reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ACTA - Anti-Counterfeiting Trade Agreement (Obchodní dohoda proti padělání)

Smeli (2302)|2.4.2010 09:46
Protože si myslím, že se o tomhle mluví mezi lidmi až nepřiměřeně málo a význam např. "pirátských" stran se hodně podceňuje, dám to sem :)

Jedná se o výňatky z textů z jiných serverů. Viz. zdroje.

[quote]Celosvětové hnutí pirátských stran vyzývá k boji proti připravované mezinárodní smlouvě ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), česky „Obchodní dohoda proti padělání“. Negativní dopad přijetí smlouvy dokládá i fakt, že smlouva je připravována tajně s odvoláním na národní bezpečnost USA. Není nezajímavé, že informace, které na Internet již unikly, svědčí o zřejmé podobě ACTA s legislativou Spojených států, především pak „Digital Millenium Copyright Act“. Název sice mluví o „padělání“, ale v samotném textu smlouvy se mu věnuje jen malá část. ACTA je primárně zacílena na copyright.

Proti této smlouvě vystupuje kromě 17 podepsaných pirátských stran i sdružení 1500 evropských internetových poskytovatelů EuroISPA. Podivný je i fakt, že ke znění smlouvy nemají většinou přístup ani členové volených parlamentů jednotlivých států, zatímco třeba lobbisté napojení na filmový a hudební průmysl ano. Vyzýváme proto média a všechny občany, kterým není svoboda informací a Internetu lhostejná, aby dali jasně najevo, že tato smlouva nemá v demokratické společnosti co dělat. Svůj postoj můžete dát najevo účastí v petici na adrese: http://www.ceskapiratskastrana.cz/pages/podporte-nas/petice-proti-acta.php

Jiří Rezek, místopředseda ČPS, přidal varování: „Nikdo si nemůže myslet, že se ho toto opatření nedotkne. Pokud například cestujete, celníci vám mohou bez náhrady odebrat zařízení, na kterém bude podle nich uložen ilegální obsah. Tedy například MP3 přehrávač, telefon, ale i notebook!“
[/quote]

Evropská komise měla jednato přijetí/nepřijetí ACTA "za zády" Evropského parlamentu, který následně hlasoval pro to, aby jednání byla zvěřejněna a taktéž i samotná ACTA.

Samotná dohoda tak nakonec spatřila světlo světa a její obsah je pro nás, smrtelníky, no fuj. A tak svět, kde byste za porušení autorských práv skončili ve vězení s tím, že by váš proces měl přednost, není až tak daleko.

A konečně zde máme analýzu dokumentu, ve stručnosti úvod:
[quote]Mnohé z těchto záležitostí jsou stále aktuální. Hlavní tři otázky jsou pravděpodobně rozsah trestnosti porušení autorských práv (copyright), mezinárodní rozšíření amerického zákona Digital Millenium Copyright Act (DMCA) a vytvoření nové mezinárodní instituce („Výbor“ ACTA), jež by měla vynucovat dodržování ACTA.

Zkrátka, ACTA má našlápnuto přesně k tomu, co jsem předvídala v nedávném článku „Poslední vývoj“ („Recent Development“ v YJIL z minulého roku (Původ a potenciální dopad Obchodní dohody proti padělání, The Origins and Potential Impact of the Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA), 34 Yale J. Int’l L. 261 (2009)). Posiluje ochranu IP a trestní postihy, aniž by respektovala stávající mezinárodní institucionální procesy a zohledňovala zájmy rozvojových zemí.

Není překvapení, že USA v tomto ohledu plní roli IP maximalisty a protlačuje co nejpřísnější ustanovení. Singapur reprezentuje minimalismus. Austrálie mění postoj podle daného ustanovení. Japonsko se zdá být na stejné lodi s USA, až na ustanovení týkající se DMCA, se kterými horlivě nesouhlasí.

Co je v sázce? Institucionální proces a legitimita (proč se to odehrává mimo WTO (World Trade Organisation, Světová obchodní organizace) a WIPO (World Intellectual Property Organization, Světová organizace duševního vlastnictví)?) a uspěchaná standardizace přístupu k internetu podle standardu USA, což zjevně není ideál.

