reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezne PC jako server - nonstop provoz

t_burger (37)|8.2.2009 11:39
Dobry den,

chtel bych zprovoznit pomerne stary pocitac (Athlon 900, 256 ram) jako souborovy a webovy server. Nejsem si vsak zcela jisty, zda je takovy pocitac schopen nepretrziteho provozu a nehrozi nejake riziko, napr. vyhoreni atd.

Dekuji.
Logout (4018)|8.2.2009 11:42
Schopnej je. Samozřejmě, jestli máš nekvalitní desku nebo zdroj, tak se tam časem nafouknou kondíky, ale to by se stalo tak jako tak, akorát to trochu urychlíš.
pavel_p (993)|8.2.2009 12:02
Nevím na jaké účely to chceš, k tak starému počítači bych úplnou důvěru neměl, ale v server nesmíš mít 100% důvěru nikdy. Prostě se modli, aby se mu nic zlého nestalo, ale zároveň se připrav, že k tomu dojde. Zálohuj data a připrav si nějaké náhradní řešení (např. virtuální počítač ve virtualboxu, který bude schopen převzít rychle jeho funkci). A zkus sehnat trochu víc paměti.
Jinak zvaž jestli se zrovna na serveru vyplatí šetřit.
t_burger (37)|8.2.2009 16:39
Asi jsem tu otazku polozil spatne. Nejedna se o docasnou nedostupnost, pripadne hardwarovou stranku serveru. Jedna se o to, jake je riziko, ze tento bezny pocitac pri nonstop provozu napr. vyhori a neco zapali.
Aigor (201)|8.2.2009 16:51
V tom případě bych investoval minimálně do kvalitního zdroje, možná i nějakou přepěťovku a pak se nemusíš vyhoření bát. Taky jednou za čas vysát od prachu, záleží samozřejmě kde bude PC umístěn.
Logout (4018)|8.2.2009 17:32
Do kvalitního zdroje bych doporučoval investici už proto, že ten zdroj, co tam je bude mít účinnost tak 60%, dneska seženeš zdroje s účinnosti přes 80%. A to se při 24h provozu už na účtu za elektřinu pozná.
pas!k (3765)|8.2.2009 19:37
[QUOTE=t_burger;216785]Asi jsem tu otazku polozil spatne. Nejedna se o docasnou nedostupnost, pripadne hardwarovou stranku serveru. Jedna se o to, jake je riziko, ze tento bezny pocitac pri nonstop provozu napr. vyhori a neco zapali.[/QUOTE]

Dulezite je to co nastinil pavel_p a to jake nasledky (finacni) pro tebe bude mit to ze ten server chcipne a nejaky cas nepojede .. Tim ze udelas server z obyc pc riziko samozrejme dost zvysis i kdyz tam das sebelepsi komponenty .. plnotucny server a obyc pc je je zabezpecenim komponenty atd nekde jinde ..
KEOSAN (958)|8.2.2009 19:54
[QUOTE=t_burger;216785]Asi jsem tu otazku polozil spatne. Nejedna se o docasnou nedostupnost, pripadne hardwarovou stranku serveru. Jedna se o to, jake je riziko, ze tento bezny pocitac pri nonstop provozu napr. vyhori a neco zapali.[/QUOTE]

Od roku 2000 do r. 2008 som mal v prevadzke PC server PIII 6OOMhz ako router, mailserver, terminal server.
V roku 2008 bolo vyradene. Nie pre nefunkcnost, ale ze uz prestavalo vykonovo stacit.

Bola tam doska ASUS P2B-F
http://www.motherboard.cz/mb/asus/P2B-F.htm

V tom PC som mal istu dobu ako lacne zdroje, tak posledne roky to tahal 350W Fortron.
Chodilo to NONSTOP a ziadne kondiky na doske nie su nafuknute.

Staci to pre ilustraciu ? :)

Pre prevadzku PC, ci servera je narocnejsi start pocitaca, ako nonstop prevadzka. Dolezite je, aby to bolo slusne chladene, najlepsie predimenzovat chladenie. Ak sa nieco vypina, zapina, startuje, tak je vacsie riziko, ze nieco odide, ako pri nonstop prevadzke.

Mimochodom roky uz prevadzkujem takto nonstop niekolko dalsich pocitacov...
t_burger (37)|8.2.2009 21:53
Dekuju moc,

jen se jeste zeptam, jestli a jakou pouzivas UPS popr. prepetovou ochranu.
KEOSAN (958)|8.2.2009 22:00
Na serveroch bola upska APC Smart 420 alebo APC Smart 620. Maju prepatovu ochranu aj pre RJ45.

