reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně
lastsaves (98)|20.2.2007 16:57
Zdravim,
potreboval bych poradit s vadnymi sektory na WDC WD800BB-00CAA1 (firmware 17.07W17)
Speed Fan mi ukazal dva problemy:
Current Pending Sector 200 (Current) 2 (Raw)
Offline Uncorrectable Sector Count 200 (Current) 2 (Raw)

Dal mi SF pise, ze mam pouzit software, ktery vadne sektory nahradi z rezervy.
1) Co pouzit za software?
2) Neprijdu pritom o data?
3) Nelze tyto sektory pouze nejak "zakazat" abych nemusel formatovat?

Diky za radu.

P.S. Jeste maly dotaz na zaver, je mozne, ze tyhle 2 vadne sektory zpusobuji nektere chyby ve stazenych filmech (rozhozeny obraz) nebo bude problem nekde jinde?
Petr S. (1220)|20.2.2007 22:53
Bohužel, o data v tomto případě zcela určitě přijdete... :hmm Přemapování vadný sektorů se dá provést pomocí specializovaných utilit od výrobce, je třeba provést tzv. LLF (Low Level Format, formátování nízké úrovně).

Doporučuji hledat na stránkách výrobce, příp. si můžete stáhnout nějaké specializované CD, např. UBCD, které různé takové nástroje obsahuje také...

Jinak neřekl bych, že tyto dva vadné sektory by mohli mít takové následky. Podle mě to bude spíše softwarová záležitost... Jaké přesně chyby máte na mysli?
pas!k (3765)|21.2.2007 06:21
1. Vyberte z vadneho disku vse co potrebujete zachovat a zkuste to zkopirovat na jiny disk popripade vypalit na nejake medium.

2. Pokud je disk v zaruce snazit se ho vyreklamovat za novy.

3. Pokud tato moznost neni tak jak je zminovano nize stahnout nejakou utilitu vyrobce a projed hdd low level formatem ..

4. Doporucuji takovyto disk dale nepouzivat jako uloziste nejakych dulezitych dat ci jako disk ze ktereho pobezi system ..
lastsaves (98)|21.2.2007 09:06
Diky za rady.
Na reklamaci je uz bohuzel pozde, takze zbyva jen LLF :-(
Sice nevim, kam vsechna ta data nacpu (Murphyho zakony funguji i u HDD), ale co se da delat.
Na strankach WD jsem objevil Data Lifeguard Tools, takze to zkusim s nimi.

[QUOTE=Petr S.]Jinak neřekl bych, že tyto dva vadné sektory by mohli mít takové následky. Podle mě to bude spíše softwarová záležitost... Jaké přesně chyby máte na mysli?[/QUOTE]

Nekolik stazenych filmu ma pri prehravani na 1-2 mistech "rozhoveny" obraz ("barevne kosticky" misto obrazu - nevim jak to popsat lepe). Zkousel jsem DivX Repair, ale tvrdil, ze jsou soubory bez chyb.

A jeste jeden dotaz, muzete mi doporucit nejaky kvalitni diagnosticky program pro HDD? Pouzivam defaultni ve WinXP (Kontrola chyb), ale nevim, zda je dostatecne kvalitni.
Petr S. (1220)|21.2.2007 16:11
Na to se výborně hodí prográmek HDDScan. Ke svému běhu nepotřebuje ani instalaci, takže jej můžete používat jednoduše i na jiných počítačích. Kromě výpisu SMART hlášení z jednotlivých pevných disků, je dokáže i fyzicky zkontrolovat. Prostě klasa ;)

Kontrola ve Windows je opravdu přinejmenším trošku zmatená - když jsem s ní chtěl včera otestovat jeden disk, tak se mi ani nechtěla spustit a vytrvale hlásila nějakou chybu (už si bohužel nevzpomenu jakou :notsure ).

Jinak položka Current Pending Sector, udává počet podezřelých sektorů, které budou při příštím formátu přemapovány, a Offline Uncorrectable Sector Count zase počet sektorů, které budou přemapovány. Obě dvě hodnoty musí být stejné, v opačném případě se bude pravděpodobně jednat o závažnější technickou chybu HDD, což ale ve vašem případě naštěstí nehrozí.

Osobně bych ale dva vadné sektory příliš neřešil. Ty sice mají tendenci se množit, ale při troše štěstí než budete mít s tímto diskem závažnější problémy, tak asi stejně budete mít již nový kousek ;)

apropos. Jakou hodnotu má ve výpise SMART položka Reallocated Sector Count?

A ohledně tech filmů, to asi bude opravdu softwarem. Pokud by to bylo diskem, tak by byl soubor s největší pravděpodobností nečitelný...
a8nr (176)|21.2.2007 20:36
[QUOTE=Petr S.]Kontrola ve Windows je opravdu přinejmenším trošku zmatená - když jsem s ní chtěl včera otestovat jeden disk, tak se mi ani nechtěla spustit a vytrvale hlásila nějakou chybu (už si bohužel nevzpomenu jakou :notsure ).

