reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ako instalovat XP na Vistu

Roderic (6)|18.9.2008 08:05
Ahoj!
Neviete mi niekto poradit, ako sa vratit spat ku XP? Ked dam CD s instalaciou XP nabutuje, prebehne kopirovanie ovladacov a dat a potom mi vyhodi modru obrazovku, ze nema dostatok miesta alebo nieco s BIOSom.
Pozrel som a miesta je dost a BIOS vyzera tiez OK.
Dik
Maximus12 (763)|18.9.2008 08:17
A formatoval si pri te instalaci disk?
Zoidik (1405)|18.9.2008 09:02
kolikrát jsi to zkoušel? Jednou? Dvakrát? Párkrát jsem se s tím setkal a projistotu jsem si udělal zálohu instalačky. Po pár pokusech si dalříct. Možná je poškozený medium instalační
Dojigiri (1629)|18.9.2008 09:14
Pokud ti to vůbec nenabídne na kterej disk to instalovat a spadne to už předtím, jakej máš disk? Jestli SATA v AHCI modu, pro XP budeš pravděpodobně potřebovat F6 driver ke tvýmu řadiči (tj. případně napiš co máš za desku a můžem tě nasměrovat). F6 driver pak můžeš použít buď z diskety, nebo ho naintegrovat do instalačky pomocí nLite.

Jestli je to až po kopírování všech dat (tj. nabídne se disk na kterej instalovat), viz Maximus12, přeformátovat disk.

Jestli to dělá i pak, tak je možná špatná instalačka.
Zoidik (1405)|18.9.2008 09:48
[QUOTE=Dojigiri;162178]pro XP budeš pravděpodobně potřebovat F6 driver ke tvýmu řadiči[/QUOTE]

Nebude potřebovat žádné drivery. Mám tu samou desku a XP jsem nainstaloval bez problému. Tu disketu jsem potřeboval u sc 754, ten měl problémy se SATA disky. Nevim jestli to bylo chipsetem nebo jestli tyhle problémy měli všechny desky na platformě AMD64. U intelu jsem nikdy neslyšel že by byly potřeba.
Dojigiri (1629)|18.9.2008 09:56
[QUOTE=Zoidik;162186]Nebude potřebovat žádné drivery. Mám tu samou desku [/QUOTE]

Asi nějak blbě koukám, ale já nikde nevidím, jakou má desku... ?
Zoidik (1405)|18.9.2008 10:03
Dojigiri : jejda promin, já jsem jaksi zrakem kouknul na maximusa12....

no každopádně by mohl napsat co má :-D
trodas (1753)|18.9.2008 11:23
To proste nepujde jen tak. Podle mych zkusenosti s likvidaci Visty pouzivaji tyto nejakou modifikaci/upgrade/specialitu v NTFS systemu na disku a Partition Manager 8.02 hazel jednu chybu za drouhou, nez jsem se tech hruz zbvavil.

Pak uz nehodil chybu zadnou a vse instalovat slo normalne.

To samo neresi dotaz pisatele jak nainstalovat XPcka s Vistou na dual boot. Takze - podle me to nejde, nebo to bude strasne slozity. Jedina sance je NEJDRIVE nainstalovat starsi system, XPcka a az pak Vistu. Tak dual boot jde udelat, i kdyz je to tezky porod, tedy... a pro Visty uplne zbytecna prace, za to nestojej.

Takze se obavam ze odpoved pro tazatele bude NE, tohle nejde, stezuj si u M$ ...
Zoidik (1405)|18.9.2008 12:34
[QUOTE=trodas;162219]To proste nepujde jen tak. Podle mych zkusenosti s likvidaci Visty pouzivaji tyto nejakou modifikaci/upgrade/specialitu v NTFS systemu na disku a Partition Manager 8.02 hazel jednu chybu za drouhou, nez jsem se tech hruz zbvavil.

Pak uz nehodil chybu zadnou a vse instalovat slo normalne.

To samo neresi dotaz pisatele jak nainstalovat XPcka s Vistou na dual boot. Takze - podle me to nejde, nebo to bude strasne slozity. Jedina sance je NEJDRIVE nainstalovat starsi system, XPcka a az pak Vistu. Tak dual boot jde udelat, i kdyz je to tezky porod, tedy... a pro Visty uplne zbytecna prace, za to nestojej.

Takze se obavam ze odpoved pro tazatele bude NE, tohle nejde, stezuj si u M$ ...[/QUOTE]

Jestli jsem ho pochopildobře, tak chce zlikvidovat visty a nedělat dual boot. Jinak co se toho týče, tak jako první nainstalovat XPčka apotom visty... udělal jsem to tak doma a bot manager se mi tam objevil okamžitě, nic jsem nemusel nastavovat.... prostě pohoda.

pokud nejde udělat čistý instal XPček, tak bych to zkusil přejet linuxem a pak nahodit XP
Roderic (6)|18.9.2008 16:00
[QUOTE=Dojigiri;162178]Pokud ti to vůbec nenabídne na kterej disk to instalovat a spadne to už předtím, jakej máš disk? Jestli SATA v AHCI modu, pro XP budeš pravděpodobně potřebovat F6 driver ke tvýmu řadiči (tj. případně napiš co máš za desku a můžem tě nasměrovat). F6 driver pak můžeš použít buď z diskety, nebo ho naintegrovat do instalačky pomocí nLite.

