reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Nelze nastavit bootovat z cd

Neregistrovaný (0)|9.8.2009 17:44
Jméno tazatele: sisi

Znění dotazu:
Dobrý den, prosím potřebuji poradit s nastavením bootování. Chci přeinstalovat v pc winxp a potřebuji nastavit, aby se mi nabootovalo cd s winxp. V Biosu není nic takového jako boot primary, boot device priority....nejde vyvolat ani okno s jednorázovým nastavením bootováním(F12...).
Je to starší deska ASUS A7V266-C. Když vstoupím do BIOSu na BOOT, tak mám 1. Removable Device-nastaveno mám Legacy Floppy, 2.Ide Hard Drive-nastaveno mám svůj HDD, 3. ATAPI CD-rom-nastaveno mám svoji DVD combo, 4.Other Boot Device-nastaveno mám INT18 Device Network. Podtím ještě Plug a Play-no, Reset configuration Data-no, Boot Virus Detection-disable, Quick Power On Self Test-enable, Boot Up Floppy Seek-enable.
Zkoušela jsem v prvních 4bodech vše vypnout a nechat tam jen to dvd, ale pc napsalo disk boot failure, please insert disk, dala jsem tam instalační cd, ale nenačetlo...Nevím jak mám docílit, aby se mi spustilo instalační cd win. Na pozici 1(Removable Device) nejde nastavit moje dvd combo.
Proto jsem HDD hodila do druhého pc a tam celé winxp přeinstalovala, ale nevěděla jsem, že mi to je na nic, jelikož v tom půvoním pc to nepojede z důvodu ovladačů....
Má někdo nějaký nápad?děkuji moc, jsem opravdu zoufalá

HW a SW počítače jehož se dotaz týká:
deska:ASUS A7V266-C
bios:award
dvd combo:teac DW-552g
HDD: WDC WD1200JB-00GVA0
OP: winXP pro
kevin00 (10238)|9.8.2009 17:51
[quote=Neregistrovaný;279970] Jméno tazatele: sisi

Na pozici 1(Removable Device) nejde nastavit moje dvd combo.[/quote]

Neposouvá se nabídka pomocí kláves + / - / PageDown či PageUp :notsure
Richmond (8084)|9.8.2009 17:53
Melo by stacit v biosu vypnout boot z hdd, do mechaniky vlozit instalacni cd s winxp, bios ulozit a po restartu by se mela spustit instalace z cd (objevi se text stisknutim klavesy spustite instalaci...)
Po nainstalovani nezapomenout zapnout boot z hdd ;)
neregistrovaný (0)|9.8.2009 18:28
[quote=kevin00;279975]Neposouvá se nabídka pomocí kláves + / - / PageDown či PageUp :notsure[/quote]

Ano, posouvá, ale není v nabídce mé dvd combo, cd mechanika či něco podobného. V nabídce je:a)disabled,b)legacy floppy,c)LS-120,d)ZIP, e)ATAPI MO
Neregistrovaný (0)|9.8.2009 18:30
[quote=Richmond;279977]Melo by stacit v biosu vypnout boot z hdd, do mechaniky vlozit instalacni cd s winxp, bios ulozit a po restartu by se mela spustit instalace z cd (objevi se text stisknutim klavesy spustite instalaci...)
Po nainstalovani nezapomenout zapnout boot z hdd ;)[/quote]

Bohužel nestačí, když toto provedu pc dá hlášku Disk boot failure, insert system disk and press enter
kevin00 (10238)|9.8.2009 18:40
Zkoušela jsi zapojit HDD do konektoru Primary IDE a DVD mechaniku do Slave IDE ? Obě zařízení nastav na Master a zapoj na konec "kšandy".
Při POSTu je DVD mechanika detekována ? "Vidí" ji BIOS ?
Jak máš v BIOSu nastavenu položku Type v Main Menu ?
Neregistrovaný (0)|9.8.2009 18:48
[quote=kevin00;279996]Zkoušela jsi zapojit HDD do konektoru Primary IDE a DVD mechaniku do Slave IDE ? Obě zařízení nastav na Master a zapoj na konec "kšandy".
Při POSTu je DVD mechanika detekována ? "Vidí" ji BIOS ?
Jak máš v BIOSu nastavenu položku Type v Main Menu ?[/quote]

