reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Solidarita a lidskost

husky14 (4214)|22.1.2010 08:33
Je před námi konec týdne, proto Vás tímto zveme na naši víkendovou diskuzi s tématem:

Solidarita a lidskost

Všichni občas prožíváme své menší či větší problémy, všechny ale blednou v porovnání s takovými katastrofami, jaká teď postihla Haiti. Jste ochotni pomoci lidem v nouzi? Nebo už jste dokonce pomohli? Jak na vás tyto události působí? Ať už jsou vaše názory jakékoli, zapojte se s ostatními do diskuze!

Do diskuze se mohou zapojit i neregistrovaní uživatelé. Pro napsání příspěvku stačí stisknout tlačítko "Odpověď", které se nachází u levého okraje této stránky (nad a pod výpisem jednotlivých příspěvků).
Neregistrovaný (0)|22.1.2010 14:43
Zdravím,

sice nejsem moc empaticky založen, ale i tak téměř vždy finančně pomůžu. Ikdyž třeba blbou DMS za 30Kč, ale pomůžu. Obdivuju lidi, kteří si vezmou dovolenou a jedou pomoct potřebný. Co jiného nám taky zbývá? Nechat vše na těch, které postihne něco takového? Říkat si "mě se to netýká, tak ať si to řeší ostatní". Ono na každého jednou dojde a kde pak budou hledat pomoc? Budou jen doufat, že ti co pomohli pomůžou i mně.


Kdyby byly všechny státy solidární jako je ČR (nedávno uvedené, jako 1. na příčce států, kteří přispívají různým katastrofám) hned by to šlo líp. ČR GJ...
john (877)|22.1.2010 14:50
pomuzu jak muzu, ale ne financne...
Maxtor (321)|22.1.2010 15:04
Ja to reknu trochu jinak..

Je rozdil divat se na TV NOVA, kde vidime placici maminky s hladovymi detmi ktere vypadaji, "jako bychom jim neco dluzili".. a je rozdil kouknout na reuters, kde kamera zaostri do pozadi na kterem lze videt bandu bastardu se samopaly a macetami, pripadne stejne maminky v zachvatech na*ranosti kricici neco o tom, co si to o sobe myslime, kde s tema svyma penezma a pomoci sakra jsme..
Toliko k Haiti.. netvrdim, ze se pomahat nema, ale nedelejme z toho neco, co se nas primo tyka a pro co musime doma ronit slzy.. ani ve snu.. pomoct je treba ale tyhle medialni kampane v podstatate zneuzivaji zminovane lidske solidarity..

Kdyz na to potom nahlednu obecne a premistim se do Afriky.. opet jen ve zkratce.. zivime si vlastni zahubu.. plne podporuji system plateb vzdelani detem, osvetu v lekarstvi apod.. nepodporuji uz potravu atd.. o solidarite totiz mluvi vsichni ti, kteri nikdy nevytahli paty z domu.. napr. v one Africe je kazdy cestovatel znechucen prevazne tim, ze natahovat ruce oni umi, to je ale bohuzel vse.. pokud v nich nic nepristane, vytahuji zbrane, pokud je nemaji, pouze hruba slova.. lide se zde mnozi pomerne rychle a az se situace zvrhne do opravdu konecne faze hladu a chudoby, vezmou macety, hole a pujdou vsichni za nami.. nam potom nezbyde nic, nez tenhle kontinent, ktery si vyzivujem pohrbit na dne oceanu.. :(

