reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: RAID disková pole

husky14 (4214)|9.10.2009 09:44
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

RAID disková pole

Pokud máte v PC osazeno dva a více pevných disků, jednou z možností jejich zapojení je RAID, ať už z důvodu zrychlení systému, nebo bezpečnosti dat. Existují sice nějaká omezení (parametry použitých disků atd.), ale v zásadě si může RAID doma vytvořit kdokoliv. Využíváte tuto možnost? A z jakého důvodu? Ať už jsou vaše názory jakékoli - vyjádřete se, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Zoidik (1405)|9.10.2009 10:34
Osobně raid nevyužívám, přijde mi pro domácí využití PC zbytečný. Pokud se dělá záloha fotografii, MP3 souborů a dokumentů jako jsou životopisy, seznamy filmů a takovýchto domácích databáz, tak je stačí vypálit na CD/DVD. RAID má význam u serverů jak kvuli rychlosti tak bezepečnosti dat. Pro podnikatele co mají v PC důležitá data, tak bych doporučoval zrcadlit disky a pravidelně ještě vypalovat na DVD media. V tě hto případech neni záloh nikdy dost.
xmarek (1676)|9.10.2009 11:43
RAID je bezpochyby zajímavá a v serverovým nasazení důležitá věc. V domácím prostředí mi přijde jako zbytečná.
dzandra (1368)|9.10.2009 13:24
No já mám doma na synology raid 5, 4x750GB disk a zatím to šlape slušně. Ale je to jen proto, že tam mám nějaké věci o které bych nechtěl přijít. Ale přišel jsem o 1/4 možné kapacity, ale 2TB na blbosti stejně stačí
Neregistrovaný (0)|9.10.2009 13:36
Používám, protože vím, že disk odejde vždy v tu nejnevhodnější chvíli (Murphyho zákony platí...) např. těsně před zálohováním. Navíc když má někdo disky 500GB a více, tak je ztráta dat už je docela znát... Pokud někdo jenom hraje hry, tak je to samozřejmě zbytečné, ale pokud někdo počítač používá (i) na práci, pak je volba jasná.

