reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

RAM vs. stránkovací soubor

tonda pařmen (87)|22.2.2007 20:22
Nešlo by nejak udelat aby se data misto do strankovaciho souboru akladaly do RAMky? me to celkem s*** kdyz se furt neco louduje z disku strasne dlouho a porad dokola a pomalu
Ritchie83 (369)|22.2.2007 21:04
Pořiďte si OS s lepší správou paměti, případně velikost swapu zvolte velmi malou. Vytvářet swap v RAM je poněkud nesmyslné.
ICEBOSS (3435)|23.2.2007 12:04
9600XT je ale pekne stara a pekne slaba. imho vubec nema cenu ji kupovat. Ale koukal bych na GF 7300GT nebo 7600GS. Do AGP 4x pujde.
BlackFrog (563)|23.2.2007 13:15
[QUOTE=ICEBOSS]9600XT je ale pekne stara a pekne slaba. imho vubec nema cenu ji kupovat. Ale koukal bych na GF 7300GT nebo 7600GS. Do AGP 4x pujde.[/QUOTE]
bud se mi to nejak spatne zobrazuje nebo sis spletl thread?
Keymaster (65)|23.2.2007 14:31
problém není ve windows, ale v nedostatku paměti. Postupem času jsem přišel na to že hledět na velikost/aktivitu swapu nemá cenu, windows nejsou v tomto ohledu nijak dementní. Masivně swapovat se začne fakt až když není vyhnutí.
Petr S. (1220)|23.2.2007 14:34
[QUOTE=BlackFrog]bud se mi to nejak spatne zobrazuje nebo sis spletl thread?[/QUOTE]

Taky jsem z toho mírně zmatený ;)

Ale zpět k tématu: Operační paměti máte, jak uvádíte v podpisu (1GB), celkem dost, takže bych klidně zkusil stránkování zcela vypnout. Více informací o stránkování jsem již kdysi někam psal, zde máte odkaz.

Ritchie83: Nějak jsem Tě asi nepochopil... Co myslíš pojmem swap v RAM?
Petr S. (1220)|23.2.2007 14:40
[QUOTE=Keymaster]problém není ve windows, ale v nedostatku paměti. Postupem času jsem přišel na to že hledět na velikost/aktivitu swapu nemá cenu, windows nejsou v tomto ohledu nijak dementní. Masivně swapovat se začne fakt až když není vyhnutí.[/QUOTE]

Podle některých uživatelů, včetně mě, je to však u Windows občas trošku jinak... Někdy totiž jsou tak zmatené, že místo toho, aby použily volnou kapacitu v RAM tak nesmyslně používají swapovací soubor.
tonda pařmen (87)|23.2.2007 18:22
mě to swapuje skoro pořád, max rychlost kterou muzu vypalovat je 8x, kdyz palim 16x tak je to o hubu, nestiha cist z disku (ale jen misty, dycky ma par desitek vterin horky chvilky, buffer spadava na 0%), je nakej patch na windowsy aby to opravil?
pavel_p (993)|23.2.2007 20:45
[QUOTE=Petr S.]Podle některých uživatelů, včetně mě, je to však u Windows občas trošku jinak... Někdy totiž jsou tak zmatené, že místo toho, aby použily volnou kapacitu v RAM tak nesmyslně používají swapovací soubor.[/QUOTE]

Windows swapují ve volném čase proto, aby nemusely odkládat data z paměti na disk až v okamžiku, kdy se nějaký program rozhodne paměť zaplnit. Pak jednoduše nepoužívaná data z paměti uvolní a nemusí je ukládat na disk, protože v tomto okamžiku by to 'nenažranou' aplikaci zdržovalo. Další výhoda je při uspání počítače - obsah paměti je na disku skoro komplet uložen, stačí poukládat zbytek. Volná paměť se dá také použít na cachování dat z disku. Nesmysl to teda není.

