reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Distribuované výpočty

Pavel Bačo (0)|26.2.2010 22:58
[quote=john;353403]ale tady prece nikdo neni proti DC, jako myslence, ale je tady hodne lidi, kteri to vidi jako zneuziti nadsencu pro sve vlastni komercni vyuziti, to je snad pochopitelne, ci ne? :confused:[/quote]

To je jeden úhel pohledu, ten druhý je o tom že můžu kapkou přispět k výzkumu. Je jasné a celkem logické že pokud se najde lék na nějakou chorobu tak se musí vyrobit, což samozřejmě stojí nějaké ty peníze. Ano můžete to nazývat zneužití pro komerční využití a nebo to můžete taky nazvat něco jsem přispěl k významnému objevu.
Prostě záleží jak se na to díváte a můj pohled je ten že opravdu těch pár wattů navíc mě nezabije. Komu jde o zvýšenou spotřebu PC tak jen tak pro představu má konfigurace v IDLE a v LOAD:
CPU: CORE i7 860,4GB RAM DDR3, GTX 260, 3 disky SEAGATE
v IDLE spotřeba: 160 Watt
v LOAD spotřeba: 253 Watt (včetně výpočtu na GK)

Měřil jsem si to protože mně to taky samozřejmě zajímalo kolik si to papne navíc a není to žádná hrůza.

Vemte si kolik jen žere např. varná konvice, vysavač, mikrovlnka, atd
Neregistrovaný (0)|26.2.2010 23:01
[quote=kevin00;353405]A proč bychom zde přispívat nemohly ? Je tu někde napsáno, že je tento thread pouze pro "počtáře" ? Nebo se nás snažíte "uklidit", protože neradi slyšíte na "dobročinost" kritiku ...



Řeknu to takhle: Pomůžu staré paní s taškami, kdybych mohl budu darovat krev, přispěji věcmi na lidi postižené např. povodní (v rámci ČR), apod. Ale rozhodně nebudu vyhazovat peníze z okna za něco co pozbývá sebemenšího smyslu a na čem se případně napakují jiní ... to není "pro lidstvo", to je pro jedince ;) Některé argumenty "počtářů" my silně připomínají argumenty zfanatizovaných ochránců přírody.[/quote]


Kdyby to bylo k nicemu, tak to nezastituje hromada univerzit, ale nejakej typek co stavi radoby domaci pocitace nahrani her, viz tvuj podpis hehe

ne vazne, jsme ve svobodnem stane, mame svobocu slova a nazoru, tvuj nazor respektuju, ale fakt nechapu.

Jde ti proste o to, ze kdyz nevidis okamzity uzitek tak te to nezajima. Darovani krve - ano, povodne - ano, pani s tasko - ano, vypocty - ne. Celkem jasny. Ale i na tvych darech se prizivujou ostatni.

No treba nekdy zmenis nazor.
Pavel Bačo (0)|26.2.2010 23:06
[quote=kevin00;353405]A proč bychom zde přispívat nemohly ? Je tu někde napsáno, že je tento thread pouze pro "počtáře" ? Nebo se nás snažíte "uklidit", protože neradi slyšíte na "dobročinost" kritiku ... [/quote]

To nikdo neřekl, jen nechápu když v tom nevidíte smysl proč Vás tato diskuze zajímá

[quote=kevin00;353405]Řeknu to takhle: Pomůžu staré paní s taškami, kdybych mohl budu darovat krev, přispěji věcmi na lidi postižené např. povodní (v rámci ČR), apod. Ale rozhodně nebudu vyhazovat peníze z okna za něco co pozbývá sebemenšího smyslu a na čem se případně napakují jiní ... to není "pro lidstvo", to je pro jedince ;) Některé argumenty "počtářů" my silně připomínají argumenty zfanatizovaných ochránců přírody.[/quote]

Takže v podstatě takový skautík :-D. Jistě "počtáři" jsou sekta a snaží se zfanatizovat davy lidí.
kevin00 (10238)|26.2.2010 23:21
[quote=Neregistrovaný;353410]Kdyby to bylo k nicemu, tak to nezastituje hromada univerzit, ale nejakej typek co stavi radoby domaci pocitace nahrani her, viz tvuj podpis hehe[/quote]

Aspoň mě to z části živí a nemusím se schovávat za neregistrovaný nick, aby každý neviděl, že jsem mladý, hloupý a nivní ;)

[quote=Pavel Bačo;353411]Takže v podstatě takový skautík :-D[/quote]

Lepší být skaut než hloupý a vyhazovat prachy z okna ;)
john (877)|26.2.2010 23:30
[quote=Pavel Bačo;353411]
Takže v podstatě takový skautík :-D. Jistě "počtáři" jsou sekta a snaží se zfanatizovat davy lidí.[/quote]
ale blbost, proc se nesnazite si vzajemne porozumet, misto napadani...
ty, jako priznivec DC, mas pocit dobreho vyuziti prebytecneho vykonu sveho PC pro DOBRO LIDSTVA, ach jak nadherne a neviditelne / hlavne pro ten pocit dobra vykonaneho pro veskere lidstvo... /, no a na rozdil od tebe, jini kaslou na DC a radeji pomuzou starence do schodu a vysledek sveho pocinani vidi okamzite....
kdo ma lepsi pocit a komu se lepe spi, tomu ktery pomuze okamzite, osobne a hlavne potrebnemu, nebo ten, ktery nevytahne paty z domu a jeho PC zachranuje lidstvo, ci posle SMS nekam... :confused:
rek bych, ze MATRIX vzkveta....
astec (1823)|26.2.2010 23:36
Snaha porozumět???? to by možná jedna strana nesměla vnucovat svůj názor a nezesměšňovat ji za neakceptaci.

