reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NHU12P - problém CPU Fan nepracuje správně

Neocz1 (84)|2.6.2009 11:41
Mám stále problém se správnou funkcí ventilátoru Noctua. Když jej zapojím do konektoru CPU_Fan na desce, tak mi to ve Win 7 občas hlásí chybu "Your CPU Fan doesnt work correctly, turn off your PC PC and check it". Potřebuji tedy poradit jak ho mám zapojit včetně redukce ULNA a regulovat otáčky, aniž by docházelo k nesprávné funkci ventilátoru.

(Zatím jsem ho nouzově zapojil bez regulace přes redukci ULNA na 5V větev od zdroje)
KunNy (410)|2.6.2009 12:16
Něják se mi nezdá aby toto hlásil OS, bios detektuje otáčky fanu normálně, nebo taky hlásí CPU Fan Error? Co Nějáký monitorovací program (Everest, SpeedFan) - hlásí nějáké otáčky, nebo 0 RPM?
Máš něják nastavenou regulaci větráku/ů v biosu? U GB desek se to tuším jmenuje Smart Q Fan Control nebo podobně. Redukci ULNA popř LNA zapoj mezi větrák a MB pro snížení otáček větráku, LNA ti sníží otáčky na cca 900, ULNA na už opravdu neslyšných 600.
Kam že jsi zapojil ten větrák?
Neocz1 (84)|2.6.2009 13:14
Ano Bios mi detekuje otáčky normálně, jenže když ho zapojím přes konektor CPU Fan a použiju redukci ULNA tak se větráček při zapnutí počítače ani neroztočí, musím do něj strčit prstem...Regulaci mám nastavenou na Voltage, páč PWM u Noctuy nefunguje (má 3-pin konektor). Ale každopádně mě to pořád otravuje s tou hláškou, že CPU Fan nepracuje správně...Jinak sem zkoušel v Bios vypnout volbu CPU Fan FAIL Warning, ale nemá to na tu chybovou zprávu žádný vliv, to je divné
speedsnail (4876)|2.6.2009 13:23
Regulace deskou (bez redukce ULNA) není dostatečná?

Je potřeba si uvědomit že deska má nastavená nějaká standardní startovací napětí pro ventilátory, pokud toto napětí redukcí ještě snížíte, je zcela normální že se ventilátor neroztočí. Redukce jsou primárně určené pro provoz bez regulace.

Jinak hlášení win7 jistě bude nějak s detekcí otáček souviset, snaží se asi kontrolovat chod ventilátorů a pokud jsou otáčky nízké, hlásí to pro zamezení poškození počítače. Doufal bych že to půjde někde v ovládacích panelech vypnout, ale nemám W7 k dispozici abych tuto volbu hledal. Je to hlášení přímo z Win? Nejedná se o nějaký monitorovací software např. od základní desky? (asus probe či podobný balast)
Neocz1 (84)|2.6.2009 13:38
[QUOTE=speedsnail;255649]Regulace deskou (bez redukce ULNA) není dostatečná?

Je potřeba si uvědomit že deska má nastavená nějaká standardní startovací napětí pro ventilátory, pokud toto napětí redukcí ještě snížíte, je zcela normální že se ventilátor neroztočí. Redukce jsou primárně určené pro provoz bez regulace.

Jinak hlášení win7 jistě bude nějak s detekcí otáček souviset, snaží se asi kontrolovat chod ventilátorů a pokud jsou otáčky nízké, hlásí to pro zamezení poškození počítače. Doufal bych že to půjde někde v ovládacích panelech vypnout, ale nemám W7 k dispozici abych tuto volbu hledal. Je to hlášení přímo z Win? Nejedná se o nějaký monitorovací software např. od základní desky? (asus probe či podobný balast)[/QUOTE]

