reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

notebook na VŠ i na odreagování do 20000Kč

ceiks65 (3)|26.5.2009 23:09
Budu nastupovat na VŠ a chci si pořídit notebook, bude to můj první notebook takže ještě nevím na co si dát pozor, budu ho hodně přenášet, takže mi jde o mobilitu, výdrž, budu ho používat hlavně ve škole + sem tam nějaká ta hra...

takže teďka co se týká výbavy notebooku... velikost asi 15,4" kvůli přenášení, menší se mi zdá malý, procesor nejlépe když to bude AMD, když bude slušná grafika nebudu se zlobit, disk alespoň 320GB a RAM nevím jestli je velký rozdíl 3 a 4GB, takže to nechám na vás Smile

ještě cena... ta by měla být max. 20000 Kč +- něco málo... to by bylo asi tak vše co mám na srdci, děkuju za každou radu a tip
xmarek (1676)|27.5.2009 08:12
Pokud ho budete často přenášet tak bude asi vhodným kandidátem nějaký zástupce firmy Lenovo. Pro Vás bude asi finančně dostupná řada R. např. http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105140081000000OF6
Řadu SL nedoporučuji, přece jen je to takový lepší plasťák.
Salamander (6177)|27.5.2009 08:18
No jo, jenze na GMA si moc nezahraje :(
xmarek (1676)|27.5.2009 10:02
To nepochybně. Bohužel mobilita != výkon a když ano tak to není do 20k. :(
cool.user (2822)|27.5.2009 10:07
Taren (73)|27.5.2009 10:38
Ten fujitsu je dobrý, má i dobrou výdrž a displej velikostně bude stačit.
15,4" přenášet do školy a zpět není ono - pokud na velikosti lpíš, tak to HP od Liqid vypadá dobře, procesor není nejsilnější a vyýdrž taktéž nebude nejdelší.

To Fujitsu také nemá nejvýkonnější procesor, má však slušnou výdrž na baterie, je velmi dobře přenosné a pro Tvé účely bych řekl nejideálnější. Je zde dokonce již 9-ti šlánková baterie a ta 3870 je v boxu zvlášť (necháš doma/na koleji na hraní). Integrovaná HD3200 Ti také občas poslouží.

Za ty peníze asi lepší než 2 zmíněné moc nenajdeš (pokud si chceš na nich i zahrát). Procesory budou stačit na většinu her s přehledem, na práci taktéž. Kdybys převáděl video apod. tak to potrvá krapet déle, ale z toho se svět nezboří.

EDIT: Jako hlavní nevýhodu Fujitsu bych bral velikost klávesnice, ve škole by to však mělo stačit a doma to lze nehradit externí usb klávesnicí za 200Kč..
Draken (1578)|27.5.2009 11:56
problém je grafic booster ti nevrací obraz zpět na LCD NB ale musíš mít monitor
pokud jde o výkon GPU tak bych přemýšlel o těhle dvou:
http://www.alza.cz/toshiba-satellite-a350-13a-d111198.htm
http://www.alza.cz/srotovne/t0.htm
pokud o nízkou váhu
http://www.alza.cz/msi-ex400x-010cz-c2d-d97977.htm bohužel bez OS (s ohledem na nejnižší cenu/graf. výkon HD3450)
http://www.anacomp.cz/?cls=stoitem&stiid=36682 (dobrý grafický výkon HD4570 (na 13,3" NB skvělý, ale 23000Kč vč. DPH)
Salamander (6177)|27.5.2009 12:01
[QUOTE=Draken;253334]problém je grafic booster ti nevrací obraz zpět na LCD NB ale musíš mít monitor
[/QUOTE]

Ve skutecnosti uz to jde :)

CROSS DISPLAY

Considering the cases where the user wants to carry the ATI XGP unit with them or has a large very high quality display already included in their laptop, ATI will be supporting ATI Cross Display technology on ATI XGP systems. This allows the ATI XGP unit to directly drive the laptop display (plus one external display connected to the laptop if desired), enabling the high performance graphics output right on the laptop without the need of an external monitor connected to the ATI XGP unit itselft. This helps to enable a truly portable, high performance capability.

