reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Oddíly a záloha na HDD

jariquick (38)|27.3.2009 22:29
Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu. Pořídil jsem si notebook Lenovo se systémem Windows Basic. HDD (250GB) je rozdělen do tří oddílů – hlavní „C“ pak oddíl „S“ (1,4 GB zabírá 680 MB dat) na němž jsou pravděpodobně ovladače a oddíl Q (10 GB zabírá něco přes 6 GB dat) pravděpodobně se záložní kopií Visty. Jenže při instalaci běžných programů došlo (nechápu) k zmizení písmena jednotky, takže záloha jakoby nebyla. Po restatu a F8 nabídne opravit PC, z toho když vyberu obnovit systém ze zálohy, samozřejmě se nic neděje. V některém partition programu se mi podařilo písmeno obnovit, oddíl je ve správci disků vidět, ale když ho chci v průzkumníku vidět a kliknu na něj, zažádá si o naformátování. Tak fakt nevím, co s tím. Myslel jsem, že aspoň udělám nějaký obraz (image třeba přes Acroniks atd.). ten někam přes flešku (8GB) uložím na staré PC pro případný pád systému. Jenže, céčko má přes 30 GB (nevím, jak je to možné) a to jsem odinstaloval veškeré mé programy a smazal data. Škoda, že jsem si nezjistil kapacitu céčka hned při prvním otevření. 30 GB nijak nepropašuju nikam. Takže tak, a co dál? Můžete mi poradit?
trodas (1753)|28.3.2009 00:00
Tak ten system neni Windows Basic ale Windows Vista Basic ....
Na skrytem (nemel byt viditelny zcela spravne) oddilu Q byla (je?) nainstalovana Vista Basic od vyrobce a oddil ma 10G velikost z cehoz je 6G obsazeno.

DriveImage (dnes Image Center) ti, pokud mas dobre vycistenou Vistu, z ni udela cirka 2G soubor na disku - pokud zabira zase cirka 6G. Velikost partitionu neni dulezita, dulezite je, kolik je na nem dat.

Typicky z Windows 2000 SP4 zabirajicich na disku se vsemi instally a programy cirka 560MB to dela 350 - 370MB soubor ktery ukladam na disk D/vypaluji a mohu tak pri pripadnem padu nabootovat z CD, a z dalsiho CD ktere vlozim po spustini Drive Image obnovim system do 100% stavu pod 5 min :)

Vista je "trosku" vetsi, takze bude treba pouzit asi DVD :)
jariquick (38)|28.3.2009 20:54
to Trodas: Díky za odpověď - píšeš to úplně správně. Je to Vista Basic a velikost oddílu taky sedí. Já se v partišnech moc nevyznám, takže harddisk od Lenova nade mnou zvítězil :-) Byl jsem zvyklý na klasickém disku akorát programem Partition Magic HDD akorát rozdělit, sloučit apod. Pak ještě jsem si dělal obraz jednotky "C" programem Acronis True Image Enterprise Server. S jinýma programama nemám zkušenosti. Ten (DriveImage (dnes Image Center) je něco podobného? Jednotku "S" (asi ovladače) jsem tímto programem zazálohoval, Q bohužel ne, už byko pozdě. Když jsem poprvé otevřel Tento počítač, jednotka Q byla normálně viditelná (možná proto, že jsem povolil skryté soubory a systémové, na které jsem byl dřív zvyklý. Taky jsem uvažoval, že Vistu vyhodím a dám tam pro mě příjemnější XP, ale když už je Vista v ceně...... (jen ty moje některé prográmky mi na ni nejedou) Tak nevím, jak mám pokračovat, pustit se do Visty (v tom případě bych ji chtěl mít důkladně zazálohovanou) nebo do XP, ve kterých už jsem trochu jako ryba ve vodě :-) , přečkat nějaké období a najet pak až na Sedmičky... Nevíš, jestli můžu legálně udělat downgrade a jak? Ještě k tomu oddílu Q. Ta záloha tam nejspíš bude, ale že se oddíl přestal chovat jako běžný a pak po přidělení písmena (v programu na Hierens Boot) se jevil normálně, ale při pokusu o otevření chce naformátovat. Tak jsem si to zbytečně zamotal, navíc nevím, kde byla chyba z mé strany. Přece bych úmyslně oddíl nezrušil... A navíc, při té smůle se porouchal pravý repráček, tak jsem NTB musel odvézt a budu ho mít až v pondělí... Můžeš teda k tomu ještě něco dodat? Dík...