Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Ohodnocení fotografií

Smith (10)|13.1.2010 21:55
Zdravím,
chtěl bych vás požádat o ohodnocení fotografií ... je to výběr mých nejlepších fotek z loňského roku:

http://photosmith.cz/thebestof2009/?Cat=1 (sportovní http://photosmith.cz/thebestof2009/?Cat=2)

Díky všem
ICEBOSS (3435)|13.1.2010 23:22
jako vsech? pfff... no co bych neudelal no...

cim to fotis? takovy hruby zrno na CB fotkach mas schvalne? Ten most se mi libi, ale prospel by tomu jiny uhel, aby ten most sel vic jakoby do dalky.
Salamander (6177)|13.1.2010 23:31
No, podle detailu je to Canon EOS 40D :) ( a ty CB necim jinym ?)
Jinak fotky jsou podle me hezky, ale nejsem profik, takze nevim, jakou to ma pro tebe vypovidajici hodnotu.
Zkousels to dat na sousedni Digimanii ? (ale ta je imho dost mrtva :()

Jinak jestli ti jde jenom o ohodnoceni na tom serveru, tak se na tom uz pracuje :D
Logout (4018)|13.1.2010 23:51
Jsou vcelku hezký, akorát bych trochu omezil Photoshop - ty barvy jsou tak "živý", až jsou nereálný. Ale možná jen nemam dobře kalibrovanej monitor, mam teď novej a eště sem se k tomu nedostal. Stejnětak tak umělý zrno je spíš rušivý (digitální zrno je fuj, jestli chceš hezký zrno, foť na analog :-)).
Zaujala mě asi nejvíc ta tramvaj, má dynamiku a zdá se mně i technicky dobře udělaná.
ICEBOSS (3435)|14.1.2010 00:04
Tak... taky nejsem profik, ale podle pocitu
1. vyber fotek roku bych si predstavoval uzsi, rekneme za kazdy mesic jedna nebo 2..., zrno je divny... to sem uz psal.
2. Fotky mimo sportu
- ty sikmy veze se mi nelibi
- nektery fotky mi prijdou bez napadu a bez zachyceni cehokoliv zajimavy, staticky a mrtvy (treba 8/69 jsem vubec nepochopil, to umim udelat taky se otocim fotakem, ale davat to do svych nej fotek?)
- casto mas hrozne pekny veci na zachyceni, ale chybi tomu nejaky detail co by to malinko ozvlastnil... (me zase nasi obvinuji, ze z dovolene taham depresivni fotky :-D a nemam rad moc rad krajinky - furt jenom kopecek, obzor...)
- vubec by neskodilo ty top fotky pojmenovat a pripadne dat 1 vetu komentare.
- 16/69 je super... sice je to napul, ale jinak to vyfotit neslo, ta hra svetla a odlesku se mi libi. Neni do doupravovany? Osobne uznavam pro tento druh foceni jenom upravy RAWu v rozsazich a moznostech, ve kterych to umoznuje v realu fotak.
- 30/69... cotosakra? tohle auto se foti z kolen! :-D
- 40/69 - ta se mi fakt hodne libila... ma to super atmosferu, ty dlouhy stiny, to svetlo... pekny.
- 41/69 - podle me hodne hodne super...
- 48/69 - tohle je krasna fotka budovy, mamka v realitce takovych nafoti more, mozna ne tak zajimavych objektu, ale umelecky mi to prijde nastejno.
- 56/69 - to je jak z andelu a demonu :-D, me se to libi.
- 60/69 - chapu ten symetricky zaber, ale nevyznelo to :(
- 69/69 - na me pusobi dost pohadkove, libi.
3. Fotky sportovni
- jsem hodnotil jen ty, co se mi fakt libily
- je tam hromada fotek, ktery muselo byt mozna relativne tezky cvaknout, ale hodi se 1 z nich jednou do novin a plakat z toho nikdo neudela.
- auta se mi od tebe da se rict nelibi krome huste 20/93, jinak to sou proste auticka na draze v ruznych poradich
- 27/93 je obycejna stredovka ohorelyho auta... na foceni aut na rallye bys asi musel do Jyvaskyly na finskou rallye, aby bylo co fotit. Zavodeni - a zvlast formule - jsou dneska otresna nuda, takze musis imho bud delat umelecky hodnotny fotky (klidne i v boxech) nebo vychytat ty drobny okamziky (jako kdyz kolo formule leti nad obrubnikem). Nejvic tahnou samozrejme malery a bouracky a nebo LIDI okolo, ale musis vtahnout do fotku atmosferu.
- foceni hokeje ti jde IMHO mnohem mnohem LIP. Libi se mi 56/93, z fotek celkem cisi ta tvrdost hokeje a nektery fakt pekne vystinhuty momenty 72/93.
Smith (10)|14.1.2010 01:08
Díky všichni :)

[quote=Logout;337821]Jsou vcelku hezký, akorát bych trochu omezil Photoshop - ty barvy jsou tak "živý", až jsou nereálný.[/quote]
Já se snažím to nepřehánět a postprocesing dělat tak, aby fotka vypadala co nejlíp, ale samozřejmě reálně ... omalovánky rád nemám a nedělám je.