Jsem si jistý že je to hlášení, přímo z Win 7, protože jsem si to ověřoval následujcí metodou - zapojil jsem Noctua normálně přes redukci na +5V větev od zdroje a nechal CPU Fan nezapojený a ihned po startu systému a přihlášení mi vyskočila ta hláška. Bohužel nevím jak se toho zbavit. Monitorovací software od základní desky Gigabyte Easy Tune nepoužívám. Na sledování otáček/teplot používám Everest.
johny__g (6387)|2.6.2009 14:11
Buď musíš používat tu redukci nebo automatickou regulaci deskou. Ne obojí najednou.
kevin00 (10238)|2.6.2009 17:17
Pokud ventilátor Noctua zapojuješ do konektoru motherboardu, měl by to být konektor CPU_FAN. Do tohoto konektoru zapojíš ventilátor bez jakékoliv redukce (ULNA či LNA nezapojuj). V BIOSu si nastav typ regulace otáček na Voltage. Zřejmě budeš muset vypnout i zvuk. signalizaci zastavení ventilátoru (např. můj BIOS otáčky cca 800 - 900 ot/min není schopen zaznamenat a motherboard signalizuje zastavení ventilátoru).
Pokud by jsi nechtěl ventilátor regulovat automaticky, můžeš si otáčky ventilátoru nastavit pevně pomocí přidaných redukcí. Poté musíš zapojit ventilátor do jiného konektoru (SYS_FAN, PWR_FAN, apod.) a deaktivovat automatickou regulaci.
Pokud zapojíš ventilátor s redukcí a ještě zapneš regulaci pomocí motherboardu, ventilátor se bude chovat jak popisuješ (neroztočí se, nekorektně funguje) a BIOS či OS Ti bude signalizovat chybu ventilátoru.
Dufinos (422)|9.6.2009 11:10
[QUOTE=Neocz1;255654]Jsem si jistý že je to hlášení, přímo z Win 7, protože jsem si to ověřoval následujcí metodou - zapojil jsem Noctua normálně přes redukci na +5V větev od zdroje a nechal CPU Fan nezapojený a ihned po startu systému a přihlášení mi vyskočila ta hláška. Bohužel nevím jak se toho zbavit. Monitorovací software od základní desky Gigabyte Easy Tune nepoužívám. Na sledování otáček/teplot používám Everest.[/QUOTE]

Já mám teda od Noctuy menšího bratříčka (s 92mm fanem) a desku od Asusu a musel jsem v biosu zvolit, aby mi to CPU fan ignorovalo, jelikož mi ta hláška naskakovala vždy hned po postu. Jako by to "nechtělo zkousnout" cokoliv bez PWM... Od té doby bez problémů, akorát samozřejmě nefunguje PWM a fan mám nastavován profilem desky...
supfor (29)|18.6.2009 18:21
Zdravím všechny!Prosím tímto o radu :mám desku Asus P5E (X38) a na PCU Noctuu 120.Jede mi stále na cca 1400 ot.CHtěl bych otáčky snížit !Mohl by někdo POLOPATICKY (kde který drát do čeho) popsat jak mám zapojit ULMU (či co to je), resp.nastavit BIOS,resp.zda lze si nějak pomoci přez manuální regulátor (mám Primacooler).Určitě by to zajímalo i další s tímto problémem.Moc děkuji!
Richmond (8084)|18.6.2009 18:37
BIOS ? Power ? Hardware Monitor ?

CPU Q-Fan Control ? prehodit na [Enabled]
CPU Q-Fan Profile ? vybrat profil [Optimal] popr. podle teplot [Silent]