Otázky soukromí (implikované sdílením údajů jak mezi státy, tak mezi držiteli práv) a svobod (proč se hrnout k přehnané kriminalizaci po vzoru USA?) jsou také v sázce.[/quote]

Více pak v článku Analýza uniklého návrhu tajné dohody ACTA @ abclinuxu.cz


Pokud se tohoto neobáváte a máte dojem, že nehrozí, aby váš ntb atd. nemohl být zabaven na hranicích, vězte, že stačí vzbudit pouze podezření a na rok o něj můžete přijít. To jen pro příklad, více v článku výše.

P.S.: pro přijetí ACTA stačí, aby ji podepsalo 5 států a zbytek se bude muset podřídit.
NHKG (1136)|2.4.2010 10:14
Je to humus, pokud bude petice proti ACTA, tak ji určitě podepíšu. Taky uvažuju o tom, že budu volit piráskou stranu při příštích volbách do europarlamentu.

Absolutně nechápu toto: "K ratifikaci postačí podpis pouhých pěti států". Podle mě pokud se ČR (EU) k nějaké dohodě nepřipojí, tak se nás to v ČR netýká, ne? :notsure
Smeli (2302)|2.4.2010 10:30
[quote=NHKG;364646]Absolutně nechápu toto: "K ratifikaci postačí podpis pouhých pěti států". Podle mě pokud se ČR (EU) k nějaké dohodě nepřipojí, tak se nás to v ČR netýká, ne? :notsure[/quote]

Myslím, že podle bodů 18 a 20 právě dojde k tomu, že ať se nám to nelíbí nebo ne, příjmout muset budeme.
ex_ (170)|2.4.2010 11:16
Tahle snaha chytání "zločinců" povede jen k tomu, že si lidé začnou uvědomovat sílu šifrování souborů. Pokud takhle zabaví 10 harddisků, šifrovaných rozumným heslem, tak nebudou mít ani prostředky ani čas, cokoliv zjistit, a brzy je to přestane bavit..
Smeli (2302)|2.4.2010 11:31
Ono, po přijetí takové dohody a po jejím zakotvení už nebude problém, aby tito "lidé" postavili šifrování, proxy servery a další "obcházení" jejich pravidel mimo zákon. Tady nejde o to jen vytvořit jakýsi bič na stahovače, tady jde o to vytvořit "regulovaný" internet.
ex_ (170)|2.4.2010 11:36
Dost dobře nechápu, jak mohou postavit zabezpečení svých dat mimo zákon. Přirovnal bych to k zakázání zamykání auta, protože tam můžeš mít něco nelegálního. Myslím, že tohle žádná rozumem uvažující osoba nemůže podpořit.
Smeli (2302)|2.4.2010 11:43
Ale tak, tady nejde o to, aby je někdo podpořil. Tady jde o to, že si takový systém prostě nastaví. A není problém zařídit, aby např. šifrování bylo zakázano např. pro běžného uživatele z důvodu, že nemá nic, co by měl skrývat.
Podívej se na to z jejich strany - ISP dám v zákoně příkazem, že má monitorovat komunikaci jeho klientů. Klient, využívající šifrování, v tom případě bude "podezřelý", protože klient, který nemá co skrývat přece nemusí nic šifrovat.
Stejně tak, jako je to výše popisováno na abclinuxu, noťas ti také mohou zabavit pouze jen na základě podezření.

Nehledě na to, v politice, kde se pohybují lobisti a hromádka "moderní dobou" nevzdělaných lidí, tyhle jahůdky projdou jak zažívacím traktem ;)
ex_ (170)|2.4.2010 11:54
[quote=Smeli;364676] A není problém zařídit, aby např. šifrování bylo zakázano např. pro běžného uživatele z důvodu, že nemá nic, co by měl skrývat.[/quote]
V době, kdy 60% lidí používá pc (ať už k podnikání, vývoji softwaru, elektronická pošta..) je to nesmysl. Zajímalo by mě, podle jakého keye by chtěli dělit zrno od plev.
[quote] Klient, využívající šifrování, v tom případě bude "podezřelý", protože klient, který nemá co skrývat přece nemusí nic šifrovat.[/quote]
A to je tak jediné co bude.
[quote]Stejně tak, jako je to výše popisováno na abclinuxu, noťas ti také mohou zabavit pouze jen na základě podezření.[/quote] Dostáváme se k tomu, jak jsem psal výše, zašifrovanej hadr jim bude na dvě věci.

