reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Prosim o radu - seka se PC (pravdepodobne problem s ovladacema)

alequa (16)|14.7.2010 21:43
Ahoj, chtěl bych vás poprosit o radu. PC se mi seká u některých her - nejčastěji se různě rozmaže obrazovka a musím ho ručně restartovat, někdy se proste obrazovka vypne a musím ho taky restartovat, někdy se jen obrazovka jakoby zresetuje a vyskočí hláška Ovladač zobrazení přestal odpovídat a byl obnoven, někdy i obrazovka zmodrá (ale to se mi stalo asi jednou nebo dvakrát). Divné je, že mi to dělá jen u her s nenáročnou grafikou(L2, SW:Jedi Academy) a hry s náročnější (FarCry2, Wow) fungují celkem bez problému. Ještě dodam, že teď se mi to seká o něco víc než víc třeba 10x deně dřiv to bylo cca 1x - 3x deně.
Zkoušel sem všechny možné verze ovladačů jak na grafiku tak i na zvuk, ale nic nepomohlo. Akorát někdy když sem přeinstaloval ovladač na grafiku to fungovalo třeba 1 den a pak se to zas začalo sekat.
Zkoušel sem také pár různých rad, které sem našel někde na netu, ale nic nepomohlo.
Zkoušel sem i testovat GK pomocí furmarku program se v pohodě rozběh a běžel pak sem ho ale vyp, protože sem to nechtěl zbytečně přehřívat.

Pokud by někdo měl nějaké nápady čim by to mohlo být byl bych vým moc vděčný.

OS: Windows 7 Ultimate 64bit
GK: GeForce GTX 260
CPU: intel core2 quad Q9650 3ghz
RAM: 2x 2x2gb
DrZelenka (2491)|14.7.2010 22:05
[quote=alequa;388719]Zkoušel sem i testovat GK pomocí furmarku program se v pohodě rozběh a běžel pak sem ho ale vyp, protože sem to nechtěl zbytečně přehřívat.[/quote]

Ta grafika se ti prehrejvala? Tak to uz vis jakej mas problem. Castejsi to je, protoze je venku vetsi vedro a GK se prehreje driv.

Spust zatezovy test GK (napr. zminovany furmark) a CPU (napr v OCCT) a posli nam sem teploty (po alespon 20 minutach testu).
alequa (16)|14.7.2010 23:51
Ahoj dík za odpověd, ale nemyslím že by to bylo zrovna přehříváním. Nechal sem teď furmark ňejakou dobu puštěnej za 10 min cca to vyskočilo na 98 - 99stupňů a pak už se to moc nezvedalo jen motalo kolem ťech 99stupních. Předtim jak jsem psal tak sem to myslel spíš jako že sem ho pustil jestli se rozjede a pak už sem nechtěl ať mi hučí větrák tak sem ho vyp :-)).
Jinak jak sem psal seká se mi to jen u her s nenáročnou grafikou a u těch když běží mam gk cca jen 52stupňů +- na teplotu CPU sem se nedívál ale vytížení CPU bylo asi jen kolem 30 - 40%.
Zkusim ještě ten test CPU a kdybych zjistil něco nového dám vědět :-).
Jandaskunk (2330)|15.7.2010 00:06
Ještě napiš přesný model zdroje (opsat ze štítku) a taky model základní desky. Zkoušel jsi grafiku v jiném PC, případně jinou grafiku ve tvém PC? a co znamená to: "fungují CELKEM bez problému"?
speedsnail (4876)|15.7.2010 06:40
No 99°C neni zrovna optimální provozní teplota. Opravdu to vypadá na přehřívání grafiky (navíc dřív - když nebylo tak vedro, tak se to sekalo míň). Dej sem fotku vnitřku skříně, at vidime jak to mas chlazeny.
Frey (181)|15.7.2010 07:10
Tento problem je na netu vcelku casto zminovan. Je to problem s OS Vista a 7. Nekomu se to deje uz jen pri bezne praci ve windows ... brouzdani po netu atp. Jedno reseni, ktere jsem nasel a otestoval na starem desktopu, kde se mi to take stava, bylo vypnout funkce 'Nahled pomoci Aero' a 'Kompozici plochy'. Je to ve slozce 'Upravit vzhled a vykon systemu windows'. Staci v zakladni nabidce start (klavesa win) napsat 'vzhled' a mel bys to mit primo jako prvni moznost. Bohuzel musim upozornit na fakt, ze jsou ohlasy na to, ze toto reseni neni 100% a ze i po provedeni uvedenych zmen problem stale pretrvava. Tak jako tak bych to na tvem miste zkusil a uvidis jestli to pomuze.