Celkove tedy vzato.. pomahat ano, ale s rozumem a cilene.. to co se deje v teto oblasti nyni lze s klidem nazvat zlocinem.. jak etickym (hlavne vzhledem k problemum, ktere to prinese do budoucna), tak hlavne ekonomickym..
Ivo Mašek (507)|22.1.2010 15:05
Solidarita. ......... to je hodně ošemetná věc a já si to prakticky vyzkoušel. V první polovině 90-tých let jsem s partou "kluků" a jedním náklaďákem a osobákem jezdil na Podkarpatskou Rus s pomocí pro naše "spoluobčany" rusíny - jsem dodnes členem přátel Podkarpatské Rusi (Podkarpatsko bylo pevnou součástí ČSR v letech 1919 - 1939). Vozili jsme potraviny a ošacení, které zde již nikdo nechtěl, neb trh se zaplňoval dovozem ze západu Evropy. Objížděli jsme Užhorod, Mukačevo, Berehovo, Sevluš, Chust. Nebyli jsme sami, těch skupin bylo asi 5. A tam na náměstích a návsích jsme tuto pomoc dávali osobně těm potřebným. Pěkně do vlastních rukou.
Jenže pak se stalo něco zajímavého. Ukrajinská vláda (respektivě nějaký jejich referentík) přišla s návrhem (správně čti s nařízením, které nešlo obejít), že se vše bude vozit do jednoho k tomu určeného skladu a místní papaláši že sami rozhodnou, co kdo dostane, neb ty lidi znají lépe, než my. A jak to dopadlo s celou solidaritou? Špatně. Místní úředníci, kteří na tom rozhodně nebyli špatně, si lepší věci nechali pro sebe a své příbuzné, zbytek za levný peníz rozprodávali. Takže jsme skončili. Poslední, kdo tam ještě něco vozil, byla parta z Brna a mám dojem, že i ta se solidaritou také skončila.
Takže jak říkám, solidarita je velmi ošemetná věc, a z předešlého mého psaní jste jistě pochopili, co mám na mysli.
A co se týče Haiti, tak tam panuje jedna z nejhorších diktatur na této planetě (nejenom komunisté jsou diktátoři) a chudoba tamních obyvatel je opravdu unikátní. nedělám si žádné iluze o tom, v jakých rukách končí pomoc pro Haiti.
jerryczech007 (98)|22.1.2010 15:24
Několikrát jsem už jsem pomohl, ale "jen" českým bezdomovcům. Než abych posílal peníze někam na Haiti, raději s těmi 30 Kč zajdu s bezdomovcem do první jídelny a koupím mu teplou sekanou s rohlíkem. Myslím si, že tím pomůžu tomu člověku víc, než nějakým posláním peněz někam, kde budou různě přerozdělovány a bůh ví, co se s nimi ještě děje. Kdyby to takhle udělal každý, dařilo by se těmto lidem v ČR určitě lépe :)
CRYSIS (0)|22.1.2010 16:01
Haiti je katastrofa, hlavne kdyz se nachazi hned vedle Cechy oblibene Dominikanske Republiky. Myslim, ze mi tu toho moc nezmuzem. Sami mame na cem pracovat a je tam potreba pomoci spise personalni. O penize at se postaraji Americani a uklidi si svuj bordel. Myslim, ze je to zamena praseci chripky na par tydnu a mesicu. Je to hrozne ale jsme u Floridy proboha. Tam by mely byt podobne veci zvykem. Opravdu radeji pomahejme tem bezdomovcum. A tem, kteri maji energii na to, aby jeste hrali napr. na kytaru dvojnasob.
Woyta (284)|22.1.2010 19:06
Prispivat organizacim me odnaucili samotne organizace.
Driv jsem sem tam prispel.
Pak jsem nejakou dobu studoval v HK.
Kdyz na vas kazdy den 15x vybafnou prispejte a staveji se vam do cesty tak vas to hodne rychle prejde solidarita.

Co si budeme nalhavat. Haiti je des. Pomoc rozkradou a pak prodavaji. (To se ale deje i jinde) A svete postarej se o nas. Strasnej kontrast.
durib (1141)|22.1.2010 21:02
Plne souhlasim s Maxtor. Tyto zeme byly v minulosti pod ochranou velkych mocnosti jako kolonie. V teto situaci tam vcelku dobre fungoval obchod a nebyla takova nouze. Lide ale volali po svobode a samostatnosti. Dostalo se jim svobody a jak s ni nalozili? Jen se podivejte na ten bordel! Je to jak kdyz nechate male nerozvazne a nezkusene decko samo doma. Natahujou ruce a kdyz zustanou prazdne, vytahnou z kapsy samopal. Klidne me odsudte, ale ja rikam- at si pomuzou sami. Jednou pujdeme pod kytky my a oni nas budou zahrabavat. S celou tou radoby "humanitou" se evropa riti do pekne propasti- dokud neudelame pritrz, budou se na nas vozit az nas prevalcujou (nejenom Haiti, mam na mysli i Afriku a casti Asie). Pomoc ano, ale at si ji odpracuji. At se zapoji a nestoji sakra. Co dostanou, toho si nevazi!
ICEBOSS (3435)|22.1.2010 22:13
Tim ze ty zeme byly koloniemi, tak se tam nikdy nikdo nenaucil "vladnout" a vsechno je tam pokriveny, protoze kolonialni zeme mely zajem na levnych surovinach z kolonii a ne na rozvoji kolonii. Za soucasny stav podobnych statu muzou kolonialni rise.

Zijme ale v pritomnosti a priznejme si, ze poslat penize na pomoc Haiti je stejne efektivni jako je hodit do kanalu, protoze je stejne dostanou zkorumpovani gauneri. To co se tam ted stalo treba lidi tam trosku probudi.
czhunter (775)|22.1.2010 22:18
S Haiti je to špatný. Nejen že má velké politické problémy, ale i geografická poloha nestojí za nic a narozdíl od Japonska nemají prostředky na to to řešit.