Klasická ukázka jevu voluntarismus.
Pavel Bačo (0)|26.2.2010 23:37
[quote=john;353419]ale blbost, proc se nesnazite si vzajemne porozumet, misto napadani...
ty, jako priznivec DC, mas pocit dobreho vyuziti prebytecneho vykonu sveho PC pro DOBRO LIDSTVA, ach jak nadherne a neviditelne / hlavne pro ten pocit dobra vykonaneho pro veskere lidstvo... /, no a na rozdil od tebe, jini kaslou na DC a radeji pomuzou starence do schodu a vysledek sveho pocinani vidi okamzite....
kdo ma lepsi pocit a komu se lepe spi, tomu ktery pomuze okamzite, osobne a hlavne potrebnemu, nebo ten, ktery nevytahne paty z domu a jeho PC zachranuje lidstvo, ci posle SMS nekam... :confused:
rek bych, ze MATRIX vzkveta....[/quote]

A to jsi se dozvěděl kde že nevytáhnu paty z domu. Samozřejmě že ten pocit z okamžité a cílené pomoci je lepší, taky to znám. A k tomu navíc jak píšeš maká i můj komp. Nejsem zarputilý DC, jen v tom vidím smysl, což vy ne. Váš názor vám nikdo nebere.
john (877)|26.2.2010 23:44
[quote=Pavel Bačo;353423]Nejsem zarputilý DC, jen v tom vidím smysl, což vy ne. Váš názor vám nikdo nebere.[/quote]
jak jste dosel k nazoru, ze v DC nevidim smysl, cist umite, ale porozumeni psanemu textu Vam asi unika nebo mu nechcete porozumet :confused: :mistake
Pavel Bačo (0)|26.2.2010 23:45
[quote=john;353424]jak jste dosel k nazoru, ze v DC nevidim smysl, cist umite, ale porozumeni psanemu textu Vam asi unika nebo mu nechcete porozumet :confused: :mistake[/quote]

tím jsem narážel na kevina00
john (877)|26.2.2010 23:46
tak to se samozrejme omlouvam, hlavne za :mistake
Pavel Bačo (0)|26.2.2010 23:59
Řeknu to asi tak, když jsem cca před 6 lety šel poprvé darovat krev tak se našlo několik lidí kteří mi to rozmlouvali že si budu huntovat zdraví, že to organismu moc neprospívá. Ale já na ně nedal a daruju pravidelně, protože z toho mám dobrý pocit že to někomu pomůže. A tak samo mám dobrý pocit z toho, že možná jednou se někde odrazí výpočetní výkon který věnuji na DC(převážně biologie) výrobou léků třeba právě na rakovinu kterým se zabývá např. projekt Rosseta. Aktivně jsem se zapojil v době kdy mi umřel děda právě na rakovinu. A v mém blízkém okolí znám dalších 5 lidí co mají raka. Vím že pro ně už asi ty výsledky nebudou ale třeba budou pro další generace. Můžete to nazvat jak chcete ale já tomu prostě věřím.
CRYSIS (0)|27.2.2010 00:02
Lidi, budte rozumný. Podivejte se, jak poskocily procaky. S postupem technologie bude pribyvat i lidi, kteri se budou venovat takovymto zalezitostem. Za chvili budou netbooky s vykonem dnesnich cpu a odpovezte si sami, jak efektivni bude pocitat potom? Pokud by to bylo tak zhavy, intel by mohl poskytovat slevy procesoru na tyhle ucely organizacim. Muzeme se tu hadat, ale urcite existuji predbezne odhady, v kterych letech dojde k rozreseni techto nemoci. Ted to asi byt nema. Muzem pocitat jak blby na dnesnich kolovratech, nebo pockat jako vzdycky, az to bude vyhodne pro vsechny. Za par let treba dosahneme vykonu a spotreb cpu, ze i par stovek pc neco solidniho spocita bez nakladu, i kdyz ta spotreba dnes neni tak hrozna. Jednou dosahneme urovne, kdy budou podobne veci bezne a v kombinaci se solarnimi panely a pasivnim chlazenim to muze valit prakticky celej hracskej zivot :D. Nekdo muze zacit ted, ale ja rikam, ze svet hardware nedosahl takoveho rozvoje, aby to skutecne melo vahu.
CRYSIS (0)|27.2.2010 00:23
V mem okoli zemreli tento tyden 2 lide na rakovinu. Tito lide vetsinou kouri a huntuji si zdravi alkoholem. Vetsinou zadna nemoc neni jen tak. Dnes malokdo dba na zdravi, at uz stravou, ci sportem. Klasicky to vypada tak, ze clovek sedi na prdeli a zere ''žrádlo''(definici tohoto pojmu najdete na hulanovych strankach). Co asi znamena, ze cim dal vice lidi kouri, pije (ČR je leader v tomto svinstvu!), jsou z nich tlusta prasata....telo se casem musi nejak ozvat. Jinak Fermi mela bejt hlavne vypocetni karta, ne?
Pavel Bačo (0)|27.2.2010 00:27
[quote=XARAA;353437]V mem okoli zemreli tento tyden 2 lide na rakovinu. Tito lide vetsinou kouri a huntuji si zdravi alkoholem. Vetsinou zadna nemoc neni jen tak. Dnes malokdo dba na zdravi, at uz stravou, ci sportem. Klasicky to vypada tak, ze clovek sedi na prdeli a zere ''žrádlo''(definici tohoto pojmu najdete na hulanovych strankach). Co asi znamena, ze cim dal vice lidi kouri, pije (ČR je leader v tomto svinstvu!), jsou z nich tlusta prasata....telo se casem musi nejak ozvat.[/quote]

Ne všichni jsou kuřáci a alkoholici jak píšeš. Můj kamarád třeba je zarputilý nekuřák, občas si dá sklenku vína pravda, ale jinak sportuje (orientační běh), stravuje se celkem normálně, rozhodně nemá nadváhu a má rakovinu tlustého střeva. :-(


[quote=XARAA;353437]Jinak Fermi mela bejt hlavne vypocetni karta, ne?[/quote]

Ano
kuprt (1)|27.2.2010 03:29
Snad jediná věc která je vyřešená na DC špatně je to ohodnocení... Jelikož spousta počtářů dnes hraje na skóre.
Soutěživost je teda dobrá věc a hlavně přispívá k vyším výkonům. Ale doteď nechápu, proč podlemě nejméně užitečné projekty, hlavně matematické, přispívají o mnoho vyším hodnocením než ty "přínosnější".