e/ Osobně ten nadcházející scénář nevidím tak katastroficky.
Smeli (2302)|2.4.2010 12:01
[quote=ex_;364683] A dostáváme se k tomu, jak jsem psal výše, zašifrovanej hadr jim bude na dvě věci.[/quote]

Pak ale budeš muset vysvětlit, proč si měl disk zašifrovaný. A nevěřím, že se spokojí s odpovědí "byla tam citlivá data".
Maxtor (321)|2.4.2010 14:45
ACTA je samozrejme silenost.. na druhe strane jak bylo napsano.. 5 zemi.. to je pro lobbysty hracka.. ta nejvetsi zmena se hold odehraje u nas.. na USA bych nejak nekoukal, pac tam se tohle deje uz davno.. na letistich vam policajti ukradnou kde co..
optim (391)|2.4.2010 16:01
[quote=ex_;364672]Dost dobře nechápu, jak mohou postavit zabezpečení svých dat mimo zákon. Přirovnal bych to k zakázání zamykání auta, protože tam můžeš mít něco nelegálního. Myslím, že tohle žádná rozumem uvažující osoba nemůže podpořit.[/quote]
Spis bych to videl na to, ze budes muset vydat klic pod hrozbou vezeni. Funkcni implementaci uz maji ve Velke Britanii.
ex_ (170)|2.4.2010 19:19
[quote=optim;364765]Spis bych to videl na to, ze budes muset vydat klic pod hrozbou vezeni. Funkcni implementaci uz maji ve Velke Britanii.[/quote]
No to jsi si přečetl, jak dva "terroristy" odsoudili za to, že nedaly heslo ke svým souborům. Zůstával bych v našich končinách.
Je moc krásné že pět států (pokud sem četl dobře USA,Japonsko,Kanada,Austrálie,EU) přijmou takovou legislativu, ale pořád je ve hře Rusko, Čína, Indie.. Jsem moc zvědavý, jak rusové budou vydávat své občany ke stíhání do USA/EU?

Osobně v tom vidím snahu komerčního průmyslu, jak rádoby "ušlé zisky" zpeněžit. Ale realita je pořád jinde a nenechme se masírovat touhle zastrašující "reklamou", která nemá opodstatnění...
optim (391)|2.4.2010 21:21
[quote=ex_;364809]No to jsi si přečetl, jak dva "terroristy" odsoudili za to, že nedaly heslo ke svým souborům.[/quote]
Myslis [odkaz, pro zobrazení se přihlaste])? Nechapu ale, jaky smysl to ma zminovat? Proste tam ten zakon maji a jak vidno ho i uplatnuji.
[quote=ex_;364809]Zůstával bych v našich končinách.[/quote]
Pokud se velci hraci v ramci EU, mezi nez VB rozhodne patri, na necem dohodnou, tak my si to tady pod pohruzkou pokut hezky zavedeme. Proto je dobre sledovat, co si takove staty zase vymyslely. Ve Francii maji HADOPI, v Nemecku statem narizenou cenzuru Internetu (samozrejme v ramci boje proti detskemu pornu) a ve Velke Britanii se asi snazi ukazat, ze ceska zkratka jejich kralovstvi neevokuje Velkeho bratra pro nic za nic - povinnost vydavat hesla, moznost zadrzet kohokoliv na 48 hodin (za presnou hodnotu nerucim) bez nutnosti to komukoliv oznamit (takze proste zmizite), navrh na vlastni vylepsene HADOPI s registrem provinilcu pristupnym +/- 800 institucim a vsemozne "proti-teroristicke" kampane, od letaku na podporu udavani po tzv. bezpecne zony. Jo a tresnicka na dortu, moznost oznacit nepohodlnou osobu za dusevne chorou (staci aby vas za ni oznacili 2 lekari) a nasledne ji zajistit umisteni ve specialnim napravnem zarizeni.