[QUOTE=tonda pařmen]Nešlo by nejak udelat aby se data misto do strankovaciho souboru akladaly do RAMky?[/QUOTE]
Stránkovací soubor má smysl z důvodu co jsem uvedl výše. Bez něj může být hůř. I když na to někdo pravděpodobně má jiný názor.

[QUOTE=tonda pařmen] mě to swapuje skoro pořád, max rychlost kterou muzu vypalovat je 8x, kdyz palim 16x tak je to o hubu, nestiha cist z disku (ale jen misty, dycky ma par desitek vterin horky chvilky, buffer spadava na 0%)[/QUOTE]
Pálení 16x je o hubu, protože vypalovačka se musí krmit daty rychlostí asi 20MB/s. To je tak třetina sekvenční rychlosti disků. Pokud se na disku vyskytuje fragmentace nebo se pálí soubory, které jsou na disku roztroušené, tak se téhle rychlosti dosáhnout prostě nedá.
Ritchie83 (369)|24.2.2007 11:37
[QUOTE=Petr S.]Nějak jsem Tě asi nepochopil... Co myslíš pojmem swap v RAM?[/QUOTE]
Vytvořit swap v ramdisku. Samotného by mě to nenapadlo, ale už jsem se s takovým přístupem též setkal, proti jej zmiňuji jako odstrašující variantu.

[QUOTE=pavel_p]Windows swapují ve volném čase proto, aby nemusely odkládat data z paměti na disk až v okamžiku, kdy se nějaký program rozhodne paměť zaplnit. Pak jednoduše nepoužívaná data z paměti uvolní a nemusí je ukládat na disk, protože v tomto okamžiku by to 'nenažranou' aplikaci zdržovalo. Další výhoda je při uspání počítače - obsah paměti je na disku skoro komplet uložen, stačí poukládat zbytek. Volná paměť se dá také použít na cachování dat z disku. Nesmysl to teda není.[/QUOTE]
Správa paměti ve Windows XP je špatná, což je o ní veřejně známo. Windows XP odswapovávají paměť, i když k tomu není vůbec žádný důvod.
Petr S. (1220)|24.2.2007 18:11
[QUOTE=pavel_p]Windows swapují ve volném čase proto, aby nemusely odkládat data z paměti na disk až v okamžiku, kdy se nějaký program rozhodne paměť zaplnit. Pak jednoduše nepoužívaná data z paměti uvolní a nemusí je ukládat na disk, protože v tomto okamžiku by to 'nenažranou' aplikaci zdržovalo. Další výhoda je při uspání počítače - obsah paměti je na disku skoro komplet uložen, stačí poukládat zbytek. Volná paměť se dá také použít na cachování dat z disku. Nesmysl to teda není.[/QUOTE]

Ve volných chvílích ve Windows XP probíhá tzv. Optimalizace bootování. V zásadě jde o to, že systém neustále sleduje, které soubory a moduly pro jejich spuštění, jsou používány a ty posléze umisťuje do části pevného disku kam k nim má co nejrychlejší přístup (nejen proto XP startují o mnoho rychleji než jiné systémy). Samozřejmě myslí windowsí ;) systémy :D
pavel_p (993)|26.2.2007 00:00
S tou optimalizací je to také pravda, není to v rozporu s tím co jsem napsal. Pravděpodobobně však nebude probíhat na úkor vypalování, stejně tak jako v tomto okamžiku nebude pravděpodobně probíhat ani duplikování obsahu paměti na disk. To je teorie. Windows jsou občas zvláštní.
Asi zkusím zjistit co lze vyčíst z TaskManageru, protože se z něj dá odvodit, že windows využívají swap místo ram (stránkovací soubor = využití paměti).
Alf (305)|26.2.2007 06:00
[QUOTE=Petr S.].....Operační paměti máte, jak uvádíte v podpisu (1GB), celkem dost, takže bych klidně zkusil stránkování zcela vypnout....[/QUOTE]Myslím, že na vypnutí swapu je 1GB RAM málo. Zkoušel jsem to a při spuštění více programů současně začal mít PC problémy a někdy se i na několik desítek sekund "zastavil". Samozřejmě to ale záleží na paměťové náročnosti spuštěných programů. V žádné případě bych nevypínal swap na PC s 1 BG RAM a méně při práci s videem a fotkami.

