reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CSIRO demonstrovalo světově nejrychlejěí bezdrátové připojení

Architect (232)|6.12.2006 19:52
Výzkumníci CSIRO dnes demonstrovali nejrychlejší a nejúčinější bezdrátové spojení, kterého bylo kdy dosaženo.
CSIRO ICT Centrum dnes oznámilo, že bylo dosaženo rychlosti přes 6 gigabitů za vteřinu! S doposud nejvyšší účinností takového systému (2.4 bitů/s/Hz)!

Multi-gigabitové připojení operuje v rychlostech, které zanechávají dnešní bezdrátové sítě daleko za sebou… Pro představu celý DVD film by byl takto poslán během šesti vteřin.

Na dnešní demonstraci vyslal tým pracovníků simultánně 16 proudů (streamů) videa v DVD kvalitě přes vzdálenost 250 metrů s téměř nulovou ztrátou kvality, či odezvy. Tato úchvatná demonstrace nicméně využívala pouze jednu čtvrtinu kapacity připojení.

Fotka z demonstrace:


Dr Jay Guo, ředitel Wireless Technologies Laboratory u CSIRO řekl, že tento pokrok je jen prvním stupněm napříč přímých bezdrátových spojení až po 12 gigabitů za vteřinu.

„ Systém je vhodný pro situace, kde je zapotřebí vysokorychlostní linka, ale natáhnutí kabelů je příliš drahé, či složité, jak tomu je u přeplněných městských prostředích, a podél údolí a řek,“ sdělil Dr Guo.

„ Systém je také ideální pro rychlou výrobu krátkodobých sítí, jako tomu je při pohotovostech a velkých událostech.“
Senátor Hon Helen Coonan, Ministerstvo pro Komunikace, Informací a Technologií a Umění vidí v této technologii skvělou budoucnost širokopásmového připojení pro Austrálii.

„ Ostatní technologie běžely rychleji s nižší účinností nebo pomaleji s účinností vyšší, ale CSIRO jako jediná dosáhla, jak vysoké rychlosti, tak i účinnosti,“ pokračuje senátor Coonan.

Dr Geoff Garrett, generální ředitel CSIRO komentuje: „ Jako CSIRO u počátečního vývoje radaru, u Interscan leteckého přistávacího systému, její ohromná spoluúčast v radioastronomii a především designem antén a průkopnickým bezdrátovým LAN výzkumům, toto světové prvenství je výsledkem odevzdání, vytrvalosti a technické dokonalosti.“

Systém pracuje v 85 GHz pásmu v milimetro-vlnové části elektromagnetiského spektra (zhruba 55 GHz), které nabízí potenciál pro takto obrovské přenosové rychlosti a navíc není ještě zaplněn ostatními uživateli.

Zdroje: CSIRO, Physorg
mech13 (5526)|6.12.2006 20:19
asi tam mas drobnejsi chybicku:
Pro představu celý DVD film by byl takto poslán během tří čtvrtin sekundy - na 6Gb by to trvalo 6 vterin, trictvrte vteriny by to bylo na 6GB:)
jinak vitej po dlouhe dobe zpet:thumb
Architect (232)|6.12.2006 20:43
[QUOTE=mech13]asi tam mas drobnejsi chybicku:
Pro představu celý DVD film by byl takto poslán během tří čtvrtin sekundy - na 6Gb by to trvalo 6 vterin, trictvrte vteriny by to bylo na 6GB:)
jinak vitej po dlouhe dobe zpet:thumb[/QUOTE]

Díky za uvítání, a jak počítám, tak zjišťuji, že máš pravdu. Kapacita DVD se udává 4.7 GB, ale skutečná velikost je 4.38 GB. Tzn. Skutečná velikost DVD ku přenosové rychlosti bezdrátové sítě v GB za vteřinu, což dává 5.84 vteřiny... Jinak tomu říkám teda pozornost!! :)
mech13 (5526)|6.12.2006 21:02
[QUOTE=Architect]Díky za uvítání, a jak počítám, tak zjišťuji, že máš pravdu. Kapacita DVD se udává 4.7 GB, ale skutečná velikost je 4.38 GB. Tzn. Skutečná velikost DVD ku přenosové rychlosti bezdrátové sítě v GB za vteřinu, což dává 5.84 vteřiny... Jinak tomu říkám teda pozornost!! :)[/QUOTE]
ja su obcas strasne hnidopich:) tech 6 vterin byla spis strela od boku, ze to vyslo skoro presne je nahoda:)
jinak diky ze jsi zpatky, uz sem si zacinal rikat co se v aktualitach nic nedeje:notsure
Fox_22 (119)|6.12.2006 21:21
To je perfektní, někdo dosahuje 12Gb/s a já mám pořád 512KB/s s FUP za nekřesťanské peníze.
Jinak velmi dobrý článek, nezajímal jsem se o tyhle technoligie ale tohle mě zaujalo.
mech13 (5526)|6.12.2006 21:33
[QUOTE=Fox_22]To je perfektní, někdo dosahuje 12Gb/s a já mám pořád 512KB/s s FUP za nekřesťanské peníze.
Jinak velmi dobrý článek, nezajímal jsem se o tyhle technoligie ale tohle mě zaujalo.[/QUOTE]
jj to Architect umi, temata, ktera jsou casto nezazivna a nezajimava poda takovym zpusobem ze proste chytnou:)
boboco (1987)|6.12.2006 21:57
[quote=mech13]jj to Architect umi, temata, ktera jsou casto nezazivna a nezajimava poda takovym zpusobem ze proste chytnou:)[/quote]

To je pravda, Architect tu opravdu chyběl, ono zastoupit ho někým, to by snad ani nešlo:)
Architect (232)|7.12.2006 18:24
[QUOTE=mech13]jj to Architect umi, temata, ktera jsou casto nezazivna a nezajimava poda takovym zpusobem ze proste chytnou:)[/QUOTE]

[QUOTE=boboco]To je pravda, Architect tu opravdu chyběl, ono zastoupit ho někým, to by snad ani nešlo:)[/QUOTE]

Nesmírně si vážím Vaší podpory a budu se snažit jí nezklamat. Člověk se má vyvíjet. S lidmi, jako jste Vy a dalšími je hezká spolupráce. Snaží se ve svém volném čase vypomoci radou, zajímavostí, či jinak přispět k vývoji fóra. Máte můj obdiv.)
A jsem rád, když můžu přiložit ruku k dílu.