reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hluk boxovaného chladiče

Zpjevy (92)|2.1.2010 17:40
jednou mě takhle zajímalo, co mi dělá ve skříni největší rámus, tak jsem postupně vytahoval všechny větráky. Myslel jsem, že skončím u aktivního chladiče na Sapphire HD 3650, ale nakonec se ukázalo, že po vytažení větráku na chladiči procesoru bylo úplné ticho. Je tam boxovaný AMD na Athlonu 64 X2 4600+, nemám přetaktováno ani s tím nepočítám. Mám doma jeden nepoužitý 90mm AC větrák, tak mě napadlo, jestli by šel vyměnit. S 'redukcí' rozměru bych si nějak poradil, ale nevím jak by to bylo s konektorem na desce (3 vs. 4pin). Byl by to problém? Dřív než mi to někdo napíše-vím, že tohle není optimální řešení, ale tichý chladič zatím není koupit za co, toto by bylo dočasné řešení.
hl.hl (1387)|2.1.2010 17:43
[quote=Zpjevy;333587]jednou mě takhle zajímalo, co mi dělá ve skříni největší rámus, tak jsem postupně vytahoval všechny větráky. Myslel jsem, že skončím u aktivního chladiče na Sapphire HD 3650, ale nakonec se ukázalo, že po vytažení větráku na chladiči procesoru bylo úplné ticho. Je tam boxovaný AMD na Athlonu 64 X2 4600+, nemám přetaktováno ani s tím nepočítám. Mám doma jeden nepoužitý 90mm AC větrák, tak mě napadlo, jestli by šel vyměnit. S 'redukcí' rozměru bych si nějak poradil, ale nevím jak by to bylo s konektorem na desce (3 vs. 4pin). Byl by to problém? Dřív než mi to někdo napíše-vím, že tohle není optimální řešení, ale tichý chladič zatím není koupit za co, toto by bylo dočasné řešení.[/quote]

Pojede to bez PWM regulace ale pojede.
jrx (1880)|2.1.2010 17:44



S kompatibilitou 3pin na 4pin a naopak není problém
Zpjevy (92)|2.1.2010 19:03
Děkuji za odpovědi, vyměněno a vše funguje
Logout (4018)|2.1.2010 20:57
Akorát neregulovanej AC taky dělá časem dost velkej rámus. Doporučuju zredukovat deskou, speedfanem, nebo nejlíp hardwarovým regulátorkem (občas se sežene prodlužka na větrákovej konektor s odporem za pár korun, nebo tušim od primecooleru reostat cca za 70kč).
|Mio| (1333)|2.1.2010 21:34
Ale vzdyt je normalne regulovanej, na PWM staci dva vodice, treti je cidlo otacek.

Dobre to udelal, akorat by me zajimala te "redukce", vyfot nam to at se pokochame :-)
Logout (4018)|2.1.2010 21:52
PWM konektor má čtyři vodiče - první dva jsou 12V a GND, PWM signál jde po čtvrtym vodiči. Není to tak, že by po prvním vodiči šel rovnou PWM modulovanejch 12V.
Viz
http://www.formfactors.org/developer%5Cspecs%5CREV1_2_Public.pdf

Jinak co se týče redukce, já jsem běžně šrouboval 80mm větráky na 60mm chladiče - pořádnym vrutem za jeden roh mezi žebra chladiče a krásně to drželo bez sebemenších vibrací. Popř. k tomu pár kartónů pro usměrnění proudu vzduchu. Fotku ale bohužel (nebo naštěstí, nevypadalo to nic moc :-)?) nemam.
Zpjevy (92)|3.1.2010 10:42
no večer sem to pak vrátil zpátky, dělalo to ještě větší rámus.. ale teď to bylo spíš aerodynamickým hlukem, ten boxovanej větrák už to má za sebou.. mohl by mi někdo poradit s tou regulací? ve speedfanu měním ty procenta na záložce 'Readings', ale nemění se rychlost, teploty, nic.. btw teď to zkouším na původním větráku
odb (505)|3.1.2010 11:50
Mas vobec zapnutu regulaciu otacok ventilatora v BIOSe? AMD box chladic nieje najtichsi ale zase na Athlonu 64 X2 4600+ nemoze robit velky hluk. Ake otacky ma ventilator vo speedfane, ked na PC nic nerobis, popripade a j teploty? Tipol by som, ze nemas dobre nastavenu regulaciu otacok v BIOSe. Na AMD doskach (BIOS) je regulacia trochu blbsie vyriesena ako na Intel doskach). Aku mas zakladnu dosku?
Logout (4018)|3.1.2010 12:21
odb: trochu OT, ale regulace větráčků neni záležitost AMD/Intel, jako spíš výrobce desky.
A některý AMD boxy dělaj dost rámus i zregulovaný. Nicméně AC by měl bejt zregulovanej tichej, takže pokud dělal velkej rámus, tak zcela určitě zregulovanej větrák nemáš, v tom souhlas s odb :-).
odb (505)|3.1.2010 12:40
to logout : mas pravdu nenapisal som to najstastnejsie. Je to otazka vyrobcov dosiek.

