reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

preparing na Gulftow-část 2 -RAmpage III Extr. a 0601 BIOS

flanker (1579)|10.11.2010 22:50
Po delší době přispívám prvnímy výsledky. Zdaleka to není vše, co Vás postupně bude čekat. Začneme pěkně postupně s různými BIOSy a jejich porovnáním na defaultním výkonu, poté s OC a různými BIOSy, otetsuju i ROG connect přes notebook a pochopitelně se pokusím o nějaké lepší výsledky, které stojí za zmínku. A samozřejmě vliv nastavení QPI/UNCORE/CLOCK CPU.

Abych shrnul komponenty. Jedná se o procesor core i7 980Xtreme, chlazen opravdu velmi slušným CM V6GT, 3x2 GB DDR3 Corsair Dominator GT 2000 MHz 8-9-8-24-1T, základní deska ASUS Rampage III Extreme, zdroj Corsair AX 1200W (vůbec také ne levná záležitost, ale investice do daleké budoucnosti, když už se chci podívat i na ten LN2 ), benchtable od Wrooma (více informací na [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Superpi na 1M je bleskovka, zvlášť na Intelu, ovšem je nutno brát v potaz, že tento benchmark je velmi zastaralý a ohledně reálného srovnávacího výkonu nám neřekne skoro nic. Výsledek těsně nad 11s.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

I dlouhé superpi 32M není tak dlouhé jak by se mohlo zdát :). Velmi příjemné sezení, narozdíl u ne až tak dávného benchmarkingu A 3000+ :).
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Opustíme tyto populární obstarožní benchmarky a přejdeme k těm mnohem náročnějším. Fritzchess bench.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Cinebench R10, bez diskuzí, Gulftown a jeho 12 logických jader zde nelze s jiným dnešním procesorem překonat!
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Modernější, optimalizovanější R11.5, zde také Gulftown kraluje a dlouhý čas ještě bude (SB na toto opravdu zdaleka nestačí, leda po brutálním přetaktování. Zambezi myslím s tím bude mít také problémy)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

V čem je dobré tedy ten výpočetní výkon srovnávat? Ano, wprime je takovým případem. A i zde je Gulftown zatraceně rychlý...
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Opomínám však na Hexuspí, jako takovou modernu od superpi :)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Ale zpět k náročným benchmarkům, mezi ně patří např Aruana benchmark, real timové renderování
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A pochopitelně oblíbený 3DMark Vantage
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A nakonec integrovaný winrar benchmark
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Celé testování tedy proběhlo v 64-bit, nač potom 32-bit? Stále občas v 32-bit XP dosáhnete v některých měřeních lepších výsledků, stihl jsem ještě otestovat stabilitu procesorus tímto BIOSem v 32-bit (dočkáte se pochopitelně brzy i testování 64-bit LINX). Chladič CM V6GT je opravdu na uchlazení tohoto monstra excelentní. Zvlášt na základním napětí byl procesor zcela chladný i při náročných testech. U Intelu 32nm přímo v datasheet je maximální napětí pro 32nm CPU 1.4V. Osobně bych volil spíš 1.35-1.375V. Ale já procesor nešetřil a šel jsem v LINX až za hranici 1.45V :). Pro jedno tetsování to procesor zcela jistě přežije, došel jsem až na 1.465V, kde již byly teploty hrozivé a dál se mi stejně nepodařilo tento skvělý kousek "B" batche posunout....
1.35V a 4300 MHz stabilně-bez problémů, 32nm je 32nm :)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

1.376V a 4450 MHz stále v klidu :)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Jdeme dále, 4480 MHz, napětí 1.4V (díky slušnému chladiči teploty do 80 C, což je akceptovatelné)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A co třeba 4542 MHz :D? Zde již bylo třeba 1.44V
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Grandfinále bylo ukončeno na neskutečných 4570 MHz stabilně za použití napětí 1.462V. Toto však silně nedoporučuji ostatním, čip by jistě při tomto dlouhoptrvajícím nastavení degradoval.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A co dále? Samozřejmě nějaké benchmarky a maximální validace (už od začátku dle batche jsem si našel, že se jedná o velice nadprůměrné kousky a to se potvrdilo i v praxi). Ale to až třeba zítra. A nebo dobře, maličká ukázka 2. místa na HWbot na světě se vzduchovým chlazením.

5128 MHz !!
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Gouranga (699)|10.11.2010 23:30
prosimte, jak vypada takovej chladic, co uchladi sesti jadro pri 1.561V? dik.
flanker (1579)|10.11.2010 23:56
Cooler Master V6GT, v cenících ho lehce najdeš, řekl ybch,že má cca výkon jak Noctua NDH14, jen je hlučnější :)
flanker (1579)|11.11.2010 16:05
Benchmarky OC a OC s biosem 0601

A nyní zpět čk měřením. Zkusil jsem pro dnešek několik tetsů superpí a pak hodně narchylo Cinebench :). Zítra dodám další výsledky, ketré snad ještě něhem dneška naměřím.

