reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

chlazení skříně Elite 330

Logout (4018)|1.2.2010 11:50
To, že jí rozklepe, je dosti pravděpodobný, o tom žádná. Ale evidentně - pokuyd mu otevřením bočnice spadlyteploty o pět stupňů, tak ve skříni žádnej airflow nemá. Takže je jedno, jestli ho bude směrovat zepředu přes disky, nebo z bočnice. A jelikož je bočnice grafice blíž, tak ten proud vzduchu bude mít menší odpor a zároveň bude víc směrovanej
ke grafice.

Občas mam dojem, že je svatý airflow nějaká modla, přitom skříně s ventilátorama nebo aspoň dírama na boku (např. CM Haf) patřej ke špičkám ve svý třídě.
IMHO je prostě víc možností, jak postavit chlazení a každý má svý výhody a nevýhody,
neni to tak, že jediný správný chlazení je jeden ventilátor vepředu, jeden vzadu a vše ostatní je SUX.
Logout (4018)|1.2.2010 11:50
please del, systém se nějak poblb a postnul to dvakrát... Nebo že bych to byl já? :-)
matyyy (2527)|1.2.2010 12:24
jedno DIY řešení je koupit ve vodáckých potřebách novodurový/pvc koleno na odpady a to upravit tak aby grafika mohla nasávat pouze studený vzduch přes perforaci v bočnici

BTW elite by se dala DIY vyztužit stejně jak Fractal Design Define R2 jen sehnat IPU co moc nesrdí a hořák :D a ještě přebastlit uchycení disku(4xL profil ze železářství a darkdisk) :D
Commanderwar (577)|1.2.2010 16:02
Takže bobani.
dneska sem se nasral
a koupil jsem pod barakem nejaky vetron za 115 kč
nejaqky shit jmene Arcit Cooling fan AF 12025L, 1000 otaček 37 CFM

zapojil..nasadil bočnice...
a testoval...procák se teplota neklesla..možna tak o stupen..víc ne...takže tady řešení nepomohlo

ale u grafiky klesla teplota z nejakych 92 na 84...což je dost podobny....jako bez ty bočnice.
jeste to nemam otestovany....dlouhym hranim....večer zapařim crysis MP, par hodinek....a doufám....že to na tech 84 - 85 zustane..

pak zkusim neco vymyslet s tim procakem....možna natahnout ten tunel...z bočnice až k nemu...

edit..netušíte...kde se da diagnostikovat ten ventilator??..jen abych vedel....
pychnul jsem ho do desky na nejbližší trojvydličku:)......vetrak se točí....ale jen by me zajimalo zda jede na sve maximu..a nebo si ho system řidi sam..a nebo kdo vlastne:)

aha tak na otazku sjem si odpovedel sam...jde totiž o tento vetrak
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a na nem nelze provadet monitoring

ale zkoušel jsem schvalne na skrin dat kus papiroveho kapesniku....a drží tam, takže vetrak celkem saje i když rukou se to moc poznat neda.)
VLAN (656)|1.2.2010 16:44
[quote=Commanderwar;344203]Takže bobani.
dneska sem se nasral
a koupil jsem pod barakem nejaky vetron za 115 kč
nejaqky shit jmene Arcit Cooling fan AF 12025L, 1000 otaček 37 CFM

zapojil..nasadil bočnice...
a testoval...procák se teplota neklesla..možna tak o stupen..víc ne...takže tady řešení nepomohlo

ale u grafiky klesla teplota z nejakych 92 na 84...což je dost podobny....jako bez ty bočnice.
jeste to nemam otestovany....dlouhym hranim....večer zapařim crysis MP, par hodinek....a doufám....že to na tech 84 - 85 zustane..

pak zkusim neco vymyslet s tim procakem....možna natahnout ten tunel...z bočnice až k nemu...

