reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

BIOS hlásí chybu procesoru

nonevim (81)|21.10.2008 16:55
Zdar dávám dokupy(nebo dokupi?) PC poté co mi odešel zdroj a při bootování se mi tam objevila hláška že cca: Procesor is unworkable or has changed settings. Plus mi poradí abych zkontroloval nastavení v BIOSu.

Když pokračuju v bootování tak PC normálně naběhne. Jak myslíte, že bych měl postupovat? Např. zadat v BIOSu defaultní nastavení?
mech13 (5526)|21.10.2008 17:10
nektery desky proste hlasi ze se zmenily komponenty, jako treba velikost RAM nebo typ CPU... jestli je ve OK a v desce je BIOS ve verzi ktera ma dane CPU podporovat tak by melo stacit jit do biosu a pokontrolovat FSB, nasobic atd jestli je vse spravne a snad to zmizi
nonevim (81)|21.10.2008 17:22
[QUOTE=mech13;172286]nektery desky proste hlasi ze se zmenily komponenty, jako treba velikost RAM nebo typ CPU... jestli je ve OK a v desce je BIOS ve verzi ktera ma dane CPU podporovat tak by melo stacit jit do biosu a pokontrolovat FSB, nasobic atd jestli je vse spravne a snad to zmizi[/QUOTE]

Jo to zní rozumně, ale já měnil jen zdroj a HDD (a ten s tim vlastně běžěl i před tim, ale to je jedno). Napadlo mě jestli ten procák nebyl před tím trochu přetaktovanej nebo jestli se nemohli jeho nastavení nějak změnit tim "odchodem" zdroje?
r34ktor (7477)|21.10.2008 17:35
Odcházející zdroj může načnout kdeco. Doufej, že je jen narušený obsah CMOS, což by se mělo spravit jejím vymazáním pomocí příslušného jumperu.
nonevim (81)|21.10.2008 17:52
[QUOTE=r34ktor;172291]Odcházející zdroj může načnout kdeco. Doufej, že je jen narušený obsah CMOS, což by se mělo spravit jejím vymazáním pomocí příslušného jumperu.[/QUOTE]

Hrozně se omlouvám, ale co znamená narušený obsah CMOS, něco jako paměť BIOSu?
Jak se to opravuje? BIOS mi tuším nabízí "optimalizované nastavení" a něco jako poslední funkční nastavení. Pokud je třeba použít jumper kde ho najdu a jak mám postupovat.

BTW chtěl jsem zapnout PC a mrknou do Everestu a místo najetí Win se objevila hláška cca: Chybné volání dynamického propojení VxD zařízení 3,služby B. a dál něco jakože konfigurace Win není platná a komp se vypnul. Přitom včera sem dal novej zdroj a kromě tý hlášky o CPU se vše jevilo OK...:(

Upřesnění hlášky: Chybné volání... Konfigurace Win není platná. Spusťte znovu instalační program a opravte problém.
r34ktor (7477)|21.10.2008 17:56
[QUOTE=nonevim;172297]Pokud je třeba použít jumper kde ho najdu a jak mám postupovat.[/QUOTE]
Bez konkrétního typu desky nemůžeme sloužit.

[QUOTE=nonevim;172297]BTW chtěl jsem zapnout PC a mrknou do Everestu a místo najetí Win se objevila hláška cca: Chybné volání dynamického propojení VxD zařízení 3,služby B. a dál něco jakože konfigurace Win není platná a komp se vypnul. Přitom včera sem dal novej zdroj a kromě tý hlášky o CPU se vše jevilo OK...:([/QUOTE]
Co máš za OS? Tipoval bych Windows 95/98. (Raději napiš kompletní popis HW a použitého SW.)
nonevim (81)|21.10.2008 18:14
NA HDD sou Win98 tuším SE

CPU Celeron Tualatin(tuleň)

podle BIOSu:
CPU operating speed: 1,4G(100)
External Clock: 100MHz
FSB Rate(CPU:SDRAM:PCI): 3:3:1
Multiplier Factor: x14
System Memory Frequency: 100MHz
Speed Error Hold: Disabled

