 20pin na 24pin (http://www.nejlevnejsipocitace.cz/shop/eurocase-redukce-atx-20pin24pin-p-719.html). Otázka, zda je tento krok tím správným směrem.
Zatím díky.

[QUOTE=mstejska;161303]Podobny problem jsem mel v praci, vyresilo se to vymenou desky. (Proc? nevim, bylo to v zaruce, tak jsme to poslali na reklamaci a dodavatel tvrdil, ze v desce byl spatny spoj.)[/QUOTE]
desku obviním jako druhou v poradi.. ;)

[QUOTE=DD-Dave1;161312]zdroj mám MAXPOWER PX400 (http://aukce.volny.cz/item414345622_maxpower_px400w_zaruka.html). Zdroj obviňuju jako první. Tento zdroj má 20 pin koncovku pro napájení desky + 4 pin, který jde rovněž do desky (dva žluté a dva černé dráty). Na různých diskuzích sem zjistil, že na mě na zdroji chybí 4 pin, které má deska potřebuje. Takže můj první krok je zakoupení redukce z 20pin na 24pin (http://www.nejlevnejsipocitace.cz/shop/eurocase-redukce-atx-20pin24pin-p-719.html). Otázka, zda je tento krok tím správným směrem.
Zatím díky.[/QUOTE]

Co se tyce napajeni, tak do desky jsou celkem 3 napajeci kabely:
1. 20/24 pin, hlavni napajeni
2. 4pin pro "podpurne" napajeni procesoru (vlevo od patice CPU, za LPT portem)
3. 4pin molex pro "podpurne" napajeni northbridge (vlevo nej)

Pokud je zapojeny vse, pouze kabel hlavniho napajeni je "pouze" 20 pin, mohla by pomoci redukce. Ale spis si myslim ze ten zdroj s 20A na 12V by tu sestavu nemusel utahnout. Zkusil bych to spustit s minimalnim odberem (bez disku, mechanik, s jednim pametovym modulem).
johny__g (6387)|15.9.2008 11:44
Citace z manuálu:

[QUOTE]MSI Reminds You...
1. These two connectors connect to the ATX power supply and have to
work together to ensure stable operation of the mainboard.
2. Power supply of 450 watts (and above) is highly recommended for
system stability.
3. For ATX 12V power connection, it should be greater than 20A.[/QUOTE]

Takže: redukce ti opravdu nepomůže, nemyslím že použitím redukce se ti zvedne výkon zdroje ;).
DD-Dave1 (10)|15.9.2008 19:32
[QUOTE=DD-Dave1;161312]zdroj mám MAXPOWER PX400 (http://aukce.volny.cz/item414345622_maxpower_px400w_zaruka.html). Zdroj obviňuju jako první. Tento zdroj má 20 pin koncovku pro napájení desky + 4 pin, který jde rovněž do desky (dva žluté a dva černé dráty). Na různých diskuzích sem zjistil, že na mě na zdroji chybí 4 pin, které má deska potřebuje. Takže můj první krok je zakoupení redukce z 20pin na 24pin (http://www.nejlevnejsipocitace.cz/shop/eurocase-redukce-atx-20pin24pin-p-719.html). Otázka, zda je tento krok tím správným směrem.
Zatím díky.


desku obviním jako druhou v poradi.. ;)



Co se tyce napajeni, tak do desky jsou celkem 3 napajeci kabely:
1. 20/24 pin, hlavni napajeni
2. 4pin pro "podpurne" napajeni procesoru (vlevo od patice CPU, za LPT portem)
3. 4pin molex pro "podpurne" napajeni northbridge (vlevo nej)

Pokud je zapojeny vse, pouze kabel hlavniho napajeni je "pouze" 20 pin, mohla by pomoci redukce. Ale spis si myslim ze ten zdroj s 20A na 12V by tu sestavu nemusel utahnout. Zkusil bych to spustit s minimalnim odberem (bez disku, mechanik, s jednim pametovym modulem).[/QUOTE]
takze redukce nepomohla. Vyzkousel sem rozjet kompl s minimalnim odberem - jak si psal. 10x jsem vyzkousel, 10x se normalne rozjel. Tim je do defacto jasny. Zdroj neutahne veskery hardware. Nicmene stale me cosi hloda, ze je neco v neporadku s deskou.
Necham ted nejakou dobu kompl v jakymsi testovacim rezimu. Vyhodil sem jeden pametovy modul, odpojil DVD mechaniku. Mezitim si nekde pujcim vykonnejsi zdroj a zkusim rozjet pocitac s maximalnim odberem, abych definitivne identifikoval chybu slabe wataze zdroje. Zatim diky vsem za pomoc.
DD-Dave
Nefro (222)|15.9.2008 23:08
Niečo podobné som mal aj ja. Raz za čas sa stalo, že sa PC nerozbehol na prvý pokus. Došlo to až do takého štádia, že niečo povedalo papa. Nebola to chyba zdroja ale MB.

mimochodom Clear CMOS si robil? Niekedy to pomohlo.
DD-Dave1 (10)|17.9.2008 08:19
[QUOTE=Nefro;161519]Niečo podobné som mal aj ja. Raz za čas sa stalo, že sa PC nerozbehol na prvý pokus. Došlo to až do takého štádia, že niečo povedalo papa. Nebola to chyba zdroja ale MB.

mimochodom Clear CMOS si robil? Niekedy to pomohlo.[/QUOTE]
CLEAR CMOS jsem nezkoušel. Zatím ani zkoušet nebudu.
DD-Dave
dkas (193)|17.9.2008 09:20
Taky teď řeším podobný problém. Na 95% je chyba v desce, putuje do servisu...
DD-Dave1 (10)|25.9.2008 12:29
[QUOTE=dkas;161813]Taky teď řeším podobný problém. Na 95% je chyba v desce, putuje do servisu...[/QUOTE]
Takže pravda je nakonec někde úplně jinde. Chyba byla v pamětech. Měl sem dva moduly po 512 MB. Vyndal sem jednu ven. Počítač se nerozjel. Vyndal sem druhou. Nerozjel se. Udělal sem test obou pomocí Memtest. Obě prošly. Proto sem vyloučil chybu v paměti.
Taky sem si uvědomil, že počítač kiksoval od té doby, co mě po bouřce vyhořel zdroj. Pravděpodobně se v tuto chvíli poškodily i ty paměti. Díky všem za pomoc.