To je taková špatně vyřešená věc co se snad do budoucna změní...
Jinak už nějaký ten rok počítám, docela by mě zajímalo kdy jsem začal abych mohl oslavit víročí : )) Přeci jen mě to nezrujnovalo :D
cntforest (15)|27.2.2010 06:13
[quote=XARAA;353375]Internet je stejne porad nekvalitni medium. Urcite to v americe bude bezne obsazeno v casopisech. Tady vysledky nejsou a tedy se o tom ani nikde nepise. Cela evropa stoji za hovno dnes. Akorat se nekdo patla se strankama.[/quote]
Na jedny z mnoha výsledků z oblasti biologie jsem zde již odkázal. Chápu, že to většině lidí nic neřekne a že si podobné studie ani běžně nečtou, tedy se o tom jak říkají nedozvědí.

Uvedu jiný příklad výsledku distribuovaných výpočtů, o který si troufnu říci, že nejen na internetu zakopla většina z vás. Určitě jste zaslechli něco o částicovém urychlovači LHC, který byl vybudován v CERNu. Není tajemstvím, že velkou měrou se na jeho úspěšném sestavení, rozmístění supravodivých magnetů a celkovém bezchybném provozu podílel právě jejich projekt distribuovaných výpočtů. Nebudu zde rozepisovat podrobnosti, stačí když odkážu přímo na článek který to popisuje a který si můžete přečíst zde:

http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2008070001

Já osobně jsem moc hrdý na to, že jsem na tom prostřednictvím svého domácího počítače pracoval a že se mohu zúčastnit podobně zajímavých experimentů. Podílíme se dále mimo jiné na nyní budovaném fůzním reaktoru - ITERU, na potvrzení existence gravitačních vln ve vesmíru, které předpověděl před sto lety Einstein, na výzkumu nanotechnologií, na zaznamenávání seismické aktivity Země a mnoha dalších zajímavých věcech.
Koho podobný výzkum baví, je rád za možnost se na něm osobně podílet. Kdo si myslí že je to vše k ničemu, ten nechť si to myslí dál. Každý jsme prostě nějaký a nemá cenu nikoho přesvědčovat aby změnil názor. Někomu stačí ke štěstí, když nacpe spoustu peněz do HW, aby se mohl chlubit testy které jsou mu k ničemu, jiný je rád, že jej ve finále využije na dobrou věc, než mu doma zastará.

Několik lidí se zde snažilo házet na tento výzkum špínu z pouhé neznalosti problematiky. Připadá mně, že se jen snaží něco napsat, aby měli o nějaký ten příspěvek na fóru víc. Na druhou stranu se zde sešlo hned několik lidí, kteří se distribuovaných výpočtů účastní a bez urážky, jejich příspěvky jsou mnohem kulturnější a ličtější. Možná i to svědčí o charakteristice lidí kteří jsou příznivci/odpůrci distribuovaných výpočtů.

Odkazy na výsledky o jejichž nedostatku zde padá spousta slov, zde byly uvedeny. Rád si podrobněji prozkoumám odkazy na články, kde se píše o uváděném zneužití distribuovaných výpočtů pro namaštění vlastní kapsy. Nebo o jakémkoliv jiném zneužití, ohrožení počítače a podobných negativních věcech tohoto výzkumu. Já na to totiž za ta léta, co se distribuovaným výpočtům věnuji nenarazil.
MIZ (97)|27.2.2010 06:30
Jako první Distributed Computing projekt jsem kdysi dávno potkal lámání jakési šifry, tuším MD5.
Už tehdy mě jako programátora zaujal ten princip distribuovaných výpočtů, kdy se jediný matematický úkol rozdělí na hafo malinkých a jejich výsledky se pak zase na serveru poskládají dohromady.
Přišlo mi logické, že se takto, hrubou výpočetní silou, řeší hledání různých prvočísel [kromě klasických obyčejných třeba Mersennova prvočísla, Češi hledají Wieferichova prvočísla (zatím jsou známa dvě)].
Později jsem narazil na modely bílkovin a jejich reakcí. Místo tisíců skutečných prováděných pokusných reakcí odborným personálem v příslušně vybavené a zabezpečené laboratoři se reagující látky matematicky namodelují a reakce se prostě matematicky vypočítá. Vymakané. Spousta cestiček tak dostane klasickou nálepku "Tudy cesta nevede, přátelé" už v compu a v reálu se jimi při tipování perspektivních látek pro nové léky nikdo nemusí zdržovat [World Community Grid, Rosetta]. Chytré. Ušetří se spousta času a peněz ve výzkumu, který platím ze svých daní.
Zajímavé jsou i výzkumy, které jinak než matematickým modelováním řešit nejde, třeba takový vývoj struktury naší Galaxie [Milkyway at home] či struktur ve vesmíru vůbec [Cosmology at home], automatické zpracování dat z pozorování vesmíru [Einstein at home, velmi populární SETI at home]. Baví mě být přímo u toho.
Jakožto notorický lenoch oceňuji, že to nedá žádnou práci, nestojí to žádné úsilí a ještě se při tom dají potkat zajímaví lidé. :thumb
cntforest (15)|27.2.2010 06:36
[quote=XARAA;353434]Lidi, budte rozumný. Podivejte se, jak poskocily procaky. S postupem technologie bude pribyvat i lidi, kteri se budou venovat takovymto zalezitostem. Za chvili budou netbooky s vykonem dnesnich cpu a odpovezte si sami, jak efektivni bude pocitat potom? Pokud by to bylo tak zhavy, intel by mohl poskytovat slevy procesoru na tyhle ucely organizacim. Muzeme se tu hadat, ale urcite existuji predbezne odhady, v kterych letech dojde k rozreseni techto nemoci. Ted to asi byt nema. Muzem pocitat jak blby na dnesnich kolovratech, nebo pockat jako vzdycky, az to bude vyhodne pro vsechny. Za par let treba dosahneme vykonu a spotreb cpu, ze i par stovek pc neco solidniho spocita bez nakladu, i kdyz ta spotreba dnes neni tak hrozna. Jednou dosahneme urovne, kdy budou podobne veci bezne a v kombinaci se solarnimi panely a pasivnim chlazenim to muze valit prakticky celej hracskej zivot :D. Nekdo muze zacit ted, ale ja rikam, ze svet hardware nedosahl takoveho rozvoje, aby to skutecne melo vahu.[/quote]
Však Intel podobný výzkum podporuje. Například pro jeden z našich (Czech National Team) týmových počítačů, poskytl zdazma i7 920, aby tímto způsobem trochu přispěli na výzkum svalové dystrofie. Stačilo je oslovit a vysvětlit jim, nač to bude. Vůbec se nerozmýšleli.
freenky (3)|27.2.2010 07:05
[quote=XARAA;353434]... Podivejte se, jak poskocily procaky.... Za chvili budou netbooky s vykonem dnesnich cpu a odpovezte si sami, jak efektivni bude pocitat potom? ... Za par let treba dosahneme vykonu a spotreb cpu, ze i par stovek pc neco solidniho spocita bez nakladu ... Nekdo muze zacit ted, ale ja rikam, ze svet hardware nedosahl takoveho rozvoje, aby to skutecne melo vahu.[/quote]