CPU Power Supply: CPU Default
Core Voltage: 1500v

In Order Queue Depth: 4

DESKA
Abit ST6 (nápis na desce, víc se mi bohužel nepodařilo zjistit páč Winy nenaběhnou ani v nouzovém režimu... Jediný co je nový oproti včerejšku, že sem na GK připájel drátek od větráku, tam by asi žádná souvislost být neměla že)
r34ktor (7477)|21.10.2008 18:28
CMOS se vymažeš přesunutím jumperu JP1 (je poblíž baterie) do pozice 2-3. Před tím je potřeba odpojit PC ze sítě.

Pokud Windows nenaběhnou, tak zkus alespoň pomocí záchranné diskety otestovat strukturu disku příkazem scandisk.
nonevim (81)|21.10.2008 19:25
[QUOTE=r34ktor;172321]CMOS se vymažeš přesunutím jumperu JP1 (je poblíž baterie) do pozice 2-3. Před tím je potřeba odpojit PC ze sítě.

Pokud Windows nenaběhnou, tak zkus alespoň pomocí záchranné diskety otestovat strukturu disku příkazem scandisk.[/QUOTE]

OK Jumpery sou asi v tý světlemodry krabce vedle baterky JP1 při odpojeným PC dám do druhý pozice a co já vim po 5sec zase vrátím? Je to tak?
Nevymažu tím ale nějak ten CMOS úplně? To pak minimálně asi nebude schopen provést nastavení na poslednmí funkční. Bude umět alespoň to optimální kdyby něco nebo to mám ještě zkusit před "JPT1 do pozice 2"? Sorry za hloupý otázky, ale sem lama

Win najednou naběhly, nechápu to... Teď prověřuju povrch disku
st6-large.jpg
nonevim (81)|21.10.2008 19:35
Ještě jsem si vzpomněl, že dřív hlásil Everest takt CPU asi 1422MHz a předpokládaný 1400MHz.
Teď jsou oba 1400.
Když jsem si totiž naistaloval na tohle PC Everest a zkoušel všechny funkce tak mě funkce Clocking (nebo jak) trochu změnila CPU (nevim jestli jen takt nebo i FSB apod). Všichni tvrdili, že je to blbost, ale Everest od tý doby hlásil CPU 1422 a i ve vlastnostech systemu ve Winech (tehdy XP) se to tak jevilo. Jen tuším v CMOS/BIOS bylop stále 1400....
NEmůže to s tím nějak souviset?
r34ktor (7477)|21.10.2008 20:01
[QUOTE=nonevim;172362]OK Jumpery sou asi v tý světlemodry krabce vedle baterky JP1 při odpojeným PC dám do druhý pozice a co já vim po 5sec zase vrátím? Je to tak?[/QUOTE]
Postup je správně, ale já tam nic světlemodrého nevidím. Jumper je černý (měl by být označen i odpovídajícím popisem).

Po vymazání BIOSu je pochopitelně potřeba veškeré hodnoty nastavit zvovu (ale můžeš použít volbu Load Optimized Defaults).
nonevim (81)|21.10.2008 20:25
[QUOTE=r34ktor;172390]Postup je správně, ale já tam nic světlemodrého nevidím. Jumper je černý (měl by být označen i odpovídajícím popisem).

Po vymazání BIOSu je pochopitelně potřeba veškeré hodnoty nastavit zvovu (ale můžeš použít volbu Load Optimized Defaults).[/QUOTE]


KLasický jumpery (ala např. IDE disk) sem zase nenašel já. Myslel jsem, že jde o ty malé bílé přepínače 1-8 umístěné ve světlemodré krychličce (na přiloženém obrázku desky je úplně dole v levé části - směr jihovýchod od baterky:))