[quote=Logout;337821]Stejnětak tak umělý zrno je spíš rušivý (digitální zrno je fuj, jestli chceš hezký zrno, foť na analog :-)).[/quote]
žádné digitální zrno, všechny BW fotky jsou kinofilm :)


[quote=ICEBOSS;337827]1. vyber fotek roku bych si predstavoval uzsi, rekneme za kazdy mesic jedna nebo 2..., [/quote]
já vím, chtěl jsem ten výběr udělat menší (tak do 30 fotek), nakonec to dopadlo tak, jak to dopadlo ... fotky jsem nevybíral jen já, ale ještě mi s tím pomáhali 2 lidi ... nakonec jsem nechal téměř všechny co jsme vybrali a právě kvůli tomu to hlasování, ať o nejlepších rozhodne víc lidí :)

[quote=ICEBOSS;337827]- vubec by neskodilo ty top fotky pojmenovat a pripadne dat 1 vetu komentare.[/quote]
měl jsem v plánu je všechny pojmenovat (ony jsou pojmenové ve svých galeriích na photosmith.cz), nakonec jsem se k tomu kvůli času nedostal - možná tam ty názvy ještě doplním.

edit: takže názvy jsou doplněny :)

[quote=ICEBOSS;337827]- 16/69 je super... sice je to napul, ale jinak to vyfotit neslo, ta hra svetla a odlesku se mi libi. Neni do doupravovany? Osobne uznavam pro tento druh foceni jenom upravy RAWu v rozsazich a moznostech, ve kterych to umoznuje v realu fotak.[/quote]
tak všechny fotky prošly přes Lightroom, taky všechno foceno do RAWu ... je fakt, že u téhle je postprocessing výraznější než u ostatních ... ono to ani jinak nejde, fotit přímo proti slunci (ve 14 hodin), bez přechodových filtrů... ale není to poskládané z více RAWů ... všechno vytaženo z jednoho RAWu.
Možná se někdy odvážím zveřejnit originální RAW :D

[quote=ICEBOSS;337827]Zavodeni - a zvlast formule - jsou dneska otresna nuda, takze musis imho bud delat umelecky hodnotny fotky (klidne i v boxech) nebo vychytat ty drobny okamziky (jako kdyz kolo formule leti nad obrubnikem). Nejvic tahnou samozrejme malery a bouracky a nebo LIDI okolo, ale musis vtahnout do fotku atmosferu..[/quote]
já vím, ty tyhle fotky jsou celkem obyčejné, ono taky všechny závody z brněského automotodromu jsem fotil z tribuny ... a na takové věci je potřeba akreditace, kterou nemám.

A moc díky, parádní popis :)
Logout (4018)|14.1.2010 15:29
BW jsou kinofilm? Na cos to fotil? Evidentně den a je to "zašumněný" a navíc "nehezkym zrnem" (např. ten most). Pokud to tak vypadá i v reálu, tak bych změnil film.
Smith (10)|14.1.2010 16:40
Most je Kodak Tri-X 400TX

//edit:
takže použité kinofilmy:
1-7 ... Kodak Tri-X 400TX
8-9 ... Kodak T-Max 400 TMY
10-11 ... Ilford Pan F Plus 50
12 ... Ilford Delta 100
13 ... Ilford Pan 100
Logout (4018)|14.1.2010 17:58
No např. u 3 je imho fotit to na čtyřstovku škoda - teda pokud nebylo zrno zamýšlený. Ale chápu, že furt měnit filmy praktivky nejde a čtyřstovka je takovej univerzál. Ale výstup z ilfordu se mi líbí víc (a světla tam u toho mostu muselo bejt dost).

Když už sem u kritiky (ale fotky se mi vcelku líběj :-)), tak pár nápadů:
u 25 bych zaostřil na hory vzadu a ne na smrk vepředu (repsektive nejlíp by bylo ostrý oboje, ale radši hory vzadu).

Drozd se mi líbí dost, ale chtěl by mít víc volno před zobákem, komponoval bych ho do druhý třetiny, ne do první.

29 by chtěla srovnat perspektivu (ale kdo má tilt and shift, já ne :-)).

A celkově - jak jsem psal, bych ubral přechoďáků nebo photoshopu, působí to někdy až nepřirozeně. Ale ber to jako myšlenky amatéra, sám nedělam lepší :-)
Smith (10)|15.1.2010 01:08
Tak ono se dá říct, že u té 3ky to byl i záměr, ale možná je fakt, že s něčím jemnějším než ISO 400, by to mohlo vypadat líp ... to prohazování filmů není zas takový problém, i když zrovna pohodlné to není.

25 - no já myslím, že je ostřeno na střed, takže na hory

29 - tak na tohle by byl samozřejmě ideální TS objektiv, ovšem při pohledu na cenu mě jakýkoliv zájem velmi rychle přejde :D ... a než u téhle fotky srovnávat perspektivu softwarem, tak myslím, že by jí to spíš ublížilo ... mě se teda hodně líbí i takhle :)
Logout (4018)|15.1.2010 12:36
Dyk jo, je to muj subjektivní pocit :-) rozhodně nejsem žádnej estét.
U tý 25 se mi právě ty prostřední hory zdaj malinko rozostřený. Ale možná je to jen problém toho jpegu (ono to rozlišení na webu nic moc). Ale je fakt, že když jsem se
podíval na smrk pořádně, tak ostrej neni taky. Ale to si moc neber, já sem na ostření detailista :-)
Smith (10)|15.1.2010 13:07
Když se na tu fotku dívu v 1:1, tak ona je asi trochu rozmazaná pohybem ... občas nechápu, jak můžu rozmazat ohnisko 10 nebo 11mm :D
Smith (10)|5.1.2011 01:09
Zdravím,
tak po roce je tu další výběr fotografií :)

Takže bych vás chtěl požádat, pokud máte čas a chuť, o ohodnocení fotografií:
http://photosmith.cz/g/155-the-best-of-2010
http://photosmith.cz/g/156-the-best-sports-of-2010

Díky :)