Bohuzel OS Windows po aplikaci uvedenych zmen je hodne podobny vzhledu starickych Win 98 atp.
alequa (16)|15.7.2010 11:08
[quote=Jandaskunk;388754]Ještě napiš přesný model zdroje (opsat ze štítku) a taky model základní desky. Zkoušel jsi grafiku v jiném PC, případně jinou grafiku ve tvém PC? a co znamená to: "fungují CELKEM bez problému"?[/quote]

Grafiku sem v jiném PC nezkoušel ani jinou v mém ale u novějších her šla bez problému.
"fungují CELKEM bez problému" sem myslel jako, že mi to u nich jestli si dobře pamatuju ani 1x nespadlo :-). Deska je P5Q PRO, zdroj nwm na ten sem zapoměl a teď už se mi to nechce otevírat :-D.

[quote=speedsnail;388766]No 99°C neni zrovna optimální provozní teplota. Opravdu to vypadá na přehřívání grafiky (navíc dřív - když nebylo tak vedro, tak se to sekalo míň). Dej sem fotku vnitřku skříně, at vidime jak to mas chlazeny.[/quote]

Ano, ten furmark mi to rozpálil, ale jak říkám záhada je v tom, že se to seká jen u nenáročných her u kterých mam třeba jen 52stupňů.
Tady posílám fotku, ale nedělal sem to já dělala to firma takže zde by problém být neměl: http://img695.imageshack.us/i/dsc00200ig.jpg/

[quote=Frey;388770]Tento problem je na netu vcelku casto zminovan. Je to problem s OS Vista a 7. Nekomu se to deje uz jen pri bezne praci ve windows ... brouzdani po netu atp. Jedno reseni, ktere jsem nasel a otestoval na starem desktopu, kde se mi to take stava, bylo vypnout funkce 'Nahled pomoci Aero' a 'Kompozici plochy'. Je to ve slozce 'Upravit vzhled a vykon systemu windows'. Staci v zakladni nabidce start (klavesa win) napsat 'vzhled' a mel bys to mit primo jako prvni moznost. Bohuzel musim upozornit na fakt, ze jsou ohlasy na to, ze toto reseni neni 100% a ze i po provedeni uvedenych zmen problem stale pretrvava. Tak jako tak bych to na tvem miste zkusil a uvidis jestli to pomuze.

Bohuzel OS Windows po aplikaci uvedenych zmen je hodne podobny vzhledu starickych Win 98 atp.[/quote]

Já sem o tom taky čet na netu, že tenhle problém má hodně lidí. Zkoušel sem nějaké rady co tam psali, ale vypnout aero ještě ne. Zkusím a uvidím. Snad to pomůže.
EDIT: Boužel nepomohlo :-(. Chvíli potom co sem pustil hru se obrazovka opět rozmazala a musel sem ho opět ručně restartovat.

Takže prozatím všem mnohokrát děkuju za vaše rady.

EDIT2: Jeste sem se chtel zeptat na ty teploty CPU normalne mam kolem 40ti kdyz to lehce vytizim tak prez 45 cca kolem 50. Kdyz to hodne vytizim tak pres 60 a v tom vytezovacim testu sem mel neco malo prez 70 max myslim 79. To je dobry nebo spatny ?
DrZelenka (2491)|15.7.2010 15:41
[quote=alequa;388827]Deska je P5Q PRO, zdroj nwm na ten sem zapoměl a teď už se mi to nechce otevírat :-D.[/quote]

Nereknes zdroj, nemusime urcit pricinu padu. (jestli to delala nejaka firma, tak kdovi co tam dali)

[quote=alequa;388827]Ano, ten furmark mi to rozpálil, ale jak říkám záhada je v tom, že se to seká jen u nenáročných her u kterých mam třeba jen 52stupňů.
Tady posílám fotku, ale nedělal sem to já dělala to firma takže zde by problém být neměl: http://img695.imageshack.us/i/dsc00200ig.jpg/
[/quote]
I kdyby to padani nebylo teplotou, tak 100C rozhodne neni dobra teplota pro GK. Podle fotky by to chtelo vycistit poradne od prachu. Mozna by taky nebylo od veci pridat pred kos s diskem jeden vetrak, kterej bude vzduch do skrine nasavat (a bude foukat primo na GK, takze ji ochladi).

