reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AHCI vs IDE,XP vs Win7

Georginek (2957)|8.3.2010 16:20
Zajimavy nazev, co??? :D

Zdravim, potreboval bych poradit s nastavenim radice disku. Nejakou jednoduchou odpoved....

Ted mam XP, a disk nastaven v IDE. Kdyz prepnu do AHCI tak XP nenajedou a hodi to BS (coz me neprekvapuje)
Ale koupil jsem si WIN7, a ty jiz plne podporuji AHCI i hotplug. Tudiz me otazky zni...

1. Kdyz nainstaluju WIN7 v IDE rezimu, pujde zpetne nastavit AHCI (nebo to hodi BS jako u XP)?

2. Jelikoz mam v planu jeste par mesicu provozovat soucasne oba systemy, takze kdyz nainstaluju WIN7 v AHCI tak pri kazdem bootovani do XP budu muset prepinat v biosu radic disku z IDE do AHCI ze????

3. Rozdil mezi AHCI a IDE v rychlosti?? :notsure

4. Jak spravne zmenit nastaveni radice u desek MSI?

Integrated Peripherals/RAID mode IDE

Integrated Peripherals/On CHIP ATA devices/PCI IdeMaseter - Disabled
/On Chip-Sata Controller - Enabled
/Raid Mode - IDE

Kdyz budu chtit AHCI musim zmenit IDE na AHCI v obou polozkach????

Dekuji :p


PS: Kdyz hodim Win7 na druhy fyzicky disk, tak pri spousteni systemu by se mela automaticky zobrazit hlaska ktery system chci spustit, ne? Nebo budu muset vzdy v Biosu prepnout disk?
|Mio| (1333)|8.3.2010 17:32
1. ano, W7 prehazuji plynule, ale doporucuju nainstalovat ovladac od vyrobce a nenechavat univerzalni z W7

2. Ano, nepodarilo se mi najit zadny funkcni zpusob jak do XP ovladac dodat bez preinstalace.

3. Mel by byt, ale osobne u W7 nepozoruju(taky prepinam a nekdy zapomenu), mam takovej pocit ze u me neni rozdil meritelny.

4. polozky asi obe, jestli to nejsou 2 ruzne radice, pak by stacil jen ten ze ktereho XP bootojou

Aby se ti ukazovala nabidka musel by sis nahodit nejakej boot manager, nebo nastavit ten z W7, navody ti hodi google.

Prepnuti v BIOSu pouzivam ja, i kdyz ma deska ma pres F12 vyberove menu, ze se nemusi lezt do BIOSu. Ma to vyhodu ze kdyz ti spadne hlavni disk vzdycky nabootujes z toho druheho, kdyz ti spadne loader je s tim vic starosti.
Richmond (8084)|8.3.2010 17:41
[quote=|Mio|;356900]1
2. Ano, nepodarilo se mi najit zadny funkcni zpusob jak do XP ovladac dodat bez preinstalace.

3. Mel by byt, ale osobne u W7 nepozoruju(taky prepinam a nekdy zapomenu), mam takovej pocit ze u me neni rozdil meritelny.[/quote]
2. Da se vymenit ovladac radice, nerestartovat po vyzve a zmenit ovladac i u ostatnich, pak teprv restartovat, vlezt do biosu, zmenit na AHCI a XP nabehnou ;)

3. U Win7 jsem nepozoroval zadny velky narust vykonu pri pouziti AHCI ovladacu (spise naopak)

edit: http://expertester.wordpress.com/2008/07/27/how-to-enable-ahci-windows-xp/
|Mio| (1333)|8.3.2010 17:56
[quote=Richmond;356906]2. Da se vymenit ovladac radice, nerestartovat po vyzve a zmenit ovladac i u ostatnich, pak teprv restartovat, vlezt do biosu, zmenit na AHCI a XP nabehnou ;)[/quote]

Nahod nejaky odkaz na vyzkouseny navod, protoze tohle presne nejde, je to jinej ovladac. Pri bootovani se pouziva jinej nez pro chraneny rezim. Lamal jsem si na tom zuby desne dlouho a kdyz se nezavede pres F6 pri instalaci OS tak sem ho tam nedokopal.
Richmond (8084)|8.3.2010 18:01
Viz. edit
Kazdopadne to jde a i to funguje (za me odskouseno na nF570, 570SLI, 590SLI a 780aSLI). Nekam jsem sem snad daval i obrazky, ale bylo to uplne to samy jako je na tom odkazu. U Vist a W7 se nemusi ani instalovat drivery (na SATA v chipsetu je maji, vyjimku tvori pouze externi radice - SiL/NEC).