jj Mooreův zákon ... jinymi slovy "to co je dneska to nejlepsi v top500 bude za 8let >500 a za dalsich 10roku to budu mit na stole"

Jenze to neni jen o hrubem vykonu pocitacu ale taky o definici toho jak to maji pocitat.

priklad:
Proc se predpoved pocasi pocita znovu a znovu kazdch 6 hodin v modelu "ALADIN" ?
1) aby meli porad cerstvou predpoved
2) aby tento model mohli zdokonalovat ALADIN@čhmú
K tomu je nutne spolupracovat s dalsimi projekty ktere hledaji zavislosti vyvoje klimatu treba jako CPDN
no a kdyz je software trochu lepe vyladeny tak si pak zaslouzi lepsi pocitac

Dalsi zamysleni:
Termojaderna fuze je znama uz pres 50let. Kdyby se cekalo (treba jeste 20roku) na Super computer ktery by vyplivnul vysledek - a podle toho by se postavila funkcni elektrarna?
Tak to asi ne.
Vedci a programatori napred musi zjistit/naucit se cim nakrmit takovy superpocitac, a ze to zabere spoustu casu (a penez ITER :eek:)
durib (1141)|27.2.2010 13:23
Tak uz jedu zatim na projektu dukazu gravitacnich vln. Mam zatim napojeny 1 PC, ktery funguje jako domaci fileserver, tak jede furt. Mam vsak jeste 1 otazku a to, jestli muzu pod jednim uctem provozovat i vice pocitacu? Jestli mi treba pak neposlou 2 stejne priklady na 2 kompy... dik
Pavel Bačo (0)|27.2.2010 14:01
[quote=durib;353524]Tak uz jedu zatim na projektu dukazu gravitacnich vln. Mam zatim napojeny 1 PC, ktery funguje jako domaci fileserver, tak jede furt. Mam vsak jeste 1 otazku a to, jestli muzu pod jednim uctem provozovat i vice pocitacu? Jestli mi treba pak neposlou 2 stejne priklady na 2 kompy... dik[/quote]

Toho se bát nemusíš. Pod jedním účtem můžeš mít PC kolik chceš.
petnek (115)|27.2.2010 14:09
Jen pár hodin tu člověk není a takových příspěvků. Pěkné, ale zároveň v mnoha případech i zarážející...:hmm
Rád bych připomněl existenci minitýmu Svethardware.cz. Najdete ho v mém podpisu.
petnek (115)|27.2.2010 14:12
[quote=durib;353524]Tak uz jedu zatim na projektu dukazu gravitacnich vln. Mam zatim napojeny 1 PC, ktery funguje jako domaci fileserver, tak jede furt. Mam vsak jeste 1 otazku a to, jestli muzu pod jednim uctem provozovat i vice pocitacu? Jestli mi treba pak neposlou 2 stejne priklady na 2 kompy... dik[/quote]

Že by Einstein@Home? :). Super, jsem rád že jsi se připojil.
Jak již bylo odpovězeno, můžeš provozovat kolik PC chceš. Posílání jednotek na PC jsou řešena tak, že se nestane, aby dva počítače měli stejné jednotky.
husky14 (4214)|27.2.2010 14:28
[quote=petnek;353532]Rád bych připomněl existenci minitýmu Svethardware.cz. Najdete ho v mém podpisu.[/quote]To je sice super, ale spíš by to asi chtělo pro případný zájemce něco jednoduchýho "step by step", protože ty stránky CNT jsou (aspoň podle mě) dost chaotický. Je tam těch informací strašně moc (což je asi potřeba - chápu), ale přehledný to moc není, nebo sem možná blbě hledal.... Takže:

- Jak se přidat?
- Co z těch projektů si vybrat (zkušenosti zainteresovaných)
- Pro GPU je v minitýmu jen jeden projekt?
- atd. atd.

Prostě dejme tomu, že jsem absolutně neznalej uživatel, mám zájem se přidat, nakouknu na stránky CNT a minitýmu a jsem v koncích....

Jednoduchej návod by se hodil ;)


Jinak všem děkuju, že tu diskuzi zatím docela držíte v rámci slušnosti :thumb
scratchy27 (315)|27.2.2010 14:28
Z mé strany je odpověď jasná. K DC jsem přičichnul někdy kolem roku 2006 a od té doby se jim s jednou delší přestávkou věnuji. V současné době (necelý půl rok) jako member CNT se orientuji převážně na výpočty z oblasti biologie.
Chápu, že pro některé lidi s "malým zorným polem" to může být nesmyslným mrháním času a peněz. Ano může být, ale nemusí a pro mě je to slovo NEMUSÍ podstatné.