Inak som spokojny s prepatovkami APC SurgeArrest Performance PF8VNT3-FR /tie maju ochranu pre koaxial a aj RJ45/. Pozor tento typ ochrany funguje spravne v el. rozvodoch, ktore maju dobre uzemnenie.
EditorPO (2819)|8.2.2009 22:01
Musim sa pridat ku Keosanovi, aby tu nevznikla nejaka paranoja a obava z beznych PC.
U mojho zakaznika tiez bezia servery na starych komponentoch (dosky Soltek, zdroje Delux 250-350W, procesory Celeron 1GHz) a zatial nic nezhorelo. Samozrejme, ako uz bolo spomenute, treba im venovat viac pozornosti ako plnokrvnym serverovym rieseniam.
Mne doma tiez bezi "stara sunka" ako router a suborovy server. Raz do roka z neho povysavam prach, prefuknem zdroj a chladic CPU, skontrolujem vizualne. Server slape uz 5 rok nonstop.
Ak sa bojis poziaru, tak ti nepomoze ani server za 200 tisic. Vyhoriet ti moze aj telka v standby mode. Mne pred par rokmi horeli rozvodne krabicky v bytovom jadre a to len kvoli tomu, ze sa niekedy pouzivali hlinikove draty.
Murphyho zakony funguju vzdy a vsade. :D
KEOSAN (958)|8.2.2009 22:34
Ako vznika dojem, ze komponenty odchadzaju a nasledne famy o ich "prisernej, hororovej kvalite"

- vsetky komponenty pracuju s urcitou prevadzkovou toleranciou. Ovplyvnuje ich jedna kvalita komponentov, ale v nemalej miere je to hlavne prostredie a sposob, akym sa prevadzkuju.

1./ teplota - je nepriatel. Komponenty treba chladit dobre.
2./ velky rozdiel teplot je nepriatel. Idealne je zachovavat konstantnu teplotu, aby nebol prilisny rozdiel v zmenach teplot - hlavne nie rychla, privelka zmena teploty.
3./ vlkhost - vlhkost je neprijemna pre zivotnost komponentov, ale vo vacsine je skor v extremnejsich podmienkach.
4./ na to sa nabaluje prach. Ten sposobuje zahrievanie, cize zvysuje teplotu a s vlhkostou dochadza k vodivosti, co neni tiez dobre. Naviac vplyvom prachu sa zadrie ventilator, cize znova zacne bod 1. Prach moze sa nalepit na datove pasky, zaniest optiku atd.
5./ stabilny zdroj napajania - nielen zdroj v PC je dolezity, ale dolezity je aj zalozny zdroj. Offline zdroje nevykryvaju male rozdiely v napajani. Takze pre stabilitu su pouzitelne line interactive zdroje, oznacovane casto aj zdroje s AVR obvodom /automatic voltage regulation/. Alebo v lepsom pripade online UPS.
6./ slusne elektricke rozvody. Co pomoze vsetko ostatne, ak je niekde pretazeny elektricky rozvadzac a iskriaca elektricka zasuvka. Toto dokaze skor, ci neskor odrovnat UPSku a nasledne server. Zle rozvody su velmi castou pricinou problemov.
7./ elektromagneticke pole. Silne EMI pole moze byt problem. Hlavne pre datove prenosy. Pri extremne silnom moze dojst napr. k naindukovani napatia na kabelazi a nasledne odpalit zariadenie. Videl som co dokaze sposobit porucha el. vedenia zavinena cestarmi, ked sa naindukuje napatie na ethernetovej kabelazi a poskodi napr. maticnu dosku - integrovanu sietovu kartu, ci komplet. Alebo cez seriovy, alebo paralelny port poskodi, ci odpali dosku.
8./ vibracie - dnes sa pajku bezolovnatou pajkou a ta je citlivejsia na otrasy. Mozu vznikat chybou vyroby studene spoje a taketo chyby sa mozu nahodne prejavovat. Staci napr. dupnut a restartuje sa PC pre uvolnenu zasuvku, atd atd.
9./ starnutie materialu - niekde moze vznikat korozia, studene spoje, zly kontakt vodica. Napr. karta v PC ma horsi kontakt, da sa precistit. Po rokoch moze vzniknut zly kontakt na datovej zasuvke. Alebo uvidite, ako 2 elektricke kable /kde vyrobca setril na vodici/ zrazu po dvoch rokoch nefunguju s PC, pokial sa medzi sebou zamenia...