Co takový Cinebench R11.5 na 4530 MHz :D
Výsledek 11.66b je opravdu neuvěřitelný...Na tento výsledek Vám nestačí ani Sandy Bridge přetaktovaný na více než 5 GHz, tedy tím pádem ani Thuban a Bloomfield nemají šanci (SB škáluje v Cinebench o něco lépe na takt než Bloomfield a AMD Thuban)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

V rychlosti jsem zkusil i winrar bench a hravě překonal magickou hranici 4000kb/s na taktu 4600 MHz
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A nyní superpí 1M, první pokus na 4896 MHz za 8.36s :), není to špatné, ale je to pro mě jen zahřátí :) (nedoladěné RAM atd)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Druhý pokus s max taktem 4930 Mhz, na kterém šlo celé projet za 8.33s
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Gouranga (699)|11.11.2010 21:13
[quote=flanker;415540]Cooler Master V6GT, v cenících ho lehce najdeš, řekl ybch,že má cca výkon jak Noctua NDH14, jen je hlučnější :)[/quote]

diky... i kdyz bych takovy napeti povazoval u 32nm procesoru za docela smrtici :)
flanker (1579)|12.11.2010 00:04
pochopitelně ano, pro 24/7 osobně kdybych ho stále mínil provozovat na vysokém taktu, tak cca do 1.35-1.375V, ovšem validaci procesory lehce zvládnou i na vyšších (u AMD je to trochu jiné, protože AMD jsou hodně citlivé na teploty i na napětí nad 1.6V byť i pouze pro validace)
Gouranga (699)|16.11.2010 11:21
[quote=flanker;415744]pochopitelně ano, pro 24/7 osobně kdybych ho stále mínil provozovat na vysokém taktu, tak cca do 1.35-1.375V, ovšem validaci procesory lehce zvládnou i na vyšších (u AMD je to trochu jiné, protože AMD jsou hodně citlivé na teploty i na napětí nad 1.6V byť i pouze pro validace)[/quote]
aha, diky, bohuzel dalsi bodik prihodit nemuzu...
flanker (1579)|19.11.2010 12:49
krásná obrazovka, co? :D Poprvé v životě jsem dostal během benchmarkování "redscreen" ...
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
flanker (1579)|24.11.2010 13:53
Dnes doplňuji thread o další OC výsledky a poté začnu s přeměřováním BIOSu 070x. Jediné co mohu nyní říci, tento BIOS (070x) mi konečně umožnil OC pamětí nad 1600 MHz.

Souboj s wprime 1024M byl náročný a na mnoho různých pokusů, začnu s úspěšným projetím na frekvenci 4641 MHz a výsledný čas 108.843s (patří k nejlepším na světě s jednoprocesorovu sestavou a vzduchovým chalezním, dám příslib, že s finálním testováním BIOSu WR zlomím :) )
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Kdby však byl zcela dokončen tento run, byl by to WR....Tak mááálo chybělo, 4705 MHz, čas 88.78s, pod 100s by bylo jasných!
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

A jeden ze zabugovaných runů (výsledek vs frekvence CPU), všimněte se i vysokých teplot, Gulftown prostě šetřen nebyl :)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Následoval jsem wprime 32M a výsledek 3.635s na stejné frekvenci
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Mnoho z vás mě zná, jako milovníka benchmarku Cinebench R10 a R11.5 :), v 64-bit je pochopitelně vše těžší a byl jsem rád i za výsledek na frekvenci 4605 MHz a 11.79bodů ! Skutečně obrovská rychlost toho renderování. Zkoušel jsem pochopitelně i vyšší frekvence, ale CPU již dělal chyby a render nedokončil (program se sekal apod)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Cinebench R10 jsem provedl ještě na více pokusů. Frekvence 4641 MHz a výsledek 36 892bodů !
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

zde vidíte i nastavení v ASUS Turbo V, třeba to některému z vás pomůže k docílení podobného výsledku.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Pak jsem přešel na 3D marky. Kartou mi byla již postarší HD4870. Bohužel Afterburner ani po editaci mi kartu nedetekoval pro změnění voltáže, což byl obrovská škoda :(...Takže vše proběhlo se stock voltáží na GPU. Průběhů bylo desítky a do fóra tedy dávám již pouze nejlepší výsledky.

3D mark2003
jádro HD4870 bylo ochotno projet tento benchmark na docela vysokých 940 MHz a paměti 954 (3816 MHz). To přineslo kýžených 64 621 bodů
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

3D mark05
V tomto benchmarku bylo poznat, že je na GPU již náročnější než starý 3D 03...Výsledky OC CPU i taktu grafiky vidíte na screenu, výsledek 33 809b
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

3D mark06 a 20934b
GPU nataktována na 830/936 MHz, procesor pochopitleně nebyl na 1800 Mhz, ale na násobiči 35x (4704 MHz)
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Vylepšením GPU jsem poté dosáhl přes magickou hranici 21 000 bodů. Uff :).
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Peklo jsem zažil s 3D mark Vantage, PC padal, zatuhával, dostával jsem i redscreen, program Vantage byl z důvodu chyby ukončen apod. Nakonec sem se dosunul na výsledek 12 627b.
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

K přeměření 3D OC se tedy znovu dostanu až za delší čas s finálním BIOsem, nyní budou následovat postuponě stock výsledky s různými BIOSy, později také porovnání vlivu QPI a uncore, OC RAM a ještě jedna zajímavá perlička :).