edit..netušíte...kde se da diagnostikovat ten ventilator??..jen abych vedel....
pychnul jsem ho do desky na nejbližší trojvydličku:)......vetrak se točí....ale jen by me zajimalo zda jede na sve maximu..a nebo si ho system řidi sam..a nebo kdo vlastne:)

aha tak na otazku sjem si odpovedel sam...jde totiž o tento vetrak
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a na nem nelze provadet monitoring

ale zkoušel jsem schvalne na skrin dat kus papiroveho kapesniku....a drží tam, takže vetrak celkem saje i když rukou se to moc poznat neda.)[/quote]
92°C a 84°C je celkem znatelný rozdíl. Asi si říkáš, jen 8°C, ale je to znát.
robky (3195)|1.2.2010 16:45
[quote=Commanderwar;344203]
edit..netušíte...kde se da diagnostikovat ten ventilator??..jen abych vedel....
pychnul jsem ho do desky na nejbližší trojvydličku:)......vetrak se točí....ale jen by me zajimalo zda jede na sve maximu..a nebo si ho system řidi sam..a nebo kdo vlastne:)

aha tak na otazku sjem si odpovedel sam...jde totiž o tento vetrak
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

a na nem nelze provadet monitoring[/quote]

na to si prišiel ako? Má predsa 3pin a 3žilový káblik ...takže diagnostikovať sa dá ....

Vyskúšaj Everest (nájdeš ho v sekcii Download) ....

Mal by točiť cca. 1000 ot/min
matyyy (2527)|1.2.2010 16:52
[quote=robky;344213]na to si prišiel ako? Má predsa 3pin a 3žilový káblik ...takže diagnostikovať sa dá ....

Vyskúšaj Everest (nájdeš ho v sekcii Download) ....

Mal by točiť cca. 1000 ot/min[/quote]
pročti diskuzi na czc do 3tí dírky nedali drát :D
robky (3195)|1.2.2010 17:00
[quote=matyyy;344216]pročti diskuzi na czc do 3tí dírky nedali drát :D[/quote]

:mistake:stupid:mistake:stupid tak to je gól ... ja som vychádzal zo stránok výrobcu, tam sú kábliky tri ...

Ak máš na doske trojpin označený PWR_FAN, strč ho tam - tento zvykne byť u väčšiny dosiek neregulovaný
Commanderwar (577)|1.2.2010 17:24
ok diky kluci:)....bohužel skutečne jsou tam jenom dva kabely.)....ale taky co bych chtel za stovku:))..

jeste pokusim zaexperimentovat.....zalepit ty diry u grafarny v bočnici popripade vyndat nejakou zaslepku...pod grafikou....pak dam vedet jaky byly rozdily
meeee (1110)|1.2.2010 17:38
[quote=Commanderwar;344230]jeste pokusim zaexperimentovat.....zalepit ty diry u grafarny v bočnici popripade vyndat nejakou zaslepku...pod grafikou....pak dam vedet jaky byly rozdily[/quote]

V tvým případě bych zkusil třeba z kartonu udělat tunel a vést ho rovnou od toho intaku co nejblíž k tý grafice. Plus tedy nějakou tu záslepku aby mohl vzduch odcházet a nemotal se tam.
VLAN (656)|1.2.2010 17:59
Ohledně děrovaných záslepek mám dobrou zkušenost s: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] , je celkem pěkný, jde nasměrovat. pokud chceš vytvářet sám z kartonu, není problém, výsledek bude stejný.
Commanderwar (577)|1.2.2010 18:23
je linx dostačuji soft pro zatižení cpu a systemu???..me dokonce prijde že cpu rozpaluje vic..jak orthos.

Oboje se mi nepodařilo spustit najednou:)....jedno nebo druhy se jebne:)

jen když si tak hraju s tim chlazenim:)..tak ty komponenty chci rozpalit do možnyho maxima....)....
VLAN (656)|1.2.2010 18:27
Na velké rozpálení používám program OCCT, ten je celkem dobrý.
Jandaskunk (2330)|1.2.2010 18:28
[quote=Commanderwar;344256]je linx dostačuji soft pro zatižení cpu a systemu???..me dokonce prijde že cpu rozpaluje vic..jak orthos.