[quote=ex_;364809]Je moc krásné že pět států (pokud sem četl dobře USA,Japonsko,Kanada,Austrálie,EU) přijmou takovou legislativu, ale pořád je ve hře Rusko, Čína, Indie.. Jsem moc zvědavý, jak rusové budou vydávat své občany ke stíhání do USA/EU?[/quote]
Imho to je tak, ze kdyz by to 5 statu schvalilo, tak smlouva plati (pro ne) a pokud se k ni bude chtit nekdo pripojit pozdeji, uz nebude smet kecat do toho, jak bude ACTA vypadat.
Richmond (8084)|7.4.2010 13:57
Takovyhle lidi by chtelo vybit do posledniho debi*a. Staci se mrknout na "Mate slovo" kde se tihle oddornici vyjadrovali a vedeli o tom zhruba to, co deti na zakladni skole v Cine :rolleyes:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210572230800012-mate-slovo/
pas!k (3765)|7.4.2010 14:26
To je dano tim ze lide co o tom rozhoduji maji proste pouze svuj jediny neomylny pohled na vec a argumenty ostatnich je nezajimaji .. myslim ze zrovna ty bys o tom mel hodne vedet ..
Smeli (2302)|7.4.2010 14:36
Hlavně lidé, kteří tohle sponzorují vědí, koho si zvolit aby jim takovou věc tlačil kupředu. A jejich cíl je si mylsím jasný.
Richmond (8084)|7.4.2010 14:41
[quote=pas!k;366162]. myslim ze zrovna ty bys o tom mel hodne vedet ..[/quote]
...akorat s tim rozdilem, ze o tomhle vim trosku vic nez oni a to se o to prakticky nezajimam ;) Jak rikam - vybit ;) Urcite si vzpomenes jak jeste pred 5-ti lety prakticky nebylo mozne narazit na tak ohromne mnozstvi individui typu kolesa a ted je potkas vsude. Cim to asi tak bude? Lidska blbost nezna hranic + ma net dneska kazdej i prestoze postrada jakykoliv zakladni vzdelani o fungovani. Nebo si myslis, ze bys tady pred 5-ti lety narazil na frajera z 6-ty tridy? :notsure To ze to podavam trosku ostreji nechme stranou, ono to pri mekcim podani nema takovej ucinek ;)

Zkracene: Kdo nevi jak internet pouzivat tak na nem nema co delat ;) (o rozhodovani kterym smerem se bude ubyrat nemluve)

edit: a vidim to presne jako ten zdredovanej v ty televizi - jestli chce mit frajer cenzurovanej net tak at pozada o azyl v Cine. NEMYSLIS - ZAPLATIS ;) Ale ja nehodlam za cizi neschopnost mit filtrovanej obsah uz od providera.

edit2: S takovyma vedomostma o problematice jako tam predvedli oni ve verejnopravni televizi bych chodil kanalama a byl rad za internet abych mi vubec nekdo privezl jidlo.
Aytech (475)|7.4.2010 14:56
[quote=Richmond;366155]Takovyhle lidi by chtelo vybit do posledniho debi*a. Staci se mrknout na "Mate slovo" kde se tihle oddornici vyjadrovali a vedeli o tom zhruba to, co deti na zakladni skole v Cine :rolleyes:
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/210572230800012-mate-slovo/[/quote]

Nejsou to debilove, je to system, jim to taky nekdo naridil. Podle me je internet jedinym zdrojem informaci ktery vlada nemuze plne kontrolovat,tak jako komunikacne media,je to jediny nastroj, kde se lide muzou hromadne komunikovat,nebo kde muzou poblikovat clanki nezavisle novinari, vyzkumnici, apod.
Nemyslim si ze jim jde o to zabranit abych nestahnul CDcko nejakeho rappera Jay-Z, ktery o tom projektu nevi vic nez my, ale zabranit nekontrolovatelnemu sireni nepotrebne (ne pro nas)informaci.

