Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafická karta jako akcelerátor fyziky?

Nightingale (2)|13.12.2006 23:45
Potřebuju neco zjistit: když mám dejmetomu základni desku s čipsetem 680i s třema PCI-e slotama, 2x 16x a jednou 8x, no a do těch dvou si dam grafický karty do SLI, a jak jsem se docetl tak ten třetí pci-e 8x je na zapojeni karty pro výpočet fyziky, ale nikde nepíšou jakou. Takže když si tam šoupnu neakou Geforce 7600, tak to bude fungovat tak jak má, nebo na to jsou speciálně vyhrazený karty??? každou odpověd uvýtám, díkes
Smeli (2302)|14.12.2006 00:39
Podpora pro počítání fyziky pomocí GK ještě oficiálně není (karty ATi by měly počítat fyziku přímo v GPU, ale je to takové pofidérní). Do PCIe (ale nevím kterého) existuje Ageia Phys-X na výpočet fyziky , disponující vlastní pamětí a vlastním procesorem (PPU) a prodává se za cenu okolo 6k. Avšak nepodává takové výsledky, jaké by se chtělo očekávat.

Jinak počítání fyziky pomocí GPU zatím představila akorát ATi (zapojení až 3 (lze i se dvěma) GK do CF, přičemž jedna počítá fyziku). Ovšem zatím o tomto není moc slyšet (počítání fyziky přes FPU má v plánu i Havok, ale v poslední době se o tom moc nemluví).
Nightingale (2)|14.12.2006 12:45
Aha ja měl zato že už jsou i od nvidie, jinak co se týče ageia psyX nebo jak se to vlastně jmenuje tak o tom jsem četl, je úplně k ničemu :) Ale stejnak me zaráží že v recenzích se o tom pise že to na deskách s technologií Quantum Physics (SLI680i a SLI650i) funguje.

Cituji:
Tři PCI-Express sloty pro grafiku - tato čipová sada disponuje dvěmi plnými 16x PCI-Express sloty pro maximální využití výkonu v duální konfiguraci SLI. Třetí grafický slot má jen 8 linek a slouží k osazení akcelerátoru fyziky, a to buď v podání jakékoliv vhodné karty společnosti Nvidia a nebo karty Ageia v provedení PCI-Express.

nebo: (8800gtx)
Tato karta je určena pro nové rozhraní PCI-Express x16. Dá se také použít v tzv. SLI módu - tedy souběžném chodu dvou respektive tří grafických karet na deskách s podporou SLI. Oproti starším modelům obsahuje dva SLI konektory a tím umožňuje propojení tří grafických karet do systému Quantum Physics, kdy dvě grafické karty pracují v klasickém SLI modu a třetí je použita pro fyzikální výpočty. Systém Quantum Physics podporují nové čipsety SLI680i a SLI650i.

a tu je obrázek který to vše take ukazuje:
http://images.anandtech.com/reviews/chipsets/nvidia/nforce600intel/SLI+physics.jpg
Smeli (2302)|14.12.2006 14:25
Jenže - desky s těmito chipsety ještě nejsou v oběhu.

Pokud dobře chápu, podporu quantum physics mají až 8800gtx a pravděpodobně bych viděl že ji budou mít ař další karty řady gf8.

Pořád ale nejde o žádnou novinku...

btw obrázek nejde.