reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

eSata driver

SkyVessel (157)|2.12.2010 15:41
Zdarec hoši. Tak jsem si konečně po pár problémech domů donesl eSata kabel a když jsem připojil HDD tak se nic nestalo :angry
PLS jaké mám použít ovladače pro zprovoznění toho eSATA?? Nechce se mi tam dávat všechno. Jo a MB je asus p7p55d-e lx
Díky moc
kevin00 (10238)|2.12.2010 15:57
Není eSATA port zakázán v BIOSu ? SATA ovladače máš nainstalované ?
SkyVessel (157)|2.12.2010 16:03
[quote=kevin00;420382]Není eSATA port zakázán v BIOSu ? SATA ovladače máš nainstalované ?[/quote]

:mistake thx - to bude ono - si říkám že to nejede - to bude asi v biosu vyplé tak restartnu kompa a tata zavolal tak sem se otočil a zapoměl na to :cool:
SkyVessel (157)|2.12.2010 17:00
Se chci zeptat když mámv biosu:
Marvell 9123 Controler [IDE Mode] a tu je na výběr Disabled, IDE Mode, AHCI Mode - to znamená co... Rychlosti? Standartně je tam IDE...
Plug And Play O/S - stardantně je NO - to by mě taky zajímalo co to může být...
Jinak J-Micron eSATA/PATA Controler mám na IDE mode a stejně mi disk nefičí :runaway
kevin00 (10238)|2.12.2010 17:15
Marvell 9123 Controler [IDE Mode] - znamená v jakém modu chceš, aby řadič pracoval - buď bude pracovat jako IDE či jako AHCI (podporuje všechny vymoženosti SATA disků jako je např. NCQ)
Plug And Play O/S - nastavíš, zda zařízení bude nastavovat OS či BIOS

Jak máš nastavenu položku J-Micron eSATA/PATA Controller. Není na Disable ?

Když připojíš externí disk co se stane ? Je vidět v BIOSu či ve Správci zařízení ?
SkyVessel (157)|2.12.2010 17:18
[quote=kevin00;420391]Marvell 9123 Controler [IDE Mode] - znamená v jakém modu chceš, aby řadič pracoval - buď bude pracovat jako IDE či jako AHCI (podporuje všechny vymoženosti SATA disků jako je např. NCQ)
Plug And Play O/S - nastavíš, zda zařízení bude nastavovat OS či BIOS

Jak máš nastavenu položku J-Micron eSATA/PATA Controller. Není na Disable ?

Když připojíš externí disk co se stane ? Je vidět v BIOSu či ve Správci zařízení ?[/quote]

1) takže lepší je AHCI jestli to chápu správně
2) takže tam můžu nechat bios asik...
3)není na disable
4) přes USB mi jede normálně ale po zapojení esata (usb není zaplé) se nic nestane...
kevin00 (10238)|2.12.2010 17:21
[quote=SkyVessel;420393]1) takže lepší je AHCI jestli to chápu správně
2) takže tam můžu nechat bios asik...
3)není na disable
4) přes USB mi jede normálně ale po zapojení esata (usb není zaplé) se nic nestane...[/quote]

1) Ano, ale musíš mít nainstalován AHCI driver (instaluje se při instalaci OS)
2) Ano
3) ok
4) Nevyskočí bublina informující o připojení nového hardwaru ? Ve Správci zařízení také není ? Pokud restartuješ a vlezeš do BIOSu, měl by být HDD vidět :notsure
SkyVessel (157)|2.12.2010 17:39
[quote=kevin00;420394]1) Ano, ale musíš mít nainstalován AHCI driver (instaluje se při instalaci OS)
2) Ano
3) ok
4) Nevyskočí bublina informující o připojení nového hardwaru ? Ve Správci zařízení také není ? Pokud restartuješ a vlezeš do BIOSu, měl by být HDD vidět :notsure[/quote]