Pokud nam to seberou, bude to definitivne konec svobody slova, a budeme kontrolovany ze vsech stran.
Pekna konspiracni teorie, co? :D Osobne to ale vidim presne tak, a doufam ze se mylim.
Je to dobrej priklad demokracie, ktera neexistuje. pokud 5 statu odsouhlasi, ostatni 22 budou muset, vyborne!
Smeli (2302)|7.4.2010 15:10
[quote=Aytech;366167]...
Pokud nam to seberou, bude to definitivne konec svobody slova, a budeme kontrolovany ze vsech stran.
Pekna konspiracni teorie, co? :D Osobne to ale vidim presne tak, a doufam ze se mylim.
Je to dobrej priklad demokracie, ktera neexistuje. pokud 5 statu odsouhlasi, ostatni 22 budou muset, vyborne![/quote]

Přesně o tomhle si myslím, že to je. Omezit svobodu na internetu na maximum.
Richmond (8084)|7.4.2010 15:10
Ale prdlajs system, ten co z toho chce mit kseft ma system - proto jde taky za nejslabsim clankem... coz je nenazranej hloupej urednicek co chce mit taky jednou pekny auto a nejakou tu vilku ;)

edit: na tyhle lidi evidentne zapusobil komunismus/utopicka spolecnost - dost casto slychavam, ze za komancu bylo lip a ze to umeli zaridit - jo to umeli, ze to splacime do dneska...
Aytech (475)|7.4.2010 15:20
[quote=Richmond;366172]Ale prdlajs system, ten co z toho chce mit kseft ma system - proto jde taky za nejslabsim clankem... coz je nenazranej hloupej urednicek co chce mit taky jednou pekny auto a nejakou tu vilku ;)[/quote]


Kdyby to byl "nenazranej hloupej urednicek" tak by se to neprotacovalo na globalni urovni. Je to GLOBALIZACE, pokud mas zakon ktery plati vsude, kontroluje to jen mala skupinka lidi nahore, uplne na spicce, a prave o to jim to ted' jde.
A "nenazranej hloupej urednicek" ma za ukol ten projekt jen podporit, pak bude mit i pekny auticko i vilicku :D
Richmond (8084)|7.4.2010 15:27
A prave proti tomu to chce rict jedno pekny zretelny NE ;) To co internet dokazal za par desitek let nedokazaly staty za dvojnasobek casu a rozhodne si nemyslim, ze by si za to mel vyslouzit cenzuru/filtrovani
kevin00 (10238)|7.4.2010 15:30
Tady jde nejen o peníze, ale i moc. Pokud se toto prosadí, značně se omezí/potlačí osobní svoboda a práva lidí. Poté budeš jako v KLDR ... omezen na min. osobní svobodu, budeš se bát cokoliv napsat/poslat aniž by jsi porušil nějaký zákon. Již nebude internet svobodný, kde najdeš vše. Bude silně omezený jen na povolený obsah. Informace, které nyní hledáš a jsou volně k přečtení/kopírování/archivaci budou "těžko k sehnání", zpoplatněny a nebudeš si je moci libovolně archivovat (tisknout, uložit, apod). Dnes a denně budeš vytaven represi z kontrol notebooků, telefonů, přehrávačů apod. Nehledě na to, že kdokoliv se bude moci probírat tvými soukromými daty, citlivými daty firem, atd., které si ani nebudeš moci chránit (šifrovat). A to vše jen z důvodu mít moc nad lidmi a držet je "v hrsti". Poté totiž uděláš vše co budou chtít :thumbdown
optim (391)|7.4.2010 15:34
Media jsou hlasna trouba Velkeho Obsahu (velkých vydavatelských a distribučních společností s praktikami Velkeho Bratra), protoze jednomu i druhemu vyhovuji dnesni distribucni modely. O nejakych nestrannych informaci na tohle tema si v novinach, televizi nebo rozhlasu muzeme nechat jenom zdat.
durib (1141)|7.4.2010 17:02
Ano, o teto dohode vim uz nejaky ten patek. Nejhorsi na tom je, ze i kdyz jsem se o tom s par lidma bavil, stale tomu nechteli verit. I kdyz to ve smlouve proste je, nekteri lide neveri tomu, ze zrovna oni by mohli na hranicich byt kontrolovani, jestli nahodou nemaji v MP3 nelegalniho kaju gotta. Slysel jsem nazory typu- to prece nejde; zase tak hrozne to nebude; proc by kontrolovali zrovna me; atd.
Jsem zvedav, jestli zrovna toto vlakno v budoucnu poslouzi jako seznam nepohodlnych osob.
Uplne me zveda ze zidle, jak pro zlegalizovani techto "zlocinu" proti svobode pouzivaji strasaka terorizmus a uchylku detske porno. Na to v dnesni dobe slysi spousta lidi, ale jsou to bohuzel v kontextu jen prazdna slova.
EditorPO (2819)|7.4.2010 18:09
Krajiny, ktoré sa účastnili prípravy ACTA (USA, EU, Švajčiarsko, Japonsko, ...), pripravovali túto dohodu ako medzinárodnú zmluvu, pretože si uvedomovali skutočnosť, že by to v národných parlamentoch neprešlo. Jednaní sa účastnila aj Európska komisia.
Lenže zabudli na to, že podľa Lisabonskej zmluvy podliehajú medzinárodné zmluvy schváleniu Európskym parlamentom.