edit: jde to i u Intelu ICHx (Intel Matrix Storage) - zkouseno na Asus Commando s P35 ;)

pokud si spravne vzpominam tak po najeti XP vybehne bublina s detekci noveho hw a vyzada si restart
Georginek (2957)|8.3.2010 18:19
[quote=Richmond;356906]2. Da se vymenit ovladac radice, nerestartovat po vyzve a zmenit ovladac i u ostatnich, pak teprv restartovat, vlezt do biosu, zmenit na AHCI a XP nabehnou ;)

3. U Win7 jsem nepozoroval zadny velky narust vykonu pri pouziti AHCI ovladacu (spise naopak)

edit: http://expertester.wordpress.com/2008/07/27/how-to-enable-ahci-windows-xp/[/quote]



Takze mam zkusit ten postup v tom odkazu co si mi hodil? Zase bych nerad aby mi to rozhodilo XP....

K tomu nastaveni v Biosu mam teda zapnout AHCI v obou pripadech???? viz prvni post... :rules
Richmond (8084)|8.3.2010 18:22
1. udelej si zalohu (ostatne jako pred jakymkoliv experimentovani)
2. vyzkousej, u me to fungovalo (a evidentne nejsem sam)
3. AHCI zapinej v pripade ze ho chces pouzivat, u Vist/W7 je to jedno, u XP musis menit ovladac

edit: akorat mi nejde do hlavy, proc se vsichni hrnete do AHCI kdyz je prinos na Intelu/AMD prakticky horsi nez na IDE :rolleyes:
Georginek (2957)|8.3.2010 18:40
[quote=Richmond;356917]1. udelej si zalohu (ostatne jako pred jakymkoliv experimentovani)
2. vyzkousej, u me to fungovalo (a evidentne nejsem sam)
3. AHCI zapinej v pripade ze ho chces pouzivat, u Vist/W7 je to jedno, u XP musis menit ovladac

edit: akorat mi nejde do hlavy, proc se vsichni hrnete do AHCI kdyz je prinos na Intelu/AMD prakticky horsi nez na IDE :rolleyes:[/quote]

Zalohu ceho? Nikdy jsem to nedelal. Jinak chipsety mam intelacky P45,P35

Ja ho chci zapnout, protoze chci instalovat W7 a chtel bych pouzivat hotplug i v XP
Richmond (8084)|8.3.2010 18:43
[quote=Georginek;356923]Ja ho chci zapnout, protoze chci instalovat W7 a chtel bych pouzivat hotplug i v XP[/quote]
Hotplug ale funguje uz od Win2000 / IDE - akorat musis vlezt do spravce zarizeni a kliknout na refresh (detekce pnp zarizeni nebo tak nejak)

edit: jen tak mimochodem v .txt u driveru pro Intel je ten postup primo popsanej ;)
Georginek (2957)|8.3.2010 18:51
Dobra tedy. Pokud necham normalne IDE i v XP i ve WIN7, a pak proste prestanu XP pouzivat, bude stacit pro Win7 jen prepnout v biosu do AHCI......

Ja taky nevim, jaky to ma prinos, ale internet je plny clanku jak je AHCI skvely......:D a pak taky jeste skvelej prinos NCQ, coz je taky diskutabilni...
Jaky mate nazor na NCQ?

Ja jen vim, ze jsem jednou v XP pripojil disk za behu a zatuhlo mi to :D
Richmond (8084)|8.3.2010 19:19
[quote=Georginek;356927]Dobra tedy. Pokud necham normalne IDE i v XP i ve WIN7, a pak proste prestanu XP pouzivat, bude stacit pro Win7 jen prepnout v biosu do AHCI......[/quote]
Ano ;)

Jinak NCQ se da (teda apon na Asus M2N-E/M2N-SLI Deluxe vypnout odskrtnutim jednoho zatrhavatka) :D
Georginek (2957)|8.3.2010 19:23
Jeste bych poprosil jestli vite nekdo ohledne toho Bootu...
Kdyz na druhy disk hodim WIN7, tak jestli pri nabehu systemu to vyhodi tu nabidku vyberu OS??? Mam pocit ze Dr.Zelenka psal neco o tom ze se to tam samo zavede..........
|Mio| (1333)|8.3.2010 19:32
Samo jen nekdy, zkus to, bud to pri instalaci nadetekuje a prida, nebo neprida a pak to udelas rucne.