A teraz k castym problemom. Je nejaky problem s HW. Vacsinou sa robi rychly zaver - toto a toto je smejd. Mozno je to tak. Mozno je nieco menej kvalitne, ale casto prava pricina byva niekde inde. Napr. v kancelariach vidim lacne zdroje. Inde je problem, ale niekde vobec nie. Ked sa clovek pozrie detailnejsie, tak zisti, ze zdroj odchadza. Ak je nakrapnuty, onedlho moze poskodit maticnu dosku a zivot PC coskoro konci. Dlhy cas to moze chodit i bez problemov, napriek urcitemu poskodeniu. Ale preco k tomu doslo ? Napr. zle rozvody. Alebo pretazenie siete, kde dochadza k poklesu napatia a suciastky tak dostavaju castejsie zabrat. Niektore lepsie komponenty tomu zvladnu dlhsie odolavat. Niekedy to staci a niekdy nezaberie ani to a casto taketo problematicky stavy el. rozvodov poskodia i kvalitne suciastky.

Stava sa to velmi casto, ze prava pricina problemu nebyva odhalena a reaguje sa len na dosledok, poskodenie. Vela ludi hovorilo o problematickych komponentov a za urcitych podmienok maju pravdu. Ale inak mozu inde v inych podmienkach fungovat uplne bez problemov.

Ked sa clovek dostava do problematiky hlbsie, tak zistuje, ze to nemusi byt take jednoduche, ako sa na prvy pohlad zda. Staci sa vsak drzat urcitych zasad a zivotnost, stabilita sa moze radovo predlzit. Sam mam v prevadzke niektore maticne dosky z rokov 2001 - ako ECS K7S5A, na ktore niektori ludia nadavaju. Tak isto na urcite modely zdrojov. A mam oboje a v pri vhodnom zaobchadzani funguju roky stabilne a bez problemov. Niecomu sa da jednoducho predchadzat.

Predchadzat:
- profilaktikou, vhodnym chladenim, preventivnymi prehliadkami a servisom, vhodnym prostredim, vhodnymi nastaveniami atd. Nic nemusi byt take cierne, ako sa na prvy, ci druhy pohlad moze zdat :)
MartyMcFly (222)|17.2.2009 10:02
Osobně mám server AthlonXP 1700+ s běžnou základní deskou, která je osazena navíc jen síťovou kartou s chipem Realtech a ještě jednou záložní. Mám to doma jako data server (samba) a web server pro testování atd. ještě mi tam běží domácí mailserver. Pracuje mi 24/7 už nějakou dobu a žádné problémy jsem nezaznamenal.

Co si budeme povídat, domov není žádná serverovna v Telematice :-D Osobně se mi nestalo, že by spanul nebo nedej bože vyhořel. Všechno běží OK tak bych se o tvůj tak moc nebál ovšem opatrnost je vždy na místě.

Když se ti nebude přehřívat, bude dobře klimatizovaný (chlazený) a budeš ho mít v dobrý skříni tak bych se opravdu toho nebál, že by ti mohl kleknout. Spíš víc by jsem se bál o data na pevném disku.
pinc (85)|20.2.2009 10:08
Není důvod se bát používat "běžné" nebo "staré komponenty" pokud víš co tě může potkat a jsi na to připravený.
Podle toho jak rychle musíš mít obnovený porvoz :-)
si připrav náhradní komponeny
Zdroj, disk s připravenou instalací.
A hlavně pravidelně zálohovat data.

Jak už se psalo výše, kontrolovat chlazení.
Doporučuji přidat/vyměnit větší chladiče a větší ventilátory a případně je pustit na nižší napájení.
12cm ventilátor na 7,5V apod.

Až se ti začnou nafukovat kondenzátory na desce tak ji preventivně vyměnit za jinou.

Pokud mohu doporučit v kategorri 300 - 1400MHz byly MBD s intel chipsety skutečné držáky.
Dodnes mi někde / :-) / jedou jako routery a záložní MX servery iP350 - iP500Mhz a nevím o nich.
Vyměňovat jsem je musel jen z kapacitních důvodů.
Vyjímkou byly desky se skutečně levným řešením - slabé místo jsou ty kondenzátory :-(.
nebo ty kde se v minulosti někdo pokoušel o přetaktování a trochu tu sestavu "načnul".

Co se týče vyhoření, tak doporučuji dostatečně velkou nehořlavou podložku místo dřevěných poliček :-)

Nejstabilnější jsou pc z kanceláří, slim řešení, nikdo je nepřetaktovával, nepřehřívaly se od náhoročného paření,

Josef