Pri niektorych AMD doskach byvaju 3 moznosti nastavena regulacie - diabled, DC a PWM. Osobne som mal vzdy problem s fungovanim PWM a nastavoval som DC regulaciu. Na doske ASUS, co mam teraz k dispozicii je to jednoduchsie a je tam polozka Q-Fan Controller, staci ju nastavit na Enabled. Nieje najtichsi ale hluk sa radikalne znizi a najhlucnejsou komponentou sa stane chladic na GK 7300GT. Celkovy hluk je ale dost nizky. Otacky zregulovaneho ventilatora su zhruba 1500 ot/min. Ak je povolene aj CnQ a aj funguje , tak by box na Athlon 64 X2 4600+ nemal byt v idle nejak extra hlucny. Nikdy som nemal problem s AMD box chladicmi aby boli hlucne ale pri takom Athlone 64 X2 6000+ si to viem predstavit.
Richmond (8084)|3.1.2010 13:13
[quote=odb;333804]Pri niektorych AMD doskach byvaju 3 moznosti nastavena regulacie - diabled, DC a PWM.[/quote]
Nastav CPU Q-Fan Type: PWM, CPU Q-Fan Control: Enabled, CPU Q-Fan Profile: Silent nebo Optimal, otacky by se mely drzet kolem 1.200-2.300 podle zatizeni cpu ;)
16cmfan (2153)|3.1.2010 14:19
[quote=Zpjevy;333763]no večer sem to pak vrátil zpátky, dělalo to ještě větší rámus.. ale teď to bylo spíš aerodynamickým hlukem, ten boxovanej větrák už to má za sebou.. mohl by mi někdo poradit s tou regulací? ve speedfanu měním ty procenta na záložce 'Readings', ale nemění se rychlost, teploty, nic.. btw teď to zkouším na původním větráku[/quote]

Jakou máš presne desku ? Máš tam nejnovejsi Bios ?
Jakej presne mas vetrak ten 92mm ? když neni pwm, tak ho asi nezregulujes(ani muj AF8L) nemužu zregulovat ale taky ho vubec neslysim.... takže nevim, investice cca par stovek by te zabila ? Mel bys tichej chladic za malo penez
VLAN (656)|3.1.2010 14:54
[quote=16cmfan;333834]Jakou máš presne desku ? Máš tam nejnovejsi Bios ?
Jakej presne mas vetrak ten 92mm ? když neni pwm, tak ho asi nezregulujes(ani muj AF8L) nemužu zregulovat ale taky ho vubec neslysim.... takže nevim, investice cca par stovek by te zabila ? Mel bys tichej chladic za malo penez[/quote]

Proč myslíš že by ho nezreguloval? dá se zreglovat normálně, buď pomocí ULNA, nebo pomocí BIOSU či SW, je to pouze na něm jak se rozhodne. egulace je nejjednodužší způsob jak si vytvořit tižší PC.
16cmfan (2153)|3.1.2010 15:17
[quote=VLAN;333849]Proč myslíš že by ho nezreguloval? dá se zreglovat normálně, buď pomocí ULNA, nebo pomocí BIOSU či SW, je to pouze na něm jak se rozhodne. egulace je nejjednodužší způsob jak si vytvořit tižší PC.[/quote]

To jo ale ja ho mam taky a nejde zregulovat a to sem skousel Sys_Fan 1/2 a Power_Fan nevim, on ma snad jinou desku, kterou Speedfan rozezná lip a pujde mu to
Zpjevy (92)|3.1.2010 17:12
desku mám ASUS m3a78-eh
boxovaný větrák mi jede na 3230 RPM pořád (nezaznamenal jsem rozdíl mezi zátěží/klidem)
teplota procesoru po cca 45 minutách zátěže 40°C (údaje ze speedfanu)
počítač vysávám pravidelně asi po dvou měsících, v BIOSu jsem našel pouze položku Q-FAN a tu mám na Enabled, ale stejně mám pocit, že ta regulace nefunguje.. pokud bych chtěl regulovat přímo v BIOSu, tak tam budu jenom měnit ty volty a musim to vyzkoušet, na jaké teploty budou ok?
jinak ten chladič už plánuji, ale teď zrovna to prostě nejde. Ale jen tak mimo, na kolik by vyšel nějakej rozumnej?