pokud mas PWM ventilator (4pin) tak jeste prehodit CPU Fan Type na [PWM]
Deee-aN (3834)|18.6.2009 18:59
[QUOTE=supfor;260367]Zdravím všechny!Prosím tímto o radu :mám desku Asus P5E (X38) a na PCU Noctuu 120.Jede mi stále na cca 1400 ot.CHtěl bych otáčky snížit !Mohl by někdo POLOPATICKY (kde který drát do čeho) popsat jak mám zapojit ULMU (či co to je), resp.nastavit BIOS,resp.zda lze si nějak pomoci přez manuální regulátor (mám Primacooler).Určitě by to zajímalo i další s tímto problémem.Moc děkuji![/QUOTE]
Teď se mi nechce hledat krabici od Noctuy, ale vsadil bych se, že to bude popsané v návodu. A pokud ne, tak je to jako u Dr.Uzla - samečka do samičky. Polopatě: vytáhneš konektor fanu ze základní desky, zasuneš ho do kompatibilního konektoru na U.L.N.A. (pokud máš ULMA, tak to ti neporadím...:o) - je tam jen jeden. Konektor na U.L.N.A., který ti zůstane neobsazený, zasuneš do nyní osiřelého konektoru (CPU_FAN) na základní desce.
kevin00 (10238)|18.6.2009 19:15
[QUOTE=Deee-aN;260379]Teď se mi nechce hledat krabici od Noctuy, ale vsadil bych se, že to bude popsané v návodu. A pokud ne, tak je to jako u Dr.Uzla - samečka do samičky. Polopatě: vytáhneš konektor fanu ze základní desky, zasuneš ho do kompatibilního konektoru na U.L.N.A. (pokud máš ULMA, tak to ti neporadím...:o) - je tam jen jeden. Konektor na U.L.N.A., který ti zůstane neobsazený, zasuneš do nyní osiřelého konektoru (CPU_FAN) na základní desce.[/QUOTE]

Deee- aN všechno dobře, jen vynechat zapojení té redukce ULNA. Pokud zapojíš redukci ULNA, při nastavení regulace otáček deskou (Voltage) se ventilátor na 95 % ani neroztočí.
Richmond (8084)|18.6.2009 19:57
[QUOTE=kevin00;260389]Deee- aN všechno dobře, jen vynechat zapojení té redukce ULNA. Pokud zapojíš redukci ULNA, při nastavení regulace otáček deskou (Voltage) se ventilátor na 95 % ani neroztočí.[/QUOTE]
Ale roztoci (pac je to Asus a ty startujou na 12v ;))... Problem by mohl byt v case mezi vypnutim a roztocenim fanu (pokud teplota preleze zhruba 60° tak se na konektoru pohybuje +/- 8-9v coz pri ULNA muze znamenat velmi nizke rpm - a proto jsem se o ULNA ani nezminoval pac je to zbytecnost, stejne jako Prima(!)cooler :thumb)
kevin00 (10238)|18.6.2009 20:05
[QUOTE=Richmond;260407]Ale roztoci (pac je to Asus a ty startujou na 12v ;))... Problem by mohl byt v case mezi vypnutim a roztocenim fanu (pokud teplota preleze zhruba 60° tak se na konektoru pohybuje +/- 8-9v coz pri ULNA muze znamenat velmi nizke rpm - a proto jsem se o ULNA ani nezminoval pac je to zbytecnost, stejne jako Prima(!)cooler :thumb)[/QUOTE]

IMHO zapojovat redukci (jakoukoliv) je podle mě blbost, neboť regulace otáček nemůže korektně fungovat. Snížíš otáčky pomocí redukce a ještě se je snažíš snižovat pomocí motherboardu. Což nebude nikdy fungovat "tak jak má".
Mé zkušenosti jsou takové, že většina ventilátorů se při zapojení přes redukci při startu pc ani neroztočí.
Deee-aN (3834)|18.6.2009 20:05
[QUOTE=kevin00;260389]Deee- aN všechno dobře, jen vynechat zapojení té redukce ULNA. Pokud zapojíš redukci ULNA, při nastavení regulace otáček deskou (Voltage) se ventilátor na 95 % ani neroztočí.[/QUOTE]
Jj, to jsem neupřesnil. Samozřejmě, že při použití ULNA není potřeba dál fan regulovat deskou. Sám o sobě je potom téměř neslyšný a tak je lepší neriskovat problémy s roztočením.