[QUOTE=tonda pařmen]mě to swapuje skoro pořád, max rychlost kterou muzu vypalovat je 8x, kdyz palim 16x tak je to o hubu, nestiha cist z disku (ale jen misty, dycky ma par desitek vterin horky chvilky, buffer spadava na 0%), je nakej patch na windowsy aby to opravil?[/QUOTE]Já bych se zaměřil na vytížení CPU a spuštěné procesy a zkusil povypínat nepotřebné.
Petr S. (1220)|26.2.2007 15:35
Ano, přesně tak. Hodně záleží na tom, jaké aplikace v PC uživatel provozuje...
tonda pařmen (87)|26.2.2007 20:14
tak mě tam běží asi 60procesů. Doufam že ta Vista co stahuju bude lepší v tejhle věci.
Alf (305)|26.2.2007 21:32
[QUOTE=tonda pařmen]tak mě tam běží asi 60procesů. Doufam že ta Vista co stahuju bude lepší v tejhle věci.[/QUOTE]Obávám se, že ani Vista Ti nezabrání v instalaci kdejakého balastu.
Tilk (2)|23.9.2007 15:50
Napadla ma taká vec. Čo tak vo WindowsXP umiestniť swapovací súbor na USB flash disk? Jeho prístupová doba je asi menšia ako HD a po vypnutí PC sa nevymaže ako RAM. Pokyaľ viem, Vista už niečo takéto pozná.
pavel_p (993)|23.9.2007 16:06
No nevím co přesně Visty s flashdiskem dělají, ty většinou dosahují dost malých rychlostí a i USB2.0 už zaostává za pevnými disky. Asi to chce praktickou zkušenost.
Pavel Boček (4169)|23.9.2007 16:27
[QUOTE=Ritchie83]Správa paměti ve Windows XP je špatná, což je o ní veřejně známo. Windows XP odswapovávají paměť, i když k tomu není vůbec žádný důvod.[/QUOTE]

Mám dojem že se dá nastavit, jestli má swapovat systém neboprogramy. Myslím ale, že systém sám prostě stránkuje vždycky, možná z části proto, aby zabral paměti co nejméně a hodně zůstalo pro programy. Btw, i 2GB jsou už mi málo, a swapuje mi to (hlavně za to můžou neoptimalizované hry, které navíc rády ve správci úloh píšou, že berou 800MB a přitom mi chybí 1,5GB :stupid).

[QUOTE=Tilk;50715]Napadla ma taká vec. Čo tak vo WindowsXP umiestniť swapovací súbor na USB flash disk? Jeho prístupová doba je asi menšia ako HD a po vypnutí PC sa nevymaže ako RAM. Pokyaľ viem, Vista už niečo takéto pozná.[/QUOTE]

Někde jsem četl že se to dělalo (hlavně pro Linux, ten cpe všechno do RAMky/swapu a zapisuje až když není zbytí), ale problém byl (a je u levných Flashek stále), že po půl roce odejdou buňky. Dneska se ale dají koupit slušnější kousky, které mají vydržet o dost déle.
Tilk (2)|23.9.2007 16:48
[QUOTE=pavel_p;50718]No nevím co přesně Visty s flashdiskem dělají, ty většinou dosahují dost malých rychlostí a i USB2.0 už zaostává za pevnými disky. Asi to chce praktickou zkušenost.[/QUOTE]