Oboje se mi nepodařilo spustit najednou:)....jedno nebo druhy se jebne:)

jen když si tak hraju s tim chlazenim:)..tak ty komponenty chci rozpalit do možnyho maxima....)....[/quote]

Linx postačuje, hlavně je třeba ho správně nastavit, osobně ho dávám nejdřív 10000 (nebo 12000 teď nevim) x 10 na zahřátí a pak, když to chci skutečně trochu prubnout, tak 14000 x 20.....samozřejmě záleží i na kapacitě (volné) tvých pamětí.

Nezapomeň při tom sledovat bedlivě teploty...
Logout (4018)|1.2.2010 19:14
IMHO se cokoli mimo vlastní práci do tý skříně nevyplatí investovat. Záslepky bych klidně vyndal, občas se holt vyluxuje. a tunel jde udělat ze čtvrtky :-)
Commanderwar (577)|1.2.2010 20:11
[quote=Jandaskunk;344259]Linx postačuje, hlavně je třeba ho správně nastavit, osobně ho dávám nejdřív 10000 (nebo 12000 teď nevim) x 10 na zahřátí a pak, když to chci skutečně trochu prubnout, tak 14000 x 20.....samozřejmě záleží i na kapacitě (volné) tvých pamětí.

Nezapomeň při tom sledovat bedlivě teploty...[/quote]

jop..ja toto hazlika nastavuji vždy na max....tudíž u me 15 500 x 20.

zajimavy je že procak jede na 100%...a pameti temeř taky.)..a pritom se da nomalni prace na pc porad delat...což je celkem zajimavy..:)človek by čekal.....že neotevře ano firefox...
Jandaskunk (2330)|1.2.2010 20:19
[quote=Commanderwar;344293]
zajimavy je že procak jede na 100%...a pameti temeř taky.)..a pritom se da nomalni prace na pc porad delat...což je celkem zajimavy..:)človek by čekal.....že neotevře ano firefox...[/quote]

Ostatní procesy si ukousnou trochu výkonu pro sebe, pokud je to potřeba, tím pádem ale pak Linx nejede jakoby naplno, paradoxně jsou pak někdy při tom i nižší teploty
Deee-aN (3834)|1.2.2010 20:44
[quote=Logout;344141]... a vše ostatní je SUX.[/quote]
//OT: o "SUX" nepadlo ani slovo...;)

Ale bavíme se tu o skříni za cca 800,-, ne o špičkovém modelu.:shut
Commanderwar (577)|15.2.2010 19:29
dneska jsem zase jen tak z nudy zkoušel zatižit cpu...linxem....a mam tu pusteny 3 programy na mereni teploty

HW monitor
core temp
a everest ultimate

to že jsou mezi programy rozdily to beru...ale to že mi core temp ukazuje max 64
a everest jde až k 70

potom nechapu jaka teplota by mela byt vice objektivni:(

netušíte jak zapnout na monitoru napriklad pri enjaky pařbe...teploty???..abych videl ty teploty v primým přenosu????....napriklad
Jandaskunk (2330)|15.2.2010 19:35
Řekl bych, že Core temp ti měří teplotu jader přímo v procesoru (máš dvoujádrový, tak bych řek, že by jsi tam měl mít dvoje teploty - na každym jádře jedna, ale většinou jsou stejný) a Everest měří teplotu podle čipu IT....já osobně se řídím čidlem přímo v procesoru
Commanderwar (577)|15.2.2010 19:41
jojo oni tam jsou dve..jak v core tempu tak i v everestu..ja vždy uvadim tu vyšší....abych nemusel psat obe..rozdil jen 1 až 2 stupne..takže je zbytečny je uvadet obe:)

ale diky za vysvetleni snad to tak je
hawkeye9898 (818)|15.2.2010 19:57
teplotu priamo v hre ti ani jeden program neukaze ale mozes si dat cez everest logovat teploty
hawkeye9898 (818)|19.2.2010 17:29
nemozem editovat predchadzajuci post

ak by si potreboval pomoct s logovanim napis
Commanderwar (577)|26.2.2010 16:54
jen pro infio stahnul jsem si novou verzi everestu a teploty ukazuje uplne jinak než ten stary.

