reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ruční nastavení HDD v BIOSu

pabouk. (16)|27.10.2009 20:02
Zdravím,
pošel mi notebook a zbyl po něm disk. Koupil jsem si tedy IDE redukci a šup s ním do desktopu. Jenže ten ho automaticky nedetekoval. Chtěl jsem ho tedy nastavit ručně, jenže ouha! Na disku je uvedeno, 16383CYL. 16HEADS. 63SEC/T. Ale v BIOSu mám CYLINDERS(0-65535), HEADS(0-255), WRITE PRECOMPENSATION a SECTORS(0-255). Velikost HDD se pak vypočítává automaticky. Jenže když zadám dostupné hodnoty, nedostanu požadovaných 80GB. Na stránkách výrobce jsem v guidu našel, že mám k tomuhle modelu zadat 16383CYL. 3HEADS. 63SEC/T a CAPACITY 80, což mi taky není moc platný. Navíc se to liší od údajů z nálepky na disku.
Ještě dodám, že deska je MSI KT6 Delta a HDD Hitachi Travelstar model HTS541080G9AT00.
Kdyby někdo věděl co s tím, budu rád, když mi poradí.
EditorPO (2819)|27.10.2009 21:09
V prilohe mas nejake podrobnejsie info.
Skontroluj, ako mas nastavene jumpery (master/slave/CS) a nastav to podla sposobu pripojenia HDD na datovy kabel.
Hitachi-T5K100_jumpers.png Hitachi-T5K100.png
trodas (1753)|28.10.2009 01:42
[quote]v BIOSu mám CYLINDERS(0-65535), HEADS(0-255), WRITE PRECOMPENSATION a SECTORS(0-255)[/quote]

Je skoro nemozne, aby auto-detekce nejela... ale co uz.
Ta polozka "WRITE PRECOMPENSATION" je jen ON/OFF ... nebo mas nejake moznosti?

Co ti brani nastavit jak ti pisou, 16383 cylyndru, 3 hlavicky a 63 sektoru na trak?
Kapacita se samo bude lisit. Vyrobci uvadi mega jako 1000 a ne 1024 a giga pak jako 1000 mega a ne 1024, cimz se realna kapacita disku vzdy snizi.
Na kolik se snizila tobe po zadani uvedeneho?
pabouk. (16)|28.10.2009 08:11
[quote=EditorPO;307328]V prilohe mas nejake podrobnejsie info.
Skontroluj, ako mas nastavene jumpery (master/slave/CS) a nastav to podla sposobu pripojenia HDD na datovy kabel.[/quote]
Jumpery jsou OK. Sry, zapomněl jsem to tam napsat. Ušetřil bych ti práci s obrázkem.
Tu druhou tabulku jsem viděl v manuálu, ale nic použitelnýho jsem z ní nevyčetl. Není ke konkrétnímu modelu disku a uvádí už třetí verzi údaje o počtu hlaviček.

[quote=trodas;307441]Je skoro nemozne, aby auto-detekce nejela... ale co uz.
Ta polozka "WRITE PRECOMPENSATION" je jen ON/OFF ... nebo mas nejake moznosti?

Co ti brani nastavit jak ti pisou, 16383 cylyndru, 3 hlavicky a 63 sektoru na trak?
Kapacita se samo bude lisit. Vyrobci uvadi mega jako 1000 a ne 1024 a giga pak jako 1000 mega a ne 1024, cimz se realna kapacita disku vzdy snizi.
Na kolik se snizila tobe po zadani uvedeneho?[/quote]
Za ty roky, co už si hraju s kompíkama jsem se přesvědčil, že nic není nemožné ;)
U PRECOMP. mě nechá zadat číslo, ale nepíše povolený rozsah.
Nebrání mi nic, ale MAXIMUM CAPACITY se pak vypočte na 1585Mb.
Tenhle trik výrobců samozřejmě znám.