p.s.: RAID je redundatní pole disků, tak se tu prosím nezmiňujte o "RAID 0" neboť toto uskupení disků popírá samotný popis... Prosím používejte raději pojmenování STRIP, které to vystihuje lépe.
dalda (1)|9.10.2009 13:57
V desktopovém PC asi RAID nemá význam, leda že by se jednalo o STRIP, kdy se rychlost zápisu a čtení trochu zvýší. Jen nevím jestli v dnesní době SSD to má ještě smysl.
Já osobně RAID používám na linuxovém serveru, kam si ukládám data o které nechci přijít přes síť, a v dnešní době rychlých sítí 1Gb je rychlost zápisu na server jen o trošku menší než na lokální disk.
beargrey (13)|9.10.2009 14:20
Ja mam zase s Raidom velmi dobre skusenosti, pouzival som uz na ICH5R Raid0 na domácom desktope a urychlenie systemu bolo výrazné, celková odozva sa zlepšila tak o 50 percent. Riziko straty dát mi však nedalo spať takže som postupne prešiel cez ďalšie Intel dosky na Matrix Raid kde som mal časť disku kde bol systém hry a programy na Raid 0 a dáta dokumenty a archívy na druhej časti v RAID1. Potom som prešiel na riešenie kde systém bol na samostanom Raptore ale to ma prísliš neuspokojilo, väčšina uživateľov síce preferuje takéto riešenie mne sa však subjektívna odozva systému skôr zhoršila. Teraz som Raptor nahradil SSD OCZ Vertex a konečne to začalo byť to pravé orechové.
Za tých cca 5 rokov čo RAID používam som s ním nemal žiadne problémy, pripomína že sa vždy jednalo o Intel chipset na kvalitných doskách. V práci som často riešil mirror diskov u pracovných staníc kde sa na uživateľa a jeho zálohovanie nedalo spoľahnúť plus niekoľko serverov s Raid 5 a Adaptec 3805, btw 8x500GB pole na adaptecu to je iná káva. Problémy sa občas vyskytli, najčastejšie oprava mirroru po páde pc, raz som sa stretol z rozpájaním mirroru kde bol na vine firmware wd diskov. Čo sa týka zmyslu raidu ako takého - ak máte raid radič na doske je škoda ho nevyužiť. Nemá zmysel riešiť či je to fake raid - pri Raid0 ani 1 sa nič v radiči nepočíta takže procesor to nijako nezaťažuje. Prístupová doba zostáva rovnaká, zápis aj čitanie sa zdvihne aj o 70 percent. Dnešné disky stoja pár eur a raid je cesta ako si výkon pc zdvihnúť dosť výrazne. Čo sa týka bezpečnosti - v podstate všetko vyrieši matrix - dôležite veci si dáte na mirror, systém a programy ktoré sa dajú kedykoľvek preinštalovať môži byť na stripe.
Aigor (201)|9.10.2009 14:42
RAID mám a používám. Aktuálně RAID5 3Ware na mém hlavním PC a cca 2,5TB.
Už jednou jsem musel za obnovu dat platit a po této zkušenosti na ochraně a zálohování nešetřím. Rychlost 160MB/s, 512MB Cache a "nafukovací" kapacita je strašně návyková věc :thumb
Tarman (35)|9.10.2009 15:31
Stále a pořád nevyužívám, ale mam v plánu si udělat domácí server a tam RAID určitě bude.
Neregistrovaný (0)|9.10.2009 16:42
Muj strip: http://yfrog.com/5e3xraptorraid0p
Sestava Core 2 Quad Q6600 2.4@3,2GHz (8x400), Asus P5E Deluxe X48, 4096MB A-Data DDR2 1066 CL5 Extreme Edition, RAID 0 (3xWD Raptor 36GB) + Samsung SP F1 HD103UJ, Corsair TX650
wthulmann (238)|9.10.2009 16:57
RAID 1 využívám s oblibou. A na mé doporučení ho nakonec využil téměř každý, komu jsme skládal počítač.
Neregistrovaný (0)|9.10.2009 17:01
RAID nevyuzivam. Na domaci PC ho povazuji za zbytecny. Ale na pracovni stanici nebo jako zaloha domaciho mediaserveru bych ho bral. U serveru ve firmach to beru jako samozrejmost. Ale neni vsespasny, takze bych stejne vzdycky doporucil zalohovat na nejake odpojitelne medium, treba externi disk. Staci poradne prepeti v siti a....

Zoidik: Doufam ze ty zalohy nedelas na obycejna DVD-R ale alespon na DVD-RAM, abys nebyl pozdeji neprijemne prekvapen.
dzandra (1368)|9.10.2009 17:19
[quote=Neregistrovaný;300921] U serveru ve firmach to beru jako samozrejmost. Ale neni vsespasny, takze bych stejne vzdycky doporucil zalohovat na nejake odpojitelne medium, treba externi disk. Staci poradne prepeti v siti a....
.[/quote]

Haleluja, jo takhle se nám jednou rozpadlo diskové pole od IBM a bylo po legraci.
BartonSVK (0)|9.10.2009 18:03
Home server: SW RAID5 na Windows Server 2008 SP2 (6x 1TB WD GP HDD)...
vlask (42)|9.10.2009 19:29
Miroruju 2x1TB seagate a jeste mam singl 750GB na bordel. Predtim jsem miroroval jen 2x320GB, ale uz dochazelo misto a pri dnesnich cenach disku bylo efektivnejsi vyhodit 320gb nez menit 750GB disk na bordel.

