reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Volba větráku na CPU vs. zachování technologie HeatPipe na Základní desce

Solitario (72)|3.1.2007 12:53
http://www.asus.com.tw/products4.aspx?l1=3&l2=101&l3=0&model=1207&modelmenu=1 tato základní deska využívá technologii HeatPipe což je vylepšený pasivní chlazení, kde by za jiných okolností musel být použitý aktivní chladič procesoru základní desky takže i její celkoví hlučnosti při chodu. Aby technologie heatpipe byla účinná musí kolem žebrování které je umístněno po stranách patice procesoru proudit dostatečné množství vzduchu od větráku procesoru. Takže volba správného chladiče, nebo větráku je nejspíš rozhodující k udržení správné teploty procesoru základní desky. Když už vlastníme desku s touto technologií chlazení, nemůžeme na procesor použít pasivní chladič. Já osobně si myslím použít chladič který využívá stejný princip technologie HeatPipe s malím chladičem a velkým větrákem který rozvede vzduch do vícero stran. Povedlo se mi najít několik chladičú na CPU, které by mohli zajistit bezproblémoví chod.
http://www.alza.cz/chladic-zalman-cnps9700-d67753.htm
http://www.alza.cz/chladic-na-procesor-zalman-cnps9500-am2-d63596.htm
http://www.alza.cz/chladic-asus-silent-knight-d67835.htm
http://www.alza.cz/chladic-coolermaster-xdream-k640-d64667.htm
Když by někdo měl jiné, nebo víc skušeností ohledně této problomatiky napište prosím.
Smeli (2302)|3.1.2007 13:30
Imho ne. Heat-pipe stačí, když kolem proudí nějaký vzduch, tudíš můžeš využít chladiče typu "věž", pokud zachováš přirozené proudění vzduchu v case - tzn. odsávání v zadu + PSU, nasávání v předu + různé další úpravy casů (výřezy v bočnicích ap). Nehledě na to, že pokud na tyto chladiče namontuješ FAN, většinou fouká směrem k zadnímu FANu case, tzn přes žebrování heat-pipe, o které je řeč.
superdrooper (208)|3.1.2007 16:24
Dobrý den,
jednou jsem řešil chlazení počítače tak, že jsem vyřízil v bočnici díru pro 12 cm ventilátor s cca 1000 ot., který jsem přidělal přímo na bočnici. Tento "větroň" pak ofukuje celou základní desku včetně čipsetu, procesoru a grafické karty.
Je to sice řešení velice razantní, ale na druhou stranu velice účinné, neboť tento "větroň" je umístěním v bočnici všem komponentám nejblíže a chladí je tak úspěšně všechny najednou, přičemž mu zdárně sekunduje zdroj, který stoupající teplý vzduch žene pryč.
Abych zamaskoval tento větrák a hlavně neodborně vytvořenou díru v bočnici, tak jsem vše zvnějšku přikryl hliníkovým prachovým filtrem, který jsem přestříkl do barvy bočnice.
Napájení je možno provést jakkoliv, jen je nutné si uvědomit, že musí být lehce rozpojitelné a spojitelné, aby se bočnice dala pohodlně sundat a nandat.
Solitario (72)|4.1.2007 12:17
Čau Smeli, myslíš si že k uchování HeatPipe u desky http://www.asus.com.tw/products4.asp...&modelme nu=1 by stačilo dostatečně odvětrat skříň? Co si myslíš o kombinaci tétto desky a chladiče Zalman CNPS9700 http://www.alza.cz/chladic-zalman-cnps9700-d67753.htm myslíš že se bude dát natočit tak aby foukal vzduc směrem na vertikální žebrování chladiče kapaliny základní desky a zároveň by posílal vzduch i do svého okolí pomezi svoje žebrování a tak by chladil i horizontální chladič kapaliny základní desky, v manuálu tohoto chladiči ani na stránkách výrobce sem nenašel informaci o tom, či se dá libovolně natočit (myslím levo-pravě). A na závěr co si myslíš o tomto chladiči poměr cena-výkom thx.
Solitario (72)|4.1.2007 12:31
Čau superproopere, zajisté tvoje rešení spůsobu chlazení je přinejmenším zajímaví, ale na můj vkus až moc radikální, kor když vlastníš drahou skříň. Nicméně tvůj nápad s chlazenim není špatný dokonce některé skříně tento spůsob využívají třeba skříň od firmy Coolermaster konkrétně Stacker 830 http://www.alza.cz/coolermaster-stacker-830-stribrny-silver-bigtower-atx-btx-9x5-25-2-4x3-5-2x-ventilator-hlinik-bez-zdroje-d59177.htm (shlédni obrázky) kde na její boční část se dají přimontovat myslím až čtyři 12cm větráky, což by už na můj vkus byl až moc velkej hluk, kterej se snažim omezit kde to jen jde.
ICEBOSS (3435)|13.1.2007 17:02
imho by na ochlazeni toho zebra s heatpipe mela stacit jakakoliv vez, ktera ma par spodnich zeber ohnutych dolu... pripadne je nahnuta cela, jako katana...