reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SATA HDD v režimu PIO??

StD (1963)|7.3.2009 19:54
:cry
Pánové, budu zřejmě zase jednou potřebovat HELP a tentokrát budu velmi specifický.

Týká se:
OS - W2K
CPU - AMD Athlon 64 3000+ Socket 939 (Venice)
MoBo - DFI Lanparty LP UT NF3 Ultra-D
HDD - Seagate Barracuda 7200.10 ST3320620AS SATA2 320GB (jumperem nastaven na SATA1, 1 oddíl Data NTFS)

Ostatní zařízení (se kterými jinak bez výše uvedeného HDD system pracuje naprosto přijatelně, NO OC!, vše na Default/Auto nebo zadané hodnoty):

HDD0 - WD 120GB PATA (Master, 3 oddíly: 1. OS; 2. Data, 3. Swap memory, NTFS)
HDD1 - Seagate 160GB PATA (Slave, 1 oddíl Data, NTFS)
SCSI disk - Seagate 36GB (10k Cheetah, 1 oddíl Data NTFS, na řadiči Adaptec AHA2940U2W)
MEM - 1GB (2x 512MB) Kingston 400MHz Dual-C
VIDEO - AGP4x ATI Radeon 7500VE + CRT
Bižuterie: 2x DVDRW, PCI TVkarta, PCI Audio, tiskárna USB, klávesnice PS2 a pozor! - myš USB
(ale zkoušeno i s orig. M$ PS2) VŠE řádně nastaveno v BIOSu.

Problem: Po přidání disku SATA jako samotného na SATA1 v IDE-režimu (NO RAID - zakázáno v BIOSu)
končí pokusy o instalaci IDE ovladače nVidia (ať už z Instal-CD, tak z posledních stažených od DFI) originální hláškou instálátoru Windows:

"Při instalaci zařízení došlo k chybě.
Instalační balíček není podporován tímto typem procesoru. Obraťte se na vašeho dodavatele
produktu."

Už jsem se "obrátil" a stažené ovladače IDE (file NVATABUS.SYS pro ovladač chipsetu SATA NF3 250)
se chovají naprosto stejně - nainstaluje se vždy jen generický Ovladač IDE od M$ s nefunkčním
rozhraním a disk pracuje v režimu PIO (tedy pomalý zápis jako na floppy/zipku). Přestavení ve
Správci zařízení/Hardware NENÍ MOŽNÉ! Navíc mě to při každém startu otravuje opakovanou hláškou o
nalezeném novém zařízení (řadiči IDE) atd.

Nevíte někdo, "kde udělali soudruzi chybu?" Už jsem zkoušel opravdu vše, včetně posledního BIOSu
(který tam už stejně byl), nejrůznějších reinstalací, kombinací, výměn kablíků, odebírání
HW i reinstalu OS a furt totéž...

Nesetkal jste se s tím už někdo? Za celou svou dobu praxe od 70. let minulého století jsem se s něčím
podobným nesetkal, aby ovladače dodávané s deskou nepodporovaly podporovaný HW...???
Uvítal bych případně i osobní asistenci někoho z Phy (Speedsnail - čteš mě?), nejlépe v pondělí,
teď to vzdávám, jsem off-line, píšu to z druhé mašiny po telefonu přes modem...

Jinak to jsem asi pěkný Esel, když si koupím disk za 900 a on zapisuje rychlostí diskety a navíc ho
tu teď stejný nabízí jeden kolega za 500...
:notsure:mistake:hmm

BTW: Stejný HDD (pouze s koncovkou NS místo AS v typovém označení) mi v práci funguje na stejné konfiguraci PC (ale pod XP) jako třetí za 2 HDD PATA bez RAIDu naprosto spolehlivě...
StD (1963)|9.3.2009 11:07
Halo, halo... nikdo neporadí? Pro úplnost sem dávám ještě ilustraci stavu:
Richmond (8084)|9.3.2009 11:15
A v SATA2 portu to bezi normalne?
edit: jeste si vzpominam ze u NF4 bylo nekdy nutne napred nainstalovat sitovku, restart a pak teprv ostatni veci (nebo obracene?)
StD (1963)|9.3.2009 11:18
Ne, zkoušel jsem ho zapojovat postupně do všech 4 portů a pořád stejné.

BTW: Teď jsem si tady v práci kontroloval to nastavení a on tam má napsáno PIO režim taktéž, ovšem čte/zapisuje standardně rychle a je to na W XP a jiné desce/platformě Asus/Intel.
StD (1963)|9.3.2009 11:20
To pořadí je u NF3 dáno automaticky instalátorem. Jediné co vyžaduje jako první je DirectX9.
Richmond (8084)|9.3.2009 11:25
[quote=StD;227437]To pořadí je u NF3 dáno automaticky instalátorem. Jediné co vyžaduje jako první je DirectX9.[/quote]
Jasny, taky sem se divil ale kdyz jsem podle tohoto postupu instaloval raid (pac ani nF780 nema ovladace na SATA)... Je fakt ze na W2k jsem uz delsi dobu nic nedaval, kazdopadne zkus NFORCEHQ.COM - mam jeste na dvd nekolik upravenych ovladacu tak na to mrknu a dam vedet...
StD (1963)|9.3.2009 11:27
Dik za link - jdu to študovat.
Richmond (8084)|9.3.2009 11:28
Takze na tom foru jsem nasel link na modnuty ovladace od Fernanda.

