reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s připojením HDD přes eSATA

Owerlocker (4)|9.1.2009 19:20
Zdravim, vlastnim externi HDD WD My Book Home Edition 500GB. Přes USB funguje normálně, ale po připojení přes eSATA kabel k zakladni desce Biostar P4M800-M7 1.0 (mam vyvedeny interni SATA na eSATA) PC vubec HDD nezobrazí... Mam Win XP SP3.
Richmond (8084)|9.1.2009 22:39
Resil jsem podobny problem u tyhle desky a pokud si vzpominam tak mi pomohlo nastavit sata radic na RAID a nainstalovat Via Falcon driver
Limoto (162)|10.1.2009 00:10
Úplně nejvhodnější by asi bylo ho nastavit na AHCI (pokud to umí)
robky (3195)|10.1.2009 00:45
Skôr si myslím, že problém bude v tom, že táto doska(resp. radič) je kompatibilný len so zariadeniami SATA I(SATA150).
Pripájaš ten hdd za jazdy?
Vyskúšaj ho pripojiť pred zapnutím pc. Ak bude rozpoznaný biosom, máš vyhrané. Ale pre použitie (pripájanie a odpájanie) za jazdy windowsu budeš musieť prepnúť sata radič do módu AHCI - potom však budeš musieť opraviť inštaláciu os a podstrčiť windowsu Sata driver na diskete.
Richmond (8084)|10.1.2009 03:16
Radic umi jen SATA1, v BIOSu se da nastavit jen IDE/RAID (teda aspon u ty Epie) takze na disketu raid driver (Falcon) a budu drzet palce. Ja pripojoval 2.5" Toshibu v pouzdre s napajenim pres usb.
Owerlocker (4)|10.1.2009 09:59
to Limoto: AHCI to neumi. je tam na výběr pouze IDE, RAID a AUTO.
to robky: Zkoušel sem ho připojit i před zpuštěním PC, ale výsledek byl stejný.
to Richmond: Kde sezenu ten VIA Falcon driver? A co pak kdyz to hodim na tu disketu? (zadny podobny zkusenosti nemam)

A nebylo by taky možný, že je ten eSATA kabel moc dlouhý? Mam kabel AKASA 1,8m. Viz -> http://www.czechcomputer.cz/disc_doc-P42BF972079FEFE1EC125737F0053B218.html?ansid=40
Richmond (8084)|10.1.2009 11:40
http://drivers.softpedia.com/get/Other-DRIVERS-TOOLS/Others/VIA-IDE-Falcon-Storage-Device-Driver-270a.shtml
Kabel mas docela dlouhej - skoro dvojnasob (az budu mit ten box pri ruce tak ho schvalne zmerim, ale tipnul bych si max. metr)... Jeste mi napadla takova prkotina - je ten disk vevnitr sata1 nebo sata2? On ten radic taky nemusi spravne rozeznat sata2 disk ze?

edit: tak to podle vseho opravdu vypada ze VIA VT8237R neumi pracovat se SATA2 disky!

SATA 1.5Gb/s and SATA 3Gb/s

SATA is designed to be backward and forward compatible with future revisions of the SATA standard.

According to the hard drive manufacturer Maxtor, motherboard host controllers using the VIA and SIS chipsets VT8237, VT8237R, VT6420, VT6421L, SIS760, SIS964 found on the ECS 755-A2 which was manufactured in 2003, do not support SATA 3Gb/s drives. To address interoperability problems, the largest hard drive manufacturer Seagate/Maxtor have added a user-accessible jumper-switch known as the Force 150, to switch between 150 MB/s and 300 MB/s operation.[3] Users with a SATA 1.5Gb/s motherboard with one of the listed chipsets should either buy an ordinary SATA 1.5Gb/s hard disk, buy a SATA 3Gb/s hard disk with the user-accessible jumper, or buy a PCI or PCI-E card to add full SATA 3Gb/s capability and compatibility. Western Digital uses jumper setting called "OPT1 Enabled" to force 150 MB/s data transfer speed.

