reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

výběr komponent pro nové PC?

skywolker (6)|26.7.2009 20:24
zdravím,
nikdo z mého okolí na mě nemá čas... Tak proto Vás prosím o pomoc s výběrem komponent do svého nového PC s rozpočtem asi do 22-25tkč. Užití PC: Photoshop, CorelDraw, AutoCad, Inventor, HD videa a pro mladýho nějaká ta hra. Už jsem přečetl několik článků ohledně sestavy s procesorem Intel Core Q 9550 a deskou Gigabyte GA-EP45-UD3 (rev.1.0). Z toho základu bych také chtěl vycházet. Ale co dál už nevím. Přiznám se, mám v tom docela hokej. Tak třeba grafika. Jeden napíše, kup si nVIDIA GEFORCE čip GTX260, druhý pak Sapphire ATI Radeon HD 4850 Vapor-X 1GB DDR3... Možná někdo řekne, že na tohle je grafika za 5tkč zbytečná. Ale na druhou stranu nechci, aby bylo PC za půl roku slabý! Což se mi právě stalo...
Pak mám další dilema jaký paměti, nevím jestli mají mít 800MHz, nebo 1066MHz a od jakýho výrobce. Mělo by to být 4-6GB.
HDD bych chtěl WD Cavivar Green 10EADS 1TR
Skříň jsem si vybral tuhle: http://www.alphacool.cz/produkt/Aerocool_V-Touch_Standard_-_Black.html?arg1=010226
k ní pak zdroj 500W :http://www.alphacool.cz/produkt/Aerocool_HorsePower_-_500_W.html?arg1=010019 nevím, jestli zdroj může být "modulární" či nemodulární.
Další omezení mi plyne z toho, že bych tohle všechno potřeboval nakoupit v tomto shopu: http://www.tsbohemia.cz Olomouc (polovinu zboží budu brát na úvěr). Něco z toho doporučeného co jsem hledal, nemají skladem.

Ještě musím dodat, že mám úplně nový 22" LCD monitor Acer HQ223Abmid.
Mohl by mi prosím někdo po lopatě napsat že k této desce GA-EP45-UD3 kup tohle a toto, tak aby to k sobě vše sedělo?
Darkhunter (401)|26.7.2009 20:50
no jinak..já bych ti doporučil phenom II x3 720 má to kolikráti větší výkon než 4jádro a je za pakatel a jinak ramky DDR3 1600Mhz myslim že 2x3 GB budou pro tebe akorít jestli máš 64 bit systém a grafiku bych doporučil Radeon HD 4870, když máš takovej rozpočet, tak myslim že by 4850 bylo na nic
elpsycho (1602)|26.7.2009 21:12
Desku Gigabyte EP45-UD3 už máš? Jestli stavíš komplet nové PC i s deskou, doporučoval bych spíš AMD socket AM2+/AM3 nebo intel socket 1366, případně snad do září počkat na s1156. Socket 775 se vyplatí dnes už jen v lowendu nebo z bazaru, co do rozšiřitelnosti je to mrtvá platforma. Zdroj Aerocool není důvod brát, osvědčené značky jsou Enermax, Seasonic, Corsair (některé modely).
[quote=Darkhunter;274809]no jinak..já bych ti doporučil phenom II x3 720 má to kolikráti větší výkon než 4jádro[/quote] Proč by mělo být tříjádro rychlejší než čtyřjádro?
mech13 (5526)|26.7.2009 21:14
[quote=Darkhunter;274809]no jinak..já bych ti doporučil phenom II x3 720 má to kolikráti větší výkon než 4jádro a je za pakatel a jinak ramky DDR3 1600Mhz myslim že 2x3 GB budou pro tebe akorít jestli máš 64 bit systém a grafiku bych doporučil Radeon HD 4870, když máš takovej rozpočet, tak myslim že by 4850 bylo na nic[/quote]

x3 muze mit vykon vyssi nez ctyrjadro jen ve specifickych aplikacich... na planovane "profi" pouziti rozhodne quad intela (zvlast kdyz je slusny cenovy limit)