A ohledně tech filmů, to asi bude opravdu softwarem. Pokud by to bylo diskem, tak by byl soubor s největší pravděpodobností nečitelný...[/QUOTE]
Nebyla ta chyba, že potřebuje exkluzivní přístup k některým souborům na disku a před kontrolou je třeba restartovat počítač? Chcete naplánovat kontrolu při příštím spuštění? Ano Ne
To to psalo mi a bez naplánování po startu se to nedá pustit, i když se nejedná o systémový disk.

Ty filmy imho způsobuje přílišná komprese.
Petr S. (1220)|21.2.2007 22:03
nn, byla to jiná chyba. Ani po restartu se to nechtělo chytit a furt to mlelo tu svou :notsure
lastsaves (98)|22.2.2007 08:47
[QUOTE=Petr S.]Na to se výborně hodí prográmek HDDScan. Ke svému běhu nepotřebuje ani instalaci, takže jej můžete používat jednoduše i na jiných počítačích. Kromě výpisu SMART hlášení z jednotlivých pevných disků, je dokáže i fyzicky zkontrolovat. Prostě klasa ;)[/QUOTE]
Diky za tip, zkusim ho prubnout. Apropo na jeho homepage jsem narazil na verzi 2.8 (http://hddguru.com/download/software/HDDScan/HDDScan_v28.zip)

[QUOTE=Petr S.]Osobně bych ale dva vadné sektory příliš neřešil. Ty sice mají tendenci se množit, ale při troše štěstí než budete mít s tímto diskem závažnější problémy, tak asi stejně budete mít již nový kousek[/QUOTE]
No abych rekl pravdu, do LLF celeho disku se mi vubec nechce. Rad bych se v tomto ohledu zeptal, jak system pracuje se sektory oznacenymi jako vadne. Uziva je normalne nebo si je nejak oznaci a nezapisuje na ne?

[QUOTE=Petr S.]
apropos. Jakou hodnotu má ve výpise SMART položka Reallocated Sector Count?[/QUOTE]
Raw hodnota je 0. Takze mista na realokaci je spousta :-).

Jeste jednou diky za rady.
Petr S. (1220)|22.2.2007 10:25
Pro LLF nabízí přímo WD utilitku DLGdiag, jež je součástí balíku programů Data Lifeguard. Pak jsem ještě našel specializovanou utilitku HDD Low Level Format Tool od třetího výrobce.

Systém by měl ty špatné sektory buď sám vyčlenit z používání (u nových disků) nebo tak můžeš sám učinit pomocí nějaké utility (nějaký disc doctor, možná to zládá jakýkoliv nástroj pro fyzickou kontrolu, nevím :notsure ). Taky by mohlo pomoci shodit stávající partition a pak vytvořit novou, kde by již chybné sektory být neměly, měly by být přemapovány...

Jo, díky za tip na tu novou verzi :thumb

Apropos. Máte někdo více zkušeností s LLF? Kolikrát Vám pomohl a kolikrát ne? Jaká jsou podle Vás rizika? Kolik vadných sektorů je podle Vás již na výměnu disku?
Ritchie83 (369)|22.2.2007 15:06
Nezbývá mně než opravit, jak to říci, některé nepřesnosti.

Low level format se naposledy používal u disků, jejichž kapacita byla řádově desítky megabytů. U současných disků nelze low level format provést a ani to není potřeba. Co je v této diskuzi chybně označováno low level formatem, netuším.

Pomocí nástroje dodávaného výrobcem disku musíte disk přesvědčit, aby tyto podezřelé sektory namapoval na záložní sektory. Disk totiž normálně mapuje na záložní sektory jen ty sektory, kde se vyskytne problém se zápisem, nikoliv se čtením. V principu stačí pokusit se na tyto sektory fyzicky zapsat data a disk je sám přemapuje. O žádná data nepřijdete, tedy s výjimkou dat uložených na těchto sektorech, ale o ty jste už asi přišel stejně.

Druhá možnost je říci souborovému systému, aby určité sektory nevyužíval. Ovšem souborový systém toto musí podporovat.

Doporučuji sledovat zdraví vašeho disku pravidelně, jakmile vadné sektory začnou přibývat, okamžitě si pořiďte nový disk.
Petr S. (1220)|23.2.2007 08:49
Díky za opravu ;) Vždycky jsem žil v přesvědčení, že LLF ještě žije :)

Apropos. které souborové systémy toto umí?