Hovorí sa tomu ReadyBoost. Malo by to slúžiť na urýchlenie štartu Windows, aplikácií atď...
http://www.microsoft.com/windows/products/windowsvista/features/details/readyboost.msp
Ritchie83 (369)|23.9.2007 17:16
[QUOTE=Pavel Boček;50722]Mám dojem že se dá nastavit, jestli má swapovat systém neboprogramy. Myslím ale, že systém sám prostě stránkuje vždycky, možná z části proto, aby zabral paměti co nejméně a hodně zůstalo pro programy. Btw, i 2GB jsou už mi málo, a swapuje mi to (hlavně za to můžou neoptimalizované hry, které navíc rády ve správci úloh píšou, že berou 800MB a přitom mi chybí 1,5GB :stupid).[/QUOTE]
Co prosím vás myslíte větou „jestli má swapovat systém nebo programy“? Správu paměti má na starosti systém, tudíž výhradně systém určuje, co se odswapuje. Systém (jádro) obvykle zabírá jen několik málo MB a ve většině systémů nelze jádro odswapovat. Systém Windows XP swapuje vždycky, i když k tomu není důvod, protože má špatně napsanou správu paměti, jak píšu výše. Odpovězte si na otázku: K čemu je v počítači nevyužitá (prázdná) RAM?

[QUOTE=Pavel Boček;50722]Někde jsem četl že se to dělalo (hlavně pro Linux, ten cpe všechno do RAMky/swapu a zapisuje až když není zbytí), ale problém byl (a je u levných Flashek stále), že po půl roce odejdou buňky. Dneska se ale dají koupit slušnější kousky, které mají vydržet o dost déle.[/QUOTE]
Kde pak jste četl zase tohle? Linux pouze rozumně využívá RAM? jako vyrovnávací paměť (buffer). Rozhodně k tomuto účelu nepoužívá swap, to by ani nemělo smysl. Nečisté stránky se standardně zapíší na disk nejpozději do 30 sekund. O tom slyším poprvé, že by se podobným způsobem využívala flash paměť v Linuxu, můžete se odkázat na nějaký zdroj?

Prosím příště si lépe ověřte, zda nepíšete nesmysly, ušetříte mi tím čas.
Pavel Boček (4169)|23.9.2007 18:42
Zase chcete slovíčkařit? Co se týče Linuxu, vlastně i obecně, nedá se přesně určit co je systém a co programy. Jednou z metod je "systém je to co dostanu v minimální instalaci," což pak znamená v mnoha distribucích jen jádro a pár nezbytností, ve Win jádro a kupu věcí. Systémem jsem tady myslel hlavně kupu služeb (jako svchost, který bere desítky MB). Přesně je tu napsáno:

Choose how to allocate system memory.

Adjust best performance of: Programs System cache

Tak bych řekl, že pokud mám programs, systém se uklidí do swapu. Možná to s tím ale nemá nic společného. Každopádně ať je důvod jakýkoliv, systém stále hrabe na disk ať se nastaví cokoliv, maximum je tak 5 sekund bez zahrábnutí.

[QUOTE=Ritchie83]Kde pak jste četl zase tohle? Linux pouze rozumně využívá RAM? jako vyrovnávací paměť (buffer). Rozhodně k tomuto účelu nepoužívá swap, to by ani nemělo smysl. Nečisté stránky se standardně zapíší na disk nejpozději do 30 sekund. O tom slyším poprvé, že by se podobným způsobem využívala flash paměť v Linuxu, můžete se odkázat na nějaký zdroj?

Prosím příště si lépe ověřte, zda nepíšete nesmysly, ušetříte mi tím čas.[/QUOTE]

No o užití flashky na SWAP bylo v jednom Chipu (ty jsou ve škole v knihovně), o tom způsobu užití prostředků Linuxem (Unixem) bylo zase v jedné bichli o Linuxu (Linux příručka českého uživatele), teoreticky bych to dohledal...pokud o o stojíte tak by to snad šlo zařídit.
P@pi (1519)|23.9.2007 19:36
[QUOTE=Pavel Boček;50752]Zase chcete slovíčkařit?[/QUOTE]

[OT] Když jsem si todle přečetl, měl jsem 100 chutí dát zápornou karmu. Především mě to překvapuje u člověka, který má co dočinění s redakcí SHW.