A pouzivam to protoze jsem moc linej na USB zalohovani, dvd dnes nema cenu a v davnych dobach mi odesel komplet samsung 4,3gb. Takze od te doby co si na to sam vydelavam, radeji raid.
Caderom (14)|10.10.2009 03:13
RAID zbytečný pro domácí použití? Hlavní PC bez RAIDu bych už nechtěl (pokud by tam nebylo rychlé SSD v podobné kapacitě). 3xWD6400AAKS v RAID0, 3xWD3200AAKS v RAID0 (část v RAID5 díky IMST). Na 640kách oddíly pro systém, instalované hry a data, na 320kách nesestříhané pořady z TV a mirror některých dat z 640tek (automatická synchronizace v danou dobu). Když pak přijdu k PC, kde je jeden starší disk, je práce s většími soubory hrůza, stejně tak doba loadování her.
pepak (1)|10.10.2009 06:08
Pole je podle mě zásadní nutnost pro každého uživatele. Každá deska dnes umí aspoň RAID-1 a disky jsou tak levné, že dát si do počítače 2x 1TB si může dovolit snad každý. V podstatě jediný argument proti polím je ten, že do malých počítačů se dva disky nevejdou.

Osobně používám RAID-5 pole postavená na řadičích 3WARE. Cena je poněkud vyšší, ale kdo jednou vyzkouší, už se k softRAIDům nebude chtít vrátit.

Samozřejmostí by mělo být ještě zálohování, ideálně na dalším poli.
Janeks (221)|10.10.2009 07:51
RAID pole nevyužívám. Připadne mi to zbytečný. Data zálohuju na Externí disk
Siditko (1)|10.10.2009 09:26
Do dnešních domacností bych doporučil nějaky ten NAS a s RAIDy v PC ci NTB bych si nelamal hlavu (snad jen ve velkem PC nejakou tu "0" pro urychlení systému)
NAS bude mít pro domacnost tu výhodu, že na nej můžou všici v domacnosti a vy jako domací správce to máte pod kontrolou a staráte se o pravidelné zalohovaní na dalši media... (a nechtějte vědět jak moc bolí ztráta fotografii, ktere existovali pouze v elektronické podobě ...)

A co se tyce bezpečnosti, tak určite tento NAS pověsit na aktivni UPS protoze kolisání v síti dokaže s Daty pěkné divy.

PS: nezahledl někdo na Netu nějkou recenzi Acer Altos easyStore M2 nebo nechystá se nějaka taková recenze na SH?
ICEBOSS (3435)|10.10.2009 09:54
Mit data na RAID 0 polich je dost o hubu. Osobne raid uznavam bud 1 - proste 2 disky v Mirroru nebo raid 5, tedy 3 a vice disku a k tomu poradny radic s vlastnim procesorem. Kombo 1+0 se mi zda neefektivni.
czhunter (775)|10.10.2009 13:38
Nepoužívám, důležitá data (a těch je jen několik GB) zálohuju na prostor "v Internetu" (popravdě, až vás vytopí povodeň nebo vyhoříte, tak je úplně jedno, že jste měli data zálohovaný na RAIDu nebo i na NASu), na nic jinýho se mi to nevyplatí.
lunak (17)|10.10.2009 14:20
Při dnešních cenách disků je v podstatě hloupost nevyužívat RAID. Nemyslím RAID 0, protože ten má své oprávnění pouze při řetězení kapacitně malých disků, ale alespoň RAID 1 z důvodu bezpečnosti systému i dat. Svým klientům - speciálně těm, kteří už někdy o svá data přišli - samozřejmě přikoupení druhého disku a vytvoření "zrcadlujícího" RAIDu doporučuji. Vyšší varianty RAIDu mi pro domácího uživatele PC připadají naprosto zbytečné.
Použití internetového prostoru pro zálohování systému mi připadá značně komplikované, zejména pro kapacitní omezenost - spíše bych ho využíval na ukládání zřídka využívaných datových souborů, kde si mi osvědčila služba Gladinet spolu s 25 GB prostoru Windows Live.
Rafan (4)|10.10.2009 15:07
Nepopírám výhody RAIDu ale na domácí využití je pro 95% lidí o ničem.Když jsem stavěl před 3 měsíci své nové PC tak jsem před tímto dilematem stál také a nakonec jsem se rozhodl pro 2XHDD Western Digital ovšem pro systémový HDD VelociRaptor a datový jsem vybral serverový model oba s 5 letou zárukou.Neříkám že to je cesta pro každého ale já nelituji.Nepracuji se soubory které by byly obzvlášť veliké a už vůbec né že bych je pořád někam přesouval.To se spíš děje u mne se soubory které mají řádově pár MB a méně.
pavel_p (993)|10.10.2009 16:08
Kromě firemních serverů, kde se data na síťových uložištích denně mění a není možné zastavit chod firmy kvůli havárii disku, v tom nevidím smysl. Mirror nikoho neochrání před smazáním souboru (takže i ve firmě mirror ještě pravidelně zálohujem), u stripu mi nárůst výkonu nepřijde až tak výrazný.