edit: jeste abych to upresnil s tou instalaci - muj problem byl v tom ze na AHCI se pouziva ovladac nvraid.sys ktery je ovsem schodny se jmenem pouzitym pri instalaci ovladacu. Da se ovsem prohodit za jiny (treba z opravdoveho raidu a ne sata) diky tomu ze pri instalaci manualne aktualizujes ovladace a instalator je jen "prejede" svyma (ale presto odpovidajicima na raid). Jako zdalo se mi to jako blbost ale u me to fungovalo na Win7.
StD (1963)|9.3.2009 12:19
jj, taky jsem se dočetl, že 6.99 byla poslední v., která ještě P-ATA drivery obsahovala... Dík, staženo, večer to oprubnu - to zas' budu muset prohnat DriverCleanem...
StD (1963)|9.3.2009 19:33
Hurá, tak díky Richmondovi vyřešeno k naprosté spokojenosti - nakopl mne tím jediným správným
směrem! Opět se potvrdilo přísloví, že ke starému železu patří dobový SW... a netrvalo mi to ani
půl hodinky. Stačilo stáhnout ty ovladače z udaného linku (v. souboru nvatabus.sys = 6.99).Kupodivu vše šlo opravit "cestou menšího odporu", tj. aktualizací ovladače přes Správce zařízení. Stav jsem si
průběžně ověřoval HDTachem Quick-testy (viz obrázky - dodám ráno). Pokud by s tím někdo měl také problemy, tj. jak připojit S-ATA HDD do systému s nVidia NF3 čipsetem bez RAIDu jen s P-ATA zařízeními, tak zde je můj postup:

1) Nejprve aktualizovat ovladač normálních P-ATA zařízení na primární a sekundární větvi = "Ovladač
IDE" je nahrazen NVIDIA nForce3 250 Parallel ATA Controller. Následuje restart.

2) Po restartu totéž zopakovat pro druhý ovladač "Standard Dual Channel PCI IDE Controller".

3) U mne zde po druhém restartu provedeném tak rychle, že jsem ani nestačil zaregistrovat, co za
"Nalezen nový hardware..." system našel (samozřejmě disk) následoval pokyn k dalšímu restartu a vytuhnutí USB myši, takže Enter na Ano klávesnicí... Po třetím restartu už bylo vše v ideálním stavu a celý OS jakoby "ožil", start se zkrátil, myš funguje, disk se načítá i zapisuje sqěle...

Má to zatím jen jedinou pihu na kráse (viz poslední obr.), kdy je onen HDD veden v seznamu odpojitelného nebo vysouvacího HW spolu s Flashdiskem, ale tento problemek už na tom nFORCE
fóru také myslím někdo řešil a vyřešil, jak jsem tak odpoledne letmo zahlédl.

Takže Richmondovi ještě jednou díky a má u mne lahvinku červeného - to pořešíme jinudy. :thumb

P.S. Toto píšu přes modem "za draho", tak sem ty obrázky upnu až ráno dodatečně.
Pozn. Ta má deska SATA2 neumí, proto je použita "brzda" na SATA1 jumperem.
trodas (1753)|9.3.2009 19:42
Tak to jdu s krizkem po funuse, ale delam to stejne. Starsi HW = starsi drivery a vse jede OK.

Za zkousku ale stoji tohle: UniATA driver http://alter.org.ua/en/soft/win/uni_ata/

Fred Vrock ho mohutne prosazuje a Fred Vrock je nekdo kdo veci rozumi :) (pokud nevite, tak to byl ten kdo objevil, jak IE vypreparovat z Windows a dokazal ze M$ krive vypovidala u soudu, ze IE je "nedilnou soucasti widli"...)

Osobne jsem ho jeste nezkusil, ale v instalacce Win uz ho mam...
StD (1963)|9.3.2009 19:51
Ď, to zkusím zase příště, až zase zahulím větráky a donutí mě to k "řetězové výměně" HW jako tohle cvičení... :thumb
Richmond (8084)|10.3.2009 03:16
[quote=StD;227600]
3) U mne zde po druhém restartu provedeném tak rychle, že jsem ani nestačil zaregistrovat, co za
"Nalezen nový hardware..." system našel (samozřejmě disk) následoval pokyn k dalšímu restartu a vytuhnutí USB myši, takže Enter na Ano klávesnicí... Po třetím restartu už bylo vše v ideálním stavu a celý OS jakoby "ožil", start se zkrátil, myš funguje, disk se načítá i zapisuje sqěle...[/quote]

Jj, winy se nacitaji "trochu" lip kdyz nacitaji pouze jeden ovladac a ne dva ;)
Ta ikona v trayi je dana SATOU, ikdyz spousta lidi tvrdi ze za chodu lze menit pouze SATA2 se zapnutym AHCI tak ja rikam ze to jde i na IDE a nemusim mit podporu HotSwapu ;)
BTW rychlost - stare 6.99 jsou stale nepremozeny :thumb
StD (1963)|10.3.2009 07:21
[quote=Richmond;227728]Jj, winy se nacitaji "trochu" lip kdyz nacitaji pouze jeden ovladac a ne dva ;)
Ta ikona v trayi je dana SATOU, ikdyz spousta lidi tvrdi ze za chodu lze menit pouze SATA2 se zapnutym AHCI tak ja rikam ze to jde i na IDE a nemusim mit podporu HotSwapu ;)
BTW rychlost - stare 6.99 jsou stale nepremozeny :thumb[/quote]
Takže to co píšeš de facto znamená, že se mi teď chová jako HotSwap a můžu to tak nechat? :notsure
Doplňuji ilustrace:
1) Původní stav (tak takhle mi to zapisovalo 200GB dat...)


2) Po instalaci prvního ovladače, SATA ještě na M$ IDE Controller:


3) Po instalaci druhého PATA nV driveru:


A takto vypadá aktuální nastavení v ovladači: