reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PII X3 710 taktování - need help!

Kotty (186)|28.8.2009 14:14
Ahoj. Mám takový malý problém s taktováním X3 710, jak už jste asi vyčetli z názvu.

Nejprve něco málo o mé sestavě:

CPU: Phenom II X3 710 2,6 Ghz (nakonec jsem ho koupil místo X3 720BE)
CPU Cooler: Cooler Master Hyper TX-3 (ano nakonec jsem nekoupil ani CM 212 - slevil jsem a koupil si lepší case Lian-Li PC-7F :) )
Teplovodivá pasta: Arctic Cooling MX-2
MB: Gigabyte GA-MA770-UD3
GPU: Sapphire HD4870 1GB GDDR5 Vapor-X
RAM: Kingston 2x2GB 1066 Mhz 5-5-5-15 Black Edit. (MB jim defaultně přiřadila 800Mhz a 5-7-7-21 časování, tudíž jsem je musel ručně nastavit v BIOSu při zvýšeném napětí 2.2V)
PSU: Corsair HX450 450W

Stabilitu systému jsem nejprve otestoval v OCCZ. Systém prošel bez problémů. Teploty CPU jsem měřil jak v OCCZ, tak v Everstu Ultimate. V idle oba programy naměřily cca 25°C, v burn pak od 34-37°C.

Teď k samotnému taktování a problému, který se následovně vyskytl:

Chtěl jsem si trošku zvýšit výkon mého PC pomocí přetaktování CPU na takových 3 Ghz (což stačí pro moje potřeby a vzhledem k chladiči). Rozhodl jsem se , ač jsem začátečník, taktovat manuálně v BIOSu. Nejprve jsem vypnul CnQ. Poté jsem přešel do MB Int. Tweakera a přepnul tam na manuál vše, co šlo.
Hodnoty jsem nastavil následovně:

PCIE Clock: 100
CPU Frequency (FBS): 230
CPU Clock Ratio: 13x
CPU NB Freq.: 9x
HT Link Freq.: 8x
Memory Clock: 4x

Napětí jsem nechal všude stejné (u RAMek jsem nechal 2.2V, CPU v default má tuším 1.375V), vzhledem k tomu, že FBS nebylo příliš navýšené. S časováním RAMek jsem taktéž nehýbal (tj. 5-5-5-15 2T).
Pak jsem vše uložil, restartoval mašinu a... kua! Nic se nestalo. Ventilátory se sice roztočily, MB jednou pípla, ale to bylo vše. Jediné co pomohlo, byl restart BIOSu. Podruhé jsem se radši o nic nepokoušel. Systém jsem pro jistotu opět otestoval a vše bylo v normálu včetně teplot.
Mohl by mi s tímto někdo poradit?

Jinak, v případě že to z textu není moc jasné můžu dohodit foto z BIOSu (jakmile se vratím z práce).
Neocz1 (84)|28.8.2009 18:59
Ramky nastav na default napětí i frekvenci. V BIOSU jim nastav hodnoty na manual přesně podle zobrazených hodnot v sloupci SPD. Pro zvýšení stability můžeš navýšit napětí Northbridge o zhruba 0.1V. CPU NB VID Control nastav také a to na doporučených +0.200V.

Ramky taktuj až poté co budeš mít stabilní frekvenci NB-CPU. Já to mám takto nastavené u Phenomu II X4 810 a jede mi v poho na 3315 MHz.
jkojak (25)|28.8.2009 19:22
No memory clock 4x mi dává 920Mhz, což 1066MHz RAMky musí dávat. Jejich napětí je taky OK.
Ale poradím ti jednu věc, zkus taktovat CPU postupně a ne hned takový skok. Je totiž možné, že na takové frekvenci už při default napětí nechce jet. (můžeš mít horší kousek).

Podle toho, že ti nenajela deska soudím totiž, že něco neuneslo ty takty. Ještě bych zkusil stáhnout třeba frekvenci HT, klidně níž a až dostaneš z CPU dobrou frekvenci, tak pak je zkusit zase třeba trochu zvýšit.
jrx (1880)|28.8.2009 19:26
žádný problém, běžná věc že se OC občas nepovede ;)

Za prvé - CnQ si zase zapni. S násobičem nebudeš hýbat dolů (ani nahoru, páč to nejde) takže není důvod ho nastavovat na pevnou hodnotu.
CPU Clock Ratio - Auto
CPU NB freq. - x8
CPU Host Clock Control - Manual
CPU Freq. (MHz) - 230
PCIE Clock - Auto
HT link -1.8GHz
Set Mem clock - Manual
Memory clock - snažit se držet co nejblíže původnímu taktu pamětí.

Nikde žádné napětí neměň, časování ram - auto. Při tomto nastavení by měl mít tvůj procesor takt 2990MHz. Můžeš se poté ještě pokusit zvednout hodnotu CPU Freq. (MHz), já se ale dostal maximálně na 240 (3120MHz) :)
Na taktování Ram, změny časování a napětí se vykašli. Výkon ti to nepřidá (možná tak ve winraru :D) a jsou s tím jen problémy

Pokud ti to takhle nepojede, půjdeme níž :)
Kotty (186)|28.8.2009 22:52
Ok takže jsem vše nastavil podle Jiri@tncm, bez zvyšování napětí. RAMky jsem nastavil na x4 (920Mhz) a časování si to automaticky nastavilo na 5-5-5-18. A hle, ono to šlape!
Půlhodinový test v OCCZ neukázal žádné chyby, stejně tak test v Everestu.