Jeste jsem pro jistotu mrknul na Wiki a vypada to blede i s tim kabelem - 2m pro aktivni boxy, 1m pro pasivni...

Zkus vyndat disk z bakelitu a mrkni se jestli nema nakej jumper na nastaveni SATA1
Owerlocker (4)|10.1.2009 12:36
to Richmond: Ten ovladač sem nainstaloval, přepnul do režimu RAID a pořád nic. S tim kabelem taky nevim... Zkusim to WDčko nějak rozebrat ale nevim nevim...
Richmond (8084)|10.1.2009 13:00
Nejlepsi by bylo odskouset to na jinym pc s eSata a jestli se objevi tak je to jasny, jestli bude rychlost mala nebo bude kolisat tak je to kabel ;) Kdyby ta Epia nebyla 30km daleko a jeste k tomu na pude tak bych sata2 WD klidne odskousel :notsure
Owerlocker (4)|10.1.2009 13:20
Tak možnost vyzkoušet WD a kabel na jinem pc s eSATA budu mit nejdriv tak za 14 dni... Kdyby mel ještě někdo nějaké nápady tak klidně pište.
servis (2)|15.1.2009 11:16
WD My Book Home Edition problém nefunkčního připojení přes eSATA

Zdravím, Chtěl bych se podělit o zkušenost s externím diskem Western Digital USB FIREWIRE eSATA 1TB (WD10000H1CS) připojeném přes eSATA - a překvapivé řešení problému. – Problém byl v eSATA kabelu.

Měli jsme 4 disky a 4 notebooky HP s eSATA, takže bylo dost kusů na testování plus další interní PC na testy.

Problém: NTB se při připojení disku před zapnutím, zasekl při bootování a zůstal tak dokud se disk neodpojil pak NTB naběhl. Ve Windows (NTB podporuje Hot Plug) se disk buď neobjevil vůbec, nebo se disk objevil ale při pokusu čtení nebo zápisu se disk zase odpojil. Trošku matoucí bylo, že první set NTB s diskem fungoval vcelku bez problému... po několika hodinách křížových testu (a hledání informací na netu) jsem zjistil, že příčina problému je v KABELECH! dva byly vadné úplně tj. disk se vůbec nepřipojil, na druhé dva se disk alespoň dokázal objevit v systému. Zkusmo jsem tedy koupil kabel u jiného prodejce a voila vše funguje jak má. Nový kabel je paradoxně od stejného výrobce drátu Lian Feng je tedy možné, že jde pouze o vadnou sérii a možná jsou kabely v pořádku ale nerozumí si s WD...
Nefungující kabel: LIAN FENG 75cm pod značkou PremiumCord od Krupa
Fungující kabel: LIAN FENG 50cm ! pod značkou roline od "mimozemšťana"

Doufám, že to někomu pomůže.

servis.
Gabrieluss (37)|16.1.2009 20:26
Měl jsem donedávna stejný problém s WD My Book 500GB. Když jsem ho připojil k NTB HP DV5-1199ec, NTB mi nenastartoval s připojeným externím diskem. Proto jsem kontaktoval HP podporu. Odtud mi zavolal chlapík, který mi řekl, že to může být způsobeno snahou ntb nabootovat ze zařízení připojeného k USB.
Proto jsem koupil eSATA kabel a připojil disk přes něj. Zatím vše funguje jak má. Funguje i ukazatel kapacity ve windows a vypínaní disku s ntb, čož by fungovat podle příručky vůbec nemělo.
Bohužel se objevil jiný problém. Při kopírování jede vše OK, ale ke konci kopírování se disk najednou zpomalí a např. posledních 10% trvá nehorázně dlouho. Nestalo se toto taky někomu? Díky

Jo a pokud byl můj problém v bootování způsoben jen špatným kabelem, tak by to byla dobrá zpráva. Sice jsem použil originál kabel z balení, ale i tam se může objevit zmetek.