Jak už zde napsal Forrest, někdo může vyhazovat prachy z okna aby si pořídil top PC jen proto aby si zapařil nejnovější hry nebo aby měl skvěle namachrovaný podpis. Jsou to stejně vyhozené peníze jako ty které propočítám... a hlavně, mě těch pár stovek/tisíc za rok nevytrhne.

Argumenty tipu :
- je to zneužitelné (ano, možná je, ale co dnes není)
- nikde nejsou výsledky (ale jsou, jen to chce hledat, oni za vámi sami nepříjdou)
- někdo si na tom mastí kapsu (jj, ty univerzity si už ty prachy přehazujou vidlema a neví kam s nima)
- stejně z toho já nic mít nebudu (co říct na tohle???)
Mě spíš už jen rozesmívají...

BTW několikrát tu zaznělo jak by radši všichni chodili dávat krev. To mě jako dlouholetého dárce rozesmálo ještě víc. Při každém odběru totiž podepisujete, že souhlasíte s tím aby v případě nezpracovatelného přebytku krve či plasmy, byla použíta na výrobu léků. To vám najednou nevadí, že si na tom někdo namastí kapsu??? Mě ne, protože tu existuje ta možnost, že to i tak někomu pomůže!
MIZ (97)|27.2.2010 14:31
[quote=durib;353524] ... Mam vsak jeste 1 otazku a to, jestli muzu pod jednim uctem provozovat i vice pocitacu? ... [/quote]
Samozřejmě. Při připojování dalšího PC ke stejnému projektu zvolíš v příslušném kroku "již mám účet" a zadáš jeho login údaje.
petnek (115)|27.2.2010 14:33
[quote=kevin00;353283]Panebože co je mi do Afriky ? Kdo pomůže mě ? Ono je jednoduché říci oni jsou Afričani a mají se strašně špatně všichni jim honem pomozte ... copak dělají Afričančata pro to, aby se měli lépe či aby se měl lépe zbytek světa ;)[/quote]

Tak to je opravdu názor, který má hluboký smysl. Když se někde stane katastrofa (zemětřesení, požáry, sesuvy atd.) pomůže dost států, jednotlivců i organizací. Chtěl bych vidět tebe, kdyby jsi byl v oblasti zasažené zemětřesením. To by jsi byl rád za pomoc. Každý by se kolem tebe ale staral o své a ty bys je vůbec nezajímal, proč taky. Nebudou vyhazovat peníze oknem.

Afrika je na tom podstatně hůře než zbytek světa, jak by se tedy mohla pomoci zbytku světa. Pomoc potřebuje hlavně ona. Oni se snaží aby se měli lépe, ale když k tomu mají jen minimum prostředků a pokulhává tam i vzdělání, jak by se mohli vyšvihnout?
husky14 (4214)|27.2.2010 14:33
[quote=scratchy27;353539]Chápu, že pro některé lidi s "malým zorným polem" to může být nesmyslným mrháním času a peněz.[/quote]Ee chyba!

Proč s malým zorným polem? Proč ne prostě ".... některé lidi to může být nesmyslným mrháním.... "


Opravdu chceš tvrdit, že mám malý zorný pole? Znáš mě?


Osobně třeba uvažuju, že bych se připojil, komp mi jede určitě minimálně 12 hodin denně, ale tenhle přístup mě neláká.... takže spíš se zamyslet nad nějakým usnadněním případným zájemcům, než tu o komkoliv říkat, že je takhle a takhle horší, protože nepočítá ju?
scratchy27 (315)|27.2.2010 14:47
[quote=husky14;353543]Ee chyba!
Proč s malým zorným polem? Proč ne prostě ".... některé lidi to může být nesmyslným mrháním.... "
Opravdu chceš tvrdit, že mám malý zorný pole? Znáš mě?
Osobně třeba uvažuju, že bych se připojil, komp mi jede určitě minimálně 12 hodin denně, ale tenhle přístup mě neláká.... takže spíš se zamyslet nad nějakým usnadněním případným zájemcům, než tu o komkoliv říkat, že je takhle a takhle horší, protože nepočítá ju?[/quote]

Špatně sis to přebral Husky, tohle neměla být narážka na lidi, kteří se to alespoň snaží pochopit nebo v tom vidí alespoň implicitně dobrý základ. Tohle bylo směřované na lidi, kteří "VÍ" že je to nesmyslné a zbytečné. A nezlob se na mě, těch se tu za těch 5 stránek prezentovalo dost. Pokud tě tedy láká jejich přístup, tak je mi líto ale to neovlivním.
cntforest (15)|27.2.2010 14:47
Dávám odkaz na dva jednoduché návody, pro naprosté začátečníky:

Návod ve flash: http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2006120006
Nebo textový: http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2006100004

Oba jsou krok po kroku instalace a připojení k projektu. Každý si může zvolit ten, který mu vyhovuje.

Jak se připojit k týmu je popsáno zde: http://www.czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2006100002

A k minitýmu zde: http://stats.czechnationalteam.cz/index.php?akce=miniteamreg

Chápu, že za ta léta je toho na stránkách českého národního týmu pro lidi kteří je poprvé navštíví hodně, ale já mám pořád pocit, že těch informací je neskutečně málo ;-)
husky14 (4214)|27.2.2010 14:54
[quote=scratchy27;353547]Pokud tě tedy láká jejich přístup, tak je mi líto ale to neovlivním.[/quote]Nenapsal sem, že mě láká jejich přístup. Psal sem, že mě neláká přístup takových zastánců, kteří o nepočtářích tvrdí, že jsou omezený....