EDIT: všechny fany v case mám zapojené přes ULNA a LNA a nemám problém s jejich roztočením.
Richmond (8084)|18.6.2009 20:08
Ale proc tedy vubec ULNA pripojovat? Neni opravdu lepsi nechat to jen regulovat deskou a nic vic nekomplikovat? Nebo je lepsi zbytecne prat do odporu? :shut

edit: on neni (nebude) problem s roztocenim. Akorat nechapu, proc si zapojovat na desku odpor a tim tak zmast regulaci primo na desce, ktera imho funguje celkem bezchybne. Chapu, ze kdyz pojede fan na konstantni otacky tak bude mit kapku lepsi teploty, ale v idlu se bude zase zbytecne tocit...
Deee-aN (3834)|18.6.2009 20:19
[QUOTE=Richmond;260417]Ale proc tedy vubec ULNA pripojovat? Neni opravdu lepsi nechat to jen regulovat deskou a nic vic nekomplikovat? Nebo je lepsi zbytecne prat do odporu? :shut

edit: on neni (nebude) problem s roztocenim. Akorat nechapu, proc si zapojovat na desku odpor a tim tak zmast regulaci primo na desce, ktera imho funguje celkem bezchybne. Chapu, ze kdyz pojede fan na konstantni otacky tak bude mit kapku lepsi teploty, ale v idlu se bude zase zbytecne tocit...[/QUOTE]
Zkraje jsem experimentoval se zapojením a (možná mám vadnou desku) i při zaplé "deskové" regulaci se CPU fan bez jakékoli redukce točil naplno i v idle (ano, mám poslední "WHQL" BIOS). Ale neřešil jsem to, stejně jsem chtěl využít přibalené redukce. Asi by se tu mělo říct, že LNA ani ULNA desku nepoškodí, nebo ano? Všechno funguje bez problémů a potichu.
kevin00 (10238)|18.6.2009 20:26
[QUOTE=Deee-aN;260422]... Asi by se tu mělo říct, že LNA ani ULNA desku nepoškodí, nebo ano? ...[/QUOTE]

Rozhodně nepoškodí. Jen ke správné funkci regulace je imho nesprávné "zapojit regulace dvě"
Deee-aN (3834)|18.6.2009 20:37
[QUOTE=kevin00;260429]Rozhodně nepoškodí. Jen ke správné funkci regulace je imho nesprávné "zapojit regulace dvě"[/QUOTE]
Jj, samozřejmě! :) Já to tak myslel, že buď to, nebo to druhé. Je jasné, že HW zregulovaný fan na velmi nízké otáčky nebude fungovat optimálně ve chvíli, kdy mu deska ještě ubere šťávu. A to hlavně při startu.
Richmond (8084)|18.6.2009 21:09
[QUOTE=Deee-aN;260445]Jj, samozřejmě! :) Já to tak myslel, že buď to, nebo to druhé. Je jasné, že HW zregulovaný fan na velmi nízké otáčky nebude fungovat optimálně ve chvíli, kdy mu deska ještě ubere šťávu. A to hlavně při startu.[/QUOTE]
Ale tady nejde o start - tam se preci pusti do ventilatoru plnych 12v takze ikdyby tam byla ULNA tak se roztoci. Jinak k regulaci - asi mate Gigabyte co? Tam je takovy to nastavovani typu: Udrzuj teplotu 45° - to ovsem nechapu jak funguje, protoze se mi to v zivote nepovedlo donutit chovat alespon v pouzitelnych mezich :mistake
Q-Fan funguje naprosto spolehlive (sice se tam nedaji nastavit teploty a regulace spociva v zavislosti stavy na teplote ale funguje to - meril jsem to voltmetrem). Treba kdyz mate na cpu 50° tak pri profilu Optimal dava deska do konektoru nejakych 8va pokud teplota leze nahoru tak do 1s prida na maximalnich 12v (DC). Pri PWM jsou voltaze nizsi, pri profilu Performance zase voltaze litaji moc (klidne 5-12v behem 2s)
kevin00 (10238)|18.6.2009 21:33
[QUOTE=Richmond;260469]Ale tady nejde o start - tam se preci pusti do ventilatoru plnych 12v takze ikdyby tam byla ULNA tak se roztoci ...[/QUOTE]