Jestli je to až po kopírování všech dat (tj. nabídne se disk na kterej instalovat), viz Maximus12, přeformátovat disk.

Jestli to dělá i pak, tak je možná špatná instalačka.[/QUOTE]

Tak dik za taky zaujem. Tesi ma. :)
Disk som pred tym formatoval cez instalaciu Visty, potom som po formate restartol ale uz s XP instalackou. Skusal som restartovat asi 5-10 krat. Stale to zastalo na tej modrej obrazovke.
Disk je SATA Seagate, MB Gigabyte EP43-DS3 s najnovsimi drivers. Cele PC je v podstate nove. Poskodenie instalacneho media nevylucujem, ale velmi sa mi to nezda, dlho lezalo v sufliku.
Ako s tym F6 driver?
Teraz som tam znova dal Vistu 64bit.
Roderic (6)|18.9.2008 16:05
[QUOTE=trodas;162219]To proste nepujde jen tak. Podle mych zkusenosti s likvidaci Visty pouzivaji tyto nejakou modifikaci/upgrade/specialitu v NTFS systemu na disku a Partition Manager 8.02 hazel jednu chybu za drouhou, nez jsem se tech hruz zbvavil.

Pak uz nehodil chybu zadnou a vse instalovat slo normalne.

To samo neresi dotaz pisatele jak nainstalovat XPcka s Vistou na dual boot. Takze - podle me to nejde, nebo to bude strasne slozity. Jedina sance je NEJDRIVE nainstalovat starsi system, XPcka a az pak Vistu. Tak dual boot jde udelat, i kdyz je to tezky porod, tedy... a pro Visty uplne zbytecna prace, za to nestojej.

Takze se obavam ze odpoved pro tazatele bude NE, tohle nejde, stezuj si u M$ ...[/QUOTE]

Tak to si ma vobec nepotesil. Ja som chcel odinstalovat Vistu, dat Xp a potom dualne znova Vistu, no nepodarilo sa. A to hadam nie, ze sa neda odstranit Vista a nahradit inym OS?!:stupid To by bolo dost neprijemne.:mistake
Dojigiri (1629)|18.9.2008 19:28
A jak máš nastavenej disk v Biosu? Já doporučuju nastavit do IDE compatible režimu, pak nepotřebuješ F6 driver pro XP. Navíc, jak jsem zjistil, je disk v IDe comp. dokonce rychlejší než v AHCI (alespoň teda pro XP).

Jak jsem říkal - vidíš při instalaci XP ten disk nebo to spadne už předtim? Jestli to spadne předtim potřebuješ F6 disk nebo to přepnout do IDE compatible; naopak pokud to spadne až po kopírování souborů (po dialogu, kde se žlutou linkou zobrazuje průběh kopírování souborů), tak je chyba někde jinde.

Jinak F6 driver můžeš stáhnout zde: http://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?agr=Y&ProductID=2973&DwnldID=16759&strOSs=44&OSFullName=Windows*%20XP%20Professional&lang=eng, rozbalit ze zipu a nahrát buď na disketu, což je nejsnadnější, pokud máš disketovku, nebo naintegrovat do instalačky pomocí nLite (nejdřív zkopírovat celý CD XP na disk, pak otevřít nLite a nejlíp jenom naintegrovat ovladač, případně ještě SP3 [doporučuju] a pomocí nLite vypálit na CD-RW).


Pokud chceš dualboot, možnosti jsou buď nainstalovat XP na první partition a Vistu na druhou, nebo naopak (každopádně XP vhodnější instalovat jako první). Lze nainstalovat i na stejnou partition, ale vhledem k tomu, že se překrývají názvy některých složek (zejména Program Files) je pak vhodný změnit jejich umístění (pro XP lze změnit umístění Program Files opět v nLite anebo skriptem pro bezzásahovou instalaci, stejně tak možno změnit Documents and Settings nebo název instalační složky Windows). Ve Vistě to možná nějak změnit lze taky, ale s tím zatím nemám zkušenosti.
trodas (1753)|18.9.2008 20:10
Roderic - verim, ze jsem te nepotesil, ale stezovat si jdi do Redmondu :) Aby se k disku po viru zvanem Visty XPcka znaly, je treba ho prepartisnovat pres treba Partition Magica. Kompletne VSE zrusit a vytvorit znovu. Hiren Boot CD, napriklad.
Pak to jde (jako, instalovat XP). Do te doby ne.
Visty.
No comment.