Jak sem psal, třeba bych se chtěl i přidat, ale tyhle výpady mě osobně odrazujou. Takže trošku tolerance, omezenost může být i to, že nejsem schopnej respektovat cizí názor ;)


@cntforest: díky za návody a odkazy, kouknu na to :)
scratchy27 (315)|27.2.2010 15:01
[quote=husky14;353550]Nenapsal sem, že mě láká jejich přístup. Psal sem, že mě neláká přístup takových zastánců, kteří o nepočtářích tvrdí, že jsou omezený....
Jak sem psal, třeba bych se chtěl i přidat, ale tyhle výpady mě osobně odrazujou. Takže trošku tolerance, omezenost může být i to, že nejsem schopnej respektovat cizí názor ;)
[/quote]

Ale já nikde nic o omezenosti nepsal, napsal jsem "s malým zorným polem". To dle mého názoru, nebo jsem to tím měl alespoň na mysli, mělo znamenat lidi, kteří se o tom ani nic dozvědět nechtějí a rovnou to odepíšou. Takže v tomhle případě bych použil spíš přirovnání k pohodlnosti, max. lenosti, ale ne k omezenosti!
Pokud to tak někomu vyznělo, tak se omlouvám, holt nejsem spisovatel.
MIZ (97)|27.2.2010 15:18
Usnadnění případným zájemcům: Případní zájemci, ptejte se. :)
Asi nejtěžší je rozhodování, který projekt či projekty podpořit. Projektů jsou desítky, dají se rozdělit do skupin podle svého zaměření. Trochu jsem už nějaké jmenoval ve svém příspěvku ráno. Některé jsou čistě matematické, hledají různá prvočísla apod. Další jsou zaměřené na podporu biologických výzkumů, zjišťují struktury složitých molekul bílkovin apod., modelují jejich chování, odhadují vhodné kandidáty na hledané léky. Další podporují různými způsoby výzkum vesmíru - snaží se z astronomických údajů tvořit model naší Galaxie, hledají v naměřených datech stopy po gravitačních vlnách šířících se celým vesmírem atd.
Přehled projektů podle zaměření je zde: http://projekty.czechnationalteam.cz/
Pozadí a všeobecný pokec vhodný jako první vhled do problematiky je zde: http://dc.czechnationalteam.cz/ - to by mělo odpovědět každému případnému zájemci "vo co go".
Technicky už je to brnkačka: Stáhnout si vhodnou verzi BOINC Manažera pro svůj PC s 32b Windows odtud http://boinc.berkeley.edu/download.php, pro jiné OS [např. pro 64b Windows instalujte určitě 64b verzi] kliknout na odkaz "všechny verze", který vede na http://boinc.berkeley.edu/download_all.php.
Nainstalovat běžným způsobem
Po instalaci se BOINC Manažer zeptá na projekt - vybrat ze seznamu. Zadat údaje nového uživatele vč. jména a hesla, které pak kdykoliv mohu použít při spouštění téhož projektu na dalším PC, které se mi tak připojí pod stejného uživatele. Tyto přihlašovací údaje slouží i pro přístup do uživatelova účtu na webu projektu. Po rozběhnutí BOINC manažeru mohu na stejném PC přidat i další projekty.
Na webu projektu [který lze otevřít i z BOINC Manažera] doporučuji se přihlásit do svého účtu a nastavit např. prioritu / váhu tohoto projektu vůči případným ostatním počítaným na stejném PC [default je 100]. Pokud dám na PC 2 projekty a u jednoho nechám prioritu 100 a druhému nastavím jen 50, bude BOINC Manažer věnovat druhému projektu třetinu z celkového času [50 z celkových 150].
V nastaveních BOINC manažeru mohu pak nastavit mj. na kolik procent může využívat procesor, kolik procesorů / jader může používat, kolik max. může využít RAMky, místa na disku atd. Lze i nastavit, aby výpočty byly spouštěny pouze v době nečinnosti uživatele [podobně jako se nastavuje screensaver]. Připomínám, že BOINC výpočty běží s nižší než normální prioritou [lze pod Windows ověřit ve Správci úloh] a dostávají tedy přidělen výpočetní výkon až tehdy, kdy ho běžné běžící aplikace nepotřebují.
Stačí to jako základ? :)
czhunter (775)|27.2.2010 15:50
[quote=Pavel Bačo;353409]
CPU: CORE i7 860,4GB RAM DDR3, GTX 260, 3 disky SEAGATE
v IDLE spotřeba: 160 Watt
v LOAD spotřeba: 253 Watt (včetně výpočtu na GK)[/quote]
Hmm, na PCT naměřili v IDLE o 60W míň na téměř stejné sestavě.
Neprospěl bys lidstvu víc, kdyby sis koupil účinější zdroj?

Já jsem asi rok (před dvěma lety) počítal (smallpox), ale prostě to nemělo žádný reálný pozitivní výsledky, zatímco negativních hned několik (teplo, hluk, spotřeba) a to se nikdy nezmění, proto jsem přestal. S rozhledem to, troufám si říct, nesouvisí.
Mamlasos (0)|27.2.2010 15:58
Kdybych chtěl, teoreticky, podpořit nějaké výpočetní projekty, jaký počítač/če na to postavit ? Asi něco co má zároveň dobré poměry - pořizovací cena/výkon a příkon/výkon.
Meharts (0)|27.2.2010 16:00
[quote=husky14;353538]To je sice super, ale spíš by to asi chtělo pro případný zájemce něco jednoduchýho "step by step", protože ty stránky CNT jsou (aspoň podle mě) dost chaotický. Je tam těch informací strašně moc (což je asi potřeba - chápu), ale přehledný to moc není, nebo sem možná blbě hledal.... Takže:

- Jak se přidat?
- Co z těch projektů si vybrat (zkušenosti zainteresovaných)
- Pro GPU je v minitýmu jen jeden projekt?
- atd. atd.

Prostě dejme tomu, že jsem absolutně neznalej uživatel, mám zájem se přidat, nakouknu na stránky CNT a minitýmu a jsem v koncích....

