reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vadný disk...

etis (88)|8.7.2010 11:43
Zdravím. Odišiel mi disk. Seagate 160GB. Bios ho identifikuje správne,ale systém s ním nenabehne, dookola sa len reštartuje. (systém je pritom na inom disku). Dokonca aj keď ho pripojím k inému pc s Ubuntu, nenabehne ani tento systém. Ak ho pripojím k pc cez USB, disk sa len točí,a nič.. Myslíte že je šanca ešte obnoviť aspoň nejaké dáta? Myslím niečo ako formát cez live-cd PMagic, Gparted a pod.... a potom zachraňovať data (ak už systém disk uvidí). Alebo nejaký iný nápad.... ?
Zoidik (1405)|8.7.2010 11:46
Podle toho jak to popisuješ mi přijde, že je v háji elektronika disku. To pak leda sehnat totožný disk a prohodit elektroniku a doufat že to půjde
etis (88)|8.7.2010 11:53
myslel som že pokiaľ Bios disk nájde, nebude to vadná elektronika. :cry . Asi mi zostanú len oči pre plač,ale pobehám servis u nás, či niekto neopatruje elektroniku.... Ďík
StD (1963)|8.7.2010 12:14
[quote=etis;387220]myslel som že pokiaľ Bios disk nájde, nebude to vadná elektronika. :cry . Asi mi zostanú len oči pre plač,ale pobehám servis u nás, či niekto neopatruje elektroniku.... Ďík[/quote]
Raději tady pořádně napiš komplet typové označení, P/N číslo a datum výroby opsané ze štítku, jestli se někomu poblíž neválí doma...
etis (88)|8.7.2010 12:34
takže disk je:
Barracuda 7200.7 160GB
model: ST3160023A
P/N: 9W2084-314
HDA P/N: 100314751
Date code: 05215

P.S: nádej zomiera posladná, aj Ty máš pre mňa v předsíni odložený radič na SCSI. Lenže v Prahe som bol vlani... :hmm
StD (1963)|8.7.2010 12:43
[quote=etis;387226]takže disk je:
Barracuda 7200.7 160GB
model: ST3160023A
P/N: 9W2084-314
HDA P/N: 100314751
Date code: 05215

P.S: nádej zomiera posladná, aj Ty máš pre mňa v předsíni odložený radič na SCSI. Lenže v Prahe som bol vlani... :hmm[/quote]
No vidíš, teď ho zrovna jeden kolega přes PCBazar shání... nicméně já mám tyto ST3xxxx23A provedení dvě, obě ale osmdesátky a jedna je ve stroji. Ta druhá je vyměněná pro SMART Overall Fitness <5 % jinak funkční (tedy jestli jsem jí někomu mezitím nedal, tu hromadu pořád nekontroluji...). I tak čekej, jestli se neozve někdo od vás.
Dojigiri (1629)|8.7.2010 14:28
No, jestli ho bios detekuje ... zkus jestli se na něj dostane TestDisk (stáhni bootovatelný Hirens Boot CD) ... je možný že disk v podstatě funguje, ale může být třeba nějak poškozená partition (nedávno jsem řešil pokaženou NTFS partition, která se chovala podobně - jakmile byla v MBR, tak s ní systém nenaběhnul, když jsem záznam o partition v TestDisku smazal, systém naběhnul ok a pak jsem z toho dostal data pomocí GetDataBack).

A jako první bych asi zkusil na nej pustit HDDregenerator, může to být i tím, že je tam někde vadnej sektor na nějakým blbým místě (jako třeba v MBR). Je taky na Hirens Boot CD.
etis (88)|10.7.2010 10:04
Skúsil som HDD regenerator,nájde nejaký vadný sektor, ale asi po hodine a pol to vzdá. Napíše že HDD is not ready....
StD (1963)|10.7.2010 10:07
[quote=etis;387733]Skúsil som HDD regenerator,nájde nejaký vadný sektor, ale asi po hodine a pol to vzdá. Napíše že HDD is not ready....[/quote]
Hmm, to je jako kdyby ti napsal R.I.P.
:thumbdown
etis (88)|10.7.2010 10:53
Stále ale vo mne je pocit že aspoň niečo by sa dalo zachrániť. Stále som v stave že systém z tohoto disku sa začne štartovať,ale nenabehne, takže nie je všetko zničené. Keby sa aspoň data z D: dali..... Škodaaaaa....
Asi mu ozaj vystrojím pohreb...
Dojigiri (1629)|10.7.2010 12:20
Píše ten vadnej sektor hned jako první na začátku, nebo někde dál? (jestli hned na začátku, tak to je asi kaput, jestli někde dál, tak aspoň někam se dostane takže by ještě jakás šance byla)

No, co ještě můžeš zkusit, je smazat informace o partition z MBR TestDiskem (spustit ho z Hirens Boot CD):
- No Log
- vybrat správnej disk (!!!), Proceed
- Intel
- Analyse
- Quick Search
- v seznamu partition šipkama vlevo nebo vpravo nastavit u partition písmeno D (jako "Smazaná")
- Enter
- Write
- potvrdit
- ukončit všechno přes Quit

Tím bys dosáhnul toho, že se systém nebude pokoušet připojovat ten disk při startu, takže bude možný s ním nabootovat do Windows (nebo do Mini XP z Hirens Boot CD - ale pokud používáš SATA mód, předtím přepnout v Biosu na IDE).

Pak by ses mohl pokusit z toho dostat data pomocí např. GetDataBack (při nabootování Mini XP z Hirens tam je nebo asi lze i spustiti z Hirens z norm. Windows).

V GetDataBack zkusit nejdřív tu nejjednodušší volbu (pokusí se použít nalezenou MFT), ta mi většinou zafungovala. Pouze pokud by to nešlo, tak nechat disk prohledávat celej, ovšem jednak to dlouho trvá a druhak pak obnoví i spoustu "bordelu" okolo kterej už byl např. smazanej apod.
etis (88)|10.7.2010 12:32
určite prvý je šedý (ok) potom červený a ďalej neviem... Skúsim to asi v pondelok, teraz som už mimo. Ďík.
etis (88)|12.7.2010 08:09
Zdravím, tak nepomohlo. Pri obnovovaní preskočí kopu chýb a aj keď už sa dá s tým diskom nabootovať iný systém,ale nič sa nepodarí skopírovať. na disk sa nedá dostať......
Dojigiri (1629)|12.7.2010 09:23
Ani když se odstraní ten záznam o partition TestDiskem a ten GetDataBack se tam taky nedostane jo? Hmm tak to už je opravdu asi mrtvej :-/ tak pak už opravdu jedině jako poslední možnost zkusit přehodit tu elektroniku, jestli na těch datech opravdu nějak hodně záleží ...
etis (88)|12.7.2010 10:39
urobil som to podľa toho návodu.... Pri obnove cez Getdataback ntsf mi našlo kopu vecí,ale stále vypisovalo chyby. Asi je mrtvy... Myslím že tá elektronika nepomôže ak sú chyby na platniach....
Dojigiri (1629)|12.7.2010 11:12
Hmm to je pravda ... a jestli to nezvládne obnovit hddregenerator tak to je asi v háji.
etis (88)|12.7.2010 12:20
všetkým ďakujem a vyhlasujem ho za mŕtvy.