tam jsem mel teploty procesoru v idle kolem 40 - 42, nova verze ukazuje 34 - 37 (což je ted už schodný s core tempem.)

tak doufám, že novy everest ukazuje spravne
Commanderwar (577)|6.3.2010 15:33
lidi jak vite v tomto tematu sme dospeli ki tomu že pridanim vetraku na předni stranu case jsem snižil teplotu u GPU temeř o 5°...takže napriklad v 3dmarku dosahuji max telotu 85 -87 misto 91...
to same crysis...tam se malo kdy dostanu přes 90.


ted jsem paril call of juarez hraju to na plny detaily pod DX 9 4xAA rozlišeni 1920* 1080....teplota v mistosti 21°C, a teplota karty se vyšplhala až na 98 stupnu což me moc normalni nepirjde:((..

karta s referenčím chladičem, v celkem studeny mistnosti a jeste snišením teploty o 5°c pridavnym vetrakem v case dosahuji 98°C:((....to sem zvedavej jak by to vypadalo až bude 30°c VENKU:(
hawkeye9898 (818)|6.3.2010 20:44
ak zoberies [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
+ 1x [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

taka teploty GPU budes mat na 50st v zatazi

fakt sa to oplati
VLAN (656)|7.3.2010 06:34
[quote=hawkeye9898;356288]ak zoberies [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
+ 1x [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

taka teploty GPU budes mat na 50st v zatazi

fakt sa to oplati[/quote]

GPOU bude sice v klidu, ale že samotné Accelero S1+jeden 120mm fan uchladí tuhle kartu? Obávám se, že by byly enormě vysoké teploty VRM, možná by překvapili i paměti. Spíš by jsem vzal ty ventilátory 2, dále by jsem doporučil zakoupit tyto heatsinky: http://www.alphacool.cz/produkt/Thermalright_GTX_260-285_PWN_Heatsinks.html?arg1=0117
hawkeye9898 (818)|7.3.2010 10:40
[quote=VLAN;356383]GPOU bude sice v klidu, ale že samotné Accelero S1+jeden 120mm fan uchladí tuhle kartu? Obávám se, že by byly enormě vysoké teploty VRM, možná by překvapili i paměti. Spíš by jsem vzal ty ventilátory 2, dále by jsem doporučil zakoupit tyto heatsinky: http://www.alphacool.cz/produkt/Thermalright_GTX_260-285_PWN_Heatsinks.html?arg1=0117[/quote]


mal som takto tu kartu 2roky + OC :)
na pamate a VRM som pouzil accelerom dodavane pasivy a uplne v pohode.
VLAN (656)|7.3.2010 16:30
[quote=hawkeye9898;356446]mal som takto tu kartu 2roky + OC :)
na pamate a VRM som pouzil accelerom dodavane pasivy a uplne v pohode.[/quote]

promiň, ale někde jsem si všiml, že tento uživatel diskutoval o GTX 285, myslel jsem že ji vlastní. Vzhledem k tomu, že má 8800GT, tak tu Accelero uchladí bez OC v normální skříni i pasivně. V jeho podmínkách by jsem to dal s nějakým ventilátorem alespoň 1200 rpm., např. Noctua NF-S12B FLX, ale asi nejlepší by byla volba jak chladič, tak lepší skříň....ale to už jsou zase další finance.
hawkeye9898 (818)|7.3.2010 17:21
netaktovana ide aj pasivne ale musis mat dost dobre vetranu bednu.
takze s1rev2 +12cm fan - gelid alebo fractal a bude to uplne v pohode
VLAN (656)|8.3.2010 15:28
[quote=hawkeye9898;356609]netaktovana ide aj pasivne ale musis mat dost dobre vetranu bednu.
takze s1rev2 +12cm fan - gelid alebo fractal a bude to uplne v pohode[/quote]

Já měl 9800Gt, což je totožné. Když jsem zapnul Furmark, tak se teploty s pasivem vyhouply k 76°C, ale dále už nešly. Airflow jsem měl v Case jako mám teď, velmi dobrý.
Takže pasivní řešení v tomto případě nedoporučuji, za normálních podmínek ano.