Jednoduchej návod by se hodil ;)


Jinak všem děkuju, že tu diskuzi zatím docela držíte v rámci slušnosti :thumb[/quote]

http://www.czechnationalteam.cz/view.php?nazevclanku=navody-na-system-boinc&cisloclanku=2006120005

zde je to hledáš
petnek (115)|27.2.2010 16:02
Obecně vzato:
PC bych stavěl na CPU Intel (i5-750 a lepší), aspoň 4GB RAM, GPU podle preferovaných projektů. Je těžké říct jestli ATI, nebo nVidia. Každý preferuje něco jiného. Každopádně se ale podívat po GPU s podporou double-precision. Na disku pro DC výpočty nezáleží (stačí klidně jen 80GB)
durib (1141)|27.2.2010 16:17
Zkousim to ted na 2 kompech a zatim jsem ani nepoznal, ze PC neco pocita. Chladice nemam box a i v plne zatezi mi procesory topi kolem 45 °C. Zkousel jsem SuperPi s a bez zapnutych vypoctu a vysledky byly na sekundu shodne, takze na vykone vas to urcite neobere. Z pameti si to ukousne ale 100MB, takze pro cisty chod PC jsou asi ty 2GB minimum. Uz by to chtelo i podporu OpenCL, aby se ukazala prava sila paralelnich vypoctu grafickych karet.
Az budu mit cas, zmerim i spotrebu.
petnek (115)|27.2.2010 16:21
[quote=durib;353577]Zkousim to ted na 2 kompech a zatim jsem ani nepoznal, ze PC neco pocita. Chladice nemam box a i v plne zatezi mi procesory topi kolem 45 °C. Zkousel jsem SuperPi s a bez zapnutych vypoctu a vysledky byly na sekundu shodne, takze na vykone vas to urcite neobere. Z pameti si to ukousne ale 100MB, takze pro cisty chod PC jsou asi ty 2GB minimum. Uz by to chtelo i podporu OpenCL, aby se ukazala prava sila paralelnich vypoctu grafickych karet.
Az budu mit cas, zmerim i spotrebu.[/quote]

Dobře že toto píšeš :thumb. Výkon PC to opravdu nijak výrazně nebere. Zátěž RAM se odvíjí hlavně od počítaného projektu. Může se stát, že nezabere ani 10MB, ale nejnáročnější projekty si ve své "RAM špičce" vezmou klidně 1,5GB na jednu jednotku. Na dvou jádrech tedy klidně 3GB (pokud jsou k dispozici). O této skutečnosti je ale počtář informován. Normálně výpočty zaberou pod 200MB RAM, aspoň u mě.
Mithril (0)|27.2.2010 16:50
durib: Já mám také 2 GB RAM paměti a z pozorování jsem zjistil, že do cca 300MB RAM na jednotku (takže u dvojjádra celkem 600MB) to počítač nijak neovlivní, pokud nechceš pustit náročnou hru a podobně.
Od 350 MB (teda celkem 700MB) a víc počítač už trochu znatelně zpomalý, proto jsem takovýto projekt opustil. Kdyby šlo nastavit, aby takováto náročná jednotka běžela sama a na druhém jádře ji doplnila nějaká paměťově nenáročná, tak by to bylo ok, ale když se sešli dvě takovéto, tak to bylo někde trochu na nervy.
gigadisk (5)|27.2.2010 16:58
[quote=czhunter;353562]Hmm, na PCT naměřili v IDLE o 60W míň na téměř stejné sestavě.
Neprospěl bys lidstvu víc, kdyby sis koupil účinější zdroj?
[/quote]


I7 920 @3,82GHz(191x20; 1,20V), ASUS RAMPAGE II Extreme, GeForce GTX260 216SP, RAM 6GB DDR3,3x SAMSUNG SpinPoint 1000GB. Zdroj CHIEFTEC CFT-1200G-DF, 1200W. Dávám svojí konfiguraci a spotřeba je skoro stejná load 366W idle 160W. Takže nevím kde PCT mohl v idle naměřit o 60W mín. Do 100W se ta sestava nemá šanci dostat, s tím jsem se tam nedostal ani se starší grafickou kartou ATI1600Pro a se standartními takty bez OC. Hodnoty nemám vycucané z prstu, mám je naměřené zásuvkovým wattmetrem, takže to jsou efektivní hodnoty s danou účinností zdroje.

Tak si spočítej laicky idle spotřebu, 45W grafika v 2D, 45W procesor, 10W paměti, 10W jeden aktivní disk, 45W základní deska a jsme na 155W. Můžeš mi tady z toho výpočtu ukázat proč by si měl kupovat účinnější zdroj ? Tam nikde už žádnou rezervu na komponentech nenajdeš, vzlášť pokud se budeme bavit o high end sestavě. PCT už na stránkách vypotil kde jakej blud, už i OC I7-920 bylo úsměvné a to nejen tam, chybu udělala skoro každá redakce, ale to je jedno. PC tuning je všude brán jen jako lovení vyšší frekvence v CPU-Z a 3D marků, co vybleje program na sklo.
Pavel Bačo (0)|27.2.2010 17:41
[quote=gigadisk;353582]I7 920 @3,82GHz(191x20; 1,20V), ASUS RAMPAGE II Extreme, GeForce GTX260 216SP, RAM 6GB DDR3,3x SAMSUNG SpinPoint 1000GB. Zdroj CHIEFTEC CFT-1200G-DF, 1200W......[/quote]

Zdroj mam pouze Fortron 500W Bluestorm II, pravda uz je kapku starsi, ale myslim ze s ucinnosti je na tom stale celkem dobre. Kdyz jsem tu i7 860 taktnul jen nastrojem od Asusu na 3,7GHz tak jsem byl na spotrebe jako gigadisk, tedy kolem 370 W v loadu. Ale vzhledem k tomu ze nepotrebuji tak vysoko taknuty procak mi jede jen 3GHz a jsem na te spotrebe co jsem psal, tedy kolem tech 260W
husky14 (4214)|27.2.2010 17:47
[quote=Pavel Bačo;353589]Kdyz jsem tu i7 860 taktnul jen nastrojem od Asusu na 3,7GHz tak jsem byl na spotrebe jako gigadisk, tedy kolem 370 W v loadu. Ale vzhledem k tomu ze nepotrebuji tak vysoko taknuty procak mi jede jen 3GHz a jsem na te spotrebe co jsem psal, tedy kolem tech 260W[/quote][lehčí OT] Tobě se při OC o 700 MHz zvedla spotřeba PC o 110 W? :runaway To ti tam ten "nástroj od Asusu" musel prát pěkný volty navíc :) [/lehčí OT]
Pavel Bačo (0)|27.2.2010 18:03
[quote=husky14;353591][lehčí OT] Tobě se při OC o 700 MHz zvedla spotřeba PC o 110 W? :runaway To ti tam ten "nástroj od Asusu" musel prát pěkný volty navíc :) [/lehčí OT][/quote]