Hlasovanie v Európskom parlamente o odtajnení ACTA už bolo (10.3.2010). Drvivou väčšinou prítomných europoslancov bolo odhlasované jej odtajnenie.


Christian Engstrom - europoslanec Švédskej pirátskej strany

ACTA napríklad umožňuje:
- prehľadávanie na hraniciach - námatkové kontroly (bez dôvodného podozrenia) počítačov, MP3 prehrávačov, mobilných telefónov na nelegálnu hudbu a filmy. Cestujúci, u ktorého sa takýto závadný obsah nájde, môže byť pokutovaný a jeho zariadenie môže byť zabavené alebo zničené.
- dútiť ISP, aby bez súdneho nariadenia vydal informácie o užívateľoch "podozrivých" z porušovania autorských práv, aby hudobný priemysel spolu s pridruženými ochrannými zväzmi a antipirátskymi organizáciami mohol likvidovať nekomerčné bittorentové weby ako The Pirate Bay.
- ACTA by vytvorila vlastnú organizáciu, mimo WTO, OSN, WIPO.

ACTA okrem iných podporujú aj:
- RIAA (Recording Industry Association of America - Asociácia amerického nahrávacie priemyslu) poskytovala vstupy a podávala návrhy,
- Európska komisia - označila ACTA za pokus ako vynútiť doržiavanie práv k duševnému vlastníctvu, ktorých porušovanie považuje za "trvale rastúcu hrozbu pre udržiteľný rozvoj svetovej ekonomiky"
- Pharmaceutical Research and Manufacturers of America
- Summit G8 z roku 2008

_________________________________________________________________________________
//Smeli, ty sa angažuješ v ČPS?
Smeli (2302)|7.4.2010 20:51
[quote=EditorPO;366234]//Smeli, ty sa angažuješ v ČPS?[/quote]

Spíš jen volič a znechucený občan... a taky člověk, který si myslí, že tohle by se mělo mezi lidma roznést, protože spousta z nich si naivně myslí, že nějaké omezení internetu se jich netýká.
Aytech (475)|7.4.2010 21:31
Konecne jsem dorazil domu a mel jsem trochu cas to prozkoumat na netu. Vypada to dost negativne pro nas, koncove uzivatele. Precetl jsem par clanku odborniku ktere se tim zabivaji. Jeden napsal: "Co se muze stat v nejhorsim pripade? zaplatite $200 za kazdou nelegalne stazenou pisnicku nebo DVD film na vasem HDD, nasobeny poctem souboru ktere tam mate, pak vam zabaveji a zniceji pocitac. Nemusi to stat kazdemu, ale budou mit pravo to kdykoli udelat". Sila, co?

