reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak srazit hluk

tommij (5)|12.11.2008 08:12
Zdravím všechny.
Nevím jestli je tohle téma pro můj dotaz to správné, asi úplně ne, ale s chlazením to má asi co dělat nejvíc.
Mám už starší case Thermaltake Armor LCS v kterém už bylo vodní chlazení. Už od začátku vydával celkem dost hluku, ale opravdu vadit mi to začalo až s novou sestavou.
Sestava kterou teď mám je:
procesor Intel C2D E8500 který chladí vodník
grafická karta Gainward 9597-Bliss HD4870 GS 1GB a ta topí vcelku dost
pak ramky dual channel 2GB DDR2 1066MHz OCZ Reaper které mají vlastní pasivní chladiče
je to vše osazené na desce Asus P5Q-E se třemi pevnými disky všechny Seagate Barracuda 7200ot. 160GB, 250GB a 500GB
se zdrojem CoolerMaster eXtreme Power 650W který se mi zdá také velice hlasitý
Protože se nevyznám moc v systémech chlazení prosím tedy o radu jak celý komplet stišit. Budu vděčný za každou radu.
pas!k (3765)|12.11.2008 08:27
Tebou popsane komponenty se daji chladit klasicky a dle toho co rikas by to bylo zrejme o dost tissi provedeni ..

1. Pokud nechces moc investovat a chces vse nechat jak je muzu ti doporucit maximalne nejakou hmotu ktera se da poridit na bocnice skrine k utlumeni hluku .. existuje nekolik druhu nektere jsou lepsi na tlumeni ostrych zvuku ala chrochtajici disky nektere zase na vysokootackove ventilatory .. hmoty lze i kombinovat ..

2. Pokud bys chtel opravdu tiche pc postupoval bych nasledovne .. (bohuzel si takto mel postupovat uz pri nakupu komponent . (Castym zdrojem hluku byva graficka karta .. 4870 se da chladit accelerem s pridelanou noctuou .. osobne ale u tchto karet davam jeste jeden 92 vetrak nad mofsety .. protoze to v zatezi opravdu dost topi .. s touto upravou jsou ale teploty v zatezi na jadre max do 55 stupnu a na mofsetech kolem 80 stupnu ... Dale si zminil zdroj .. pomerne hojne doporucovan je enermax rada 82Pro tyto zdroje jsou temer neslysne .. Takze bych zvazil vymenu .. Stejne tak co se tyce procesoru nevidim extra duvod proc to chladit vodou .. Noctua NH-U12P s tichym ventilatorem na sobe v pohode zvladne uchladit tento procesor .. btw budes taktovat?
Zizak (2)|12.11.2008 08:50
Naprosto souhlas s návrhem na ztišení viz bod 2. Jen bych dodal že zdroje Seasonic jsou taky celkem v poho. Já mam S12 430W a naprosto neslyšné.

Další věc je, že oni i ty 3 disky můžou nadělat celkem hluk, ale tam je každá rada drahá, a ztišení disků ještě dražší, a ne moc účinné. Takže zredukovat jejich počet? :D

Z.
tommij (5)|12.11.2008 09:25
postupné odstraňování hluku bude u mě asi dlouhodobější proces, především z důvodu finančních :)
pas!k: Jak jsi psal o hmotě na bočnice, uvědomil jsem si že by nejdříve možná pomohlo tu bočnici zavřít. Grafická karta je totiž moc velká a nevejde se mi do pc čerpadlo s nádržkou (jsou původní od case). Už dříve jsem se sháněl po možnosti vytáhnout je ven (case je na to v zadní části připravený) a uzavřít tak bočnici. Hledal jsem jaké hadičky k tomu koupit, ale nepodařilo se mi ani googlem ani na stránkách thermaltake najít průměr hadiček tak abych pochopil které k tomu patří.
Zizak: Disky můžou být zdrojem hlučnosti a to dost vysoké, ale nešla by ta hlučnost zredukovat jiným způsobem než redukcí počtu disků?
Zizak (2)|12.11.2008 09:28
Disky ztišit samozřejmě jdou, ale neni to nic levnýho. Tušim že existuje tuto: SILENTMAXX HD-silencer.
Zkus si to vygooglovat.

Já osobně mam PC naprosto neslyšné. Ale volil jsem k tomu vhodné komponenty už při nákupu.
Jak jsem psal - zdroj Seasonic S12 430W, Gefoce 9600GT pasivně chlazená + ofukovaná Noctuou 120mm se sníženými otáčkami, na CPU Thermaltake Sonic Tower + rovněž Noctua 120mm se sníženými otáčkami. CPU je C2D 6320 1,86@3,15. Uchladí se to všechno v pohodě, vedle PC spim a ani v noci kdy je absolutní ticho neslyšim nic.
pas!k (3765)|12.11.2008 09:34
[QUOTE=tommij;181754]postupné odstraňování hluku bude u mě asi dlouhodobější proces, především z důvodu finančních :)
pas!k: Jak jsi psal o hmotě na bočnice, uvědomil jsem si že by nejdříve možná pomohlo tu bočnici zavřít. Grafická karta je totiž moc velká a nevejde se mi do pc čerpadlo s nádržkou (jsou původní od case). Už dříve jsem se sháněl po možnosti vytáhnout je ven (case je na to v zadní části připravený) a uzavřít tak bočnici. Hledal jsem jaké hadičky k tomu koupit, ale nepodařilo se mi ani googlem ani na stránkách thermaltake najít průměr hadiček tak abych pochopil které k tomu patří.
Zizak: Disky můžou být zdrojem hlučnosti a to dost vysoké, ale nešla by ta hlučnost zredukovat jiným způsobem než redukcí počtu disků?[/QUOTE]

Vodni chlazeni ma dle meho smysl u sestav s brutalnim oc .. a nebo u sestav ktere maji byt tiche .. Pokud tve vodni chlazeni nesplnuje ani ten druhy bod nevidim moc smysl proc chladit vodnikem ..