To že píšeš polopravdy nebo něco pořádně nevysvětlíš je konina první kategorie. Přijde první člověk, který tomu nebude tolik rozumět, blbě to pochopí a už něco chápe špatně. Myslím, že už ti KP vysvětlil a sám jsi pochopil, že SHW je odborný ezine a ne nějaký levný IT plátek. Takových plátků je na českém i zahraničním webu mraky.

Taková úroveň se dá udržet, ale jenom tím, že se nebudou psát polopravdy nebo nesmysly. Útočením na nejrespektovanější členy fóra (mezi něž Ritchie rozhodně patří) se nic nezíská.

Neber si to nijak osobně :). Je to druhej případ za posledních pár dní, takže je to spíš obecně než na tebe.
Ritchie83 (369)|23.9.2007 20:17
[QUOTE=Pavel Boček;50752]Co se týče Linuxu, vlastně i obecně, nedá se přesně určit co je systém a co programy. Jednou z metod je "systém je to co dostanu v minimální instalaci," což pak znamená v mnoha distribucích jen jádro a pár nezbytností, ve Win jádro a kupu věcí. Systémem jsem tady myslel hlavně kupu služeb (jako svchost, který bere desítky MB).[/QUOTE]
Na architektuře x86 to lze určit velice jednoduše. V Ring-0 protected modu běží systém (jádro) a v Ring-4 uživatelské programy. Uživatelským (userspace) programem je třeba svchost, i když pochází z instalace Windows. Z pohledu jádra jsou apriori všechny uživatelské procesy stejně významné.

[QUOTE=Pavel Boček;50752]Choose how to allocate system memory.
Adjust best performance of: Programs System cache
Tak bych řekl, že pokud mám programs, systém se uklidí do swapu. Možná to s tím ale nemá nic společného.[/QUOTE]
Hádal bych, že nastavení má následující význam: „Mají se v paměti nechávat i dlouho spící procesy, anebo se mají raději odswapovat a uvolněná paměť použít jako cache pro diskové operace?“

[QUOTE=Pavel Boček;50752]No o užití flashky na SWAP bylo v jednom Chipu (ty jsou ve škole v knihovně), o tom způsobu užití prostředků Linuxem (Unixem) bylo zase v jedné bichli o Linuxu (Linux příručka českého uživatele), teoreticky bych to dohledal...pokud o o stojíte tak by to snad šlo zařídit.[/QUOTE]
Jinými slovy, spojil jste dohromady dva nesouvisející články a vznikl z toho nesmysl.
Pavel Boček (4169)|23.9.2007 22:14
No, napadá mě právě, že by se mohly odswapovávat i když nespí, rozhodně pokud dojde RAM. Co se týče dělení procesů, ono to tak jednoduché není. Systémové procesy jsou s jádrem úzce provázány a pokud se některé vypnou, systém nejde. Dají se tak označit jako součást systému. Takové malování už ale součástí není...Prostě Win není Linux ani Unix (vykrádá je, ale není jimi), proto systém není jenom jádro. Win jen s jádrem nejde.

[QUOTE=Ritchie83]Jinými slovy, spojil jste dohromady dva nesouvisející články a vznikl z toho nesmysl.[/QUOTE]

Ne. Napsal jsem, že se to rozhodně používá na swap (tuším že snad psali že dokonce na serverech, ale to spíš domácích). Do toho jsem pak napsal poznámku.

