Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Základy práce s kamerou

Deee-aN (3834)|11.5.2009 18:19
Ještě tedy zkusím nakousnout základy práce s kamerou, nebo aspoň to, co jsem zatím pochytil (a pochopil). Vás, zkušenější, prosím o shovívavost a pokud narazíte na chybu, nebo něco, co se dá dělat jinak, nenechávejte si to pro sebe ;):). Budu tu popisovat i banální záležitosti, které asi umíte, ale mě ruce neupadnou a informace bude komplexnější.

Takže...
Opět pokusná trať a dva duchové. Smažeme stávající kameru a dáme Vlastní (Custom).Dokud si nevybereme Objekt (tzn. to, co budeme snímat), můžeme se v prostoru pohybovat pomocí kurzorových šipek ve spolupráci se zmáčklým pravým myšítkem. Na dalším screenu je vidět, že zatím není vybrán žádný Objekt a v tuhle chvíli si člověk může "létat" v prostoru, jak je libo :p.To se ovšem změní, když "Objektu" přecvakáte na duch auta, které chcete natáčet. Kamera se okamžitě natočí tak, aby objekt byl přesně uprostřed záběru. Když se teď pustíte do mačkání kurzorových šipek, bude se kamera pohybovat, ale pouze kolem vybraného auta. To může někdy dělat problémy, když chcete přestavět kameru - auto vás nepustí... Já to řeším tak, že si přepnu "Objekt" na "Žádný" a kameru přesunu, pak zase přepnu na auto. Důležité je to, abyste měli vlevo nahoře přepnuto na tuto ikonku:a ne tuto:Auta jsou na startu a kamera je na ně natočená (respektive je natočená na jedno, ale vzhledem k tomu, že jsou na jednom místě... proto je na trati později to rozdvojení)Najedeme na místo, odkud chceme točit...Kameru zatím ponecháme statickou a tak jen přeneseme parametry prvního políčka na poslední. To se dělá tak, že kliknete na takové to oranžové označení posledního políčka, pustíte myšítko, zmáčknete CTRL, držíte a kliknete na takové to oranžové (:D) označení prvního políčka. Teď by se parametry z prvního políčka měly objevit i na posledním. Úhel a sklon se budou lišit, ale to nehraje roli.No, a můžete si to pustit...:D (příloha1)
Vidíte, že kamera sleduje fialové autíčko. Ještě patrnější to bude, když přesunu pozici kamery a pro změnu budu sledovat Astona. (příloha2)

A už jen krátce nakousnu další z možností. Kamera se samozřejmě umí také hýbat. Doteď jen stála na místě. To bylo způsobeno tím, že jsme zatím jen kopírovali souřadnice prvního a posledního políčka. Když se budou souřadnice lišit, kamera se bude během sledování auta pohybovat z bodu A do bodu B. Rychlost a směr pohybu se dá regulovat pomocí vložených klíčů, ale do toho jsem zatím jen nakoukl a netroufám si o tom povídat. :) Takže jen jednoduše postavím kameru na počáteční pozici....pak nastavím koncovou......přidám jeden klíč kvůli průletu fialového kolem kamery a pak viz příloha 3 :p ;) :D

Sem můžete dávat odkazy na TMF tutorialy a nebo i své vlastní. To, že tu bude pro určitou činnost odkaz na tutorial, není myslím na překážku tomu, vytvořit vaší vlastní vlastní verzi (třeba polopatičtější a srozumitelnější). Taktéž sem můžete dávat odkazy na stickery, skiny atp.