Teploty se nijak zvlášť nezvedly, dokonce ani v Everestu, který vytěžoval procesor daleko víc, jak OCCT (ten sice psal 100%, ale při něm jsem alespoň mohl surfovat na netu). Na druhou stranu se zvedly otáčky CPU fanu, takže je teď slyšet (ale taková hrůza to není, navíc se chystám koupit nějakou Noctuu)

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Takže díky za pomoc. Že bychom to zkusili vytáhnout výš? ;)
jrx (1880)|28.8.2009 22:59
Tak to je dobře :) A jak říkám, mám stejnou desku a procesor a dostal jsem se nejvýš na 240 FSB (3120MHz CPU), tak můžeš zkusit kam se dostaneš Ty. Při nejhorším bude zase černá obrazovka, resetneš bios a nastavíš to tak jak to jelo. ;) A CnQ zapnout samozřejmě pokud není

A na testování si pořiď Cinebench. Rendering vytíží procesor na maximum a pokud to vydrží, vydrží všechno :)
Kotty (186)|28.8.2009 23:11
Jj CnQ mám zapnutý a Cinebench stažený. Hned ho jdu testnout. Pak se pustím do dalšího taktování a podám zprávu jak to dopadlo (ale spíše až zítra).

Takže ještě jednou díky (+1 rep.) :)
Kotty (186)|29.8.2009 19:36
Tak malý update. Procesor se mě podařilo dostat nejprve na 3120 Mhz a poté, když vše šlapalo jak má, jsem zvýšil FBS na 250 = 3250 Mhz. I na této frekvenci CPU prošlo všemi testy, včetně Cinebenche. No tak proč to nezkusit výše, že? Na 260 FBS (3380 Mhz) se počítač rozeběhnul (násobič HT a NB jsem o trochu snížil, aby se drželi okolo 2000Mhz), nicméně v OCCT při testování v burnu mě to hodilo systémovou chybu a PC se restartoval. Tuším, že CPU neměl dost vysoké napětí. Zvyšovat napětí se mě ovšem nechtělo, proto jsem vše shodil na původních 3250 Mhz (možná by to šlo vyštelovat o trochu výš, ale mám i lepší věci na práci :) ).
Výsledek můžete vidět zde:
3,25ghz.jpg
jrx (1880)|29.8.2009 21:13
No vidíš tak ses dostal dál než já. Možná je to i tím novým biosem páč já mám první revizi té desky, ty máš zřejmě rev. 2.0. Ale 3120, 3150... megahertz sem tam.. ;)
Kotty (186)|29.8.2009 22:06
[quote=Jiri@tncm;287332]No vidíš tak ses dostal dál než já. Možná je to i tím novým biosem páč já mám první revizi té desky, ty máš zřejmě rev. 2.0. Ale 3120, 3150... megahertz sem tam.. ;)[/quote]

Jj vlastním revizi 2.0 :)
speedsnail (4876)|30.8.2009 11:23
Dobrý výsledek. Další navýšení frekvence patrně brzdí Vcore jak už bylo naznačeno (i když i deska už může mít s 260fsb problém). Každopádně procesor lze provozovat do 1.4V zcela bez obav (pokud to uchladíš) a hranice rozumného, dlouhodobě provozovatelného napětí pro 45nm AMD je kolem 1.45V, takže tam máš ještě rezervy :]
Kotty (186)|30.8.2009 13:34
[quote=speedsnail;287460]Dobrý výsledek. Další navýšení frekvence patrně brzdí Vcore jak už bylo naznačeno (i když i deska už může mít s 260fsb problém). Každopádně procesor lze provozovat do 1.4V zcela bez obav (pokud to uchladíš) a hranice rozumného, dlouhodobě provozovatelného napětí pro 45nm AMD je kolem 1.45V, takže tam máš ještě rezervy :][/quote]
Věřím, že by to chladič uchladil, zatím se zvýšila teplota CPU opravdu nepatrně. Ale pro mé potřeby je současná frekvence zcela dostačující. Kdoví, možná časem... :)
cool.user (2822)|30.8.2009 13:37
Koty, ta deska je rev 2.0 nebo 1.0? Pokud 2.0, zkousel si zapnout ACC v biosu?
Kotty (186)|30.8.2009 13:40
Deska je 2.0 (viz. výše :) ) a zkoušel. Bohužel mě, CPU-Z stále ukazoval 3 jádra...
cool.user (2822)|30.8.2009 13:42
[quote=Kotty;287525]Deska je 2.0 (viz. výše :) ) a zkoušel. Bohužel mě, CPU-Z stále ukazoval 3 jádra...[/quote]

:mistake jak ja to mohl prehlednout :D A jakej bios tam mas hozenej?