reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SATA drivery

Cayro (24)|27.9.2009 15:32
Poprvé jsem se setkala s SATA u HP 550. Potřebuji na něj nainstalovat win XP. Po podrobné radě se mi povedlo SATA přepnout na IDE, resp. SATA vypnout. Dostala jsem však radu, abych si po instalaci XP stáhla SATA drivery, nainstalovala je a přepnula pak zpět na SATA - tedy v mém případě SATA zapnula. Nevím však, kde SATA drivery stáhnout (odkazů jsem našla několik, ale který je ten pravý?) a také, co si stáhnout. Také jsem z různých diskusí získala pocit, že to není snadné, je nainstalovat... Prosím, poradí mi někdo?
matyyy (2527)|27.9.2009 15:35
jestli ti systém funguje tak to nech tak jak je XPčka ze sata módu neumějí nic využít (a esata tvůj ntb stejně nemá)
Cayro (24)|27.9.2009 17:10
No nahrál se mi win xp a teď se morduju s dalším... nefungují mi žádné ovladače - grafárna, zvukovka, síťovka a přiznám se, že nevím, kde nebo spíš co stahovat... tohle je namne už moc. Věděla jsem, že si budu muset asi ovladače stáhnout, ale před dvěma lety to bylo celkem v pohodě, ale teď v tom má HP totální guláš.
xmarek (1676)|27.9.2009 17:24
Cayro (24)|27.9.2009 18:14
Děkuju moc, postahuju, něco tedy už mám, ale ta síťovka mi pořád dělala problém, abych mohla na net...
Fezo (66)|28.9.2009 06:58
Skús tej sieťovke dať drivery manuálne.Pozri si pod akým číslom sa ti rozbalil setup na LAN.Nájdeš ho v c:/swsetup.Malo by to byť SP39735.Skús inštalačku pustiť priamo z tadeto.
Ak nie,tak správca zariadení (spusťíš ho WIN+Pause),pravé tlačítko na ethernet device,aktualizovať ovládač a navedieš ho.
Fezo
kevin00 (10238)|28.9.2009 07:26
[quote=Cayro;296846]Děkuju moc, postahuju, něco tedy už mám, ale ta síťovka mi pořád dělala problém, abych mohla na net...[/quote]

Vydrž do odpoledne, mám taktéž NB HP550, tak Ti drivery k notebooku uploaduji ;)
Cayro (24)|28.9.2009 10:39
Děkuji všem za rady, já jsem noťásek celkem rozchodila, akorát mi nefunguje zvukovka. Navím proč. Dala jsem tam vše, co jste mi radili, ale pořád mi to hází hlášku nějak... the AHD ... driver and not found... Podle mne jí ještě chybí nějaký ovladač, tak prosím, kevine, kdybys mi mohl hlavně hodit driver na tu zvukovku, aby to šlapalo. Já tu budu taky až odpoledne, teď si ještě asi pojedu koupit klávesnici :D
xmarek (1676)|28.9.2009 11:34
Nainstalovala jste tam oba programy?
tj. Microsoft Universal Audio Architecture (UAA) Bus Driver for High Definition Audio (sp33867)
// Adds Microsoft fix (QFE) for the Microsoft Windows XP with Service Pack 1 (SP1) and Microsoft Windows 2000 Operating Systems.
a ADI SoundMAX High-Definition (HD) Audio Driver for Microsoft Windows XP
// Provides the initial shipping driver.
To první mi přijde jako nějaký fix do Windows a ten druhý jako driver. I když možná jsou to pouze rozdílné ovladače v závislosti na vašem notebooku. Tj. jestli tam máte HD od Microsoftu nebo od ADI. Myslím si, že by nebolo od věci kdyby se k tomu vyjádřil kevin00. :D
Cayro (24)|28.9.2009 14:43
Ha, tak zrada, já tam dala jen ten druhý a bez toho prvního to evidnentně nepůjde.