Co se tyce tech disku daji se koupit takove hlinikove boxy ktere jednak slouzi pro odvod tepla druhak pro odhlucneni .. ovsem nejsou nejlevnejsi ceny se pohybuji kolem tisice korun za jeden a v pripade ze das 3 tisice jen za ty boxy by se ti mozna vyplatilo koupit nejakou kvalitnejsi skrin
mstejska (2912)|12.11.2008 09:41
Zkus povesit disky na gumicky, ci neco podobneho, tim zabranis rezonanci. Zkus taky nastavit AAM u disku. Napr pomoci hdparm. na hlasitosti seeku je to poznat, a rychlost se skoro stejna. Hukot disku tim ale nesnizis. Pak jedine nejake boxy na disky, ale vzhledem k efektivnosti jsou to podle me vyhozene penize.
Nejvice ti pomuze to pridelani bocnice. A hadicky muzes koupit snad jakekoliv, nekde v obchode, dulezity je prumer hadicky.
tommij (5)|12.11.2008 09:49
ano právě o ten průměr mi jde. Nevíte někdo? Jsou to http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33432 nebo http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=33434 ?
mstejska (2912)|12.11.2008 09:57
6.4mm = 1/4"
9.5mm = 3/8"
12.7mm = 1/2"

Cili normalni vodoinstalaterske prumery. Zkus nejake prodejny vodo topo plyn, ci OBI, Baumax atd.
johny__g (6387)|12.11.2008 09:57
:rolleyes: Zkoušel jsi to dočíst do konce?

[QUOTE]Trubičku o vnitřním průměru 6.4 mm lze zapojit do systému jednoduchou montáží ve spolupráci se speciálními rychloupínacími konektory iConnect66, což Vám umožní postavit snadno rozebíratelný okruh na míru Vašemu počítači, bez zbytečných přebytků a rezerv.

K dispozici jsou trubičky o průměru 6.4, 9.5 a 12.7 milimetru, ve standardizované délce 400 cm.

Specifikace výrobce:

P/N CL-W0045
Item Name iTube 6
Tube Internal
Diagrams 6.4 mm
Tube Thickness 2 mm
Length 4000 mm
Material Green UV[/QUOTE]
yoghurtcz (12)|12.11.2008 10:00
Uvedomuju si, ze to co tu napisu neni OP asi moc nepomuze, ale jesti tichy pocitac za rozumnou cenu, tak je asi opravdu potreba o tom premyslet od pocatku stavby.

Skrin - dobre, kdyz predni vetrak nasava vzduch do skrine a zadni ho naopak fouka ven.

Chladic na procesor - pouzivam uz nekolik let Arctic Cooling Freezer 7 Pro a nemam vyhrad; stoji to par korun (aktualne tusim 400 na czc), je to relativne tiche (subjektivne znatelne tissi oproti boxovanemu chladici od Intelu); existuje i verze na AMD patice

Grafika - tohle je samozrejme vzdycky velky kompromis; jestli super duper ultra dobrou GK, nebo nejakou pasivne chlazenou; osobne mam ted GT9600. Na normalni pouzivani pocitace vice nez dostacujici a wowko (coz je jedina hra kterou hraju) naprosto v klidu

Zdroj - lepsi nejaky znackovy co nejtissi (s timhle nemam moc zkusenosti - mam nejaky no-name)
tommij (5)|12.11.2008 10:00
mstejska: přesně tohle srovnání jsem nemohl sehnat. děkuju za to a hned s tím začnu něco dělat :)
mstejska (2912)|12.11.2008 10:06
[QUOTE=tommij;181770]mstejska: přesně tohle srovnání jsem nemohl sehnat. děkuju za to a hned s tím začnu něco dělat :)[/QUOTE]

Az si budes stavet barak nebo se rypat s montazi hadicek v kuchyni ci na WC a v koupelne, tak poznas.:D
I za cenu toho, ze budes kupovat hadicky, ktere ti nepasuji atd ...
Pavel Boček (4169)|18.11.2008 23:22
Co přesně hučí, ventálátor na radiátoru ? Tipoval bych to na něj, že to nezvládá. Předně bych dokoupil lepší čerpadlo a pak další radiátor, to by mělo víceméně stačit. Bude to určitě chladit lépe jak vzduch a asi i tišeji, cenově to nebude o moc horší než všechno předělávat na vzduch.
Jamall (64)|19.11.2008 10:46
[QUOTE=tommij;181748]Zdravím všechny.
Nevím jestli je tohle téma pro můj dotaz to správné, asi úplně ne, ale s chlazením to má asi co dělat nejvíc.
Mám už starší case Thermaltake Armor LCS v kterém už bylo vodní chlazení. Už od začátku vydával celkem dost hluku, ale opravdu vadit mi to začalo až s novou sestavou.
Sestava kterou teď mám je:
procesor Intel C2D E8500 který chladí vodník
grafická karta Gainward 9597-Bliss HD4870 GS 1GB a ta topí vcelku dost
pak ramky dual channel 2GB DDR2 1066MHz OCZ Reaper které mají vlastní pasivní chladiče
je to vše osazené na desce Asus P5Q-E se třemi pevnými disky všechny Seagate Barracuda 7200ot. 160GB, 250GB a 500GB
se zdrojem CoolerMaster eXtreme Power 650W který se mi zdá také velice hlasitý
Protože se nevyznám moc v systémech chlazení prosím tedy o radu jak celý komplet stišit. Budu vděčný za každou radu.[/QUOTE]Sundej ze zdroje mřížku;) a uvidíš