reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové CPU?

altair_87 (41)|29.4.2009 14:02
Zdravím,
mám základní desku Asus P5N-E SLI, osazenou procesorem Intel Core 2 Duo 6420 bez taktu na 2.13.
Mám novou grafiku nvidia n275GTX a mám takový pocit, že mi brzdí grafiku procesor.
1) Pomohlo by kdybych koupil procesor Core 2 Duo 8400 nebo Core Quad 6600? (tyhle 2 procesory jsou uvedeny na produktové sajtě Asusu jako podporované jiné čtyřjádro bohužel není.)
2) Který z těchto dvou byste mi doporučili?
3) Nebo by stálo za ten 6420 přetaktovat? ... koupit lepší chladič ... mám ho v tuhle chvíli jen boxovaný.
4) A poslední otázka při taktování jsou vyšší nároky na zdroj?
Každopádně díky všem moc za postřehy.
johny__g (6387)|29.4.2009 14:36
Tak přetaktovat by to určitě šlo. Něco se dá i s box chladičem, jen musíš hlídat teploty a nezvyšovat napětí. Je reálná šance se dostat tak na 2,5 GHz, s lepším chladičem pak ke 3 GHz. To je to samé jako 8400. Ta se zase dá přetaktovat výš. Zdroj to chce nějaký kvalitní, už jen kvůli té žravé grafice. Napiš co máš teď.
A na závěr, jestli jde jen o pocit, tak se imho nevyplatí vrážet peníze do novýho CPU.
Dobik (36)|29.4.2009 17:05
Kup si nějaký lepší chladič a zkus to přetaktovat, je to rozhodně levnější varianta než kupovat nový procesor. Zase tak starý procesor to není, abys ho musel dávat pryč.;)
cool.user (2822)|29.4.2009 17:13
A kupovat v dnesni dobe e8400 mi prijde krajne nerozumne, jelikoz se dle meho nazoru jedna o procesor s velice spatnym pomerem cena/vykon.
altair_87 (41)|29.4.2009 19:15
no zdroj mám Fortron Blue storm 500W, jinak zbytek sestavy
Asus P5N-E
Core 2 Duo 6420
Geil 2GB 4-4-4-12
N275GTX
2x Samsung 320 a 1TB
Sound Blaster audigy SE
jinak kalkulátor spotřeby byl někde kolem 390W
fanynek (2048)|29.4.2009 21:44
k1.V první řadě bych zkusil ten stávající procesor E6420 přetaktovat. Je to nejméně finančně bolestné. Alespoň na ty 3GHz, aby tu moc vymazlenou VGA nebrzdil.
k2.Když už bych kupoval nový procesor, tak neberu-li v potaz cenu, byl by to Q9550, který bych stejně přetaktoval (bavíme se o herním využití)
k3.Samozřejmě šlo. No problem. Kvalitní chladič typu minimálně Hyper 212, lépe Noctua NH-U12-P apod. podmínkou.
k4.Samozřejmě, že sestavě se zvedne spotřeba a celkem o dost (odhadem tak 50W). Zde se můžeš podívat, jaký vliv má přetaktování E8400 na spotřebu. Všimni si, že OC VGA téměř nehraje roli, zatímco OC CPU "dost výrazně". https://www.svethardware.cz/forum/showpost.php?p=214340&postcount=221 (A to je 45nm, které by mělo být méně žravé, než tvoje 65nm CPU).
matyyy (2527)|29.4.2009 22:14
[QUOTE=fanynek;244708]
k2.Když už bych kupoval nový procesor, tak neberu-li v potaz cenu, byl by to Q9550, který bych stejně přetaktoval (bavíme se o herním využití)
[/QUOTE]
tam bude problém i s deskou protože nf650i sli nežere 45nm quadcore
a když už kupovat novou desku tak jsou tu i lepší volby než q9550
fanynek (2048)|30.4.2009 10:38
[QUOTE=matyyy;244730]tam bude problém i s deskou protože nf650i sli nežere 45nm quadcore
a když už kupovat novou desku tak jsou tu i lepší volby než q9550[/QUOTE]

Jj. Sorry. Nebral jsem v potaz jeho MB, jen jsem reagoval v teoretické rovině na ten návrh altaira_87 na pořízení Quadu pro hry.
Kdyby to chtěl překopat na Quad, který by stejně musel přetočit, aby mu za a) nebrzdil grafiku a za b) měl významný přínos ve hrách, tak by se to muselo promyslet a řešit v 45nm. Podle všeho do toho určitě nechce moc investovat.

Tohle bych nechal koňovi a soustředil se na ten OC jeho stávajícího CPU, tzn. výběr kvalitního chladiče a vyřešení dobrého airflow v case (pokud nemá).

@altair_87: Udělěj si nějaký herní benchmarky při defaultu toho CPU, abys měl potom s čím porovnávat.;)
Dufinos (422)|7.5.2009 15:39
[QUOTE=johny__g;244497]Tak přetaktovat by to určitě šlo. Něco se dá i s box chladičem, jen musíš hlídat teploty a nezvyšovat napětí. Je reálná šance se dostat tak na 2,5 GHz, s lepším chladičem pak ke 3 GHz. To je to samé jako 8400. Ta se zase dá přetaktovat výš. Zdroj to chce nějaký kvalitní, už jen kvůli té žravé grafice. Napiš co máš teď.
A na závěr, jestli jde jen o pocit, tak se imho nevyplatí vrážet peníze do novýho CPU.[/QUOTE]

[QUOTE=Dobik;244540]Kup si nějaký lepší chladič a zkus to přetaktovat, je to rozhodně levnější varianta než kupovat nový procesor. Zase tak starý procesor to není, abys ho musel dávat pryč.;)[/QUOTE]

Koupil bych lepší chladič (být navrhovatelem) a potom jednoduše vyzkoušel např. FRAPS v nějaké hře, jaký význam má přetaktování na chod grafické karty... Pokud bude rozdíl ve výkonu více než znatelný, tak bude jistota, že mu opravdu procesor tu grafickou kartu brzdil... Každopádně, pokud se dostane s takty někam ke 3GHz (což určitě nebude s dobrým chlazením velký problém), tak už tak karta bržděná nebude...
fanynek (2048)|7.5.2009 16:31
Poněvadž na nás Altair devátý den dlabe, tak bych to nechal plavat, dokud se nevyjádří.
Tohle mám fakt rád, když se někdo na něco zeptá, spousta lidí kolem toho skáče a dotyčný se ani nenamáhá odpovědět, nebo alespoň napsat, jak to vyřešil. (tohle není mířeno přímo proti Altairovi).