reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook - zřejmě problém s HDD

Gulde (92)|23.7.2010 10:29
Zdravím,
mám problém, ještě v noci jsem normálně byl na svém notebooku (Acer Aspire 5930). Večer byla bouřka, tak jsem ho pro jistotu ještě odpojil od elektřiny, modemu, atp. Vše bylo ok, vypnul jsem ho, a bez problémů. Ráno jsem ho zapnul, a již při startu začal vydávat jeho speaker opakovaný zvuk "tůdůdu, tůdůdu,...". Místo naběhnutí systému tam naběhla jakási pre-executable aplikace "něco od Yuconu, tuším že se to snažilo připojit na net (podrobnější info ještě dodám co přesně to tam píše), a následně to napíše "operating system not found".
Neví někdo o co přesně jde? Odhaduju to na něco s harddiskem, ale jistý si nejsem.
Předem díky za rady.
kevin00 (10238)|23.7.2010 10:36
Koukni se do manuálu k notebooku, jestli tam není kód pípání popsán. Pokud HDD odpojíš pípá ntb stále ? Stáhni si utilitu výrobce HDD a koukni, zda-li je HDD "vidět".
Gulde (92)|23.7.2010 10:50
Díky, doma zkusím, i jestli to dělá to samé i po odpojení.
Nicméně teď jsem koukal do biosu a u položky ideo name a ideo serial nummber je oboje none, takže ten harddisk tam asi neni jakjoby vidět vůbec. Ale kontrolka disku an notebooku minimálně ze začátku bliká.
kevin00 (10238)|23.7.2010 10:57
Pokud HDD není viděn v BIOSu, nelze s ním logicky pracovat. Otázkou, jestli je vadný HDD či zákl. deska (řadič). To můžeš ověřit připojením HDD k desktopu či do jiného notebooku a otestováním pomocí nějaké diagnostické utility.

// Na konci servisního manuálu jsou popsány chybové hlášky a beep kódy, což by se Ti mohlo hodit při diagnostice problému.
Gulde (92)|23.7.2010 11:19
Díky moc, jdu na to hned kouknout a dám vědět.
Gulde (92)|23.7.2010 12:03
Tak koukal jsem do toho manuálu, a moc tam těch beep kódů není, a těch klasických kódů je tam dost (3Ch, 46h, atp.), ale ten tu zas žádný nevidím na tom notebooku.
Jinak tohle mi to tu napíše:

Yukon PXE v6.14.1.2 (beta) (20070307)
(C) Copyright 2003-2007 Marvell (R). All right reserved.
Pre-boot eXecution Environment (PXE) v2.1
(C)Copyright 1997-2000 Intel Corporation
PXE-E61: Media test failure, check cable
PXE-MOF: Exiting PXE ROM.
Operating system not found
johny__g (6387)|23.7.2010 14:27
Odpoj disk a zkus nabootovat třeba z DVD (cokoli). Máš tři možnosti - odešel disk, v tom případě to bude bootovat z DVD bez problémů. Špatně zapojený kabel k disku - to samé. Třetí možnost - odešel řadič v southbridge, v tom případě to nenabootuje vůbec.
Gulde (92)|23.7.2010 15:20
Doma vyzkouším nabootovat DVD Windows Vista nebo 7. Taky chci zkusit plácnout ten disk z notebooku do boxu na externí HDD, jestli tam se to chytí (když nastavím boot z USB HDD v BIOSu, mělo by to snad jít). V pondělí taky zkusím u kamaráda jeho HDD z notebooku nabootovat u mně, a pak se tedy uvidí stoprocentně zda je problém v HDD, nebo jinde. Popravdě, lepší by asi byla ta porucha na řadiči, přeci jenom tak alespoň neztratím data z HDD (ačkoliv jsem jich dost měl zazálohovaných na tom zmíněném externím HDD).
Gulde (92)|28.7.2010 11:34
Tak tedy, v pondělí jsem zkoušel notebook u kamaráda (tedy spíše vlastně jeho notebook na mém, a šlo to jak má. Zkoušel jsem ten můj nacpat i do externího boxu a připojit přes HDD, ale nic, jenom znovu vypípával ten kód, a nic se nedělo. Tak jsem ho byl včera plácnout v CZC na reklamaci, tak jsem zvědav.