Napadlo mě, když je v biosu SECTORS a výrobce uvádí Sect/Track, spočítat sektory jako počet stop * počet sect. na stopu. Jenže už když vezmu počet cylindrů, vyjde mi hausnumero, který ani trochu nezapadá do rozsahu 0-255 :-/
johny__g (6387)|28.10.2009 09:02
A co vykašlat se na BIOS a nechat OS si disk najít sám? Nefunguje? Předpokládám že máš win XP a ten disk není jako systémovej.
Aktualizaci BIOSu desky jsi zkoušel?
Ještě je tu jedna možnost, ten disk je částečně KO taky, stejně jako notebook.
pabouk. (16)|28.10.2009 10:16
[quote=johny__g;307457]A co vykašlat se na BIOS a nechat OS si disk najít sám? Nefunguje? Předpokládám že máš win XP a ten disk není jako systémovej.
Aktualizaci BIOSu desky jsi zkoušel?
Ještě je tu jedna možnost, ten disk je částečně KO taky, stejně jako notebook.[/quote]

A to lze? Doposud jsem se domníval, že interní disky musí být nejdřív identifikované v BIOSu a až potom je může najít OS.
Byla by to zajímavá varianta a pro mě i přijatelná. Nakonec, bootovat z něj nepotřebuju a stačilo by, aby ho OS bral jako jakékoli obyčejné zařízení. Bohužel to nefunguje.
V desktopu mám Ubuntu 9.04 na disku rozděleným na ext4(systémový), swap a NTFS pro data. Na tom HDD z notebooku je WinXP rozdělený na NTFS(systémový) a NTFS pro data.
Poslední verze BIOSu vyšla někdy v roce 2004 a ta tam je.
Tahle možnost mě taky napadla, ale doufám, že je to spíš v zastaralosti desky. Notebook totiž, než se úplně odporoučel, občas naběhl až do systému(bez grafiky, pouze se zvukem). Systém z disku tedy pořád bootoval. I když ta možnost, že si s sebou deska v záchvatu agónie nakonec vzala i disk, tu pořád je :(
pabouk. (16)|28.10.2009 10:33
Ještě poznámka: Jedná se o Ultra ATA disk. Redukce je tedy z malého IDE na velký IDE řadič. Všechna ostatní zařízení v počítači (1xHDD a 2xDVD) jsou také Ultra ATA.
johny__g (6387)|28.10.2009 11:12
Redukci máš zapojenou dobře, tedy pin 1 na redukci odpovídá pinu 1 na disku? Napájení máš zapojené? Už sem měl v ruce redukci, která neměla klíč a šla zapojit i opačně, disk se pak samozřejmě v BIOSu nenačetl. Kabel jsi jiný zkoušel?
EditorPO (2819)|28.10.2009 11:28
[quote=pabouk.;307454] Tu druhou tabulku jsem viděl v manuálu, ale nic použitelnýho jsem z ní nevyčetl. Není ke konkrétnímu modelu disku a uvádí už třetí verzi údaje o počtu hlaviček.
Napadlo mě, když je v biosu SECTORS a výrobce uvádí Sect/Track, spočítat sektory jako počet stop * počet sect. na stopu. Jenže už když vezmu počet cylindrů, vyjde mi hausnumero, který ani trochu nezapadá do rozsahu 0-255 :-/[/quote]
Ta tabulka je presne k tvojmu disku, pouzijes stlpcek pre kapacitu 80GB. Ak to nie je ono, tak si potom zle identifikoval disk. Skus odfotit disk a jeho stitok.

V prilohe mas dokument specifikacie celej rady T5K1OO. Druhy dokument sa tyka sice assembleru, ale od strany 54 je pekna pasaz o strukture HDD. Snad ta to bude inspirovat. BIOS pouziva fyzicke rozdelenie disku.

Este dotaz ohladom zapojenia disku v PC. Mas ho na samostatnom datovom kabli? Jumpre daj na master a disk pripoj na koniec datoveho kablu. Taktiez vyskusaj nastavenie CS (cable select).
Dojigiri (1629)|28.10.2009 11:44
Je každopádně divný, že autodetekce nefunguje. Jaký možnosti máš pod Type? Pokud je tam LBA zvol ho.

Jinak v CHS modu by asi mělo být nastaveno podle disku 16383 cyl, 16 heads, 63 sectors (což dá výslednou kapacitu 8 GB, což je limit v CHS modu - v principu lze sice nastavovat i větší čísla, což můžeš zkusit, ovšem v CHS modu nelze větší čísla uložit do partition table, proto tento limit v CHS modu - u větších disků je právě z toho důvodu potřeba používat LBA).

