reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Modrá obrazovka, ale ne klasický BSOD

Jandaskunk (2330)|28.3.2010 14:47
Zdravim, u jednoho staršího PC se naskytl problém, který sice nevypadá nějak závažně (vzhledem k četnosti problému), ale trochu mě to znepokojilo. Na PC se zničehonic (při surfování na netu) objevila modrá obrazovka (viz příloha) a muselo se natvrdo restartovat. V té době zrovna se vedle v druhé místnosti zapla tiskárna k jinému PC (dodávám, že není na stejné zásuvce, jak je to s okruhem, to už nevím). Disk bych vyloučil (dělal jsem testy HD Tune).....dále jsem udělal test CPU: OCCT, který vyšel bez chyby, akorát mě trochu přišlo divný VCore procesoru, které se často měnilo a nejelo naplno (obrázky viz příloha).

Problém prý se objevil už dříve, ale už prý před dlouhou dobou.

PC je: Pentium III 866MHz - Coppermine, NVIDIA Geforce 2 MX/MX 400, 384 MB RAM, deska FIC model FA31, HDD ST340014A, DVD/RW LG, zvuková karta Soundblaster Live! 5.1 (ta byla nedávno přidána, ale problém byl právě už před ní) a zdroj FSP Eurocase AX400-PNF (počítám, že je to ten z lepších EC).

Počítač je celkově pomalý, ale to přikládám slabšímu procesoru a taky desce, která zvládá pouze UDMA 3 (ATA/33) pro HDD. Myslel jsem, že by to mohlo být zdrojem, když zrovna se zapla ta tiskárna, ale to jsou jen spekulace.
Děkuju všem za odpovědi pokud by někdo mohl vědět kde asi tak bude problém, testy pamětí jsem ještě nedělal.
DSC00826.JPG 2010-03-28-14h10-VCore.png 2010-03-28-14h10-Volt3.png 2010-03-28-14h10-Volt5.png 2010-03-28-14h10-Volt12.png
|Mio| (1333)|28.3.2010 20:09
Vzhledem ke stari a HW se daji ocekavat podobne problemy. Ta modra obrazovka je normalni omezena z W98(myslim, mozna i vyssi) kdyz neskolabuje proces ale volani preruseni, tedy HW, a zaroven se neprovede dalsi preruseni, to by hodilo not less or equal.

S tou tiskarnou to muze ale nemusi souviset, vzhledem ke zdroji bych se tomu vubec nedivil, ten zakmit napeti tam urcite byl.

Doporucuju udelat beznou HW i software udrzbu PC, tedy otevrit, vycistit vcetne zdroje, proverit funkcnost vetracku, pripadne vymenit teplovodivou pastu. SW aktualizace (i kdyz se hur shanej), system cleaner, defrag.
Jandaskunk (2330)|28.3.2010 21:01
No je to WinXP, nedávno jsem to tam trochu povysával, když jsem tam dával zvukovku, zdroj jsem neotvíral teda, takže nevím jak to tam vypadá. Teploty se v OCCT nedostaly přes 55 stupňů na procesoru (je to ale teplota měřená tím čipem, bohužel čidlo uvnitř procesoru asi nebude). Větráky fungujou (má tam klasickej na CPU, ve zdroji jede se mi zdá na dost velký otáčky, pak ještě jeden má jako intake - ten má divně úplně na dně skříně a v takový krabičce).

Ten zdroj má docela dobrý parametry, má dokonce i dvě větve na 12V, ovšem garance kvality to není :)...nevím jak je to u takhle starýho kompu, jaká větev je nejvíc zatěžována u Pentia 3, a grafika bude AGP, takže tam to bude asi 3,3V nevim.

Nedávno byla čístá instalace windows a ani tam toho moc nemá nainstalovanýho, takže software si myslím, že v pohodě.

Trochu mě právě udivilo to Vcore na procesoru, ono si to furt mění mezi 1,63; 1,65 a 1,67V, přičemž jak je vidět podle grafu, tak v zátěži si to drží nižší napětí, nevím jestli to není vlastnost nebo jestli to tak špatně nastavuje deska či co.

Jinak příště až tam budu, tak určitě mrknu na zdroj, udělám test pamětí (Goldmemory), trochu to povysaju a zkusim vyměnit tu pastu na procesoru (případně na GK).
scratchy27 (315)|28.3.2010 21:57
S touhle chybou jsem se sice ještě nesetkal, nicméně samotný Microsoft : http://support.microsoft.com/kb/315223/cs vztahují tuto chybu buď ke špatným pamětem, přídavným adaptérům nebo špatně nastavenému BIOSu.
Jak už napsal Mio, vzhledem ke stáří počítače bych to asi neřešil a neztrácel čas a pořídil něco novějšího ;-)
Pokud se tím však budeš chtít zaobírat začni tím, že komp kompletně odstrojíš, necháš jen to nejnutnější a začni testovat...
r34ktor (7477)|29.3.2010 09:22
Zdroj? Problém způsobený zákmitem v síti by ukazoval na něj. Hodnoty napětí v zátěži také nejsou nijak zázračné.
Jandaskunk (2330)|29.3.2010 15:18
[quote=r34ktor;363315]Zdroj? Problém způsobený zákmitem v síti by ukazoval na něj. Hodnoty napětí v zátěži také nejsou nijak zázračné.[/quote]

OK, já se na to ve středu kouknu dík :)
Jandaskunk (2330)|2.4.2010 19:17
No takže včera jsem udělal nějaký "testy". Šel jsem testovat RAMky a po vytáhnutí jedné na mě kouklo toto + opálená RAM, takže tu jsem ani netestoval. No a šel jsem poté vesele testovat zbylou 128MB RAM, která vykázala 6 chyb do osmi minut v programu GoldMemory....

Tak trochu se divím, že ten PC vůbec běží :D Chtěl jsem se mrknout do toho zdroje a bohužel se mi ho nepodařilo otevřít (asi jsem lempl, ale neměl jsem u sebe kloudnej šroubovák na tak malý šroubky a radši jsem to nechal, abych totálně nezničil závity) - otevřel jsem už 3 a to je první, který se mi otevřít nepodařilo hmm :)

No takže všem děkuji za rady, pokud seženu něco kompatibilního do této sestavy (Salamander prý má nějaký šrot :D), tak to tam zkusím dát, když to předtím nevyhoří :D.