reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Architektura AMD K10

DRZG (13)|18.4.2007 12:59
AMD odhalilo nové detaily o architektuře procesorů K10. Změnou oproti současné generaci bude vylepšený integrovaný řadič paměti, který bude umět pracovat na frekvenci nezávislé na frekvenci jádra. Tím by se mělo snížit ztrátové teplo, když budou použity pomalejší paměti, ale také by to mělo umožnit přetaktování procesoru, aniž by se zároveň musela přetaktovat paměť. Zároveň by ale mělo být možné nastavit každému jádru jeho vlastní frekvenci a to nezávisle na ostatních. Opět to má sloužit k omezení spotřeby, kdy se u nevytížených jader může automaticky snížit rychlost. Co se týká čtyřjádrových procesorů obecně, tak jejich design by měl být mnohem efektivnější, než ten který používá nyní Intel u svých Quad Core (alespoň to tvrdí AMD). U Intel CPU jsou případy, kdy data musí cestovat z jádra do jádra přes FSB, tedy trasou mimo procesor, zatímco u AMD nic podobného nebude. Všechna data a datová komunikace, budou probíhat interně, přes zařízení nazvané Crossbar. Crossbar má být připraven tak, aby mohl hostit 8 jader a dělá i další věci. Problém je v tom, že 8-mi jádrové procesory jsou u AMD zatím hudbou budoucnosti a AMD se nechce vyjadřovat k tomu, kdy je plánuje uvést.

Více najdete na dailytech.com

http://www.dailytech.com/AMD+Talks+Details+on+K10/article6918.htm
snajprik (110)|18.4.2007 14:42
No ja ti neniem 2 jadra sa my už vidia zbitočnosť, to druhe jadro realne využivam na 5% čo už keď su zatial programy čo využívajú len jedno jadro, a keď my niekto povie že mysli do buducna, tak to sa už vaľam od smiechu na zemy, keď dnes 1/2 roka stary PC už je pomali zastaraly. Keď počujem o 8 jadrovom CPU tak my je dosmiechu. To je taka zbitočnosť ako tretie veslo v jednomiestnom kajaku :) Ale asloň to veslo v kajaku nezvyšuje spotrebu, naroky na zdroj, neprehieva celi system, nezvyšuje nároky na chladenie a račej o cene ani nevravim :)
Smeli (2302)|18.4.2007 16:12
[QUOTE=snajprik]No ja ti neniem 2 jadra sa my už vidia zbitočnosť, to druhe jadro realne využivam na 5% čo už keď su zatial programy čo využívajú len jedno jadro, a keď my niekto povie že mysli do buducna, tak to sa už vaľam od smiechu na zemy, keď dnes 1/2 roka stary PC už je pomali zastaraly. Keď počujem o 8 jadrovom CPU tak my je dosmiechu. To je taka zbitočnosť ako tretie veslo v jednomiestnom kajaku :) Ale asloň to veslo v kajaku nezvyšuje spotrebu, naroky na zdroj, neprehieva celi system, nezvyšuje nároky na chladenie a račej o cene ani nevravim :)[/QUOTE]


Zbyečnost ani ne, před rokem ještš jo, ale v poslední době se objevuje stále více a více software, který potenciál CPU dokáže zpracovat (a to i vícejádrového - software na na zpracování zvuku/videa, hry, archivační programy...). Pokud bych někomu radil s koupí PC (jako že to dělávám), tak každopádně dvoujádro, pokud někdo shání systém za kopu peněz, budiž i 4jádro, single bych doporučoval fakt už jen tak do HTPC nebo do PC na kancelařinu.
Jinak na K10 jako AMDčkář čekám jak na spasení :)
ICEBOSS (3435)|18.4.2007 22:46
[quote=Smeli]
Jinak na K10 jako AMDčkář čekám jak na spasení :)[/quote]
neboj, intel taky nespi a urcite chysta novy CORE :p:inlove