reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

LED Diody-zapojení

Koyot (6)|2.2.2009 00:31
Zdravím , chtěl bych se zeptat kam mám zapojit ledky ....... jestli mám např. oholit bužírku na MOLEXU a nebo co mám přesně udělat.nebo kam je přesně zapojit , aby normálně svítili.Prosím popište to nějak takhle a nepiště mi nějaký napětí atd. Děkuji.
mstejska (2912)|2.2.2009 00:34
[QUOTE=Koyot;213923]Zdravím , chtěl bych se zeptat kam mám zapojit ledky ....... jestli mám např. oholit bužírku na MOLEXU a nebo co mám přesně udělat.nebo kam je přesně zapojit , aby normálně svítili.Prosím popište to nějak takhle a nepiště mi nějaký napětí atd. Děkuji.[/QUOTE]

Popis pekne co chces a pak ti nekdo mozna poradi. Z tohoto popisu asi nikdo nic nevycuca.
Jake ledky?
Na co?
atd..
Intri (3490)|2.2.2009 00:36
Molexy mají 5 nebo 12 voltů, z tohoto se musí vycházet, ať chceš nebo ne. Jestli na molex chceš zapojit LEDku, musíš před ni postavit takový rezistor, aby snížil napětí na hodnotu, kterou potřebuje LEDka ( 3,3V pro modrou, 2,1V pro žlutou apod. ).

Ale fakt nevím, o co se chceš snažit, proč chceš na molex nacpat LEDku.
Koyot (6)|2.2.2009 09:05
Chci prostě zapojit normál modrou ledku jen nevím co mám udělat nebo kam jí mám připojit.Chci to asi pro tuning PC ne ?? Dííííkyyy.
mstejska (2912)|2.2.2009 09:12
zde takze napeti ledky
http://members.misty.com/don/ledd.html
no a zbytek si musis upravit pomoci rezistoru a znalosti ohmova zakona, mezi zlutou a cernou mas 12V, mezi cervenou a cernou 5V.
Koyot (6)|2.2.2009 09:25
A zapojení mně zajímalo více ale přesto moc díky.Kam je mám připojit,a co by se stalo kdybych já nevim zelenou napích do 5 V ??? Tak by shořela nebo co by se dělo , aby mi to náhododou neodpálilo nějaký komponent v PC xD?? Díky.
Kozouš (500)|2.2.2009 09:27
[QUOTE=Koyot;214033]Chci prostě zapojit normál modrou ledku jen nevím co mám udělat nebo kam jí mám připojit.Chci to asi pro tuning PC ne ?? Dííííkyyy.[/QUOTE]

Jednou LEDkou?

Zkus si o tom neco nastudovat.
http://cs.wikipedia.org/wiki/LED

http://www.casemodding.wu.cz/view.php?cisloclanku=2007020002

Co by se stalo? Chvilku by svitila a pak by navzdy zhasla...
Koyot (6)|2.2.2009 09:32
nn tak to by byl teda tuning 1 LEDka xDxD Chci jich tam víc ale nevím kam je přesně zapojit atd ..... prtže vždycky mi dáte odkaz jak zapojit led a ono je tam např. tento obrázek a já z tohodle nic nepochytím , já jen chtěl vědět kam to připojit , a co by se stalo kdybych do 5V zapojil tu zelenou ?? xDxD
200702131655_serie.jpg
Kozouš (500)|2.2.2009 10:09
Btw, muzu bez nejake extra upravy vymenit napr. zelenou ledku z romky ci case za cervenou potazmo modrou?
Koyot (6)|2.2.2009 10:39
Děkuji za všechno , už jsem to pochopil.
Intri (3490)|2.2.2009 11:27
Když LEDku zapojíš na příliš vysoké napětí, bude tak sekundu, maximálně dvě, svítit oranžově ( bez ohledu na svou skutečnou barvu ) a pak vyhoří.

Ale myslím, že cokoliv ti radit je poměrně zbytečné. Nastuduj si nějdříve něco elektroniky, protože všechno, co bys potřeboval vědět, už bylo řečeno. Pokud si budeš chtít vyrobit nějaký důmyslnější systém osvětlení, budeš prostě něco málo znalostí elektroniky, sériového/paralelního zapojení, ohmových zákonů apod. muset znát.
bhujanga (62)|2.2.2009 17:42
[QUOTE=Kozouš;214048]Btw, muzu bez nejake extra upravy vymenit napr. zelenou ledku z romky ci case za cervenou potazmo modrou?[/QUOTE]

LED roznych farieb maju rozdielne priepustne napatie (napr. cervena cca 1,6V; zelena cca 1,9V; modra cca 3,6V). Zalezi to asi hlavne od primesi PN priechodu, vdaka ktorym PN priechod, pri rekombinacii nosicov naboja (prechode prudu), produkuje ziarenie pozadovanej vlnovej dlzky (,,farbu,,).
Asi by si mohol vymenit LED za druhu len keby sa velmi nelisili ich priepustne napatia. Ale v praxi to asi nepojde. Ak by si nahradil povodnu LED inou s nizsim priepustnym napatim, svietila by ale tiekol by nou vyssi prud. A ak by si ju nahradil LED s vyssim priepustnym napatim bud by svietila malo alebo vobec.
Koyot (6)|2.2.2009 18:08
[QUOTE=Intri;214081]Když LEDku zapojíš na příliš vysoké napětí, bude tak sekundu, maximálně dvě, svítit oranžově ( bez ohledu na svou skutečnou barvu ) a pak vyhoří.

Ale myslím, že cokoliv ti radit je poměrně zbytečné. Nastuduj si nějdříve něco elektroniky, protože všechno, co bys potřeboval vědět, už bylo řečeno. Pokud si budeš chtít vyrobit nějaký důmyslnější systém osvětlení, budeš prostě něco málo znalostí elektroniky, sériového/paralelního zapojení, ohmových zákonů apod. muset znát.[/QUOTE]

Sériové / Paralerní zapojení už zvládám aa zvládám už i ty ohmy a vím co si mi tloukl do hlavy že to potřebuje odpor atd ... Díky už to chápu