Doma mám důležitá data na dvou discích a ještě uvažuju o externím a ten uchovávat na jiném místě.

[quote=Zoidik;300789]Pro podnikatele co mají v PC důležitá data, tak bych doporučoval zrcadlit disky a pravidelně ještě vypalovat na DVD media.[/quote]
DVD sou už o ničem, malý a nespolehlivý. Spíš doporučuju externí eSATA disk a pro případ požáru nebo vytopení ho odnést domů.
Ghoux (0)|10.10.2009 16:49
RAID (strip) doma na jednom PC pouzivam a to 2x SAS 15k 72GB na PCIe radici od LSI.
V praci mi zustaly komponenty po upgrade serevru a aby mi to lezelo v supliku, tak si s tim jeste doma pohraju.. Muset to kupovat, asi bych sel take spis na do SSD, ale zadne vykonove testy nebo srovnani jsem s tim zatim nedelal, protoze subjektivne se mi to zda rychle, na nic necekam a tak neni treba.
Kazdopadne je to strip, takze automaticka zaloha na datovy disk je samozrejme nutna. Mam na nem ale pouze system plus instalovane programy, takze ani pripadna ztrata neni tragedie.
Zaverem, kdo ma moznost se k podobnym vecem dostat, je to uzitecne, ale utracet za to penize IMHO v domacim desktopu vyznam nema.
šarik (33)|10.10.2009 17:06
Svého času mi odcházel jeden disk za druhým, tak jsem na domácím kancelářském PC použil zrcadlení. I zde mi jeden disk odešel, takže jsem byl nějaký čas bez RAID. Nakonec jsem uvážil námitku, že pokud by se objevila softvérová chyba, vir, odešel zdroj nebo jiný problém se sítí, tak na doma zrcadlení nemá valný smysl.
Jako nejschůdnější a nejbezpečnější řešení se ukázalo práci hned zálohovat, což je samozřejmost a čas od času udělat klon pracovního disku na starý HDD v šuplíku a je vystaraný. Jediné riziko je těch 20 minut klonování, aby se něco nestalo, než záložní disk vyjmu z PC.
beargrey (13)|10.10.2009 17:39
to sarik :By som si dovolil oponovat. Sam hovoris ze raz ti mirror zachranil data. Co sa tyka namietok ze zdroj odpali disk - za 20 rokov som zazil ze eurocase odpalil mb, ale hdd to prezil, teoreticky to mozne je, ale kolkokrat sa to stane naozaj, vir ti neznici data, spadne win ale virus ktory by sa pustil do dokumentov a videa som este nevidel no a ked si to omylom zmazes tak na to je undelete. Ano mozes to riesit pravidelnou zalohou plus klonovanim hdd, ale toto všetko prave mirror robi za teba. Nauc usra zalohovat a ja naucim kona lietat. Ano, nauci sa to, po tom ako mu na vadnom hdd odislo uctovnictvo, ale nikdy nie predtym.
šarik (33)|10.10.2009 20:31
Mirror mi nezachránil data, protože jsem je měl zálohované. Akorát mi odešel jeden disk v poli a ušetřilo mi to akorát jednu čistou instalaci, toť veškerý přínos pro mě. Kromě toho pokud jsi za 20 roků neviděl zdroj odpravit disky, tak jsi toho moc neviděl. A vir, že nezničí data? Tos aspoň za těch 20 roků neslyšel o takovém One Half? Tady by ti mirroring byl na co? Kontrolní otázka. Jak by mi mirroring zachránil data, když se na oba disky píše to samý???
Cev (101)|11.10.2009 20:18
Doma RAID zatím nevyužívám, i když o tom vážně uvažuji. U serverů je samozřejmě nezbytností.
pavel_p (993)|12.10.2009 19:41
[quote=šarik;301419]Mirror mi nezachránil data, protože jsem je měl zálohované. Akorát mi odešel jeden disk v poli a ušetřilo mi to akorát jednu čistou instalaci, toť veškerý přínos pro mě. Kromě toho pokud jsi za 20 roků neviděl zdroj odpravit disky, tak jsi toho moc neviděl. A vir, že nezničí data? Tos aspoň za těch 20 roků neslyšel o takovém One Half? Tady by ti mirroring byl na co? Kontrolní otázka. Jak by mi mirroring zachránil data, když se na oba disky píše to samý???[/quote]
Pod to se podepisuju. Než investovat do mirroru, tak raději externí disk na fotky a zbytek důležitých dat má tak malý objem (aspoň u mě), že se dají operativně zálohovat na flashku. RAID má smysl opravdu jen na databáze a servery.
pas!k (3765)|12.10.2009 20:08
Vyuzivam pouze na serverech .. to ze je raid1 nejaka zaloha je bohuzel blud ve kterem zije stale pomerne dost lidi .. na stanicich kde je kazdy vypadek velky problem a na serverech to vyuzivam na system proste klekne jeden disk jede druhej tam to ma smysl ale je to pouze pojistka proti poskozeni disku a nema to nic spolecneho se zalohou ..
RomanQ (0)|12.10.2009 20:21
RAID je výborná věc, velmi doporučuji požívat vzhledem k poruchovosti pevných disků. Používám RAID-1 nebo RAID-5, nikdy RAID-0. Doporučuji nešetřit na řadičích, ty integrované na boardech nestojí za nic. To se projeví až ve chvíli, kdy se rozbije disk v poli, jak si řadič s tím poradí, jestli zbylý disk v RAID-1 je schopen běžet sám apod.
Bohužel všechny NAS storage typu Synology apod. mají sw. RAID (počítaný CPU), proto od toho nečekejte převratný výkon při zápisu na RAID-5. Na integrovaných řadičích moc nefunguje S.M.A.R.T. diagnostika jednotlivých disků v poli. Výborná zkušenost s řadiči 3Ware (pro servery nebo storage).
MartyMcFly (222)|14.10.2009 20:31
Zdravím,
Osobně používám RAID-1, ale ještě jen kvůli tomu, že data jsou o trochu ve větším bezpečí, ale ještě radší dávám přednost křížové záloze dat a to většinou na serverech tím se jistím a jsem si jistější ještě víc.