Nikde neříkám, co se ukládá kam, o tom bufferu jsem taky nemluvil (samozřejmě jsem ani nic takového neměl na mysli, ale to z toho též nikde nevyplývá, alespoň to tak vidím já). OT:Ale poznámka netvoří celý příspěvek, takže ačkoliv nejsem odborník na unixové systémy (které tu ani nejsou předmětem diskuze, že), tak nemusíte negovat všechno co řeknu, pak vypadám jak de*il. Stačí přece říct "toto tak není" nebo se zeptat co tím myslím. :hmm/OT
Lapak_oldd (68)|24.9.2007 16:40
[QUOTE=tonda pařmen;28455]tak mě tam běží asi 60procesů. Doufam že ta Vista co stahuju bude lepší v tejhle věci.[/QUOTE]

to mozna bude tvuj problem :)


jinak co se tyce swapu na flashce tak sice ma rychlejsi pristupovy doby nez disk, ale jak dojde na sekvencni cteni nejakych vetsich souboru tak tady uz je i disk hodne hodne vepredu, takze treba pri praci s videem by toto byla hodne nesmyslna vec, o zivotnosti dnesnich obycejnych klicenek nemluvne...
Intri (3490)|4.10.2007 20:39
[QUOTE=Lapak;50913]
jinak co se tyce swapu na flashce tak sice ma rychlejsi pristupovy doby nez disk, ale jak dojde na sekvencni cteni nejakych vetsich souboru tak tady uz je i disk hodne hodne vepredu, takze treba pri praci s videem by toto byla hodne nesmyslna vec, o zivotnosti dnesnich obycejnych klicenek nemluvne...[/QUOTE]

S tím souhlasím, ale na druhou stranu nutno říct, že mám s ReadyBoostem hodně dobré zkušenosti. Zkoušel jsem ho na PC s 512 MB paměti ( což je pro Vistu opravdu brutálně málo ) a nutno říct, že ReadyBoost přinesl systému opravdu dost rychlosti navíc, především při přepínání aplikací. Na druhou stranu to mírně zpomalilo start systému ( i když to prý má start zrychlit ), ale ta práce pak byla fakt rychlejší.

[QUOTE=Tilk;50715]Napadla ma taká vec. Čo tak vo WindowsXP umiestniť swapovací súbor na USB flash disk? Jeho prístupová doba je asi menšia ako HD a po vypnutí PC sa nevymaže ako RAM. Pokyaľ viem, Vista už niečo takéto pozná.[/QUOTE]

XP neumožňuje zvolit flash disk jako swapovací prostor. Už jsem to zkoušel, když ani pro XP a ostatní aplikace nebylo 512 MB dost. Flash disk to sice nabídne k výběru swapovacího prostoru, ale nastavení té flashky na tuto funkci prostě neuloží. Ať uděláš co chceš, vždycky se to vrátí do původní hodnoty. Možná by se to dalo obejít nějakým zásahem do registru, ale to už jde bohužel úplně mimo mě.

[SIZE="1"]Sloučeno by P@pi[/SIZE]
Pavel Boček (4169)|4.10.2007 22:42
[QUOTE=Intri]XP neumožňuje zvolit flash disk jako swapovací prostor. Už jsem to zkoušel, když ani pro XP a ostatní aplikace nebylo 512 MB dost. Flash disk to sice nabídne k výběru swapovacího prostoru, ale nastavení té flashky na tuto funkci prostě neuloží. Ať uděláš co chceš, vždycky se to vrátí do původní hodnoty. Možná by se to dalo obejít nějakým zásahem do registru, ale to už jde bohužel úplně mimo mě.
[SIZE="1"]Sloučeno by P@pi[/SIZE][/QUOTE]Co nejde? Jak nejde? Všechno de ! Mám SWAP úplně mimo systémovej oddíl, teď sem si nastavil 100MB na SD kartu (a neříkej že to je něco jinýho :sleep) a de to v poho. Chyba je buď mezi židlí a klávesnicí nebo v systému :thumb
Lapak_oldd (68)|5.10.2007 21:27
[QUOTE=Pavel Boček;52702]

Co nejde? Jak nejde? Všechno de ! Mám SWAP úplně mimo systémovej oddíl, teď sem si nastavil 100MB na SD kartu (a neříkej že to je něco jinýho :sleep) a de to v poho. Chyba je buď mezi židlí a klávesnicí nebo v systému :thumb[/QUOTE]
on asi myslel ze se po restartu zase vynuluje
Pavel Boček (4169)|5.10.2007 22:27
[QUOTE=Lapak;52837]on asi myslel ze se po restartu zase vynuluje[/QUOTE]