EDIT: jo, ten větrák je 92mm AC 9225, jestli to k něčemu bude, o aktuálnosti BIOSu nevím, ale do flashování se mi nechce
Logout (4018)|3.1.2010 17:21
A máš ten větrák píchnutej ve správnym konektoru? Občas regulace funguje jen na ten u CPU.

V biosu většinou nejde měnit napětí pro větráky. To umí buď ten speedfan, nebo nějaký hardwarový regulovátko.

Základ AC freezer cca 3 kila, dobrej coolermaster hyper kolem sedmi set, ninja, která to uchladí i pasivně kolem 9set, asi nejlepší chladič na trhu noctua 14 set.
Zpjevy (92)|3.1.2010 17:53
ok, asi to teď nechám být a časem zainvestuju.. jenom mám strach, aby mi pak ten větrák na jiným hcladiči taky neběžel naplno, když tady ta regulace nefunuje vůbec..?
VLAN (656)|3.1.2010 17:59
[quote=Zpjevy;333909]ok, asi to teď nechám být a časem zainvestuju.. jenom mám strach, aby mi pak ten větrák na jiným hcladiči taky neběžel naplno, když tady ta regulace nefunuje vůbec..?[/quote]

Máš desku Asus, zkus stáhnou program Asus A.I. Suite- celkem dobrý program který umí opravdu dobře regulovat.
Zpjevy (92)|3.1.2010 18:23
tak při instalaci to hodí hlášku, že moje deska není podporovaná... takže asi smůla
Richmond (8084)|3.1.2010 19:22
[quote=Logout;333889]A máš ten větrák píchnutej ve správnym konektoru? Občas regulace funguje jen na ten u CPU.[/quote]
Jj, deska ma AMI BIOS a pouziva "Smart" Q-Fan a to pouze na CPU, Sys_Fany tedy nezregulujes, PWR_FAN je pouze na monitoring.
Zkus nastavit Smart Q-Fan - Enabled, Fan Auto Mode Start Voltage (minimalni voltaz roztoceni fanu) - 5.0v, Fan Auto Mode Start Speed Temp - neco kolem 35-40°, Fan Auto Mode Full Speed Temp - 55°

edit: blby je, ze na tech 5.0v jede box uz celkem rychle a s nejvetsi pravdepodobnosti se budou otacky regulovat v malym rozsahu, zkusit muzes tedy jeste zvysit hodnotu Auto Mode Start Speed Temp.
Zpjevy (92)|3.1.2010 20:07
tak jsem to odzkoušel, Start Voltage jsem dal nejnižší, co šla: 4.0V, snížení hluku je docela znatelné, otáčky se snížily z cca 3200 na cca 2830, klidové teploty se zvýšily asi o dva stupně (teď 39°), asi to tak nechám.. děkuju za radu
Logout (4018)|3.1.2010 23:25
Zkus tam dát i ten AC, při nižších otáčkách bejvá poměrně tichej.
Zpjevy (92)|5.1.2010 20:39
done, děkuji.. hluk je ještě o fous nižší, takže to tak asi nechám.. jen mi při POSTu vždycky vyskočí hláška CPU fan error, nebo tak něco, jde to vypnout v BIOSu? proběhl jsem to, ale nic sem nenašel
Richmond (8084)|5.1.2010 20:57
V Hardware Monitoru by mela byt polozka CPU Fan Speed Warning - nastav ji na nejakou mensi hodnotu nez je ted (800rpm by melo stacit)
Logout (4018)|5.1.2010 20:57
A točí se ten AC? :-)

Zkusil bych nastavit CPU Fan speed na ignored.
Zpjevy (92)|6.1.2010 18:33
točí :) spíš si myslím, že deska vidí problém v tom nepřipojeným pinu... ale nastavil jsem ignored a už je to v pohodě. teploty se snad ještě snížily, takže paráda. děkuji všem za účast