PS, co místo gelid a fractal třeba Noctua Bulk??...když už levně...
Commanderwar (577)|14.7.2010 20:28
ahoj kluci jen pro zajimavost temeř po pul roce pišu

v techto vedrech je neučiny naprosto nic u me:)...v mistnosti u pc mam 32 stupnu:)...a pc se peče pri hrani games jako pes_


a je mi ho tak mrte lito...že moc nepařim tyto dny:)

pri burnu

grafika 93 stupnu

procak aj 60

zakladni deska tma v idle 45

proste mazec.)
Jandaskunk (2330)|14.7.2010 20:49
Teploty jsou v mezích ;) (i když je to dost, ale pokud tam máš 32, tak to jde)
16cmfan (2153)|14.7.2010 22:06
[quote=Commanderwar;388701]ahoj kluci jen pro zajimavost temeř po pul roce pišu

v techto vedrech je neučiny naprosto nic u me:)...v mistnosti u pc mam 32 stupnu:)...a pc se peče pri hrani games jako pes_


a je mi ho tak mrte lito...že moc nepařim tyto dny:)

pri burnu

grafika 93 stupnu

procak aj 60

zakladni deska tma v idle 45

proste mazec.)[/quote]

Keď už si nakusol ten problém, nie je odveci sa ním trošku zaoberať, ak chceš. Napíš aké vlastne máš komponenty (cpu, gk) a chladiče a ako máš vyriešené chladenie + teploty HDD - o tie by som sa obával. Možno by sa za malo peňazí našlo riešenie na lepšie chladenie. ;)
Commanderwar (577)|6.11.2010 11:27
kluci chci se zeptat přeci jenom moje pc už jede na 3 rok života..a moje 8800 gt už ted vyma napriklad pri medieval 2 vše nastaveny na extrem až 96°C

jaka je limitni teplota že ta grafika shoři???
NHKG (1136)|6.11.2010 11:56
Žádná limitní teplota, kdy grafika shoří není. Sám jsem viděl jednu grafiku, která přes rok fungovala s teplotou v zátěži přes 115°C než odešla do křemíkového nebe. Do 100°C by grafika měla fungovat bez problémů, ale nikdo ti to nezaručí, každý kus je trochu jiný. Možná by stačilo grafiku vytáhnout z PC a pořádně očistit chladič od prachu.
Commanderwar (577)|19.11.2010 07:13
Tak tedy rekapitulace mych komponentu.

teploty v klidu sou v pořádku

Hra Mafia 2 meřeno v prubehu hrani everestem ultimate.

CPU e8200 3,2 - teploty do 55
GPu 8800 gt - teplota 101°C ano 101;C
zakladni deska asus P5k teplota 41 ;C
HD neco kolem 32

je to skutečne tragedie, ta mafia mi grafiku rozpaluje vic než třeba crysis.

jestli ji asi budu jeste par mesicu chtit, mel bych to asi už nejak pořešit
lavjoy (1628)|19.11.2010 08:35
pomohlo by možná dát na bočnici větráček ,bude foukat směrem na GK
Commanderwar (577)|19.11.2010 14:18
je pravda že vetrak na zadni strane odvadi vzduch od procaku zřejme dobře.

ale grafika tam ma určite malo vzduchu, koupim vetraček a zkusim to....a uvidim....