Dále nastav LBA Mode na Auto (nebo enabled jestli to tam je, v manuálu desky to není moc dobře popsaný co tam všechno lze), a i když bude kapacita 8 GB, zkus ho spustit ve Windows a podívat se na něj, jakou bude mít ve Windows kapacitu (Windows může obejít bios a zobrazovat velikost disku správně - i když zase je otázka z čeho by to poznal když nefunguje autodetekce).

Pro 80 GB by vycházelo nastavit např. cca 16383 C, 63 S, 151 H což můžeš zkusit jestli to pomůže.
pabouk. (16)|28.10.2009 12:46
[quote=johny__g;307497]Redukci máš zapojenou dobře, tedy pin 1 na redukci odpovídá pinu 1 na disku? Napájení máš zapojené? Už sem měl v ruce redukci, která neměla klíč a šla zapojit i opačně, disk se pak samozřejmě v BIOSu nenačetl. Kabel jsi jiný zkoušel?[/quote]

Mám, dával jsem bacha, abych mu nepřivedl napájení na datový pin. Asi by neměl radost ;)
Kabel je 80-žilový a měl by být OK, doteď na něm běžela CD-RW mechanika. 40-žilový hádám nemá smysl zkoušet.
pabouk. (16)|28.10.2009 13:21
[quote=EditorPO;307511]Ta tabulka je presne k tvojmu disku, pouzijes stlpcek pre kapacitu 80GB. Ak to nie je ono, tak si potom zle identifikoval disk. Skus odfotit disk a jeho stitok.

V prilohe mas dokument specifikacie celej rady T5K1OO. Druhy dokument sa tyka sice assembleru, ale od strany 54 je pekna pasaz o strukture HDD. Snad ta to bude inspirovat. BIOS pouziva fyzicke rozdelenie disku.[/quote]

Jj, špatně jsem koukal. Model disku souhlasí. Jen nevím proč v T5K100_ig.pdf uvádí 3 hlavičky(asi překlep).

[quote=EditorPO;307511]Este dotaz ohladom zapojenia disku v PC. Mas ho na samostatnom datovom kabli? Jumpre daj na master a disk pripoj na koniec datoveho kablu. Taktiez vyskusaj nastavenie CS (cable select).[/quote]

Teď ho mám jako Secondary Slave na konci kabelu, společně s DVD. Dát ho na samotnej kabel jako Secondary Master i CS jsem už zkoušel. Málo platný.
pabouk. (16)|28.10.2009 13:58
[quote=Dojigiri;307520]Je každopádně divný, že autodetekce nefunguje. Jaký možnosti máš pod Type? Pokud je tam LBA zvol ho.[/quote]
User, Auto, AMR, ATAPI a nějaký předvolený nastavení. LBA mám On/Off v Type:User, ale s tím si nijak nepomůžu.

[quote=Dojigiri;307520]Jinak v CHS modu by asi mělo být nastaveno podle disku 16383 cyl, 16 heads, 63 sectors (což dá výslednou kapacitu 8 GB, což je limit v CHS modu - v principu lze sice nastavovat i větší čísla, což můžeš zkusit, ovšem v CHS modu nelze větší čísla uložit do partition table, proto tento limit v CHS modu - u větších disků je právě z toho důvodu potřeba používat LBA).

Dále nastav LBA Mode na Auto (nebo enabled jestli to tam je, v manuálu desky to není moc dobře popsaný co tam všechno lze), a i když bude kapacita 8 GB, zkus ho spustit ve Windows a podívat se na něj, jakou bude mít ve Windows kapacitu (Windows může obejít bios a zobrazovat velikost disku správně - i když zase je otázka z čeho by to poznal když nefunguje autodetekce).[/quote]
Jako Primary Master tam šlape s autodetekcí 40GB IBM Deskstar, takže disky nad 8GB zvládá. Zas tak stará deska to není.