Toto je po restartu. Sice se to nepřipočetlo k stránkovacímu souboru, ale očividně by se to nějak použilo...
Intri (3490)|6.10.2007 23:54
[QUOTE=Pavel Boček;52702]Co nejde? Jak nejde? Všechno de ! Mám SWAP úplně mimo systémovej oddíl, teď sem si nastavil 100MB na SD kartu (a neříkej že to je něco jinýho :sleep) a de to v poho. Chyba je buď mezi židlí a klávesnicí nebo v systému :thumb[/QUOTE]

Hmm, tak toto bude chyba mezi tou klávesnicí a židlí.:-) Jak jsi to dokázal? Já se o to snažil hodinu a bez úspěchu. Nepodařilo se mi prostě XPčko přinutit ten stránkovací soubor uložit na flashku a nechat ho tam.
Pavel Boček (4169)|7.10.2007 00:04
[QUOTE=Intri;53012]Hmm, tak toto bude chyba mezi tou klávesnicí a židlí.:-) Jak jsi to dokázal? Já se o to snažil hodinu a bez úspěchu. Nepodařilo se mi prostě XPčko přinutit ten stránkovací soubor uložit na flashku a nechat ho tam.[/QUOTE]

já jsem teda nezkoušel jestli se tam fakt uloží...ale aspoŇ se nastavil a i porestartu to tam zůstalo...někdy to zkusím

[SIZE="1"]btw, čím sežrat 2GB RAMky :notsure[/SIZE]
Intri (3490)|7.10.2007 00:26
Rozhodně mi pak dej vědět, jak to dopadlo. Ono není moc těžké to zjistit. Když to bude swapovat na flashku, flashka bude blikat ( samozřejmě za předpokladu, že aktivitu indikuje LEDkou ). A taky na té flashce musíš najít soubor pagefile.sys. Jestli ti to půjde, pak mi musíš říct, jak jsi postupoval. Protože mě se to fakt nepovedlo, i když jsem moc chtěl.:-)
Pavel Boček (4169)|7.10.2007 01:06
[QUOTE=Intri;53016]Rozhodně mi pak dej vědět, jak to dopadlo. Ono není moc těžké to zjistit. Když to bude swapovat na flashku, flashka bude blikat ( samozřejmě za předpokladu, že aktivitu indikuje LEDkou ). A taky na té flashce musíš najít soubor pagefile.sys. Jestli ti to půjde, pak mi musíš říct, jak jsi postupoval. Protože mě se to fakt nepovedlo, i když jsem moc chtěl.:-)[/QUOTE]

jak jsem řekl, nemám přímo Flashku, ale SD kartu...to by ale nemělo hrát rozdíl...
mech13 (5526)|7.10.2007 11:48
jen takova drobnost... kdyz ve WIN nastavis SWAP a das aply/OK tak se nic nenastavi, tam vedle toho nastaveni SWAPu je tlacitko "nastavit" ktery musis zmacknout, jinak se nic nestane...
Intri (3490)|7.10.2007 11:51
Jo, o tom vím, běžně si na noťasu vypínám a zapínám stránkovací soubor, protože ten disk je fakt hrozně pomalý. Ale prostě se mi to nevede.

[QUOTE=Pavel Boček;53018]jak jsem řekl, nemám přímo Flashku, ale SD kartu...to by ale nemělo hrát rozdíl...[/QUOTE]

Jo aha, sorry, to jsem pozapomněl ( to víš, večer už byla únava na místě ).:-) Ale taky souhlasím, že to bude OS fuk. Souborové systémy se používají pro obě média tuším stejné.