K AHCI: Nejde, bud je problem v AMD nebo v SP3, ale pri pokusu o vnuceni pise ze inf neobsahuje informace o hardwaru daneho pocitace a v pripade vnuceni dalsiho zarizeni neukaze seznam zarizeni pro ktere je ovladac urcen a nelze pokracovat. Kdyz bych ale chtel vnutit ovladac Gigabyte radice tak ten by ocividne sel. Ale prehodit to zkusim az casem.
Georginek (2957)|8.3.2010 19:45
Fajn, jak tedy zavest tu nabidku OS pri spousteni?
Kozouš (500)|9.3.2010 17:45
AHCI vs. IDE emulace na Gigabyte DS4H

Provedl jsem řadu testů a výsledek byl, že na AHCI se mi zvedla přístupová doba cca o 2ms a burst rate o pár MB. Takže reálný přínos 00...

Co mne však znepokojuje, je vypínání disků po každém restartu resp. na ukončovací obrazovce Win7. V módu emulace IDE disky běží neustále, i při restartu.
Děje se toto i vám nebo je to nějaká chyba - pokud ano kde/jaká?
kevin00 (10238)|9.3.2010 18:09
[quote=Kozouš;357319]Co mne však znepokojuje, je vypínání disků po každém restartu resp. na ukončovací obrazovce Win7.[/quote]

Ano, s tím se potýkám také. Řešení se mi zatím nepodařilo nalézt :(
Richmond (8084)|9.3.2010 18:13
[quote=kevin00;357343]Ano, s tím se potýkám také. Řešení se mi zatím nepodařilo nalézt :([/quote]
Co takhle nechat ovladace od MS (nebo nekupovat AMD chipset :D)?
kevin00 (10238)|9.3.2010 18:14
[quote=Richmond;357345]Co takhle nechat ovladace od MS (nebo nekupovat AMD chipset :D)?[/quote]

A pointa tvých rádoby chytrých postů ? :stupid :stupid
Richmond (8084)|9.3.2010 18:18
[quote=kevin00;357347]A pointa tvých rádoby chytrých postů ? :stupid :stupid[/quote]
Ovladace od AMD nejsou v zadnem pripade bezchybny, ja bych je minimalne na zkousku odinstaloval a nechal ty puvodni od MS - kdyz to bude delat porad tak je to .... hadej cim, protoze me se na AHCI disky chovaji normalne (Intel P35, VIA VX700, nForce 570 - a to i na MSI desce s AMI BIOSem, nForce 780a) ;)

edit: covece tak i na 785 se to chova normalne, disk Samsung 502HJ
kevin00 (10238)|9.3.2010 18:20
[quote=Richmond;357352]Ovladace od AMD nejsou v zadnem pripade bezchybny[/quote]

Máš k tomuto tvrzení nějaký důkaz nebo je to opět jeden z tvých pouhopouhých výkřiků do tmy ...

[quote=Richmond;357352]ja bych je minimalne na zkousku odinstaloval a nechal ty puvodni od MS[/quote]

Vyzkouším ...
Richmond (8084)|9.3.2010 18:46
[quote=kevin00;357354]Máš k tomuto tvrzení nějaký důkaz nebo je to opět jeden z tvých pouhopouhých výkřiků do tmy ...[/quote]
No tak jestli ti nestaci ty testy + problemy s raidem (po vymene vadny disku se mi to odmitalo znovu nazrcadlit disk) + osazeni GB desek JMicronem (to je ten svab co mu rikaji GB SATA2) apod... Podotykam, ze ja mel M4A79-T Deluxe (tenkrat nijak levna deska), na 785 atd. se o raid nesnazim, kazdopadne AHCI jsem na nich zkousel (stejne jako na posledni Asusce s 890GX ktera je ted na reklamaci z jineho duvodu) ;)
Kozouš (500)|9.3.2010 19:30
[quote=Richmond;357345]Co takhle nechat ovladace od MS (nebo nekupovat AMD chipset :D)?[/quote]