Je smutné to říct, ale ať tam nalijeme kolik chceme peněz, tak i pokud se nerozkradou vládou, postaví si zase ty stejné hliněné domečky a za 5 let při dalším zemětřesení to zase zabije dalších 100 000 lidí. V podstatě se nevyplatí do té země nic investovat, což se lehko řekne, pokud si člověk nepředstavuje jednotlivé lidské osudy.

Aneb smrt jednotlivce je tragédie, smrt milionů je statistika.
CRYSIS (0)|22.1.2010 22:34
Kdyz uz jsme u te Afriky. Zacina se nadmerne prelidnovat. Lide jsou frustrovani, vse kompenzuji jedinou prijemnou veci, ktera se da v savane delat- sexem. A pak to tak vypada. V dobe, kdy vsechno nabira obratky a meni se, je nemozne aby neandrtalci, kteri se premnozuji nechteli polepsit. Je to logicke, ze jednoho dne nastane zlom. Vidime tu vstricnou jizni Francii, ktera tyhle vsechny africany a muslimy s prilehlych oblasti Afriky ubytuje s otevrenou naruci a do toho se cim dal casteji rozsiruje tzv. single fenomen moderni spolecnosti a tim padem se porad rodi cim dal mene bile deti. Obavam se ,ze tyhle negativni prognozy budoucnosti, jako ze muslimove a podobna prasata ovladnou evropu, rozkradou a zkurvi, jsou mnohem blize pravde, nez vzestup civilizace na novou uroven.
vmull (9)|22.1.2010 22:54
[quote=ICEBOSS;341146]Tim ze ty zeme byly koloniemi, tak se tam nikdy nikdo nenaucil "vladnout" a vsechno je tam pokriveny, protoze kolonialni zeme mely zajem na levnych surovinach z kolonii a ne na rozvoji kolonii. Za soucasny stav podobnych statu muzou kolonialni rise.
.[/quote]

Tak přesně tohle v případě Haiti není pravda. Země byla sice kolonií Francie, ale v době Francouzské revoluce se stala samostatnou - tedy má samostatnost skoro 220 let. Pokud se nikdo za 220 let nenaučil vládnout, pak opravdu nelze tvrdit, že za to může nějaká koloniální říše. Vždyť USA získala nezávislost jen 15 let před Haiti (1776, zatímco Haiti v 1791) a podívejte se kde jsou USA a kde je Haiti.

Zpět k vlastnímu tématu: v době tsunami v jihovýchodní asii - Indonésie, Thajsko ale i SríLanka aj. jsem podporoval a posílal finanční pomoc. Snažím se o pomoc a charitu i u nás - také je zapotřebí. Ale na Haiti nebo do Nigérie, Sůdánu a podobných zemí ani korunu. Důvod je jasný - lidé v těchto zemích v podstatě nepracují a jejich jediný zaměstnáním jsou krádeže, loupeže, vraždy a před nákupem potravin pro rodinu si raději koupí samopal. Proč by mě někdo další zajišťovat jídlo dětem v těchto zemích, když se o to nestarají jejich rodiče, jejich sousedé, jejich vlády (s výjimkou toho, že požadují pomoc)?
pavel_p (993)|23.1.2010 10:12
Co jsem kdesi četl, tak průměrný občan Haiti má i bez zemětřesení 25% příjmů ze zahraniční podpory. Nedělám si iluze, že ty peníze pomohou obyčejným lidem nebo zemi a místní mafie podporovat nehodlám.
V podstatě mám úplně stejný názor jak vmull.
littleon (22)|24.1.2010 14:18
Moje osobní zkušenosti z dob záplav v CZ (tuším 2002) mě naučily, že finanční pomoc skončí minimálně z poloviny "někde jinde". Na podruhé jsme posílali potřebné zásoby. Ty se tolik neztrácejí, i když také se tehdy něco takového profláklo.

Zkušenosti se snahou zásobováním států mimo Evropu (čti Afrika) jasně ukázaly, jak to pak v praxi vypadá. Haiti na to nebude o moc lépe. Dokud tam nebude dohlížet na rozdělování zásob mezinárodní společenství, je to jen vyhazování prostředků.
Moll (0)|28.1.2010 13:54
Katolická charita už několikrát uvedla, že je nejúspěšnější ze všech známých charit. Na místo určení dokáže dopravit 1/3 vybraných peněz. Ostatní prošustrují ještě víc.
Nadace vůbec nebrat. Když si trošku prostudujete daňové zákony, zjistíte, že není lepší pračka na peníze.