Hurá, sláva, díky moc všem, tak už mi funguje i zvukovka :)
kevin00 (10238)|28.9.2009 16:00
[quote=Cayro;297057]Ha, tak zrada, já tam dala jen ten druhý a bez toho prvního to evidnentně nepůjde.
Hurá, sláva, díky moc všem, tak už mi funguje i zvukovka :)[/quote]

Mám tedy drivery uploadovat nebo je to již zbytečné ?
Cayro (24)|1.10.2009 09:40
Kevine, moc se omlouvám, že jsem ti neodpověděla, ale pořád jsem se hrabala v nějaké instalaci, tak jsem vždycky jen nakoukla. Už mi to funguje vše.
Te´d bych jen potřebovala spíš poradit. mám stažený sata driver pro můj noťas a uvažuji, zda ho nainstalovat a opět zapnout sata. Fakt nevím. Bylo mi řečeno, že při přepnutí na IDE se mi komp zpomalí a mně opravdu trochu pomalejší přijde. Tak nevím, jestli nainstalování driveru a zapnutí sata by mi noťásek trochu urychlilo a zároveň bych si nezpůsobila nějaké komplikace.
pas!k (3765)|1.10.2009 10:04
Idealnim resenim je implementovat drivery pomoci nlite primo do instalacniho cd win XP
kevin00 (10238)|1.10.2009 10:21
Pokud HDD běží v Legacy IDE režimu jeho přenosová rychlost zůstává cca stejná. Přijdeš akorát o funkci NCQ. O přínosu této funkce by se dalo polemizovat. Takže bych si vůbec nelámal hlavu s tím, že HDD běží v Legacy IDE a nechal jej tak.
Jinak jak psal pas!k nejrychlejší cestou je integrace SATA driverů pomocí nLite.

Neběží HDD v PIO modu ?. Vlož sem screeny z HDTune + napiš jakým pevným diskem je osazen Tvůj NB HP550. V identifikaci Ti pomůže Everest
Cayro (24)|1.10.2009 11:30
Tak jak dostat drivery přímo do instalačního cd, na to bych asi potřebovala podrobnějí návod, ale asi už bych to neřešila, protože radu, že bych měla (nebo mohla) nainstalovat sata driver a přepnout zpět na sata jsem dostala až po naistalování win. Takže trochu pozdě. jelikož jsem teď v práci a noťas mám doma, tak screeny nemohu zaslat, ale HDD je tento: 160 GB SATA 5400rpm, pokud to stačí.
Jinak mi bylo bylo řečeno, že se to udělá tak, že se nainstaluje toto:
Intel Serial ATA (SATA) Advanced Host Controller Interface (AHCI) Controller Driver,
zrestartuje počítač a po restartu se v biosu přepne opět z disable na enable... nevím, jestli je to takto jednoduché a jestli bych tím přenutím nenadělala víc škody než užitku.
kevin00 (10238)|1.10.2009 11:41
Návod nalezneš např. ZDE. Samozřejmě vynech pasáž s integrací SP3 (pokud je již v instalaci obsažen) a použiješ své SATA drivery.
Ale jak jsem psal. Vůbec bych to neřešil. Sám mám HDD v Legacy IDE modu a HDD žádným "zpomalováním" netrpí.
Cayro (24)|1.10.2009 11:54
Tak děkuju moc za radu. Nebudu to tedy řešit, jen pokud bych měla pocit "extremního" zpomalení. Jen prosím ještě řekni, existuje nějaká možnost zjistit, jak rychle běží HDD v IDE a jak by to asi vypadalo po zapnutí sata - pro porovnání? Nějaký prográmek nebo něco na netu? Jinak bych ti ráda poděkovala pomocí bodů. Počet příspěvků bude asi dostatečný, ale jestli mám body, to nevím, kde se to maskuje?
kevin00 (10238)|1.10.2009 12:10
Rychlost HDD zjistíš např. pomocí programu HDTune. Pomocí programu Everest zjisti výrobce a typové označení svého HDD a naměřené výsledky můžeš porovnat s vyhledanou recenzí či testem stejného HDD na internetu či porovnáním tech. parametrů a parametrů naměřených.
Rep. body se udělují pomocí 2 šipek (jedna zelená, jedna červená) umístěných vpravo za zobrazením počtu tvých rep. bodů ;)
Dojigiri (1629)|2.10.2009 09:37
Co se týká rychlosti, ono asi záleží na konkrétním řadiči a konkrétním disku, ale přibližně by měly být dost podobný.

Konkrétně u mýho PC index h2benchw v režimu AHCI 32,7 a v IDE režimu 33,5 (vyšší je lepší, tj. IDE je rychlejší - průměrná hodnota z 5ti měření, IDE mi vyšel rychlejší v každém měření, ačkoliv zrovna u některých testů h2benchw probíhá hodně intenzivní náhodný čtení, kde by se ncq i mohlo pozitivně projevit, přesto se tak nestalo a převážila jeho režie, tj. došlo ke zpomalení disku).