Hmm, ovladače od MS mám. Nějaký další "skvělý" nápad?:mistake:stupid
kevin00 (10238)|9.3.2010 19:37
[quote=Kozouš;357381]Hmm, ovladače od MS mám. Nějaký další "skvělý" nápad?:mistake:stupid[/quote]

Já mám drivery od AMD, takže nemusím odinstalovávat, pokud to ani s drivery od MS nefunguje korektně.
Richmond (8084)|9.3.2010 19:53
Ja tam pro zmenu mel drivery z doby, kdy bylo aktualni CPU-Z 1.52.2, Asus M4A785TD-V EVO, bios 0410, disk Samsung 500GB, Win7 Home Premium a na stopro se disk nevypinal :hmm
Ta 790 byla jeste starsi, Samsung F1 320GB...
Kozouš (500)|11.3.2010 03:02
Pokud mám ve správci zařízení v položce řadiče IDE ATA... AMD SATA controller kde je jako zprostředkovatel uveden AMD, mám ovladač od MS nebo zabugované AMD?
Pokud je to tedy od AMD, což nejspíš bude dle všech indícií, jak je odstranit? Stačí pravé myšítko-odinstalovat a následně restart?

Je to podivné, jelikož jsem žádné ovladače pro sb nebo řadiče neinstaloval. Ešli si to W7 přes Windows update nenainstalovali samy jako ovladače na tv kartu. :notsure
|Mio| (1333)|12.3.2010 17:26
od MS je "Standardní řadič AHCI 1.0 s rozhraním Serial ATA"

Jeste ze sem mel pri posledni preinstalaci Catalystu disky v native IDE :-)
kevin00 (10238)|12.3.2010 17:46
[quote=Kozouš;357901]Pokud mám ve správci zařízení v položce řadiče IDE ATA... AMD SATA controller kde je jako zprostředkovatel uveden AMD, mám ovladač od MS nebo zabugované AMD?
Pokud je to tedy od AMD, což nejspíš bude dle všech indícií, jak je odstranit? Stačí pravé myšítko-odinstalovat a následně restart?
Je to podivné, jelikož jsem žádné ovladače pro sb nebo řadiče neinstaloval. Ešli si to W7 přes Windows update nenainstalovali samy jako ovladače na tv kartu. :notsure[/quote]

Pokud máš nainstalované SATA drivery AMD, řadič se hlásí jako AMD SATA Controller. S největší pravděpodobností si je stáhnou sami Win7.
Osobně mám SATA drivery AMD instalované a poté to vypadá takto:

[SPOILER=AMD SATA Controller][/SPOILER]
Kozouš (500)|19.3.2010 23:14
Problém vyřešen. :thumb
Nyní se již disky při restartu nevypínají.
Richmond (8084)|19.3.2010 23:18
Blahopreji, cim to bylo?
Kozouš (500)|20.3.2010 00:17
[quote=Richmond;360705]Blahopreji, cim to bylo?[/quote]

Nějakým záhadným způsobem se mi nainstalovaly AMD ovladače pro chipset, které se mi konečně podařilo odinstalovat. (Nejspíš přes Win update, který pro jistotu již vypnu.)
DrZelenka (2491)|20.3.2010 08:19
[quote=Kozouš;360711]Nějakým záhadným způsobem se mi nainstalovaly AMD ovladače pro chipset, které se mi konečně podařilo odinstalovat. (Nejspíš přes Win update, který pro jistotu již vypnu.)[/quote]

Vypinat win update bych moc nedoporucoval. Lepsi bude nastavit, aby se aktualizace stahly a nainstalovaly az po rucnim potvrzeni - tam uz jen staci vyradit ovladace chipsetu ze stahovani.
Dojigiri (1629)|20.3.2010 22:24
Navíc ovladače čehokoliv jsem ve Win Update vždycky měl jako volitelný a nikdy se nestahovaly automaticky - bylo vždy nutno jít ručně v IE na windowsupdate.com :notsure
john (877)|21.3.2010 20:16
[quote=DrZelenka;360722]Vypinat win update bych moc nedoporucoval.....[/quote]

no, ja bych zase tyto instalace zakazovat vrele doporucoval...
pokud uz mam OS stabilni a hlavne vyladeny k obrazu svemu, tak prece do toho nenecham kecat treti stranu / i kdyz tvurce OS /, aby mi neco rozhodilo mou uzivatelsky!!! konfigurovanou instalaci...