Pomocí té redukce snížíš otáčky, neboť v redukci není nic jiného než rezistor, který snižuje nap. napětí pro ventilátor. Takže plných 12 V nemůže do ventilátoru jít. Pomocí BIOSu snižuješ dále nap. napětí, tím dochází neroztočení, indikaci zastavení apod. Jestli jsi to měřil, tak to zkus měřit za tou redukcí, tam asi 12 V nenaměříš ;)
Richmond (8084)|18.6.2009 21:37
[QUOTE=kevin00;260495]Pomocí té redukce snížíš otáčky, neboť v redukci není nic jiného než rezistor, který snižuje nap. napětí pro ventilátor. Takže plných 12 V nemůže do ventilátoru jít. Pomocí BIOSu snižuješ dále nap. napětí, tím dochází neroztočení, indikaci zastavení apod. Jestli jsi to měřil, tak to zkus měřit za tou redukcí, tam asi 12 V nenaměříš ;)[/QUOTE]
Tak vim co je LNA/ULNA a ja nepsal, ze ikdyz bude ULNA tak bude 12v ale ze se ventilator ROZTOCI protoze Noctua na 5v se roztoci uplne v klidu a pokud si premeris Noctua+ULNA tak dostanes vic nez 5v ;)
robky (3195)|18.6.2009 21:45
Pokiaľ budú teploty v norme, vôbec pripojenie L.N.A alebo U.L.N.A nevadí.
Sám mám všetky fany pripojené cez noctuácku alebo home-made redukciu a popritom zapnutý Q-fan.

Ide len o to, aby pri voľbe Silent nebol použitý rezistor tak veľký( samo jeho hodnota, nie rozmery :D), že sa ventilátory neroztočia
Richmond (8084)|18.6.2009 21:54
[QUOTE=robky;260508]Ide len o to, aby pri voľbe Silent nebol použitý rezistor tak veľký( samo jeho hodnota, nie rozmery :D), že sa ventilátory neroztočia[/QUOTE]
Tak tak - proste jde o to, aby se nevysplhala teplota nad hranici kdy se system vypne a zaroven aby se nevypinal ventilator (kvuli malemu napeti). V praxi to funguje tak, ze na E8400 + Freezer7 se pri profilu [Optimal] v idlu cpu fan vypnul a roztacel se az pri nejakych 40° (pro stouraly - ne, opravdu se fan nespalil, dodnes...)
U Noctuy by se toho sameho vysledku mohlo dosahnout jen pri pouziti ULNA protoze ventilator (a regulace) nema takovy rozsah. Stale me ale unika PROC si ma davat do desky odpor (a tedy i teplo) + zbytecny kusy dratu a dva konektory navrch :mistake
robky (3195)|18.6.2009 22:05
[QUOTE=Richmond;260513]Stale me ale unika PROC si ma davat do desky odpor (a tedy i teplo) + zbytecny kusy dratu a dva konektory navrch :mistake[/QUOTE]