Vzpomínám si na kolegu, který měl na starost v jedné firmě databázový server, který měl RADI pole myslím 0+1, ale ruku do ohně za to už nedám. Jednoho dne, ale server kleknul a pole se rozpadlo, protože odešel řadič pole. Výsledkem bylo, že pole nikdy zase nedaly dohromady a firma byla cca. 2 - 3 dny úplně paralizovaná než ze záloh bylo zase všechno obnoveno.

Howk.
Neregistrovaný (0)|17.10.2009 22:28
V herním PC používám RAID_0 od roku 2003 a neumím si představit své herní PC bez RAIDu_0 => rychlejší načítání her.

V kanclu používám jako systém single HDD a jako pole na zálohy RAID_1. Samozřejmě, že i tato data zálohuji i jinde.
astec (1823)|17.10.2009 23:10
RAID je hezká věc. Moderní. Ale je potřeba si říci,jetli chci být in nebo mi jde skutečně o práci. Pokud jde o prácí, tak žádný SW, ale HW řadič. Ikdyž pracije s grafikou, videm tak bych řekl že na soukromé mašině je řadič vzhledem k rychotem disků možná zbytečný. V serverech je to jiná tam není o čem diskutovat. Ale vždy platí, že RAID ulehčuje, ale záloha je vžy prioritní!!! a to bez ohledu na to jaký RAID používám.