HDD mám na jednom káblu a do desky je zapojen do primary a nastaven jako master, dvd je na druhým káblu zapojen do desky do secondary a je momentálně nastaven jako slave. Ale ještě ráno byl na master:-) samo se to přehodilo. mám všude auto....
Při POSTu je dvd detekováno.
Nerozumím moc poslední otázce...v main menu položku Type nemám.
Dá se nějak tady připojit soubour?že bych poslala foto...už jsem řešila ten problém na http://www.pcporadenstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=4701
kevin00 (10238)|9.8.2009 18:56
[quote=Neregistrovaný;279997]HDD mám na jednom káblu a do desky je zapojen do primary a nastaven jako master, dvd je na druhým káblu zapojen do desky do secondary a je momentálně nastaven jako slave. Ale ještě ráno byl na master:-) [/quote]

Nastav jumper na Master

[quote=Neregistrovaný;279997]Nerozumím moc poslední otázce...v main menu položku Type nemám.[/quote]

Main menu ? Secondary Master ? Type ? přepni na CD-ROM

[quote=Neregistrovaný;279997]Dá se nějak tady připojit soubour?že bych poslala foto...už jsem řešila ten problém na http://www.pcporadenstvi.cz/forum/viewtopic.php?t=4701[/quote]

Ikonka sponky nebo klikni na pokročilou editaci a vyber rychlý upload obrázku ;)
Neregistrovaný (0)|9.8.2009 19:03
tak jsem to vše nastavila a uložila, teď mi píše pc : secondary master drive fails. Primary master mám hdd, primary slave none, secondary slave dvd
pak tam mám možnost F1 to continue nebo DEL to enter setup. Jak dál prosím?
Jsem neregistrovaná, tak asi soubour nepřipojím. Zkusím se nějak registrovat
kevin00 (10238)|9.8.2009 19:35
Nastav zpět na Auto. Nemáš nějakou jinou mechaniku, kterou by jsi vyzkoušela ?
sisic (37)|9.8.2009 20:17
ano mám, je již připojena. Načetla se. Akorát když jsem do ní dala instalační cd, tak po restartu je černá obrazovka
kevin00 (10238)|9.8.2009 20:32
Je to instalační CD v pořádku ?
sisic (37)|9.8.2009 20:41
Z tohoto CD jsem win nainstalovala v mém pc na té mechanice, co jsem teď zkoušela. Je to zapeklité....:-(
kevin00 (10238)|9.8.2009 20:53
Odpoj vše nepotřebné ke startu počítače, nech zapojen pouze jeden modul RAM ve slotu DIMM1.
Moduly RAM otestuj pomocí GoldMemory.
sisic (37)|9.8.2009 21:45
Dělala jsem asi před 3dny memtest. Jedna paměť mi vyšla jako špatná. Ale po očištění zase naběhla(mám3x256). Můžeš mi trošku poradit jak to otestovat tím Goldmemory?já se nedostanu do win, že bych to nainstalovala...mám to dát přes flashku.....mám odpojit síťovou i grafickou kartu?hdd i dvd? Nejsem zase tak zdatná....:-)
kevin00 (10238)|9.8.2009 21:49
Vyndej všechny moduly RAM a nech zapojen pouze jeden modul v slotu DIMM1. Vyndej všechny přídavné karty, které k instalaci nepotřebuješ. Pokud motherboard disponuje integrovanou grafickou kartou, vyjmi i grafickou kartu v AGP slotu. Resetuj CMOS vyndáním baterky ze zákl. desky po dobu 1 min.

Návod na GoldMemory
sisic (37)|9.8.2009 23:14
Tak jsem udělala quick test pomocí GoldMemory a vše je v pořádku. Ještě zkusím posléze ten nejpodrobnější a uvidím.
Jandaskunk (2330)|10.8.2009 00:29
Je třeba to testovat aspoň po dobu 4 hodin tu jednu paměťovku (pokud se dřív nenajde chyba)....důkladný test nepude, to jde jen v placené verzi, stačí mít nastaveno "Continuous testing" a nechat to běžet alespoň ty 4 hodiny, testy se budou opakovat...
sisic (37)|10.8.2009 08:08
Aha, tak jdu do toho. Díky.
Dojigiri (1629)|10.8.2009 10:17
[quote=Neregistrovaný;279970]Zkoušela jsem v prvních 4bodech vše vypnout a nechat tam jen to dvd, ale pc napsalo disk boot failure, please insert disk, dala jsem tam instalační cd, ale nenačetlo...Nevím jak mám docílit, aby se mi spustilo instalační cd win. Na pozici 1(Removable Device) nejde nastavit moje dvd combo.[/quote]