[quote=Dojigiri;307520]Pro 80 GB by vycházelo nastavit např. cca 16383 C, 63 S, 151 H což můžeš zkusit jestli to pomůže.[/quote]
To mě taky napadlo, zvýšit počet cylindrů nebo hlaviček. Ale když si ty hodnoty vycucám z prstu, tak to hádám chodit nebude. Navíc si myslím, že když k těm datům bude přistupovat pomocí nějakých natipovaných hodnot, nepřečte nic smysluplnýho.
trodas (1753)|28.10.2009 14:04
Muze a nemusi byt. Zkus to. Protoze cisla v biosu jsou casto hausnumera, ke kterym se pristupuje proto, aby se obesly problemy s max. 65536 cylindry na disku...

[quote]Jen nevím proč v T5K100_ig.pdf uvádí 3 hlavičky(asi překlep).[/quote]

Tak jsem si vsiml, ze nahore uvadis:

[quote]Na stránkách výrobce jsem v guidu našel, že mám k tomuhle modelu zadat 16383CYL. 3HEADS.[/quote]

...a ja tam vidim take 3 hlavicky, takze to asi preklep neni, ale je to jedno z tech "hausnumer" aby BIOS disk "sezral"... Protoze se tu objevila spekulace o tom, ze muze byt spatny - mas moznost ho zkusit na jine desce? Pripadne odkud jsi, treba je nekdo pobliz... ;)
EditorPO (2819)|28.10.2009 15:08
[quote=pabouk.;307555]Teď ho mám jako Secondary Slave na konci kabelu, společně s DVD. Dát ho na samotnej kabel jako Secondary Master i CS jsem už zkoušel. Málo platný.[/quote]
Na konci kabla ma byt Master.

Nemas v BIOSE polozku autodetekcie HDD? Bud ako samostatnu na uvodnej obrazovke, alebo pod prvou, kde je zoznam vsetkych mechanik (Teraz mi nenapada ako sa ta polozka nazyva).
pabouk. (16)|28.10.2009 19:19
[quote=trodas;307573]Muze a nemusi byt. Zkus to. Protoze cisla v biosu jsou casto hausnumera, ke kterym se pristupuje proto, aby se obesly problemy s max. 65536 cylindry na disku...

Tak jsem si vsiml, ze nahore uvadis:

...a ja tam vidim take 3 hlavicky, takze to asi preklep neni, ale je to jedno z tech "hausnumer" aby BIOS disk "sezral"... Protoze se tu objevila spekulace o tom, ze muze byt spatny - mas moznost ho zkusit na jine desce? Pripadne odkud jsi, treba je nekdo pobliz... ;)[/quote]

Zkusil jsem tam tedy nabušit hodnoty z HDD, tj. 16383C 16H 63S/T, ignorujíce maximum capacity. Po restartu BIOS dlouho premyslel, pak udelal dalsi restart a napsal "Secondary Slave HDD Error".
Totéž mi napsal, když jsem se pokusil obšlehnout a zdvojnásobit hodnoty z jeho staršího bratříčka (IBM Deskstar IC35L040AVER07), který běží na vedlejší kšandě.
Zkouška na jiné desce je plánovaná na víkend. Snad ho najde a dozvím se od níkonečně nějaký rozumný čísla.
pabouk. (16)|28.10.2009 19:27
[quote=EditorPO;307604]Na konci kabla ma byt Master.

Nemas v BIOSE polozku autodetekcie HDD? Bud ako samostatnu na uvodnej obrazovke, alebo pod prvou, kde je zoznam vsetkych mechanik (Teraz mi nenapada ako sa ta polozka nazyva).[/quote]
To má nějaké opodstatnění nebo tam má být jen z konvence? Na druhé kšandě mám totiž taky Master uprostřed, abych měl jako Master HDD a aby se mi to všechno vešlo do bedny.

Autodetekci mám samozřejmě nastavenou. U všech 4 zařízení.
EditorPO (2819)|28.10.2009 23:26
[quote=pabouk.;307702]To má nějaké opodstatnění nebo tam má být jen z konvence? Na druhé kšandě mám totiž taky Master uprostřed, abych měl jako Master HDD a aby se mi to všechno vešlo do bedny.
Autodetekci mám samozřejmě nastavenou. U všech 4 zařízení.[/quote]
Je to standard. Master sa dava na koniec kabla, slave je uprostred. Ked mas napriklad nastavene "cable select", tak BIOS bude disk detekovat podla jeho umiestnenia na kabli. Ak mas original kable k tej doske, tak by to malo byt na nich napisane.