Trebárs má teploty tak pohodové, že mu to stojí za absolutnu bezhlučnosť ... A tých max cca. 0,5W vyžiareného tepla z odporu - no, len aby sa mu pc nezačal prehrievať :D
To všetko sú však iba domnienky pokiaľ sa "tazatel" nevyjadrí sám ...
Richmond (8084)|18.6.2009 22:09
No tak pokud pujde tazatel tou delsi, zato o to horsi cestou tak at zvoli LNA/ULNA :mistake
Protoze ma Asus, tak nemusi vymejslet takovy vopicarny a staci si v biosu zvolit profil :thumb,pokud bude narocnejsi tak lze pouzit Primacooler (:)) jako manualni omezeni maximalnich otacek pri zachovane automaticke regulaci :cool:
supfor (29)|19.6.2009 16:48
Díky za všechny názory.Prozatím jsem U.L.N.A. nezapojoval,zkoušel jsem to dle vás takto:Na desce ASUS P5E zapojen ventilátor Noctua do CPU-Fan.V Biosu to je :
CPU temp....................41stC
MB temp......................34stC
CPU FanSpeed...........1454 RPM
CPU Q-Fan Contr........Enabled
CPU Fan Profile...........Optimal
Chassis Fan 1speed.... N/A
Chassis Fan 2speed.....N/A
Chassis Q-Fan Control..Enabled
Chassis Fan Ratio.........Auto
Chassis Target Temp....41stC
Power Fan Speed..........N/A
Otáčky jsou bez regulace - stále maximální. Když teď tam vložím U.L.N.A. odpor,tak co změnit v nastavení BIOSu?A kdybych to přepojil přez manuální regulátor Primecooler,tak ten princip zapojení je stejný jako s U.L.N.A.káblem?.Mám PC v ložnici (potřebuji ticho),na grafiku jsem hodil pasiv Accelero S1 r2 a teď bych potřeboval ubrat decibely i na PCU C2D 8400 s chladičem Noctua.Díky za trpělivost!
Richmond (8084)|19.6.2009 17:02
Otacky se nesnizi ani na jinej profil (Silent)? Upozornuju, ze zmena nastava az po ulozeni a opusteni biosu (tzn. zmena profilu na Silent ? F10 ? Enter ? opet skocit do biosu a podivat se na cpu fan speed). Chassis Q-Fan si vypni.

edit: Zpojeni regulatoruje stejne jako pri zapojovani U/LNA. BTW co je to za ventilator? Mel by se otacet na 1300 rpm a ne 1500 rpm
supfor (29)|19.6.2009 18:00
Nastavil jsem Silent + vypnul Chassis Q-Fan + uložil.Nic se nezměnilo.Otáčky nad 1400rpm .Jedná se o chladič PCU Noctua NH-U12P.Ještě prosím k tomu manuál.regulátoru:Ventilátor vypojím z desky + toto zapojím do regulátoru a s deskou už nebude nijak propojený?Díky!
Richmond (8084)|19.6.2009 18:08
S tim zapojenim nechapu co ti na tom neni jasny...
Pokud nechces mit fan propojeny s deskou tak musis ten regulator napichnout na zdroj. Pokud chces monitorovat otacky tak musis mit zapojeny do desky zlutej drat.
kevin00 (10238)|19.6.2009 18:08
[QUOTE=supfor;260859]Nastavil jsem Silent + vypnul Chassis Q-Fan + uložil.Nic se nezměnilo.Otáčky nad 1400rpm .Jedná se o chladič PCU Noctua NH-U12P.Ještě prosím k tomu manuál.regulátoru:Ventilátor vypojím z desky + toto zapojím do regulátoru a s deskou už nebude nijak propojený?Díky![/QUOTE]

Zapojíš ventilátor do regulátoru a regulátor do motherboardu. V regulátoru je potenciometr, pomocí nehož reguluješ nap. napětí ventilátoru a tím jeho otáčky. Slouží místo ULNA či LNA redukce.
Richmond (8084)|19.6.2009 18:23
supfor (29)|20.6.2009 16:50
Jelikož regulace ani deskou nejde a .U.L.N.A. kábel jsem nenašel,tak jsem zpachtil dle vašich rad :Noctuu od PCU (má 3pin) napojil 2 dráty na regulátor Primecooler a ten 3.drát(žlutý) hodil do nové 3pin koncovky a napojil do desky na CPU-Fan.V primecooleru to je na 1.pozici (s nap. 5-12 V), na jiné pozici ( 0-12 V) to hlásí při startu chybu.Minimum při těch 5V je sice cca 950 ot ,ale i to je oproti 1450 ot poznat. Děkuji všem za pomoc!