pro zakladni prvni instalaci OS snad plati, ze navstivim stranky vyrobce HW a stahnu aktualni ovladace aktualniho HW...

pokud OS chodi k obrazu memu, tak proc bych mel proboha neco menit...., tj., kdyz uz chci mermomoci pouzivat automaticky update, tak jedine oznamovat a o pripadne instalaci rozhodnu ja, zadny velky virtualni bratr....
kevin00 (10238)|21.3.2010 20:36
[quote=john;361121]no, ja bych zase tyto instalace zakazovat vrele doporucoval...
pokud uz mam OS stabilni a hlavne vyladeny k obrazu svemu, tak prece do toho nenecham kecat treti stranu / i kdyz tvurce OS /, aby mi neco rozhodilo mou uzivatelsky!!! konfigurovanou instalaci ... pro zakladni prvni instalaci OS snad plati, ze navstivim stranky vyrobce HW a stahnu aktualni ovladace aktualniho HW... pokud OS chodi k obrazu memu, tak proc bych mel proboha neco menit...., tj., kdyz uz chci mermomoci pouzivat automaticky update, tak jedine oznamovat a o pripadne instalaci rozhodnu ja, zadny velky virtualni bratr....[/quote]

Doporučovat někomu, aby zakázal aktualizace je dost velká pitomost. Jakékoliv drivery navržené pomocí Windows Updates nejsou instalovány automaticky, uživatel si je volí sám a jsou označeny jako Volitelné. Tudíž není sebemenší důvod, proč službu zakazovat. Nehledě na to, že zakázáním této služby přijde uživatel o možnost instalovat aktualizace a bezpečnostní záplaty pro svůj OS.
Richmond (8084)|21.3.2010 20:57
Zakazes automaticky aktulizace a nic se ti nebude sosat/instalovat na pozadi >>> nevidim v tom problem.... Kdyby to fungovalo tak dobre jak to maji popsany tak ok, realita je ovsem jinde....
john (877)|21.3.2010 22:09
[quote=kevin00;361127]Doporučovat někomu, aby zakázal aktualizace je dost velká pitomost. Jakékoliv drivery navržené pomocí Windows Updates nejsou instalovány automaticky, uživatel si je volí sám a jsou označeny jako Volitelné. Tudíž není sebemenší důvod, proč službu zakazovat. Nehledě na to, že zakázáním této služby přijde uživatel o možnost instalovat aktualizace a bezpečnostní záplaty pro svůj OS.[/quote]

jen a jen tvuj nazor a vubec ti jej neminim brat, kazdy at si instaluje a udrzuje OS jak se mu zlibi, ja osobne mam automaticke aktualizace vzdy vypnute a pokud neco potrebuji nainstalovat/vyzkouset tak jdu cestou, ze musim vedet co delam a ne povolit nekomu, aby se mi hrabal v OS, urcite nejsem paranoidni...
Dojigiri (1629)|22.3.2010 10:19
Co se týká aktualizací tak osobně preferuju stahování na pozadí ale bez automatický instalace (tj. sám se kouknu co instalovat a co ne), např. nechci nikdy instalovat aktualizaci WGA Notification (a to ani na legálním PC, protože jednou jsem jí nechal a pak se mi na legálním XP stávalo, že hlásil že není legální, nevím čím to bylo, možná tím že používám limited user account a možná neměl někam přístup nebo tak něco, ale naštěstí to šlo odinstalovat), anebo zrovna nedávno vyšlá aktualizace "Výběr internetovýho prohlížeče" (nevím jak se přesně chová, protože jsem jí nikde nepovolil nainstalovat - vzhledem k tomu, že u ní je komentář, že nelze odinstalovat, jsem se neodvážil -, ale abych případně před každým spuštěním prohlížeče musel potvrzovat, kterej prohlížeč chci použít, na to nejsem zvědavej).
Richmond (8084)|22.3.2010 13:08
Aktualizace nepouzivas ze stejneho duvodu jako ja - nechces mit problem ;) Me uz to takhle taky srazilo system (restartuju pocitac pomerne malo, takze se za tyden nainstalovalo hodne aktualizaci a po restartu mi to nenabehlo :)))