Citam, ze mas 4 zariadenia, teda ten Hitachi je spolu s inym zariadenim na rovnakom kabli. Skus vsetky mechaniky a HDD odpojit. Pripoj len Hitachi. Skus vsetky nastavenia (master/slave/cs), samozrejme s odpovedajucim pripojenim na spravnu poziciu na kabli. Vyskusaj IDE1 aj IDE2.

Prave som pozeral do manualu. Mas tento model s 3x IDE? Nespominal si nic podrobnejsie o modeli dosky v prvom poste.



Ak ten Hitachi pripajas do IDE3, tak ho musis mat v BIOSe zapnuty (v casti "Integrated Peripherals").
Logout (4018)|28.10.2009 23:43
V podstatě to vyplývá z toho, že pokud máš jedno zařízení na kabelu, tak se chová jako "skoromaster" - a v tu chvíli musí bejt na konci kabelu (kvůli odrazům na vodičích). Tak aby se nezměnila jeho role v okamžiku, kdy připojíš druhej HDD.

Nicméně pokud Ti to takhle funguje, neni důvod to prohazovat.
pabouk. (16)|3.11.2009 08:57
[quote=EditorPO;307832]
Citam, ze mas 4 zariadenia, teda ten Hitachi je spolu s inym zariadenim na rovnakom kabli. Skus vsetky mechaniky a HDD odpojit. Pripoj len Hitachi. Skus vsetky nastavenia (master/slave/cs), samozrejme s odpovedajucim pripojenim na spravnu poziciu na kabli. Vyskusaj IDE1 aj IDE2.

Ak ten Hitachi pripajas do IDE3, tak ho musis mat v BIOSe zapnuty (v casti "Integrated Peripherals").[/quote]

Tak jsem zkoušel výše uvedené a marně. Totéž i na kámošovo desce.
IDE3 nemá, ale to už je asi stejně fuk. Vypadá to, že to má za sebou.

Ještě zkusím jeden marný pokus s takovou tou fíčurkou do USB a pak mu dám sbohem.
antonbaby (65)|27.11.2009 17:06
nevim, jestli ti to pomuze, ja mam USB kabel na velke i male idcka a pripojeni s tim je ok. jen nekdy se muze stat, ze komp ten disk nevidi, nebo nevidi celej. najed si do spravy pocitace, do spravy disku a tam to musi byt. cela hodnota disku. muzes to i dat zformatovat,
antonbaby (65)|27.11.2009 17:09
jian je samozremosti, ze se disky hadaji mezi sebou, ale jen v pripade, ze je mas nespravne nastavene, tedy master a slave. a spatne zapojene.
vitko (2)|8.11.2017 11:17
Prosim vas neviem ako sem dam obrazok tak to sem napišem ale pri inštalacii windowsu mi vyhodi okienko a piše "System windows zisti, že systemova oblast EFI bola naformatovana na system suborov NTFS. Formatujte systemovu oblast EFI na system suborov FAT 32 a znovu spustite inšetalaciu." prosim poradte čo mam robit :/ Dakujem
zsdx (2098)|8.11.2017 11:25
Pokud je to mozne, smazni vsechny oddily z disku a instalator si je vytvori znovu a korektne.
Neni-li, postupuj dle instrukci z hlasky - tedy naformatuj oddil na FAT32 treba v diskpartu.
vitko (2)|8.11.2017 11:52
[QUOTE=zsdx;592786]Pokud je to mozne, smazni vsechny oddily z disku a instalator si je vytvori znovu a korektne.
Neni-li, postupuj dle instrukci z hlasky - tedy naformatuj oddil na FAT32 treba v diskpartu.[/QUOTE]

Nazdar len ja neviem kde sa to robi v biose :( nevieš mi dat niaku cestu že jak to spravit prosim prosim :(
zsdx (2098)|8.11.2017 13:11
Ja tedy nevim, ze by cestina (byt bez diakritiky) byla tak odlisna od slovenciny, aby ti unikal vyznam psaneho textu...
O BIOSe nikde nepisu, vse udelas v instalacnim programu Windows po startu (bootu) z instalacniho media - A) primo, B) diskpart po Shift-F10