Jinak na Eng wikipedii je informaci vic, a pozitri (04/10/2010), se bude konat konference v Nove Zelandiii proti utajeni toho projektu, pro toho kdo ovlada AJ, to mozna bude zajimave, budou to vysilat zive na http://publicacta.org.nz/
Maxtor (321)|26.4.2010 15:43
Tak to, ze ACTA nebude ani zdaleka ruzova se vedelo uz od uniku prvnich informaci..
A nejaka ruzova barva v procesu schvalovani.. heh.. EU dela bububu, ale to jen proto, ze to uniklo na povrch.. je potreba uklidnit volice a pak to v klidu schvalit.. nebo mi snad chcete nekdo tvrdit, ze pohlavari tohohle naseho spolecenstvi jsou opravdu uplni debilove a o tom, ze ACTA existuje a co v ni je nevedeli..? Dyt tyhle informace ma kazdy mlady kluk zajimajici se o PC a vysedavajici u netu..
Smeli (2302)|17.5.2010 13:14
http://pooh.cz/pooh/a.asp?a=2015964

ČSSD chce zřídit "úřad dohlížející na internet", stylová oslava Dne boje proti internetové cenzuře

Těžko říct, zda-li je to pravda, ale pokud ano :devil
optim (391)|17.5.2010 15:33
To uz je stary, oficialne to popreli. Ale ne, ze by to neco znamenalo.

Jinak mala ochutnavka toho, co by mohla ACTA zavest (mozna ne konkretne, ale principielne urcite). Ve Svedsku uz drahnou dobu probiha soud s vlastniky serveru thepiratebay.org, ale Velkemu obsahu se nelibi, ze v ramci presumpce neviny muze server dale bezet. Takze zazalovali nemeckou spolecnost CB3ROB, ktera TPB poskytuje v Nizozemi konektivitu a svete div se, regionalni soud v Hamburku ji shledal vinnou(*) z porusovani autorskych prav. Sami si muzete vyzkouset, ze se momentalne na stranky TPB nedostanete. Navic protoze slo o nalehavy(!) pripad, zastupce CB3ROB si ani nepozvali na ustni preliceni.

Shrnuti - mate server v cizine, nedelate (=jeste vas neodsoudili) nic spatneho, ale nekomu se to nelibi, tak zazaluje vaseho poskytovatele sluzeb, navic jeste v uplne jine zemi podle uplne jineho prava, uspeje a vy mate utrum.

Vice treba na torrentfreak (1), (2), (3)

(*) Jak je to mozne, je popsano treba zde. Pochopil jsem to tak, ze pokud se nekdo podili na sireni autorsky chraneneho obsahu, je mozne hodit vinu na nej. Pokud to nekdo upresni, jenom to uvitam, nemcinou zas tolik nevladnu.
StD (1963)|17.5.2010 16:27
[quote=optim;375835]...[/quote]
Nemám teď čas to celé studovat, nicméně jedna podobná soudní perlička - minulý týden bylo v německých zprávách, že byl odsouzen chlapík, přes jehož WiFi připojení si v době jeho nepřítomnosti někdo třetí stahoval ilegál mp3 - prokazatelně byl v cizině a nemohl se toho dopustit, ale přesto shledán vinným, že své zařízení nezabezpečil proti zneužití. Pokuta 20 tis. eurošušňů... Dobrý, co?
optim (391)|17.5.2010 16:58
Pokud je to ten samy pripad, tak o tom se u nas taky dost pise.
Maxtor (321)|18.5.2010 05:58
..jojo.. pripravte se na to.. kdo nezabezpeci svou wi-fi, bude moci byt postihovan.. tohle na nas chystaji..
Smeli (2302)|4.8.2010 08:36
StD (1963)|29.9.2010 16:10
V U.S. už došlo na lámání chleba, viz COICA:

From a trustworthy source:
************************************************************
COICA

In the United States, a new law proposal called The Combating Online Infringement and Counterfeits Act (COICA) was introduced last week, and there will be a hearing in front of the Judiciary Committee this Thursday.

If passed, this law will allow the government, under the command of the media companies, to censor the internet as they see fit, like China and Iran do, with the difference that the sites they decide to censor will be completely removed from the internet and not just in the US.

Please see the following article from the Huffington Post for more information.

Stop the Internet Blacklist
http://www.huffingtonpost.com/david-segal/stop-the-internet-blackli_b_739836.html

And if you are a US citizen, please take the time to sign this petition
DemandProgress.org - Petition to Stop the Internet Blacklist!
http://demandprogress.org/blacklist/
***********************************************************************