reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mini ITX deskly a spotřeba

Eddie66 (4)|5.4.2010 12:53
Mám nyní tutu ITX desku [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
a má spotřebu max. 14W při provozu jako domácí web server. Jsem s ní spokojen ale pro zajímavost bych chtěl její porovnání s dalšími ITX deskami. Např Intel atom 230 nebo 330 nemá smysl jelikož tam je spotřeba kolem 35W. Spotřebu nových Atomů 410 a 510 s grafickým chipem integrovaným do CPU jsem nenašel. A co jiné platformy založené na x86 a jejich spotřeba při nonstop provozů, jaká je Vaše zkušenost? Každý 1W navíc je při ročním nonstop provozu cca 45Kč navíc. Takže při domácím serveru nebo routeru se vyplatí hledět hlavně na spotřebu než hrubý vypočetní výkon.
johny__g (6387)|5.4.2010 14:58
Jestli chceš porovnávat (cokoli, teď nemluvím jen o spotřebě), musíš dodržet stejnou metodiku měření, jinak to nemá žádný smysl.
Eddie66 (4)|5.4.2010 15:48
Dobře, pro stejnou metodiku měření tedy uvažujme pouze o desce s integrovaným procesorem i grafickou kartou, bez CD-ROM, s jedním HDD a jednim modulem paměti. Kdyby měl někdo jinou konfiguraci tak přibližně přece víme kolik bere 1 HDD nebo modul paměti nebo CD-ROM. Hlavně přece jde o desku s procesorem a čipsetem při idle. Např můj server se z 90% fláká (má vytížení procesoru kolem 5% a paměti kolem 55 Mb). Jde mi o to jestli je vhodnější zvolit např. VIA, AMD(Sempron, Athlon) INTEL Atom(230,330,410,510) nebo něco jiného. Prostě něco s co nejmenší spotřebou vhodné pro provoz 24/7/365. Díky za vaše postřehy a měření.
faugusztin (453)|5.4.2010 15:54
Atom 330+ION+1x2,5" HDD/SSD+1GB RAM => spotreba 27-28W v idle.
johny__g (6387)|5.4.2010 18:04
[quote=Eddie66;365552]Dobře, pro stejnou metodiku měření tedy uvažujme pouze o desce s integrovaným procesorem i grafickou kartou, bez CD-ROM, s jedním HDD a jednim modulem paměti. Kdyby měl někdo jinou konfiguraci tak přibližně přece víme kolik bere 1 HDD nebo modul paměti nebo CD-ROM. Hlavně přece jde o desku s procesorem a čipsetem při idle. Např můj server se z 90% fláká (má vytížení procesoru kolem 5% a paměti kolem 55 Mb). Jde mi o to jestli je vhodnější zvolit např. VIA, AMD(Sempron, Athlon) INTEL Atom(230,330,410,510) nebo něco jiného. Prostě něco s co nejmenší spotřebou vhodné pro provoz 24/7/365. Díky za vaše postřehy a měření.[/quote]

Asi to dobře nechápeš. Metodikou se nemyslí co měříš, ale jak to měříš. Takže napiš mám takový a takový měřák, který zapojím tam a tam a změřím tohle. Mám obavu, že použitím různých měřičů - za pár sotvek z Lídlu vs. profi zařízení za desítky tisíc - získáš rozdílné výsledky. Sice se to bude lišit třeba o 5 W, ale 5 W je tady 20 % chyba.
Ale abych jen netlachal - ta spotřeba bude zhruba: Atom + i945 > Atom + Ion > D410/510 > VIA. U atomů beru běžná "desktopová" jádra + čipsety.
Eddie66 (4)|5.4.2010 18:35
Měřil jsem proud I při síťovém napětí U=230V měřícím přístrojem METEX 3860D připojeném k PC (pro tvorbu grafu 24hodin). Průměrná spotřeba byla 0,06A. Potom po dosazení do vzorce P=U*I vychází P=230*0,06 tedy P=13,8W. To platí pro stejnosměrný proud pro střídavý by se měl výsledek ještě násobit cos fí , což bude 0,8 - 1 . Takže spotřeba bude realně ještě o něco nižší. Měřáky z Lídlu jsou velmi nepřesné jak píšeš klidně i o -+5% tato metoda je daleko přesnější.
Můj dotaz jsi mi ale v podstatě objasnil poslední větou že Atom D410/510 ma vyšší spotřebu než VIA.