No, ale tohle by mohl byt mozna trosku problem ... ten display je nechutne leskly
ceiks65 (3)|27.5.2009 23:29
vůbec nevím co si mám vybrat, každý má úplně jiný typ, ale to chápu... ale já si nedokážu vybrat, btw s displejem pod 15,4" bych asi nešel kvůli malé klávesnici a celkově i menší displeje mi příjdou hodně malé :(
xmarek (1676)|28.5.2009 07:08
Musíte si přesně říct co chcete. Buď dáte na 1. místo mobilitu a nebo dáte na 1. místo výkon.
Z Vašeho dotazu jsem pochopil, že nemáte vůbec žádné zkušenosti s notebooky. Takže je asi nutné si říct pár věcí které rozhodují při výběru notebooku.
- notebook nikdy nebyl primárně určen na hry. Tady se mnou bude spoustu lidí polemizovat, ale přiznejme si fakt, že ani ten "nejnamakanější" notebook nedosahuje výkon stolního počítače. Samozřejmě jsou zde firmy, které se honosí titulem herní notebook, ale mnohdy moc mobilní nejsou. (dva hdd, 17" a víc, hmotnost cca 4kg a víc apod.).
- čím víc je notebook opravdu mobilní, tím víc za něj zaplatíte peněz. Důvod: použití lepších materiálů, servis NDB (do dalšího dne u zákazníka), nizká hmotnost, velká výdrž na baterii atd. Na téma výdrže notebooku toho bylo napsáno spoustu a nemyslete si, že lepší materiály jsou jenom z důvodu případného pádu notebook jak to hodně lidí prezentuje.
- chcete notebook s lepším papírovým výkonem? Tady je třeba zmínit, že jestliže bude mít notebook nejlepší grafiku a nejlepší procesor tak bude mít zákonitě problém s přehříváním. Výkonné komponenty jak známo topí a to je třeba někam odvést. Jelikož mají notebooky většinou jeden větrák tak to není jejich silná parketa. Proto někteří výrobci raději volí jistý kompromis za cenu lepší výdrže na baterie a menších problému s odvodem tepla. Svého času byla na přehřívání "mistr světa" ku příkladu firma ASUS.
- servis. Pro některé jedince je naprosto nemyslitelné, že budou mít notebook v servisu měsíc. Ano i to se stává. Proto se spoustu lidí dívá při koupi notebooku na možnost dokoupení NBD. Nic si nebudeme namlouvat i ten nejlepší notebook se může pokazit a v okamžiku, kdy notebook používáte jako jediný pracovní nástroj může být tato situace velmi problematická.

Na tomto místě Vám uvedu typy notebooků, které mají velké firmy v oblibě: Lenovo/IBM (zejména řada T), Dell (Latitude, Precision), Siemens (Lifebook), HP(6xxx, 8xxx), Sony Viao a Apple :D. Všimněte si, že tam nefigurují značky jako je Acer, Asus, MSI, VBI apod. Důvod? Kvalita zpracování, problematický servis, výdrž.

Z vašich dotazů jsem pochopil, že chcete notebook 15,4" matný display. Musíte si, ale říct jestli chcete notebook s větším rozlišením (pochopitelně cena roste. :() Jestliže používáte notebook ku příkladu k programování (.NET, Java) budete neustále řešit nedostatek místa na ploše. Někomu k práci stačí 1280x800 někdo potřebuje 1680*1050 a víc.

Pokud chcete aby Vám notebook něco vydržel přestaňte se dívat na parametry jako je velikost HDD a paměťových modulů. To se vždycky dá změnit. Co nezměníte je celkové provedení notebooku, servis, display, kvalita použitých komponent.

P.S.: Doufám, že Vám ten blábol co jsem napsal k něčemu bude. :D
ceiks65 (3)|28.5.2009 11:41
děkuju za ten "blábol"... ne sranda :D fakt mě hodně straší ty plastové konstrukce booků, ale jak jste mi napsal ty typy, tak je jich většina hodně nad limit a usoudil jsem, že book budu vozit jenom do školy a domů, ve škole bude zůstavat na koleji... takže by možná nemusela být ani tak pevná konstrkuce jak jsem si myslel ze začátku. Chápu že se dají komponenty změnit, ale to už je zase další investice, nejradši bych investoval hned ze začátku víc ať mám na chvíli pokoj :) ale kdybych teda chtěl nějaký pevný a zároveň lepší notebook tak jsem někde jinde než na 20k :( a programovat nebudu, takže mi stačí menší rozlišení a taky je mi jasné, že booky na hry prostě nejsou, když rozjedu 2 roky staré hry na medium a bude to hratelné tak mi to v pohodě stačí :)
CommanderZ (512)|28.5.2009 12:13
[QUOTE]Musíte si, ale říct jestli chcete notebook s větším rozlišením (pochopitelně cena roste. ) Jestliže používáte notebook ku příkladu k programování (.NET, Java) budete neustále řešit nedostatek místa na ploše. Někomu k práci stačí 1280x800 někdo potřebuje 1680*1050 a víc.[/QUOTE]

Svata pravda, na programovani je vysoke rozliseni naprosto nedocenitelne, na video a hry to zas takovy rozdil neni.

Zaverecna rada - moderni hry si budes muset odpoustit, za tuhle cenu si zahrajes tak mozna na nejakem Aceru, ale ten bude kulhat ve vsech ostatnich aspektech.