1) Z bluescreen soudím že AHCI drajvr není nainstalovaný:D - pak menší komplikace s nástrojem pro obnovení...
4) Nic se nestane, ani disk nezareaguje a ani v biosu ani ve správci jsem nenašel žádné stopy po tom hdd :hmm
kevin00 (10238)|2.12.2010 17:54
A ty SATA drivery pro základní desku instalované máš ?
SkyVessel (157)|2.12.2010 17:57
z té sekce ke stažení mám nainstalované to první a pak to třetí (win7 64)... Stačí to??
jinak po zastrčení kabelu do disku se akorát rozjede...
kevin00 (10238)|2.12.2010 20:56
Ještě bych instaloval Intel Matrix Storage Manager Driver, ale neměl by být v tom problém :notsure
Víš jistě, že je kabel v pořádku ? Máš možnost jej vyzkoušet někde jinde ?
matyyy (2527)|3.12.2010 13:16
bootnul bych live-linux jestli to funguje (s diskem připojeným hned od startu pc)
když jo tak bych zkusil hledat ovladače u výrobce řadiče nikoliv Asusu
SkyVessel (157)|3.12.2010 13:20
MÁM TO!!!... Prostě jsem nainstaloval všechny drajvry z cedka a to se po restartu rozjelo :thumb
Ale nebyl tam žádný ovladač navíc co bych nestáhl z netu a nenainstaloval... A to se mi stalo už podruhé - na starém kompu to bylo tuším s SATA sběrnicí - z netu nic a z cd starší jo... Díky

btw kabel byl nový tak jsem doufal v spravedlnost a ten SMD nešel instalovat - prý nemám dostatečný hardware
Maxtor (321)|3.12.2010 13:29
No jen at upravim par dezinformaci..

AHCI driver se neinstaluje pri instalaci Windows.. bejvavalo.. Win7 tohle neresi a svuj Intel driver davno maji v sobe..
To hlavni co AHCI prinasi je hot-plug takze jestli jsi ho mel vyply a pripojoval jsi do oken eSATA disk, nediv se ze nejel.. po restartu by ti naskocil, protoze by si ho nadetekoval BIOS..
SkyVessel (157)|3.12.2010 13:33
[quote=Maxtor;420493]No jen at upravim par dezinformaci..

AHCI driver se neinstaluje pri instalaci Windows.. bejvavalo.. Win7 tohle neresi a svuj Intel driver davno maji v sobe..
To hlavni co AHCI prinasi je hot-plug takze jestli jsi ho mel vyply a pripojoval jsi do oken eSATA disk, nediv se ze nejel.. po restartu by ti naskocil, protoze by si ho nadetekoval BIOS..[/quote]

No jo, ale proč mi potom padal windows při najíždění?! Předpokládám že to je chybou těch ovladačů. Jak se instalují nebo stahují? :)
Maxtor (321)|3.12.2010 13:42
No u XP bylo naprosto tradicni ze po prenuti na AHCI nenajely.. u Win7 to ale normalne funguje.. sam jsem to nekdy pred dvema mesicema delal.. v kazdem pripade, pokud ti ty okna nenajizdely, tak to bylo tim ovladacem urcite.. nevim nevim.. je to nejake smrdute.. jinak jsi ale podle me nemusel resit vubec nic.. vlozit tam AHCI ovladac a nasledne to prepnout v BIOSu.. hotovo.. disk ti podle me nejel prave kvuli AHCI.. i v IDE rezimu bys ho bez problemu rozbehl, vyzaduje to jen restart PC, pac si ho musi nadetekovat BIOS..
SkyVessel (157)|3.12.2010 14:03
[quote=Maxtor;420496]...pokud ti ty okna nenajizdely, tak to bylo tim ovladacem urcite.. nevim nevim.. je to nejake smrdute.. jinak jsi ale podle me nemusel resit vubec nic.. vlozit tam AHCI ovladac a nasledne to prepnout v BIOSu.. hotovo.. disk ti podle me nejel prave kvuli AHCI.. i v IDE rezimu bys ho bez problemu rozbehl, vyzaduje to jen restart PC, pac si ho musi nadetekovat BIOS..[/quote]

Jak nainstaluji (kde je najdu) ty AHCI ovladače? Moje angličtina není na zas tak vysoké úrovni abych ty tucty linků projel :hmm
Ten restart PC pomohl ale až po instalaci toho CD - ale disk jsem stejně zapojil až když byl kompa zapnutý... ?!
kevin00 (10238)|3.12.2010 14:15
[quote=Maxtor;420493]No jen at upravim par dezinformaci..
AHCI driver se neinstaluje pri instalaci Windows.. bejvavalo.. Win7 tohle neresi a svuj Intel driver davno maji v sobe..[/quote]

Není pravda. AHCI driver se stále instaluje při instalaci Windows. Pokud se možnost zapne po instalaci, bez nainstalování ovladače nepracuje disk tak jak má ... hlavně jsem pocítil výrazné snížení rychlostí. Na netu je popsáno, jak AHCI povolit po instalaci Windows zásahem do registrů, ale ani tak to není 100 %. Nejvhodnějším a nejlepším způsobem je ovladač instalovat při instalaci OS.