V CMOS můžu u CPU nastavit jen frekvenci, Power Supply a Order Queue Depth(což netušim co je). Zadat Optimized Defaults nebo Fail-Safe Defaults bez přejumprování by nestačilo?
st6-large2JP.jpg
MiBa (195)|21.10.2008 20:45
Deee-aN (3834)|21.10.2008 21:01
JP1 CMOS - to je ten jumper pro reset

EDIT: jak na to...;)
Screenshot 2008-10-21_20-59-8.png Screenshot 2008-10-21_21-9-0.png
nonevim (81)|22.10.2008 14:58
OK přečet sem si manual k MB. Je tam i ten postup od r34ktora přímo zmiňovanej(pro případ, že je na MB naistalovanej slabší CPU od stejný značky)

MOhl by mi prosím ještě někdo vysvětlit co se stane po vyjumprování s CMOS?
- Např. parametry CPU rozpozná automaticky? PC je seconhand nemám žádnou dokumentaci, CPU by měl být Tualatin 1,4G, FSB 100(asi)
- Které parametry by se nastavili automaticky a které by bylo nutné nastavit ručně, je možné si nějak současné nastavení zazálohovat/vytisknout (printscreen nebo tak)
- Optimized Defaults je optimální nastavení desky nebo i komponent k ní připojených, např CPU(rozpozná ho a automaticky nastaví na optimální hodnoty daného typu?),
-pokud by snad byl CPU nějak taktovaný (1421 místo 1400) vrátí ho Optimized defaults (popř. ruční nastavení) po přejumpu na původní hodnoty?(Myslím fakticky aby nebyl rozpor mezi hodnotou v CMOS a skutečným nastavením CPU)
- Pokud bych musel CPU nastavovat ručně tak měnit se dá pouze hodnota CPU Operating Speed(volby např. 1,3G(100), 1,3G(133), 1,4G(100), 1,4(133) atd). Předpokládám, že tím se automaticky nastaví i volby External Clock a Multiplier Factor. Co System Memory Frequency a FSB Rate(CPU:SDRAM:PCI)
nonevim (81)|23.10.2008 16:12
Zdarec, je mi to blbí, ale potřeboval bych ještě píchnout.

Vyjumproval jsem CMOS, v úvodní obrazovce hlásil že CMOS vymazán, v BIOSu sem zvolil Optimized Defaults
restart a výsledek je:

Úvodní obrazovka
MAin Processor: Intel Celeron(TM) 932MHz(66MHz x 14,0)
+hlásí zase tu chybu, že CPU unworkable or changed...

a V BIOSu v Soft Menu III Setup
CPU Operating Speed: 500(66)
External Clock: 66Mhz
FSB RAte (CPU:SDRAM:PCI): 2:3:1
Multiplier Factor: x7,5
CPU Error Hold: Disabled

CPU Power Supply: CPÜ Default
Core Voltage: 1500v

In Order Queue Depth: 4

Eee, sem zmatený. Co platí? Odkud deska nebo BIOS vzali ty hodnoty, navíc se liší.
Ale HLAVNĚ co dál, mám to nastavit růčo?(nastavit se dá jen CPU Operating Speed) Prosím o pomoc.
disruptor (110)|23.10.2008 17:48
Informace, informace to je o co tu bezi. Co tak napsat typ desky a procesoru. Zkusit novejsi BIOS pac je divny ze ho podle CPUid sam nenajde.
speedsnail (4876)|23.10.2008 17:59
Novejsi bios viz disruptor,
pokud nepomuze tak nastav CPU operating speed na 1,4Ghz (100fsb)
pak by mělo nastavit samo
external clock: 100Mhz (fsb)
fsb rate (CPU:SDRAM:PCI) na 3:3:1 - pro 100Mhz paměti
nebo 3:4:1 pro 133Mhz paměti.
nonevim (81)|23.10.2008 18:04
MB Abit ST6
CPU Celeron Tualatin 1,4
že jde o Tualatin 1,4 aspoň tvrdil ten týpek co mi to prodal (seconhand) 1400 to fakt běželo (viz výše)

Z manualu desky si právě nejsem jistý že rozpozná CPU automaticky