EDIT by P@pi: Nauč se používat EDIT, furt tu slučuju příspěvky (todle už je asi tvuj třetí....) :o
Pavel Boček (4169)|7.10.2007 17:54
S takovým systémem se nedá pracovat :angry:angry:angry absolutně to ignoruje nastavení a dělá si co chce. Prostě si to samo od sebe sežralo veškerý místo na C: (v nastavení swapu bylo pouze těch 100MB na flashce) a jak se to zaplnilo po 60MB zbývajícího místa tak už to jenom dělalo ten zvuk (Windows XP Ding.wav) a nešlo nic dělat. Čtečka karet ani neblikla.
Intri (3490)|7.10.2007 19:57
To jako při vypnutí swapu na disk a nastavení na tu kartu, jo?
Pavel Boček (4169)|7.10.2007 23:21
[QUOTE=Intri;53148]To jako při vypnutí swapu na disk a nastavení na tu kartu, jo?[/QUOTE]

tak tak
Intri (3490)|7.10.2007 23:26
Hmm, to mě napadá jedině, že je ta karta příliš pomalá. Přece jenom XP je známé tím, že swapuje, i když nemusí. Jestli má ta karta příliš nízké rychlosti zápisu i čtení, mohl by to být ten problém.
Pavel Boček (4169)|7.10.2007 23:48
[QUOTE=Intri;53226]Hmm, to mě napadá jedině, že je ta karta příliš pomalá. Přece jenom XP je známé tím, že swapuje, i když nemusí. Jestli má ta karta příliš nízké rychlosti zápisu i čtení, mohl by to být ten problém.[/QUOTE]

No, když sem spustil 4 hry, spoustu programů a 35 oken Exploreru tak to bylo pomaly celý :notsure
mech13 (5526)|8.10.2007 00:18
me se dnes taky podarilo totalne zapraskat celou RAM ze jsem musel resetovat...
na NB 1.25GB RAM, zacinam si tak v klidu delat na projektu na kubuntu 7.04 pod VMware (512MB), a dost me vytocilo, tak jsem stahnul SUSE 10.3 a zacal instalovat na druhou virtualku taky s 512MB... asi ve trictvrte instalace kdyz jsem jeste mezitim zkousel kubuntu se to zacalo cely brutalne hryzat az dokud to 5 minut nestalo a prestavalo zvladat hybani mysi...
halt jsem zapomel ze mam vyple SWAP a rozdelil jsem 1GB RAM na virtualky...
Intri (3490)|8.10.2007 00:54
[QUOTE=Pavel Boček;53232]No, když sem spustil 4 hry, spoustu programů a 35 oken Exploreru tak to bylo pomaly celý :notsure[/QUOTE]

Měl bych teorii, kde byl problém.:-)

EDIT: To mech13: To je normální. Taky si občas vypnu swap a pak se jen divím, proč mi Windóze hlásí, že mám kritický nedostatek paměti. A když mrknu na vytížení, 2000 z 2048 MB je normoš.
Pavel Boček (4169)|14.10.2007 00:23
[QUOTE=Intri;53240]Měl bych teorii, kde byl problém.:-)[/QUOTE]

speak up :thumb
Intri (3490)|14.10.2007 12:45
Heh, no, to bylo spíš jen tak řečnicky.:-) Je jasné, že když si borec otevře 35 oken IEčka, že se mu paměť poněkud zaplní a PC celkově zpomalí.:-)
Pavel Boček (4169)|14.10.2007 14:36
[QUOTE=Intri;54362]Heh, no, to bylo spíš jen tak řečnicky.:-) Je jasné, že když si borec otevře 35 oken IEčka, že se mu paměť poněkud zaplní a PC celkově zpomalí.:-)[/QUOTE]

ehm...jenže to bylo cílem...potřeboval sem zaplnit 2GB paměti a pak ještě další asi 1,5GB kterej se tam octl - můžu říct že to bylo horší než sem čekal, StressPrime začal padat jak nebyla paměť :eek:
[SIZE="1"]btw, sleduj o co šlo :D[/SIZE]
Intri (3490)|14.10.2007 14:38
Však jo, já neříkám, že to nebylo to, čeho jsi chtěl dosáhnout.:-)