Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

OLED technologie: Vzkříšení

Architect (232)|9.1.2007 22:35
Pokud jste pozapomínali na technologii OLED, měli byste raději zabrouzdat zde.

CES 2007: Sony představuje 42" OLED televizor

Po dlouhé promlce v oblasti nové generaci zobrazovacích zařízení se objevují první vlaštovky velmi očekávané OLED technologie.

Společnost Sony prezentuje na CES 2007 spolu s 11ti palcovými panely SVGA (1024×600) i neuvěřitelně tenkou 27 palcovou OLED televizi s kontrastem větším, než 1.000.000:1, což je velký skok kupředu oproti dnes nejlepším LCD monitorům. Televize má nativní rozlišení 1920×1080 (16:9) a jasem 600 cd/m˛ (při bílé obrazovce 200 cd/m˛). Zpracování barev je 10-bitové. A reprodukce barev je větší, než 100 % (což nechápu ?).

OLED displeje jsou opravdu tenké


a mají skvělé barevné podání


Na CESu 2007 se objevily také vzorky menších OLED displejů od LG Philips LCD.

S masovou produkcí AMOLED displejů by měli tento rok začít i firmy Samsung SDI, CMEL, Toppoly a TMD. Ovšem zde se počítá s menšími obrazovkami. Firma Samsung SDI bude nabízet modely od 2 do 2,6 palců.

Japonsko by se tedy mělo stát první zemí, kde se budou prodávat OLED televizory, ovšem podle deníku DailyTech to nebude dříve, než v roce 2008.

Použiji zde pro připomenutí shrnutí Pavla Kovače ze zprávy o technologii OLED:
„Neexistují pozorovací úhly, odezva je neznatelná, homogenita perfektní a kontrast nekonečný. Jedinými zápory jsou tedy omezená životnost, kterou však bude kompenzovat cena (výrobní náklady jsou oproti LCD směšné) a pouze softwarová regulace, kterou však lze vyřešit kvalitnějším zpracováním obrazu.“

Podle průzkumu společnosti DisplaySearch bude výroba OLED displejů v roce 2010 kolem 200 miliónů kusů. I přes slibovanou nízkou výrobní cenu OLED displejů, budou AM OLED asi o 40% dražší, než výroba klasických LCD monitorů.

Další technologií budoucnosti v oblasti displejů je i SED. Toshiba, jakožto hlavní společnost podílející se na jejich vývoji ovšem čelí obvinění o porušení patentu firmou Nano-Proprietary, která má technologii SED displejů patentovanou a dala pouze souhlas k vývoji a výrobě firmě Canon. Ovšem Canon vytvořil partnerství s Toshibou a měli by se tak stát v budoucnu hlavními výrobci SED monitorů.

Zdroje: DailyTech, Oled-display, https://www.svethardware.cz/technologie-oled-tak-kde-vezi/15239
Architect (232)|10.1.2007 07:04
[QUOTE=Architect]Zpracování barev je 10-bitové. A reprodukce barev je větší, než 100 % (což nechápu ?).
[/QUOTE]

Mohli byste mi prosím vás někdo vysvětlit, což je to za nesmysl, že je reprodukce barev větší, než 100%??
BlackFrog (563)|10.1.2007 18:10
[QUOTE=Architect]Mohli byste mi prosím vás někdo vysvětlit, což je to za nesmysl, že je reprodukce barev větší, než 100%??[/QUOTE]
nevim jak to bylo v originálu napsané, jestli to byla specifikace nebo nějaký údaj v recenzi ale nebylo tim myšleno třeba porovnání s LCD?
P@pi (1519)|10.1.2007 18:58
Také jsem to v originále nenašel, ale asi jsem slepý :p.
Pavel Kovač (374)|13.5.2007 18:02
[QUOTE=Architect]Mohli byste mi prosím vás někdo vysvětlit, což je to za nesmysl, že je reprodukce barev větší, než 100%??[/QUOTE]
Gamut vetší než 100% znamená že rozsah barev je větší než rozsah barev NTSC standardu. I některé LCD panely amjí rozsah větší než 100% (za chvilku jich bude čím dál tim víc, protže přichází LED podsvícení).
Většina panelů EIZO má také rozsah barev větší než 100%.
Dlaší otázkou je přesnost barev neboli dE (delta E)... ale to je jiná pohádka.