EDIT: Proč ale všichni používají pro danou operaci termín LLF? Viz. např. název toho mnou odkazovaného prográmku v minulém příspěvku?
Ritchie83 (369)|24.2.2007 11:14
[QUOTE=Petr S.]Apropos. které souborové systémy toto umí?[/QUOTE]
Napadá mě např. EXT2, ReiserFS či JFS. Obecně však platí, že se chybné sektory musí vyskytovat v datové části souborového systému, aby mohly být souborovým systémem ignorovány.

[QUOTE=Petr S.]EDIT: Proč ale všichni používají pro danou operaci termín LLF? Viz. např. název toho mnou odkazovaného prográmku v minulém příspěvku?[/QUOTE]
To se musíte zeptat těch, kteří termín low level format nesprávně používají. Rozhodně se nejedná o všechny IT odborníky, spíš bych to viděl na výraznou menšinu. Viz heslo na wikipedii. Původ tohoto nesmyslného pojmenování lze spatřovat snad v tom, že v prostředí MS-Windows se formátem označuje i vytvoření souborového systému. Aby nějak zdůraznili odlišnost, tak chybně používají termín low level format.
Petr S. (1220)|24.2.2007 17:43
Tak jsem včera formátoval jeden 60 GB disk Western Digital přes Partition Magic Pro z Hiren's Boot CD a už jsem konečně pochopil proč se i k takovýmto obyčejným věcem hodí využívat specializované programy :thumb

Partition Magic totiž na disku jednak vytváří požadované oddíly, příp. je i formátuje zvoleným souborovým systémem a zároveň je i testuje na vadné sektory. Po provedení této operace jsem si v dalším nástroji nechal zobrazit povrch disku a viděl jsem, že onen jeden vadný sektor, který na disku byl, byl vyčleněn a označen jako vadný. :thumb

[QUOTE=Ritchie83]Napadá mě např. EXT2, ReiserFS či JFS. Obecně však platí, že se chybné sektory musí vyskytovat v datové části souborového systému, aby mohly být souborovým systémem ignorovány.[/QUOTE]

Takže jsou to vesměs souborové systémy Linuxu? Žádný okenní ;) to nepodporuje? V tomhle případě, by tedy přicházel v úvahu asi jedině NTFS... Protože FATky to nebudou umět asi určitě...

Jinak ještě ohledně toho formátovaného disku: Před tím, než jsem ho projel Partition Magicem jsem jej vyzkoušel projel na vadné sektory v HDDScan (to bylo ještě s původním souborovým systémem NTFS). Byl nalezen jeden vadný sektor, který odpovídal přesně 4 KB.

Poté jsem vyzkoušel disk naformátovat klasicky ve Windows (to nabízelo bohužel souborový systém NTFS - já potřeboval FAT32) a tak jsem to zkusil přes klasický dosový příkaz format ze záchranné diskety Win ME. Jaké bylo ale mé překvapení když bylo nalezeno celkem 6 MB špatného místa! :notsure

Po zformátování Partition Magicem to bylo 8 KB :notsure Tomuhle fakt nerozumím... :hmm To je ten starý formátovací nástroj tak špatný, že rozezná vadné sektory i tam kde nejsou? Nepředpokládám, že by velikost jednoho sektoru byla u FAT 6 MB :stupid

PS: Děkuji pas!kovi za to, že mě navedl na zmiňované Hiren's Boot CD - fakt super nástroj :thumb
Ritchie83 (369)|24.2.2007 22:11
[QUOTE=Petr S.] Byl nalezen jeden vadný sektor, který odpovídal přesně 4 KB. ...[/QUOTE]
Že by to bylo tím, že se nejednalo o sektor, ale klastr souborového systému? (Při vytváření NTFS většího 2 GB [GiB?] je výchozí hodnota jednoho klastru právě 4 kiB.)

Méně emotikonů a více studia!
Petr S. (1220)|26.2.2007 16:10
[quote=Ritchie83]Že by to bylo tím, že se nejednalo o sektor, ale klastr souborového systému? (Při vytváření NTFS většího 2 GB [GiB?] je výchozí hodnota jednoho klastru právě 4 kiB.)

Méně emotikonů a více studia![/quote]

No, tohle mi bylo víceméně jasné, do toho příspěvku jsem to hodil jen pro úplnost... Však jsem taky napsal:

[QUOTE=Petr S.]Nepředpokládám, že by velikost jednoho sektoru byla u FAT 6 MB.[/QUOTE]

Ale za ten sektor (cluster) se omlouvám... Asi moc rychle píšu a nestíhám u toho myslet :D Mě spíš zaráželo těch 6 MB vadného prostoru při formátu v DOSu.

PS: Ale máš pravdu, moc emotikonů někdy škodí ;) Pokusím se polepšit...
ICEBOSS (3435)|28.2.2007 16:55
jak to tak procitam. doporucuju koupit novy disk a tenhle nadale pouzivat jako tezitko.