Nejsem žádný OC guru, tak jsem zkusil jen nástroj od Asusu TurboV EVO. Co jak nastavil netuším, ale PC bylo stabilní a pak jsem to vypnul.
Pavel Bačo (0)|27.2.2010 18:13
[quote=husky14;353591][lehčí OT] Tobě se při OC o 700 MHz zvedla spotřeba PC o 110 W? :runaway To ti tam ten "nástroj od Asusu" musel prát pěkný volty navíc :) [/lehčí OT][/quote]

PS: 700MHz na kazdem z 8 jader, to asi hraje vliv, ale v OC nejsem zbehly a ani nechci byt
Srandista (2)|27.2.2010 18:26
Ja som zacal pocitat asi len 2 tyzdne dozadu, po tom co som si precital uz spominany clanok na PCT. Beriem to tak, ze mi je jedno, ci v mojej nepritomnosti je na setrici cas, alebo priebeh pocitanych projektov.

Mam inak podobne skeptickeho kolehu, ako tu uz niektori naznacili. Ked som mu povedal, co som zacal na PC prevadzkovat, tak nemohol uverit, ze vlastne z toho nemam ziaden benefit, furt sa ma vypytoval, ci nemam aspon pristup na nejaku stranku, zlavu alebo daco. Tak mu tvrdim ze nie, nepotrebujem nieco take. Beriem to tak, ze aspon niekomu pomozem, ked uz je PC v klude a stejne pri nom nie som, tak preco nie? Tych par korun navyse za elektrinu ma uz z biedy nevytrhne, a PC mi kvoli tomu nebezi 24/7, takze sa pre mna nic nezmenilo. Ano, projekty mi zeru skoro 400 MB RAM, ale pri beznej praci je to jedno, ram nemam zaplnenu ani z polovice, a ked uz pc musi ist na plny vykon, tak BOIN prostriedky uvolni, a stale ho mozem kedykolvek vypnut.

Takze nejako nevidim nejaky relevantny alebo zavazny problem, preco by sa nemohol kto kolvek pripojit. Zapojil som aj frajerku, a ta z toho bola nadsena, a to jej stacilo len povedat, ze bude pocitat tvar nasej galaxie :)
husky14 (4214)|27.2.2010 18:30
[quote=Pavel Bačo;353598]Nejsem žádný OC guru, tak jsem zkusil jen nástroj od Asusu TurboV EVO. Co jak nastavil netuším, ale PC bylo stabilní a pak jsem to vypnul.[/quote]

[quote=Pavel Bačo;353602]PS: 700MHz na kazdem z 8 jader, to asi hraje vliv, ale v OC nejsem zbehly a ani nechci byt[/quote]Ee, počet jader na to vliv nemá.

110 W je zhruba spotřeba CPU, takže je to, jako bys tam přidal druhej procesor.... takže při tom OC ti do CPU šlo navíc cca. 1,5 V (což je samo blbost, to by nevydržel). Třeba si se seknul v odečtu těch wattů, ale dobře žes ten TurboV, či co to bylo, vypnul ;)
durib (1141)|27.2.2010 19:19
Jeste tak pro ty, co plakaji za elektrinu- v programu si muzu nastavit, jak moc muze byt muj procak vytizen. Muzu si nastavit, kdy se ma pocitat. Muzu si nastavit, jakou rychlosti se muze Up/downloadovat. Proste kdyz nechci pocitac stale v LOAD, nastavim max vyuziti procesoru 20% a je to. Kdyz mi to zpomaluje net, omezim to. Kdyz nechci pocitat na vsech jadrech, nastavim to ve spravci uloh. Kdyz nepocitam vice projektu, nezere to tolik RAM. Program je opravdu nenarocny na ovladani a myslim, ze vsichni, co zde chodi maji dostatek znalosti, ze si to nastavi dle sveho.
petnek (115)|27.2.2010 19:23
[quote=durib;353627]Kdyz nechci pocitat na vsech jadrech, nastavim to ve spravci uloh.[/quote]

Tomu trochu nerozumím. Počet jader nastavíš ve správci úloh Windows? To lze také nastavit přímo v BM (Boinc Manager)
cntforest (15)|27.2.2010 20:02
[quote=Mithril;353580]durib: Já mám také 2 GB RAM paměti a z pozorování jsem zjistil, že do cca 300MB RAM na jednotku (takže u dvojjádra celkem 600MB) to počítač nijak neovlivní, pokud nechceš pustit náročnou hru a podobně.
Od 350 MB (teda celkem 700MB) a víc počítač už trochu znatelně zpomalý, proto jsem takovýto projekt opustil. Kdyby šlo nastavit, aby takováto náročná jednotka běžela sama a na druhém jádře ji doplnila nějaká paměťově nenáročná, tak by to bylo ok, ale když se sešli dvě takovéto, tak to bylo někde trochu na nervy.[/quote]
Tahle vychytávka už se v posledních klientech řeší, tedy od verze 6.10.xx. Když pro jednotku není dostatek paměti, tak se pozastaví, z paměti odstraní a je u ní napsáno "pozastaveno, čekám na uvolnění paměti". V takovém případě se ti pustí jednotky jiného projektu, pokud jsi do více projektů zapojený.

Ještě to nefunguje úplně na 100%, ale už je to téměř dokonalé. Množství paměti přitom nebere klient jako maximum co máš, ale maximum z toho, kolik mu povolíš spravovat, takže si to řídí každý sám. Může to znít složitě, ale je to naprosto jednoduché.