2x3GB? to jsi videl kde? ja nikdy jine nez 2 nebo 4GB moduly nevidel

ad otazky: RAM staci DDR2 800MHz (prinos rychlejsich je zanedbatelny)
zdroj ber corsair, enermax nebo seasonic. modularni je, ze ma odpojitelne kabely - nemas pak ve skrini neporadek.... zadny vliv na funkcnost to nema

grafika obecne neni nejlepsi investice, velmi rychle starne. doporucil bych usetrit a vzit neco za rozumny peniz a pripadne za rok-dva koupit lepsi grafiku. stroj tak bude podstatne schopnejsi nez kdyz se do neho ted narve predrazena grafika - za rok bude stejne tak nestihat jak ta co je ted levnejsi....
Darkhunter (401)|26.7.2009 21:24
sorry překlep 3x2Gb a já řekl kolikrát,ne že je celkově výkonější než 4jádro....
a nwm myslim že 1600 se budou hodit víc na photoshop atd...jestli má to PC dýl vydržet
mech13 (5526)|26.7.2009 21:28
3x2GB? to jako myslis pro nehalem? nebo jen dalsi nesmysl? (taky je rozdil mez GB a Gb... cca osminasobny)

vis jaky je vliv rychlosti RAM na vykon? nula nula nic

ted je jen otazka do jake platformy jit - s1366 imho bude na tento cenovy limit dost drahy, s775 by byl dobry ale z hlediska upgrade je mrtvy a pak to je AM3 s o neco slabsim phenomem ale vyhlidkou na budouci upgrade
skywolker (6)|26.7.2009 21:31
Díky za názory.
Jinak zatím NEMÁM nic koupeno! Mám jedno staré PC + notb. 17" HP Pavilion, tak že není kam spěchat.
PS: názor "počkej do září" mi dnes říkal i kámoš z OV.
Při stavbě minulého PC jsem přesně takto udělal botu. Koupil jsem za hrozný prachy desku Abit TH7 II Raid pro CPU Pentium VI 1,6Ghz + RIMM paměti - totální průser!!!!
Darkhunter (401)|26.7.2009 21:32
no jenže DDR3 moduly a DDR3 základovka budou do budoucnosti daleko lepší..asoň si to bude moct upgradovat ...a jinak má to cca o 3ns rychlejší..což je sice málo ale tak občas to poznáš
skywolker (6)|26.7.2009 21:43
Ještě jedna ot. Pokud teď koupím soket 775, tak v čem pak do budoucna bude problém?
Vždyť i tak je PC po 4 letech vhodné jen do šrotu... Do toho nynějšího jsem dal 40 000,- a nikdo by ho nechtěl ani za 2 000,-
Alf (305)|26.7.2009 21:43
Souhlasím s mech13
Pokud chceš pracovat s grafikou a s videem, drž se Intelu. Q 9950 je slušná volba a pro aplikace potřebující velký výpočetní výkon (HD video, AutoCad, Photoshop atd.) nemá AMD momentálně ve stejné cenové relaci adekvátní náhradu.
Rychlost RAM nemá na zpracování videa nebo obrázků prakticky žádný vliv.
GK bych aktuálně bral vzhledem ke slušnému poměru cena/výkon ATI 48xx.
Zdroj stačí bohatě 400W značkový (Enermax, Seasonic, Corsair..)
Darkhunter (401)|26.7.2009 21:45
skywolker ale pokud koupíš do socketu 1366 , tak budeš moct po těch 4 rocích upgradovat na jinej procák 1366, na nějakej novější a výkonější a nebudeš muset zahazovat MB
jinak do nvidií GTX se moc investovat nevypplatí za nižší cenu se vždy najde stejně výkonná radeonka, ale uvažoval bych jen o 4850 - má teĎ velkou slevu a nebo 4870
mech13 (5526)|26.7.2009 21:46
DDR3 pro s775 nemaji vubec zadny prinos, uplna nula. do budoucna? dnes porad rozumne sezenes SDRAM, tak nevim proc se na to ohlizet

zarucuju ti ze na PC nepoznas jinde nez ve winraru jestli tam mas 667MHz ramky nebo 1,6GHz (pokud nebudes merit benchmarky)

navic je zbytecne vyhazovat za 1600 kdyz tu samou sluzbu a levnej udelaji 1333MHz moduly

ad cekani do zari - ma vyjit novy socket od intelu, jenze podle me ze zacatku stejne bude dost drahy (par mesicu) a u intelu je bohuzel spatna i upgradovatelnost v ramci jendoho socketu... napr u s478 deska bud podporuje willamate nebo prescot, ale nikdy oboje... u 775 se taky vystridalo nekolik generaci chipsetu, ktere podporovaly vzdy jen aktualni CPU a pro novsi procesor do stejneho socketu bylo potreba koupit novou desku...