[quote=alequa;388827]EDIT2: Jeste sem se chtel zeptat na ty teploty CPU normalne mam kolem 40ti kdyz to lehce vytizim tak prez 40 cca kolem 45. Kdyz to hodne vytizim tak pres 60 a v tom vytezovacim testu sem mel neco malo prez 70 max myslim 79. To je dobry nebo spatny ?[/quote]

Teplota procesoru by se mela drzet okolo tech 70C max. Vzhledem k tomu jaky jsou vedra venku je tech 79 jeste v mezich.
Jandaskunk (2330)|15.7.2010 15:47
[quote=DrZelenka;388881]
Teplota procesoru by se mela drzet okolo tech 70C max. Vzhledem k tomu jaky jsou vedra venku je tech 79 jeste v mezich.[/quote]

No vzhledem ke specifikacím už je dost na hraně (pokud odečítá teplotu z jader)....ale určitě pomůže vyčištění chladiče od prachu (Intel BOX chladič se zanese vcelku snadno - ale takhle z dálky na fotce to není vidět) + vyměnění pasty (nejspíš tam už nějakou dobu bude že? - každopádně pokud by se sundával chladič, tak je stejně potřeba výměna).

alequa: Jak dlouho ten počítač máš?

EDIT: příště fotky pls přímo na forum do přílohy...
alequa (16)|15.7.2010 16:22
[quote=Jandaskunk;388882]
alequa: Jak dlouho ten počítač máš?
[/quote]

Asi tak rok

[quote=Jandaskunk;388882]No vzhledem ke specifikacím už je dost na hraně (pokud odečítá teplotu z jader)....[/quote]

myslel sem teplotu nejteplejšího jádra

EDIT: Pravděpodobně se mi něco opravdu bude přehřívat od té doby co tu pršelo a ochladilo se tak mi PC ještě ani 1x nespad, ale nemyslím si že by to byla GK ta mi nepřekročila 60stupňu (když sem hrál tu hru u které to padá). Možná ten procesor.
A nevíte jak je možné, že starší PC kde sem měl XP a ňejaký prastarý procesor mi nic takového u téhle hry nedělal ?
DrZelenka (2491)|15.7.2010 16:54
[quote=alequa;388894]Asi tak rok



myslel sem teplotu nejteplejšího jádra

EDIT: Pravděpodobně se mi něco opravdu bude přehřívat od té doby co tu pršelo a ochladilo se tak mi PC ještě ani 1x nespad, ale nemyslím si že by to byla GK ta mi nepřekročila 60stupňu (když sem hrál tu hru u které to padá). Možná ten procesor.
A nevíte jak je možné, že starší PC kde sem měl XP a ňejaký prastarý procesor mi nic takového u téhle hry nedělal ?[/quote]

Starsi PC se neprehrival, protoze byl vykonem (tepelnym i vypocetnim) uplne jinde, mel jiny chlazeni ... Stejne jako by ses ptal proc se trabant ve 100km/h rozsype, kdyz fabie takovy rychlosti zvlada v pohode.

Co se tyce prehrivani, tak to muze byt grafika, procesor, chipset, napajeni GK ... ani nevime co mas za zdroj. Poradne vycisti PC od prachu, dej tam ten intake vetrak a mas po problemu.
alequa (16)|15.7.2010 17:13
[quote=DrZelenka;388909]Starsi PC se neprehrival, protoze byl vykonem (tepelnym i vypocetnim) uplne jinde, mel jiny chlazeni ... Stejne jako by ses ptal proc se trabant ve 100km/h rozsype, kdyz fabie takovy rychlosti zvlada v pohode.

Co se tyce prehrivani, tak to muze byt grafika, procesor, chipset, napajeni GK ... ani nevime co mas za zdroj. Poradne vycisti PC od prachu, dej tam ten intake vetrak a mas po problemu.[/quote]

Ok dík za radu