je možny že ta teplovodni pasta u stavajiciho ventilatoru graf karty už vzala za svy temeř po 3 letech provozu.
ale mam strach do toho hrabat
Commanderwar (577)|19.11.2010 15:06
takže sem zašel do obchodu a koupil prvni vetrak ktery tam meli 80x80.....a jdu testovat teplotu.....rve to teda ale jako krava. je hrozne slyšet Aerodynamický hluk, když před to dam ruku tak je to potichu...

jen pro ujasneni mel sem ten vetrak nechat vzduch vhanet??.....do skřine..a ne ze skrine

takže pro rekapitulaci. mam vetrak ve předu ten vhani vzduch, mam vetrak vzadu ten ho zase žene ven.

a ted sem pridelal vetrak na bocnici ktery žene vzduch taky do vnitř.

otazka je zda je to dobře a enmel by ho spíš vyhanet

ale ten kraval je nesnesitelnej......

ja mam jen pocit že vetrak v přednim panelu je tak max dobry na chlazeni hardisku protože ho ma primo před cumakem....a tim defakto žene vzduch jen na nej...a proto nemam ve skrini 100% airflow


bohužel vhaneni vzduchu ma v klidu temeř nulovy učinek teplota je porad 60°C at vetrak tam je nebo neni:(
lavjoy (1628)|19.11.2010 17:07
takže větráček má foukt na GK,tos měl tedy dobře a pokud žádný rozdíl v teplotách není(je to divný) tak tam opravdu být nemusí.Vyndej tedy kartu opatrně sundej chladič,odmasti čip nejlépe alkoholem nebo techn. lihem apod..,nanes novou pastu pokud možno AC MX2.Nezapoměn vyčistit chladič od prachu
Commanderwar (577)|19.11.2010 17:49
protože sem to nikdy nedelal..
akže jak rikaš muže se pouzivat technicky benzin a lih.

a jak se odstanuje pevne casti pasty jdou sami odtrhnout a nebo se musi nečím seškrabnout???
předpokladam že necim plastovym.

kurna mam strach:)..že ty karte bych mohl neco udelat
matyyy (2527)|19.11.2010 18:13
druhá možnost je tepelná regulace větráku na grafice nastavená na 60°C čili že snížila otáčky
lavjoy (1628)|19.11.2010 20:04
[quote=Commanderwar;417592]protože sem to nikdy nedelal..
akže jak rikaš muže se pouzivat technicky benzin a lih.

a jak se odstanuje pevne casti pasty jdou sami odtrhnout a nebo se musi nečím seškrabnout???
předpokladam že necim plastovym.

kurna mam strach:)..že ty karte bych mohl neco udelat[/quote]

sežeň si ubrousky nebo jemný toaletní papír,ten navlhčíš v tech. lihu a opatrně sundáš z čipů starou pastu-bude zřejmě tvrdší a zaschlá ale jde to dolů pěkně neboj.Hlavně nikam nespěchej,když tak pokoukej na youtube na nějaký návody apod.. např tady je to vidět dobře [ame="http://www.youtube.com/watch?v=D4qRDBtdcvI"]YouTube - ULTRA VGA Heatpipe Cooler Installation & Results 8800GT OC 512MB[/ame]
Jandaskunk (2330)|19.11.2010 21:09
A technický benzín na čip raději nedávej, ten max na ten chladič....na čip raději ten alkohol nebo líh. Stačí papírové ubrousky nebo kapesníčky třeba, jak už bylo řečeno.
Commanderwar (577)|25.3.2011 22:41
jeste nevim zda to 100% pomuže..ale u svy 8800GT jsem odmontoval vrchni kryt chlazeni a to byl fakt humač 3 roky prachu a špiny.tak sem to cely tyčinkou na uši očistil a vysal.

Ale vyndat tu kartu byla fakt rasovina...od vyroby mam komponenty v ramci záruky zakapnuty ve slotech takovou bílou pastou nebo tmelem....fakt sem mel strach že tu kartu dojebu.

dokonce jsem ji krapec škrabnul pinzetou pri pokusu ten tmel urvat