Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

FAQ: PC se samo restartuje, je nestabilní - co může být příčinou?

mech13 (5526)|18.1.2007 12:09
Než vznesete dotaz ohledně nestability vašeho miláčka, řiďte se, prosím, následujícími body:

1) Přetaktování
Jestliže je počítač nestabilní, nejprve vypněte veškeré přetaktování a nastavte v BIOSu defaultní hodnoty. Jednoduše vše uveďte do stavu, který nabízí minimální příležitost ke vzniku chyb.

2) Teploty
Zkontrolujte teploty jednotlivých komponent Vašeho PC, konkrétně CPU, GPU, HDD, Chipset... Je PC dobře chlazeno? Nepřehřívá se? (v tomto bodu vám může dobře posloužit například SpeedFan nebo některá z verzí Everestu)

3) Kondenzátory a prach
Podívejte se na elektrolytické kondenzátory základní desky, zda nejsou nafouklé nebo vyteklé. Není Váš počítač abnormálně zanesen prachem a nečistotami? Velké množství zejména jemného prachu může způsobit velké problémy, v extrémních případech může zapříčinit i zkrat!

4) Kontakty
Pro jistotu překontrolujte, zda jsou v počítači v pořádku všechny kabely a zejména kontakty. Často se objevují problémy s rozdvojkami napájení, které mívají vůli a způsobují kolísání/výpadky napájení (např. napájení HDD), nebo se objevují problémy s poškozenými "zlámanými" IDE kabely.

5) Napájení
Máte dostatečně dimenzovaný zdroj? Máte ve svém počítači použit kvalitní značkový zdroj, nebo levný a nekvalitní? - Zdroj je třeba nepodceňovat a samovolné restarty během zátěže často bývají způsobeny přetížením zdroje. Používání PC s takto přetíženým zdrojem může být velkým hazardováním, neboť některé nekvalitní zdroje mohou při svém "odchodu" trvale poškodit i další Vaše komponenty!!! Celkem důležitá je také elektroinstalace ve Vašem domě. Hliníkové vedení není to pravé ořechové.

6) Paměti
Velmi častým problémem bývají chyby operační paměti. Stáhněte si Memtest, vypalte jej na CD, z CD nabootujte a nechte minimálně 2 hodiny běžet test. Během testu se nesmí objevit jediná chyba. Test běží v nekonečné smyčce, je potřeba ho ukončit ručně. Pokud se objeví chyby, zkuste RAMky vyjmout ze slotů, očistit je, pak očistit i samotné sloty, vložit je zpět a test opakovat. Často pomůže i snížení frekvencí či zvýšení latencí (pokud je možnost, použijte SPD). Pokud se i přes všechnu snahu chyby dále objevují, je potřeba RAMku vyměnit.

7) Periferie
Odpojte všechny nepotřebné periferní zařízení jako jsou tiskárny, scanery, webkamery, herní ovladače a další. Pokud možno, odinstalujte i jejich obslužný software. I taková nevinná webkamera v kombinaci se špatným softwarem může způsobit velké problémy.

8) Software
Máte legální Windows (Windows XP) se všemi aktualizacemi a především pak včetně SP2? Máte nejnovější (a pokud možno WHQL certifikované) ovladače? Nemáte systém zavirován - napaden SPAMem? -Zkontrolujte běžící procesy, případně prohlédněte programy spouštěné po startu Windows. Pokud máte podezření, že Váš systém není v dobré kondici, proveďte novou instalaci operačního systému. Máte poslední verzi BIOSu na základní desce? Problémy s nestabilitou často řeší nový BIOS. Jeho aktualizaci hledejte na stránkách výrobce Vaší základní desky.

9) Pevný disk
Zkontrolujte pomocí SMART analýzy konzistenci Vašeho pevného disku (lze použít například SpeedFan)

10) Poslední pomoc
Pokud jste se dostali až k tomuto bodu a problém přetrvává, je velká pravděpodobnost, že Vám selhává hardware. Jestliže se v počítačích příliš nevyznáte, zde nejspíš Vaše snažení končí a budete muset požádat o pomoc někoho povolanějšího. Pokud se ale snadno nevzdáváte, můžete se pokusit o rozjetí PC v "minimalní konfiguraci" - tedy pouze základní deska, procesor, jeden paměťový modul, grafická karta a jeden pevný disk, na kterém je operační systém. Jinými slovy: vše nepotřebné odpojte - DVD, FDD, zvuková karta, síťová karta atd. Pro jistotu ještě uveďte BIOS do výchozího nastavení (Zvolte v Biosu položku "LOAD DEFAULTS", nebo na základní desce najděte jumper "CLEAR CMOS" (CMOS CLR), v nejhorším odpojte základní desku od el. energie a na pár minut ze základní desky vyjměte baterii). Pokud máte více paměťových modulů, postupně je vystřídejte všechny ve všech paměťových slotech, které Vaše základní deska má. Klidně i na nižší frekvenci, než pro jakou jsou certifikované (ano, i to někdy způsobuje nestabilitu...). Nezapomeňte zakázat i zařízení integrované na základní desce. Ty se většinou vypínají v BIOSu, v části "INTEGRATED PERIPHERALS". Takže na základní desce vypněte sériový a paralelní port, zvukovou kartu, řadič FDD, nepotřebné přídavné IDE řadiče apod.

Jestli se Vaše PC nechová stabilně ani v "minimalní konfiguraci", tak by nyní bylo nejlepší sehnat si, například od dobrého známého, počítač, s co nejpodobnější konfigurací jakou vlastníte (stejná platforma - Intel socket 478/LGA775, AMD socket 462/754/939/AM2, stejné paměti - DDR/DDR2, stejné grafické porty - AGP/PCI-E...) a postupně začít měnit jednotlivé komponenty, dokud neodhalíte tu konkrétní špatnou... Nejlépe by bylo měnit komponety v tomto pořadí: zdroj, paměti, grafická karta, procesor - pokud desky podporují stejné procesory (POZOR! nutné ověřit! např. socket 478: P4 FSB400 a FSB800 určitě zaměnit nepůjdou, přestože do patic vzájemně pasují!). Z těchto pokusů by Vám měla vyplynout vadná komponenta.

Stabilitu počítače můžete ověřovat například pomocí Prime95. Pokud vlastníte jednojádrový procesor, spustit jednou, s dvoujádrovým (Intel Core Duo, Core 2 Duo, AMD X2) je potřeba spustit program souběžně dvakrát. Po cca 8-10 hodinách můžete svůj počítač prohlásit za PRIME-STABLE (pozor, Prime95 nezatěžuje grafickou kartu, tu je nutno testovat zvlášť například pomocí programu 3DMark 200X spuštěného ve smyčce).

Pokud se rozhodnete, že využijete pomoc a zkušeností uživatelů tohoto fóra, vždy, prosím, uvádějte co nejpřesnější popis Vaší kompletní sestavy včetně zdroje a periferních zařízení. Co nejlépe a nejpřesněji popište závadu i včetně toho, kdy se projevila poprvé atd. Problémy s nestabilitou PC jako celku, prosím, směřujte vždy do sekce "Problémy s PC (HW/SW) a jejich řešení".