Pocitac ma slouzit a ne ze mu budu slouzit ja. Ja reknu co ma instalovat, ja reknu co ma spoustet, ja si prebiram odpovednost za to co se systemem provedu :)
Pitomec (251)|22.3.2010 15:34
[quote=Richmond;361295]Aktualizace nepouzivas ze stejneho duvodu jako ja - nechces mit problem ;) Me uz to takhle taky srazilo system (restartuju pocitac pomerne malo, takze se za tyden nainstalovalo hodne aktualizaci a po restartu mi to nenabehlo :)))

Pocitac ma slouzit a ne ze mu budu slouzit ja. Ja reknu co ma instalovat, ja reknu co ma spoustet, ja si prebiram odpovednost za to co se systemem provedu :)[/quote]
Inu toto ví všichni, pouze jeden místní "takyodborník", který si hraje na to jak všemu rozumí a jak skládá počítače, má názor jiný :cry
kevin00 (10238)|22.3.2010 15:53
[quote=Dojigiri;361253]... pak se mi na legálním XP stávalo ...[/quote]

Ano, to bylo možné u WinXP. Zde je však probírán OS Win7, který již aktualizace bez vědomí uživatele neinstaluje. Jsi o všem přeš Windows Update informován a můžeš si vybrat jakou aktualizaci instalovat chceš a jakou nikoliv ;)

[quote=Pitomec;361334]Inu toto ví všichni, pouze jeden místní "takyodborník", který si hraje na to jak všemu rozumí a jak skládá počítače, má názor jiný[/quote]

Milí Pitomče, za to, že nejsi schopen zvládnout obsluhu PC a pochopit jak funguje Windows Update u Win7 Ti ale nikdo nemůže ;)
Pitomec (251)|22.3.2010 16:25
[quote=kevin00;361348]Milí Pitomče, za to, že nejsi schopen zvládnout obsluhu PC a pochopit jak funguje Windows Update u Win7 Ti ale nikdo nemůže ;)[/quote]
Naštěstí ostatní uživatelé mají názor jiný, takže se k nim přidávám a můžu být v klidu :D
john (877)|22.3.2010 20:23
[quote=Richmond;361295]Aktualizace nepouzivas ze stejneho duvodu jako ja - nechces mit problem ;) Me uz to takhle taky srazilo system (restartuju pocitac pomerne malo, takze se za tyden nainstalovalo hodne aktualizaci a po restartu mi to nenabehlo :)))

Pocitac ma slouzit a ne ze mu budu slouzit ja. Ja reknu co ma instalovat, ja reknu co ma spoustet, ja si prebiram odpovednost za to co se systemem provedu :)[/quote]
a wo to go...
ono by to bylo na moooc delsi diskusi, ale treba takovy "pitomec" na tvfreaku radi vetsinou moooc dobre, / docela casto arogantne, coz je jeho styl / ale ostatni to "nechteji slyset", ci nechapou, ci nechteji chapat....
asi takto a muj nazor, systemy W nemaj v profi sfere co delat....je to takova zvlastni MESS, ani krava, ani koza...a linux uz pomalu zacina napodobovat predchudce...
|Mio| (1333)|23.3.2010 09:12
Tak by me zajimalo cao ma tehle debata spolecneho s puvodnim tematem.

Jestli zaver ze se se AHCI driver nemohl pres WU aktualizovat sam, z principu razeni aktualizaci ve WU tak uz se to nemusi dal rozmazavat.

Jinak vypnout UPLNE WU neni rozumne, protoze se k uzivateli nedostane ani informace ze jsou k dispozici bezpecnostni a jine zaplaty. Pro me je jasna volba nastaveni WU Oznamovat+NESTAHOVAT+NEINSTALOVAT automaticky a oznamovani omezene aby moc neotravovalo ve tray.

Pak uz je to svobodna volba odelat si bod obnoveni a rozumne akttualizace nainstalovat.