Favicon Svetmobilne.cz  Svět mobilně Favicon Svetaudia.cz  Svět audia Favicon TVFreak.cz  TV Freak   Fórum Favicon Digimanie.cz  Digimanie   Fórum   Galerie
Zobrazené výsledky: 1 až 10 z 10

Téma: Lze externí USB disk jako systémový?

Nováček
    Registrace
    Dec 2009

Ahoj,
    mám dotaz:

Odešel mi v ntb disk a zvažuju, zda - již trochu zbytečně koupit zastaralý ata/100 nebo zkusit použít jako systémový disk externí disk přes usb.
    Nejsem si ovšem jistý, jestli nepřehlížím nějaký zásadní detail, jako třeba že to bude moc pomalé, nebo že to nepůjde vůbec.
    Mohl by se k tomu prosím někdo vyjádřit?

ntb: Copaq Evo N610c (http://h18000.www1.hp.com/products/q...ard%20Features)
    Dva USB 2.0 sloty má...

Půjde to vůbec?
    Nebude to pomalé?
    S jak velkým externím diskem zvládne vůbec MB pracovat?

Díky za nápady

Honzyk
    Odpovídat lze po přihlášení

Čestný člen Avatar uživatele johny__g
    Registrace
    Sep 2007

Umí vůbec notebook bootovat z USB? Mělo by se to nastavit v BIOSu. Pomalé to bude určitě, nepohodlné taky, nevím jak se bude tvářit externí disk na nonstop provoz (ohledně zahřívání). Jestli myslíš flashdisk, tak ten by to nepřežil určitě. Osobně bych raději těch pár stovek obětoval a sehnal PATA disk.
    Ještě mě napadá, pokud chceš obětovat ten externí disk, není náhodou také PATA? Že bys ho jen vykuchal a dal do notebooku.

Moderátor Avatar uživatele speedsnail
    Registrace
    May 2006

Ten notebook má procesor P4M, takže sám o sobě bude mrtě pomalý a výdrž na baterie předpokládám zoufalá. Investovat do staršího PATA disku mi nepřijde rozumná, snad jedině nějakou bazarovou nouzovku (20-40Gb) za pár stovek, případně pokud vlastníte klasický 3.5 ATA disk a nepotřebujete notebook přenášet, tak použít tuto redukci.

USB disk jak už bylo řečeno je nevhodný a vůbec (pokud ntb vůbec umí bootovat z USB) bych nejdřív vyzkoušel použitelnost tohoto řešení. Mám obavu že to nebude použitelné, USB má velkou režii na přenos (zatěžuje procesor, který je i bez toho zoufale slabý), přenosové rychlosti by sice jakž takž stačily, ale latence je dost velká. Reakce PC budou pomalé.

StD StD je offline
    Starousedlík SHW Avatar uživatele StD
    Registrace
    Feb 2007

Válí se mi tu jeden 2.5" 10GB PATA z Vaia (Hitachi), pokud je zájem. Nahradil jsem ho 80GB za pětikilo v ještě pomalejším stroji (P3 700MHz). Dávat cokoli externího je podle mne ptákovina.
    Naposledy upraveno uživatelem StD: 02-12-2009 v 17:57

Čestný člen Avatar uživatele johny__g
    Registrace
    Sep 2007

Citace Původně odesláno od speedsnail Zobrazit příspěvek
    ... případně pokud vlastníte klasický 3.5 ATA disk a nepotřebujete notebook přenášet, tak použít tuto redukci.
    Mám dojem že ta redukce by nepomohla, ta slouží k připojení 2,5" disku k desktop PC (na IDE kabel). Redukci pro připojení 3,5" disku k notebooku jsem asi neviděl.

Moderátor Avatar uživatele speedsnail
    Registrace
    May 2006

Citace Původně odesláno od johny__g Zobrazit příspěvek
    Mám dojem že ta redukce by nepomohla,
    Já jsem ale vemeno.. johny__g má samozřejmě pravdu. Byla by potřeba opačná redukce a tu jsem nikde nenašel.

Nováček
    Registrace
    Dec 2009

Citace Původně odesláno od johny__g Zobrazit příspěvek
    Umí vůbec notebook bootovat z USB?
    Bootovat z USB umí, ale jak to tak čtu, tak to asi není dobrý nápad no.
    Primárně jsem se chtěl vyhnout tomu, abych investoval do disku, který jinde než v tom starém ntb stejně už nepoužiju, proto nápad s externím.
    Zkusím najít nějaký bazarový kousek.

Díky za komentáře pánové!

Moderátor / Poděs SHW Avatar uživatele ICEBOSS
    Registrace
    May 2006

disk do USB bude strasne pomaly... ale fakt zoufale. sviznosti odezvy pres ATA se to nevyrovna.

Starousedlík SHW / Pilot TMF Avatar uživatele EditorPO
    Registrace
    May 2006

Mám taký dojem, že win sa na externý disk nedá nainštalovať. Ak sa to ovšem nedá obísť nejakou emuláciou v BIOSe, že externý USB disk sa bude tváriť ako interný.

Starousedlík SHW Avatar uživatele xmarek
    Registrace
    May 2008

Citace Původně odesláno od EditorPO Zobrazit příspěvek
    Ak sa to ovšem nedá obísť nejakou emuláciou v BIOSe, že externý USB disk sa bude tváriť ako interný.
    Nedávno jsem se o něco podobného pokoušel s Win98. Potřeboval jsem tento stařičký systém s důvodu DOSovského přístupu na LPT port. V BIOSu jsem si zapl butování s flash a na flash jsem si dal DOS s ovládačem pro CD rom. Vše probíhalo dobře do té doby než mi to spadlo na nějakou vyjímku v paměti. Otázkou zůstává zda to nebylo způsobeno příliž novým hardwarem pro Win98. Přece jen dual core nebyl v té době k mání.

Každopádně bych takový způsob na běžnou práci taky moc neporučoval už z důvodu zmíněných rychlostí. (USB2 má max. 480Mbitů a to nemluvím o rychlosti přístupu apod.)

Podobná témata

1. 3,5" HDD SATA: Jaký systémový disk min. 1TB
    Od HFX9 v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 8
    Poslední příspěvek: 05-10-2011, 07:13
  2. SSD: Má smysl systémový disk MLC SSD
    Od Misacek v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 3
    Poslední příspěvek: 28-02-2011, 10:41
  3. 3,5" HDD SATA: Který z disků zvolit jako systémový?
    Od pepos01 v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 1
    Poslední příspěvek: 05-09-2010, 23:00
  4. 3,5" HDD SATA: Vybiram systemovy disk(y)
    Od dj.best v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 11
    Poslední příspěvek: 07-05-2007, 21:06
  5. Boxy pro HDD: 2.5" SATA jako externi disk
    Od mikrogen v sekci HDD, boxy, SSD
    Reakcí: 9
    Poslední příspěvek: 28-10-2006, 12:29