reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cim skartovat data na sitovem disku?

mikedge (40)|8.8.2010 20:54
Chtel bych se zeptat, jak provest skartaci dat na sitovem disku, ktery neni fyzicky pritomny v pocitaci, ale je do operacniho systemu namapovan. Jedna se o Western Digital World Edition (1. generace). Existuji nejake specialni utility, ktere umoznuji cely disk treba prepsat nejaky nahodnymi daty (a bezely by z OS)? V admin konzoli disku jsem podobnou funkci nenalezl... Predem diky za odpoved!
pas!k (3765)|9.8.2010 09:44
Imho ne .. take zalezi na tom jaka mas na tom namapovanem disku prava ..
zsdx (2098)|10.8.2010 22:17
[quote=mikedge;394076]Chtel bych se zeptat, jak provest skartaci dat na sitovem disku, ktery neni fyzicky pritomny v pocitaci, ale je do operacniho systemu namapovan. Jedna se o Western Digital World Edition (1. generace). Existuji nejake specialni utility, ktere umoznuji cely disk treba prepsat nejaky nahodnymi daty (a bezely by z OS)? V admin konzoli disku jsem podobnou funkci nenalezl... Predem diky za odpoved![/quote]

Skartaci nejde (podle me) delat na zarizeni, ktere neni pripojeno primo k PC (uvnitr ci USB) - coz tento WD pripojeny pres LAN nesplnuje. Bylo by nutno vyjmout disk ze zarizeni a pripojit ho do PC. Pak najdes spousty programu, ktere bezpecne mazou obsah disku.
I kdyz - z navodu k zarizeni me zaujala zminka o SSH pristupu - muzes vyzkouset co nabizi? Mohla by to byt 'linuxova skorokonzole', kde by to mohlo jit.
Taky bys mohl upresnit, jestli chces znicit obsah jen casti dat ci celeho disku.
Dojigiri (1629)|11.8.2010 10:10
Tak v principu by šlo nějakýma datama ten disk komplet zaplnit (tím by se kompletně přepsaly smazaný soubory) a pak ty data zase smazat.

Pro dostatečnou destrukci by mělo stačit jedno přepsání, sice se traduje, že je potřeba to přepsat nejmíň 7x že jinak lze ze zbytků magnetizace zjistit původní obsah (nedokonalá přemagnetizace), ale když jsem se o to zajímal jsem se dočet, že taková možnost je jenom teoretická, a v praxi nelze získat původní data ani po jednom přepsání (https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=361503#post361503).
nedelak (14)|31.8.2010 01:05
Co Disk Wipe?
http://www.diskwipe.org/

Já to sice zkoušel na interním HDD, ale mělo by to šlapat i na síťovém, protože přemazávací data to dělá ve formě postupně vytvářených 2GB souborů.
Když se dívám na metody přepsání, tak by to mělo stačit i hodně paranoidním, šance na obnovu bude nezměřitelná:
(jen doufám, že je ten soft opravdu freeware a není v něm žádný spyware, ale nabízejí ho i naše stahovací servery)