@SkyVessel: AHCI driver by měl obsahovat ovladač Intel Matrix Storage Manager Driver

[quote]Intel(R) Matrix Storage Manager Driver V8.9.0.1023 for Windows 32/64bit XP & Windows 32/64bit Vista & 32/64bit Windows 7.(WHQL)
Intel(R) AHCI/RAID Driver Disk for Windows 32/64bit XP & Windows 32/64bit Vista & 32/64bit Windows 7.[/quote]
Maxtor (321)|3.12.2010 14:17
[quote=SkyVessel;420502]Jak nainstaluji (kde je najdu) ty AHCI ovladače? Moje angličtina není na zas tak vysoké úrovni abych ty tucty linků projel :hmm
Ten restart PC pomohl ale až po instalaci toho CD - ale disk jsem stejně zapojil až když byl kompa zapnutý... ?![/quote]
No se zapnutym AHCi hot-plug funguje.. tam ho muzes zapojovat jak chces.. pokud AHCI aktivni neni, disk se ti v oknech nepripoji.. mel by se spravne zapojovat pri vypnutem PC.. jinak tedy ovladace jsou primo ve Win 7.. maj je ve svy databazi driveru.. a kupodivu narozdil napriklad od native AMD driveru tyhle fungujou spolehlive snad vzdy..
No to je jedno.. neres to.. narval jsi tam driver z CD k desce nebo co to bylo a funguje to, takze neni duvod to nejak predelavat.. az budes preinstalovavat okna, nemusis uz delat vubec nic (tedy za predpokladu ze jde o Win7) najdou si ho hned pri instalaci samy.. uz s timhle pocitaj.. pro XP bylo potreba resit F6 driver na diskete, nebo ho manualne integrovat do instalacky.. to uz je dneska nastesti dba davno minula.. :)

No proste dalsi driver nehledej.. ted ti to jede v pohode a jak pisu.. az budes nekdy reinstalovat okna nebudes potrebovat uz vubec zadne drivery apod.. takze byt tebou, dal do toho nevrtam.. jede to, tak proc zase prehazovat ovladace..
SkyVessel (157)|3.12.2010 14:31
[quote=Maxtor;420505]ted ti to jede v pohode a jak pisu.. az budes nekdy reinstalovat okna nebudes potrebovat uz vubec zadne drivery apod.. takze byt tebou, dal do toho nevrtam.. jede to, tak proc zase prehazovat ovladace..[/quote]
Takže už jsem to pochopil - při instalaci je třeba mít zaplé AHCI a ne IDE... Budu na to myslet, až na to že asi předevčírem jsem doinstaloval poslední drivery a softík na nové windy, takže nejdřív tak za půl roku :hmm.
Jinak s tím diskem to není tak slavné - po chvíli nečinnosti se disk přestane točit a když na něj zas najedu tak místo aby pokračoval v činnosti jako předtím přes úesbéčko tak vyhodí chybu a odpojí se - musím disk vypnout a zase zapnout. Myslím si že to je ale malá daň za tu o dost větší rychlost :D

Takže díky všem za rady :thumb
Maxtor (321)|3.12.2010 14:55
jj.. presne jak pises.. nech to v BIOSu uz zaply a ony si to Win7 pri dalsi instalaci uz poresej samy.. integrovany Intel ovladac je zatim asi nejspolehlivejsi.. pouziva se bezne i na AMD platforme, protoze nativni AMD driver dela obcas problemy..
A jinak odpojovani.. to je uz podle me spise nejaky problem power managementu.. jakoze eSATA = uplne to samy co SATA.. proste to je jen vyvedenej konektor ven, tzn pokud mas na discich nastaveny uspavani a dela to jenom tenhle, hledal bych pricinu v boxu nebo proste v tom disku.. protoze jak se chova SATA disk interni, tak se musi chovat i onen externi.. je to v podstate to samy, jako bys tedn externi HDD pripojil dovnitr..