EDIT: ja bych klidne sel do s775 - ta deska co jsi psal puvodne a Q9550. imho budes spokojen. 1366 je jednak brutalne predrazeny, a taky jsou sance na budouci upgrade mizerne (bude zase potreba novy chipset... takze deska pouzitelna jen pro nehalem nebo maximalne jeho 32nm dieshrink)
elpsycho (1602)|26.7.2009 22:11
No, je pravda že Intel po neuvěřitelně trvanlivém socketu 775 vymýšlí zdá se pěkné ptákoviny se dvěma nekompatibilníma platformama. Právě proto bych dneska radši stavěl kromě lowendu a absolutního highendu na AM2+/AM3, kde AM3 procesory fungují i v AM2+ deskách. Postupná výměna dílů bude vždycky přínosnější než jednou za x let koupit všechno nové. Čímž nemyslím s touhle vidinou kupovat nejdražší desky, to je samozřejmě blbost a člověk může splakat nad výdělkem když pak výrobce platformu zavrhne...Prostě u AM2+/AM3 je slušná šance na rychlejší procesory, u s775 vpodstatě jistota že žádné nebudou.

EDIT:
Jinak nevím přesně jak dokážou uvedené programy těžit ze čtyřjádra - pokud nijak, volil bych diametrálně odlišný přístup a postavil to na superlevném Intelu E5200 a Gigabyte EP31-DS3L (cca 2700 za komplet), což až přestane stačit nikomu nebude líto vyměnit za výkonnější základ třeba po roce. Dostat ten procesor z 2,5 na 3+ GHz je otázka změny několika položek v BIOSu. Jestli jde o upgrade ze zmiňovaného P4 1,6 GHz, nárůst výkonu bude astronomický tak jako tak. HD videa je myšlena komprimace nebo sledování? Na sledování stačí jakékoliv dnešní dvoujádro s moderní grafikou. Na komprimaci samozřejmě čtyřjádro bude mnohem rychlejší.
Alf (305)|26.7.2009 23:11
[quote=elpsycho;274845]...Jinak nevím přesně jak dokážou uvedené programy těžit ze čtyřjádra...[/quote] Pokud vím, většina novějších programů pro práci s videem, obrázky a grafikou umí multicore. Co mám odzkoušeno, tak např. u videa je rychlost renderingu takřka přímo úměrná počtu jader a jejich taktu (platí pro Intel).
skywolker (6)|5.8.2009 19:59
zdravím,
tak to nové PC mi už frčí. Použil jsem desku Gigabyte EP45T-UD3LR s procesorem Q9550 a 4 kusy Paměti DDR3 Kingston KVR1333D3N9K2/4G.
Mám problém, že když nasadím do slotu všechny 4 Ram aby to mělo 8 Gb, tak mi PC nejede!!! Objeví se hláška, že nelze spustit systém a že nastal problém s novým hardwarem - něco jako že Win nemá potřebný ovladače či co, kód chyby, bla, bla... Win Vista Home Prem. 64 Bit mi nabídne řešení: Vložte CD s Win. s tím, že si po restartu z CD stáhne to co potřebuje. To mi však nešlo!
Zajímavé je, že když jednu paměť ze slotu vyndám, tak PC normálně detekuje 6 Gb Ram a vše jede tak jak má.

Moc Vás prosím, poraďte mi co s tím. Co je špatně, vždyť deska podporuje 8Gb Ram!! Nastavení Biosu? Nebo je to rukama? Či někde po cestě mezi klávesou a židlí? Zkoušel jsem i přehazovat paměti, jestli není jedna špatná. Všechny 4 kusy fungují. Ve slotu už běží jen 3.
skywolker (6)|9.8.2009 11:47
Opravdu mi nikdo NEPORADÍ proč mi to na 8GB Ram nejede????
ICEBOSS (3435)|9.8.2009 11:58
Zkusil jsi ty moduly prohazet? Co memtest? Zkus trosku pridat napeti (ne vic nez 1,65V). Mozna si to vsechno proste spolu nerozumi. Kde to mas koupeny, zkus to tam vymenit za jiny moduly...
mech13 (5526)|9.8.2009 12:06
bios aktualni? ve windows service pack 2?

EDIT: krome toho napeti pameti trosku pridej i na MCH (pametovy radic) - tak +0.05V
ICEBOSS (3435)|9.8.2009 12:08
imho moc pameti = mozny preslechy (proto servery maji na tak velky kapacity FBDIMM, ne?). ale mozna kecam :-D. Nicmene testem pameti a pridanim voltaze bych zacal.
skywolker (6)|27.8.2009 23:13
Jen tak na vysvětlenou, proč mi na nových komponentech nešlapali ve všech 4 slotech DDR3 paměti. Nepomohlo ani zvýšení napětí ani záměna RAM. Odvezl jsem celý komp do servisu a po skoro 3 týdnech zjistili, že deska Gigabyte je v čoudu. Nahodili mi tam místo ní novou desku Asus a komp už konečne jede na celých 8 GB RAM.
ICEBOSS (3435)|30.8.2009 18:30
ano, vadna deska. to nikdo nechce slyset, ale obcas se to proste povede. taky tady jednu takovou mam...