Pokud chceš v biosu přesunout CD před HDD, najeď na položku 3. (CD) a stiskni tlačítko + na num blocku, měla by se posunout nahoru nad disk.
(a nemusíš pak dělat čachry s vypínáním)

[quote=Neregistrovaný;279970]Proto jsem HDD hodila do druhého pc a tam celé winxp přeinstalovala, ale nevěděla jsem, že mi to je na nic, jelikož v tom půvoním pc to nepojede z důvodu ovladačů....[/quote]

Pokud by všechno ostatní selhalo, tak připravit instalaci v jiném PC možné je, ale musí se na to trochu fikanějc, přes příkazovou řádku - otevřít command line a zadat příkazy:
[code]
E:
cd \i386
winnt32.exe /syspart:X: /tempdrive:X: /makelocalsource /noreboot
[/code]
kde E je písmeno CD mechaniky (jak je ve tvém Windows - případně změnit pokud je jinak) a X je písmeno, pod kterým je ve Windows ten disk, na kterej se to má instalovat (pokud např. máš v PC jen disk C:, mechaniku D:, tak ten další disk bude třeba E:, takže pak v příkazech vyměnit E za D a X za E, apod.).

Až to doběhne, vyndáš ten disk, dáš do správnýho PC a nabootuješ, instalace už bude pokračovat na tom správným počítači a nebude problém s ovladačema (samozřejmě, v případě SATA disku by stále byl potřeba F6 driver, ale ta deska jestli jsem to nepřehlídnul v manuálu SATA ani nemá, takže by to neměl být problém).
sisic (37)|11.8.2009 17:51
Dojigiri je ĎÁBEL!!!!!!!!!!!!!!!!
Posílám Ti velkej hubanec!!!!!!!!!!!!!
Děkuju!!!!!!!!!!!
Povedlo. Sice ne napoprvé, než jsem vše pochopila a ujasnila, ale hotovo.
Tak popořádku. I když jsem dala CD na první místo(to + na num blocku-to je fakt fikaný), tak nepomohlo. Tak jsem šla do té instalace a jak říkám, nakonec povedlo.
Jediný problém ještě mám, že teď nejde z DiverMaxu importovat ovladače:-(
Nemůže najít složku do které to má dát(Local Settings). Problém je, že ovladače zvlášť nemám a myslím, že pro mě je absolutně nemožný je sehnat na netu:-)
Ale to je dotaz asi jinam...
Takže chci jen dodat. Hodně lidí(mimo tuhle poradnu) si tím lámalo hlavu a nedokázalo poradit...
taky velký dík kevin00, jelikož ten se mnou měl taky velkou trpělivost.Díky!!!!
Dojigiri (1629)|11.8.2009 19:10
Tak hlavní že se to povedlo, je dobrý slyšet že rada pomohla :) ... každopádně to, že nebootuje z CD, je divný.

DiverMax (nebo DriverMax?) konkrétně neznám, ale složka Local Settings je pod C:\Documents and settings\\Local Settings (není standardně vidět, musí se zapnout zobrazování skrytých souborů, aby byla). Je pod ní standardně např. adresář Temp. Takže pokud program umožňuje zvolit, kde jí hledat ... ale spíš bych čekal, že tam právě měl uložený drivery na starý instalaci a pokud došlo k přeformátování při instalaci už by o ty data přišel.

Jinak drivery by imho neměl být až zase takovej problém najít na internetu, pokud teda člověk ví, co má přesně v PC za zařízení (ale i neznámý zařízení se dají najít podle identifikátoru ve správci zařízení, anebo třeba Everest taky ledacos najde). K desce by mělo být všechno v XP anebo něco možná nabídne i Windows Update (na stránkách Asusu nic ke stažení do XP v podstatě neni), a záleží co je tam za ostatní zařízení, na webu výrobce danýho zařízení anebo přes googla se většinou dá najít.
sisic (37)|11.8.2009 21:16
Když jsem exportovala ovladače, tak jsem si je uložila na flash disk, teď se je snažím importovat. Už jsem to dělala několikrát a vždy to šlo.(vždy jsem formátovala disk)
Něco jsem na netu našla, tak uvidím, zda to bude fungovat...:-)
ICEBOSS (3435)|11.8.2009 21:38
ovladace na desku (i pro XPcka) jsou tady:

http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=cs-cz

Socket A(462) - najdes A7V266-C, BIOS veci nepotrebujes.

Ovladac grafiky normalne stahni z netu podle vyrobce grafiky.